Českou filmovou komedii Světáci natočil režisér Zdeněk Podskalský podle původního námětu a scénáře Vratislava Blažka. Je to bujný a současně i trochu nostalgický příběh tří venkovských fasádníků, jejichž snem bylo prožít alespoň jednu noc ve víru velkoměsta. Na splnění tohoto snu věnovali nejen velké finanční prostředky, ale ve snaze, aby na nich nikdo nepoznal jejich zcela nesvětácké povolání a prostý venkovský původ, vyvinuli nesmírné úsilí k získání aspoň povrchního nátěru vybraného chování a vzdělanosti. Tento pygmalionovský motiv autoři filmu rozvedli ve zcela nezvyklé šíři a nechali vyústit v mumraj vtipných nápadů, slovní i situační komiky. Trojice světáků (J. Sovák, V. Brodský, J. Libíček), které společenské výchově vyučuje kustod Dvorský (O. Nový), doplněná trojicí lehkých slečen (J. Jirásková, J. Bohdalová, I. Janžurová), z nichž se stará kuplířka (J. Šejbalová) snaží udělat opravdové dámy, dovolila naplno rozvinout bohatou škálu komediálního umění, které ani po letech neztratilo nic ze své účinnosti. (Česká televize)

JARDAHONDA

Světáci : Zdeněk Podskalský udělal komedii století, přišel se skvělým nápadem. Hlavní postavy jsou 3 Fasádníci, kteří pracují v Praze, jednoho večera se podívají do luxusního podniku, návštěva však končí fiaskem. Po určitých nezdarech se nevzdávají, koupí si obleky a naučí se společenskému chování. Potom už nebude problém vystupovat před kýmkoliv. Předvedou vybrané chování a mnozí si pomalu budou muset vzít technický slovník, aby jim rozuměli.. Nevšední komediální zážitek 100% ()

janjejan

Tak tento film nepotřebuje ani komentář. Můžu ho vidět stokrát a pokaždé se směju. Pro mě je to jednoznačně "česká komedie století" ()

filmfocus

Světáci. V tejto komédii je všetkého tak akurát. Výborné situácie, slovný humor, herecký koncert Vlastimila Brodského, Jiřího Sováka a Jana Libíčka. Ale aj ženských predstaviteliek troch "dám" z polosveta. Ženské komické talenty sú zriedkavé aj vo svetovej kinematografii, ale Bohdalka s Janžurkou (menej Jiřina Jirásková) sú nezabudnuteľné. Majú iskru a navyše sú pôvabné. Světáci sú veselohrou o napĺňaní ľudských snov, či už v prípade party "zedníkov" alebo troch podvodníčok, ktoré sa na chvíľu stali skutočne dámami zo spoločnosti. ()

Katzi

Napsat komentář ke komedii, která se hláškami jenom hýří, je v podstatě nemožné. Pokaždé tak zachytím něco nového, co mě ještě nerozesmálo a říkám si, že to snad ani není možný. Skvělá zábava, pořád a pořád, skvělý herci - co dodat.... - pánové, když je mezi třema lidma jenom jeden rozumnej, tak nesmí, nesmí dojít k hlasování!" - na co do knihovny, když budeme mít knihu - ty seš prosím tě úplně histerickej! - no a já mu povídám: "Pane Doležal, co bysme dělali o velikonocích v Krkonoších!" - nooo, vy jste ohromný fajnovkové, najednou... Normálně tady žerete z kastrolu jako vlčáci a já mám mlátit hlavou o podlahu, že kvůli mě hořelo - prosím soudruzi, tiše, tady se studuje ... :-D :-D :-D ()

Herbert007

Elita českých herců té doby, výborný scénář, možná nejlepší film p.Podskalského. Na tohle se člověk rád podívá kdykoliv ()

rotabuk

Absolutní vrchol české komedie,jedna hláška za druhou jedna perla vedle druhé S+L+B verzus B+J+J giganti českého filmu tohle už nikdy nikdo nenatočí.Má to všechno co má klasika mít dá se to vidět každý rok a pořát si člověk něco najde. Praha 60 let parádní atmosféra, jízda 603 po Václaváku záře neonů, co je tam dnes ? Rozhodně ne Světáci spíš Pasáci. ()

Traktorista

Jedna z nejlepších komedií vůbec. Výborné trio skvěle funguje, charaktery jsou naprosto peckový, celé je to prostě skvělé. Na tenhle film se snad nedá říct nic jiného než chvála. Velice příjemné překvapení co se týče dialogů, zápletka je samosebou také vtipná, ale na Sováka prostě nemá nikdo .) ()

4Sima

Skvělý film s nezapomenutelnými výkony hlavních postav. Obzvlášť kouzelný byl potom pan Libíček. Zlatý klenot českého filmu! ()

radul

Světáci patří mězi mé nejoblíbenější filmy...Hlášky z tohoto filmu mě snad nikdy neomrzí a i když jsem byla nedávno v divadle na inscenaci Světáků, musím porovnávat s filmem, kterému se nic nevyrovná. ()

Miiro

Uřčitě nejlepší česká komedie s hvězdným obsazením a skvělým příběhem. Bavil jsem se od samého začátku až do konce. Mohu si dovolit říci, kdo tento film neviděl, udělal velikou chybu ! :) ()

santa331

Skvělé výkony herců(J.Bohdalová, J. Jirásková, I. Janžurová, J. Sovák, V. Brodský a J. Libíček) zajistily filmu neuvěřitelnou zábavu od začátku do konce. Film vznikal téměř za naprosté improvizace. Scéna filmu v baru, kdy se šestice lidí snaží kultivovaně rozmlouvat o umění je nezapomenutelná. Myslím si, že kdyby měl vznikat film s takovým námětem v současné době, kdy nalézám jen nevýrazné komické talenty, vznikl by asi dokument nebo televizní inscenace s dramatickým podkresem. ()

Otarie

"Ten chlapec dole mi dnes míchal tak řídkou maltu, že mi neustále padala zpět na lžíci." / "Krucifix! To ví přece každej blbec, že se letos vestičky nenosej!" Děkuji všem, kteří dali vzniknout této perle naší kinematografie. Nejlepší herci i herečky, bezkonkurenčně vtipné dialogy a vše tak přirozeně zahrané! Můj lék nejen na blbou náladu, mé zlaté číslo 1, které pravidelně vkládám do přehrávače. ()

usama28

Našlapané obsazení i epizodních rolí a smršť nejvtipnějších dialogů a monologů v historii naší kinematografie. Neudělení titulu komedie století lze pochopit (né omluvit) jen s přihlédnutím k faktu, že díky trezoru není tak známý, či přímo profláklý. No nic, dám si kravský hlt, ušiju u Adama (bez vestičky) a půjdu před UMPRUM balit intelektuálky. Jen musím dát pozor, aby rozhovor by správně nejen formou, ale hlavně obsahem. Zkusím třeba Pisaka. ()

saintanwar

Co tvář, to pojem. Co herec, to originál. Světáci jsou film, jaký se už v dějinách české (československé) kinematografie nedá zopakovat. ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková