True Blood: Pravá krev

• Česko Pravá krev (více)
USA, (2008–2014), 70 h 2 min (Minutáž: 43–62 min)

Tvůrci:

Alan Ball

Předloha:

Charlaine Harris (kniha)

Hudba:

Nathan Barr

Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammell, Ryan Kwanten, Rutina Wesley, Chris Bauer, Nelsan Ellis, Carrie Preston, Alexander Skarsgård, Todd Lowe (více)

Série(7) / Epizody(80)

Mysteriózní příběh s prvky hororu, satiry i erotického thrilleru vychází z fantaskního předpokladu, že upíři skutečně existují a tvoří svéráznou minoritu – podobnou třeba homosexuálům, náboženským sektám či národnostním menšinám. Poté, co byla vynalezena umělá krev (odtud originální název seriálu), kterou lze běžně koupit v obchodech či u benzínek, upíři už nemusejí požírat lidi a mohou s nimi normálně koexistovat. O jejich právech a způsobech integrace se vedou debaty v televizi. Jednu z nich lze zahlédnout hned v první epizodě…

Dějištěm napínavého i vtipného dramatu s řadou sexuálně otevřených scén je fiktivní městečko Bon Temps v Louisianě. Hlavní hrdinkou příběhu je servírka Sookie Stackhouseová (Anna Paquinová), obdařená nadpřirozenou schopností. Dokáže slyšet to, co si lidé skrytě myslí. Vzhledem ke své výjimečnosti to ale v životě nemá jednoduché… V městečku, kde se všichni navzájem znají (a jež vzdáleně připomíná dějiště slavného Lynchova díla Městečko Twin Peaks), se jednoho dne objeví skutečný upír Bill Compton (Stephen Moyer). Charismatický muž, jenž nepatří mezi obyčejné smrtelníky a vzhledem ke své dlouhověkosti věku pamatuje občanskou válku, se stane objektem hrdinčina zájmu. Jeho příchod, podobný zjevení tajuplných cizinců z westernů, však předznamená sérii morbidních úmrtí, která vedou k nejrůznějším podezřením...

Další klíčovou postavou je hrdinčin bratr Jason (Ryan Kwanten), který rád obšťastňuje ženy ve svém okolí a libuje v drsných erotických praktikách. Jinou důležitou figurou je hrdinčina nejlepší kamarádka – prostořeká černoška Tara (Rutina Wesleyová), která lidem říká, co si o nich myslí a má kvůli tomu problémy v zaměstnáních. Další zásadní postavou je hrdinčina vlídná a tolerantní babička (Lois Smithová), jež má zájem o historii. Další figury tvoří vzorek obyvatel typického amerického maloměsta…

Seriál True Blood – Pravá krev, realizovaný podle románu Charlaine Harrisové nabízí řadu analogií a interpretací. Mnohožánrovou koláž lze vnímat jako alegorii o současné Americe, paralyzované strachem po teroristických útocích z 11.září. Také jako satiru o obskurních subkulturách a jejich roli v konzumních společenstvích. Také jako polemiku s rasismem, xenofobií a dalšími předsudky, pramenícími z lidské omezenosti. Také jako drsnou karikaturu nejrůznějších popkulturních ikon… Spletitý příběh se dá vnímat i jako úvaha o riziku poznání, jež otvírá nepoznané sféry, může však znamenat i propad do pekel… Podle scenáristy Alana Balla - laureáta Oscara i ceny Emmy - jde o "popcornovou zábavu pro chytré", zalidněnou pestrou škálou rozporuplných existencí. Se seriálem True Blood - Pravá krev, který převrací naruby schémata běžných televizních soap-oper, se můžete těšit na unikátní zážitky... (HBO Europe)

Psema

Po slabším úvodu (první dva díly, v nichž se především souloží) vynikající záležitost s dobře vykreslenou psychologií postav, dialogy na úrovni a především skvěle vykresleným dějem s mnohými zákrutami. Ball se nezastaví před ničím a na krátké sezónní ploše (skvěle padnoucích 12 epizod o necelé hodině stopáže) servíruje jak trefnou kritiku společnosti okořeněnou popkulturními odkazy, tak osudy jednotlivých postav, z nichž jsou až na ty s otravnou černošku a její chlastající matkou (tyhle dvě bych prostě střílel) všechny neskutečně zábavné a hlavně pohlcující. Nechybí napínavé cliffhangery (přímá návaznost dílů), vyvážené množství romantiky, hororu a humoru a ani hlubka (do detailu promyšlená mytologie upírů, xenofobní chování lidí, naznačení, že v budoucnu nepůjde jen o vztahy vampire-human). Zkrátka další seriál, který nutí diváka sledovat další a další díly, i když by měl dávno spát, anebo pracovat. 8+ a snažně všechny prosím, aby se si sehnali originál a ukázali HBO a jejímu otřesnému dabingu, vraždícímu všechno dobré, prostředníček. ()

TeeAge

|| Scenár: Alan Ball / Books by Charlaine Harris | Hudba: Jace Everett / Bad Things by Nathan Barr | Produkcia: Alan Ball, Gregg Fienberg | Distribúcia: HBO || Jedinečne odpútaná forma seriálu, plná hriechov a protizákonností, okorenená prítomnosťou realistických upírov. Servíruje sa pred oči všetko, po čom mohol divák doteraz len snívať a túžiť. Šokujúco nečakané zvraty, nevkusné - no nadmieru vtipné hlášky. Okúzlujúca ne/farebnosť a sajúco-súložiace žánrové tornádo. |Videno v BioOko Praha, 14-15.11.2009, HBO Maraton| ()

Aluska88

Nikdy jsem neměla ráda filmy o upírech a neměla jsem už vůbec ráda jejich celkovou podstatu bytí, styl života a podobně:) Pak jsem na ČT zhlédla jednu epizodu jakéhosi, prý kultovního seriálu, s názvem True Blood. Mé názory na upíry se s touto jedinou, nevinnou epizodou, začaly zcela nečekaně obracet naprosto opačným směrem. Pocítila jsem náklonnost. Přišly další epizody, začala jsem poznávat Billa, Sookie, začala jsem navštěvovat Bar u Merlotta a poznávat ostatní postavy městečka Bon Temps. To už jsem se zamilovala. Naprosto. Nejprve do Billa Comptona. Ten bledý, černovlasý a galantní upír s pronikavým pohledem mě začal dostávat každou epizodu. Pak přišla druhá série a já začala být Billovi nevěrná s vychytralým a okouzlujícím Ericem Northmanem. Zde dostává jeho postava mnohem více prostoru a tak se stalo, že jsem se do ní zamilovala. Zase. Scénář celého příběhu se pohybuje na pomezí mezi promyšleným příběhem s častými dávkami erotiky a sexu, fenomenálními charaktery a jejich hereckými představiteli a zároveň občasnou dávkou klišé, šablonovitosti a patosu. Což mi už ale vůbec nevadí, spíše mi připadá, že to do celkového kontextu vhodně zapadá. Pravá krev se stala po čase mým dalším oblíbeným seriálem. Zkrátka Bill, Eric, Godrick, Sookie, Sam, Jason, Tara a taktéž fenomenální znělka ♫ Bad Things v podání Jace Everetta ♫. A tak, jak Kmotr změnil mé vnímání gangsterských filmů a celého organizovaného zločinu, tak True Blood zcela změnila můj postoj k těm chladným, bledým tvorům se špičáky. A snad poprvé a po dlouhé době jsem začala být hrdá na svou bledou pleť:) ()

Botič

Tvůrci True Blood mohou být na sebe právem pyšní, neboť se jim podařil takřka husarský kousek…málokterý seriál se může pochlubit takovou hutnou atmosférou, jako právě True Blood. Je to bezesporu to nejdivnější, co jsem měl možnost v poslední době vidět. Mísí se zde výjevy, jak z telenovely od Rosamundy Pilcherové spolu s lehkým atakováním hranice soft porna. Dochází k podobné demýtizaci upírství, jako tomu bylo u Stmívání. Předkládá se zde nová paralela přizpůsobená pro tento alternativní svět, kde byla vyvinutá syntetická krev. Ostatně krev není brána jako životodárná tekutina ale, jen jako horká kapalina bublající pod povrchem každého tvora, která čeká jen na konečně vyvření. Už samotná grindhouse znělka představuje to, na co se může divák připravit…Dusný a upocený jih, mrtvolný zápach tlejících zvířat, obklopený aurou nadpřirozených rituálů a voodoo obřadů na vymícení zlých duchů. Ale v konečném součtu nepředstavuje upír to největší zlo. 7/10 ()

Arachneuss

Sex, rasismus, alkohol, rodičovství, láska, drogová závislost, násilí a krve sající jedinci mezi námi. Dokonale promyšlené dílo, jenž bez obalu ukazuje naší (nebo spíše americkou) společnost a hnus, jenž skrze ní protéká. Myslet si, že seriál je pouze o upírech a sexu je... hodně naivní pohled na věc. Alan Ball opět rozehrává, podobně jako tomu bylo i u Six Feets Under, šibalskou hru s rozličným spectrem postav a poukazuje na trhliny v současné kultuře a popkultuře lidské rasy skrze důmyslné metafory skryté pod rouškou ozubených tvorů (a nejen jich). Má to možná pár hluchých míst, i přesto se tahle satirická upířina ihned zařadila mezi mé nejoblíbenější seriály a už teď se nemohu dočkat dalších dílů. Krev nikdy nechutnala tak výtečně! První řada: 80% Druhá řada: 90% Třetí řada: 80% Čtvrtá řada: 90% ()

NinadeL

80/80 (4x) Dabing je zabiják seriálu a v podstatě i to letní premiérování. Ale jakmile jsem tohle překlenula (což trvalo pět a půl série), tak se přede mnou otevřel nový nádherný svět z románů Charlaine Harris známých jako The Sookie Stackhouse Novels. Alternativní realita, ve které upíři opustili své rakve a stávají se součástí "našich" životů. Je mi velice sympatické, že se Harris otevřeně přiznává k inspiraci světem Anne Rice, protože jediné místo v Americe, které považuju za přirozené prostředí pro upíry, je zkrátka Louisiana s všudypřítomnými močály Mississippi. Jednotlivé postavy se během několika málo dílů stávají zajímavými prostředníky příběhů a vyvíjejí se tak, až přechází zrak. Doufám, že to nejen se Sookie a Billem bude na věčné časy. #hbo ()

Eddard

Hm. A´t se propadnu jestli vím, za co si ode mě True Blood zaslouží čtyři hvězdy. Ale tak nějak mi tam sedí víc než tři... Pojďme je zkusit najít: jednu za Laffayeta a Sama, mé dvě oblíbené postavy (a to, že úspěšnost seriálů stojí a padá s kvalitou postav je stará známá věc). Jednu za pěkné servírky z Merlotte's (Lynn Collins a Lizzy Caplan především). Jednu za celkovou kvalitu a poctivost producentů a tu čtvrtou, nejslabší za práci scénáristů, která sice většinou není bůhví jaká (dost možná proto, že jim svazuje ruky předloha), ale která naštěstí dokáže vyplodit slušné dialogy, šťavnaté cliffhangery a vůbec mě vtáhnout do příběhu natolik, že si každé pondělí s nemalou radostí vzpomenu, že vyšel nový díl a jdu se mu podívat na kloub... Problém mám docela s ústředním duem Sookie - Bill, jejichž osudy jsou mi většinou u šípku, dost pravděpodobně proto, že mi zkrátka nejsou dost sympatičtí jejich představitelé (a taky mě dost ser...eeee... štve ten jejich jižanský přízvuk). Mno, zkrátka na to, že by měli seriál táhnout je to dost velká slabota. Takže tak - víc gore scén, víc hororu, víc krve a sexu, prosím pěkně. 7.3. 2013 Od čtvrté série to jde rychle z kopce...60% ()

freddy

Tak první série je za mnou a já mohu konečně patřičně ohodnotit a okomentovat tento seriál. Jsem nadšený! Tohle je úžasný, zajímavý, originální a zároveň (možná překvapivě) pohodový seriál. Ano, možná to někoho překvapí, ale já jsem si u každého dílu perfektně zarelaxoval, ovšem zároveň jsem ke každému dílu usedal v napjatém očekávání, jak se bude tento seriál vyvíjet dál. Bylo to totiž díl od dílu zajímavější a napínavější a závěrečné rozuzlení, kdo je vlastně vrah, bylo pro mě osobně velkým překvapením a nikdy bych tu postavu netipoval na vraha. Což je jen další důkaz toho, že scénář a celý seriál je velmi kvalitní. Takže po dějové stránce naprosto úžasný, velice napínavý a občas vývojem děje překvapivý seriál, který mě zaujal od prvního dílu a který jsem si zamiloval. Mou nejoblíbenější postavou se stal Bill, kterého jsem si velmi oblíbil, na druhém místě je Sam a až za nimi je v mé soukromé hitparádě oblíbenosti Sookie. Ale jak říkám, vyhrává zatím jednoznačně Bill, protože nejen ten herec, ale i jeho postava, kterou hraje, je velmi sympatická. Co mě ale opravdu štve je to, že celý příběh zůstal po skončení první série otevřený a zůstalo několik otázek, a druhá série se na obrazovky českého HBO dostane kdovíkdy. Ale o to více se budu těšit. A na závěr mého komentáře bych se ještě rád vyjádřil k českému dabingu. Vím, že zde se hodnotí a komentuje film, nikoliv dabing, ale přece jen si k tomu pár slov dovolím napsat. Byl jsem příjemně překvapen dabingem Dalibora Gondíka, který brilantně nadaboval Billa. Možná to byla odvážná volba, obsadit tohoto herce a moderátora do hlavní dabingové role, ale zvládl to s přehledem a nebýt toho, že jsem v závěrečných titulcích zaslechl jeho jméno, tak by mi ani nedošlo, že Billa dabuje právě on. Jeho hlas ale k Billovi dokonale sedl a byl z toho asi nejlepší dabingový výkon celého seriálu. Ostatní dabingové výkony byly tak nějak průměrné. Co mě ale vytáčelo byla skutečnost, že jsem jeden a ten samý hlas slyšel u několika různých vedlejších postav. Jinými slovy, jeden dabér daboval několik vedlejších postav. To mě velmi rušilo a zároveň nepříjemně překvapilo. Od HBO bych očekával větší profesionalitu, co se dabingu týče. Ale samozřejmě dabing nezapočítávám do mého celkového hodnocení. Takže za první sérii je to pět hvězd a už se těším na další sérii. ()

Spooner

Tak tenhle seriál jde na upíří tématiku opravdu svérázně a originálně. A to nemluvím jenom o příběhu a o vylíčení upírů, kteří už se neschovávají a žijí "normálně" mezi námi. Je to totiž také velmi zajímavě pojaté a často se tu za díl mihne několik žánrů. Chvilku je to horor, pak detektivka, později trochu divná komedie atd. A i když to chvilku trvá si na toto pojetí zvyknout, tak když se vám to podaří tak už si to budete jenom vychutnávat. Většinu času to totiž opravdu funguje. A při nejhorším to zachraňují skvěle napsané a zahrané postavy, mezi kterými objevíte nejednoho favorita. Pro mě určitě velmi příjemné překvapení a hodně se těším na 2. sérii, protože je to čím dál zajímavější a tvůrci čím dál více rozšiřují mytologii. Tahle krev mi moc chutná1. Série=80%.....2. série zatím ještě tak o třídu lepší než ta předchozí a řadí se tak mezi nejlepší seriály současnosti a já přidávám pátou hvězdu.90%3. série = 70%. 4. série = 90%. 5. série - 80%. 6. série - 50%. 7. série - 30% ()

Mahalik

Přijde mi to jako stav opilosti, akorát s tím rozdílem, že tady nikdy nepřijde kocovina! True Blood sází na značně profláklý věci, který můžou bejt pro někoho prvoplánový, ale pro člověka, který má rád svobodu slova, extrémy, rebelství (který je v rozumný míře jako extáze) a je mu jedno, jestli chlap nebo ženská, to bude seriál z jiného světa. Upírem bejt nechci, ale životní styl obyvatel Bon Temps, je do značný míry inspirativní. I tak si ale budu svou šíji chránit, jako oko v hlavě. Rolákem! ()

Reiniš

Už dlouho mě žádný seriál tolik nechytl jako právě TrueBlood. Upíři tu nefigurují jako laciná atrakce, ale jsou rovnocennými postavami a ne jen ploužící se ,,vybledlé xichty v latexu". Kvalita seriálu tkví hlavně ve skvělém scénáři, jež se proplétá napříč různými žánry, a kde ,,žijí" natolik různorodé a zábavné postavy, že si je nelze nezamilovat. Anna Paquin v roli Sookie září a dokazuje, jak všestranná herečka to je. Zaujme i charismatický Stephen Moyer, jako upír Bill nebo debutující Rutina Wesley, coby hubatá servírka Tara. Jediné, co mi na seriálu trochu vadí (a nechci být zbytečně prudérní) jsou ty orgastické souložící scény, jejichž hlavní aktér je povětšinou věčně nadržený bratr hlavní hrdinky Jason v lehce křečovitém podání Ryana Kwantena. Pravá krev má do budoucna ohromný potenciál a už teď si jí řadím do svých oblíbených seriálů. Ochutnal jsem jednou a teď si tuhle syntetickou krev musím dopřát každý den. ()

Arbiter

(první dvě série) PROLOG: Tohle asi bude trošku, a u mě vyjímečně, na dýl. K tomuto dílku bych se vůbec nedostal, nebýt novinky na csfd o maratónku v kině Oko, konaném u příležitosti vydání druhé serie. Nikdy předtím jsem o tom neslyšel a proto tam taky šel. Miluju, když je něco dobře hodnocené a já nemám páru co od toho můžu čekat. Atmosféra byla supr a uvolněná, (až teda na lidi co pořád courali do a ze sálu a ty připité kteří byli slyšet z baru až k nám :-) ) takže těch cca 11 hodin co jsem tam strávil, měl seriál příležitost na mě zapůsobit jako zatím žádný jiný. V několika ohledech se mu to podařilo. HODNOCENÍ: *Bylo to sexy. Moc sexy. Alespoň první díly, kdy se všechno rozjíždělo a točilo okolo hlavní hrdinky. A to né tím způsobem ,, Hele kozy! Hele Zadek! Hele Felace! '' Ale atmosférou.. Jednoduše sexy takovým poetickým způsobem. *Bylo to nečekaně podáno bez servítek a tak nějak lidsky. Neupjatě, nenuceně.. alespoň první díly.. *Bylo to krásně rozvětvené. Tvůrci očividně doufali v pokračování a proto se nebojim, že druhá serie bude vařit z vody. Spousta nedokončených (a zajímavých) osudů lidí a příběhů. Chytře vymyšlený koncept, zapojení morálních a rasových otázek ohledně upírů, nečekaných zvratů a možností vyústění.. v tomhle směru supr po celou serii *Jednotlivé charaktery postav, ať hlavních nebo vedlejších si mě taky získaly. jsou jedinečné, vtipné a svého vzorce v pohledu na život celý seriál se držící. Až teda na Sookie, která mi dobře zvládnutá nepřišla. Její přirozená magorovost byla supr, její sexapeal mě dostával, ale její rozhodnutí dost často neměla s kostrou její postavy nic společného.. můj pocit. Navíc mě pěkně štvala, její přelétavost schovávaná za nevinost, která v ní po prvních dvou dílech moc nezbyla. (kamarádka mě ale poučila, že je to prostě ženská a ať se s tim smířim :-) ) Naopak jeji brácha blbec byl, je a bude do konce života a to tak že maximální a on to ví :-) * Dynamika serie jako celku byla supr, až na posledních pár dílů a semotamo hlušších míst.. Tady ale asi nebude chyba na straně tvůrců ale toho, že mi došli prachy na další Redbull SPOILER EPILOG: Takže vítejte v malym městečku, jehož jméno jsem zapomněl. Komunita Upírů se rozhodla vyjít z anonymity z čehož vyplívá že: potravinářský průmysl zažije boom v prodeji syntetické krve, církev se bude moct posrat, 90% ženskejch bude chtít spát s upírem, televize má o sledovanost postaráno, v hospodě se bude mít o čem kecat a v našem malém městě pro teď bezejména, které doposud žilo svým klidným životem malých měst s neodmyslitelnou jednou neškodnou telepatkou a hospodskym, co semtam žere granule, se budou najednou dít velice podivné věci. :-) ()

Phobia

Zkusila jsem jednu epizodu a mám stěží odolatelnou chuť vám sem jebnout odpad. Co to, KUR*tizána, mělo jako být?!? Nějakému metrosexuálovi se nechce postavit, je nadrženou vamp vykopnut z lože, běží za polonahým černým kámošem pro Viagru, který má ale jen drahou upíří krev, tak socka metrosexuál natáčí porno, zatímco za kamerou masturbuje onen osvalený afroameričan a za závěsem nějaká slintající šmíra. A mezitím blboučká Sookie mekotá zamilované krávoviny do upířího ouška, případně se válí venku po schodech a mastí si frndu... Mám se tomu smát, mám brečet nebo se mám shánět po okurce a šprcce? Každopádně mám takový "neurčitý" pocit, že tenhle seriál asi nebude moje krevní skupina;-). Takže si odpustím hodnocení, nebudu vám tady kazit procenta, onanujte si u "True Blood" beze mě:-P. Drama/Fantasy/Horor - to určitě!:-DDD Telenovela/Fantasy/Porno ! ()

lesumir

Anna Paquin vyrostla, ale pořád má X-menovský schopnosti a hraje si tak trošku na Buffy. Tentokrát čte myšlenky lidí a randí s upírem. __ Nejsem z toho tak odvázanej jako ostatní, příjde mi to jako slabší odvar a vývar z Dextera, Heroes, Angela a Přemožitelky upírů. ()

MISSha

Na začátku mě znechutila, poté jsem jí dala šanci, a té šance nelituji. Jinak bych nepoznala jeden z nejoriginálnějších a nejpoutavějších seriálů téhle doby. Od nějaké poloviny 3. série, mi nemohlo dojít, proč tento všemi směry vyšperkovaný satiristický skvost tv zábavy, dostává od mé osoby jen usmolené čtyři hvězdičky? A potom přišla 4. série, která to korunovala definitivně. Postavy jsou napsané výtečně bez jakéhokoliv přikrášlování. Jak už obyčejní lidé, tak nadpřirozené bytosti, z nichž jsou (jak jinak) nejvýraznější upíři- Pam, Jessica, záporák Russell, a hlavně nejlepší postava seriálu Eric Northman- rulezz! Jednotlivě zhodnocené série: 1- 85%, 2- 70%, 3- 89%, 4- 90%, a 5- 83%. ()

Pepinec

V současné záplavě seriálů jsem se zděsil toho, že mi přibude práce se sháněním dalšího. Naštěstí to však nebude nutné, protože v tomto mi nic neuteče... Přiznávám, že se v každém díle smíchy za břicho popadám, avšak můj palec přitom míří dolů. ()

Jacinda

Zajímavé zajímavé. Až na přiúchylnělý pohled Anna Paquin. A změnila bych reklamy na AXN. Vypadá to trapně. ()

Sex ve městě se vrací

Sex ve městě se vrací

11.01.2021

Populární dámský seriál Sex ve městě se vrací s novou řadou na streamovací službě HBO Max. Oznámení přišlo čerstvě od hlavní hvězdy seriálu Sarah Jessicy Parker s hashtagem #AndJustLIkeThat… (více)

Epický Warcraft našel své hrdiny

Epický Warcraft našel své hrdiny

06.12.2013

Christoph Waltz na stopě muže z rodu opic

Christoph Waltz na stopě muže z rodu opic

01.10.2013

Ano, řeč je o nové adaptaci Burroughsova Tarzana. Projekt, ve kterém si urostlého vládce džungle zahraje hvězda seriálu Pravá krev Alexander Skarsgard, byl zhruba půl roku zpátky dočasně pozastaven.… (více)