Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

HaniRM

Tohle by se mělo povinně pouštět ve všech školách na světě. Maher chytá věřící do smyčky, kterou si svou slepou oddaností sami utahují. Zábavné zpochybnění náboženství. Say hallelujah to the Bill. ()

PamelaJJK

Tenhle dokument mě velmi zaujal. Zvolená humorná (někdy až na hranici ironie a nabubřelé arogance) forma u takto závažného tématu sice dokonale funguje (hlavně díky glosám Billa Mahera), ale svádí k povrchnosti a nedokáže jít řádně pod povrch. Toto dílo dokázalo vystihnout a popsat základy jakékoliv víry a také ukázalo, že i racionální a inteligentní lidé se nechávají "zblbnout" touto demagogií. Ať už si říká křesťanství, budhismus, nebo satanismus. I přes fakt, že Bill Maher jen klouže po povrchu, nesnaží se jít do hloubky (to by mu jistojistě ubralo diváckou oblibu, sledovanost i body) a je vlastně jen další "vyčůranej populistickej demagog", tak dávám tomuto dokumentu 5 hvězd za neotřelou formu a zábavnost, která mě místy vskutku pobavila a rozesmála. ()

zuzza11

Jako perfektní, ale strašně zdlouhavé. 4x jsem během toho usnula. Opakující se. Myšlenka to byla super, ale hádejte se s blbcema... ()

jeandepatch

Ne úplně dokument, ale rozhodně skvěle podaný názor podpořený snad každým, kdo v tom filmu promluvil (kromě reverenda z holandské cannabis církve). Skvěle bylo znázorněno, že vlastně všechny tři nejmilitantnější náboženství jsou ve výsledku postavené na stejných hodnotách. Ještě, že si to jejich příslušníci neuvědomují, jinak by měli sílu vymýtit veškerou svobodu a nevěřící... Krom myšlenky, kterou tenhle film přináší, se dostavily ještě neuvěřitelné výbuchy smíchu nad logikou některých respondentů. Byť s Maherem v některých politických tématech nesouhlasím, tohle je prostě geniální! ()

damdamh

Jeden z nejlepších dokumentů z poslední doby... Inteligentní, zahrnuje spousty informací, dobře natočený. Jelikož sdílím Maherův názor úplně stejně, nevadí mi jeho radikálnější přístup a že se v zájmu politické korektnosti nebojí vyjádřit svůj názor tvrdě a bez zbytečného okecávání... ()

Skank

Bill jde svým humorem a nadsázkou nad náboženstvím pod kůži. Dostává lidi někdy až do kompomitujících situací, ale zase naopak, někdy jde vidět slabost jeho argumentů. Slepá nenávist proti slepé víře. Sám jsem ateista, proto byl pro mně dokument neutrální, kdybych byl hluboce věřící, vypnul bych ho po prvních 5 minutách. ()

kobe.AIR

Jestli tohle má být nejreprezantativnější protináboženský film, ten nejlepší souhrn argumentů proč v boha nevěřit, měli bychom se asi všichni už tuto neděli vydat do kostela a modlit se ostošest. Tendenční, manipulativní, hloupými a nedomyšlenými "důkazy" přetékající snímek. Na běžného amerického vidláka Maherův vodopád slov stačí, bohužel je až neuvěřitelně vidět, jak plytký jeho přístup je, když se se setkává například s vatikánským astronomem. Hvězdička navíc za to, že Maher ve snímku ponechal moment, kdy ho naprosto rozsekal věřící v "zábavním" parku přirovnáním s vodou, ledem a párou. Jako neveřícímu je mi smutno z toho, že tohle někdo může hodnotit jako povedený film. Ateista s IQ 50 jistě při jeho sledování může notovat, Ateista s IQ vyšším než 50 u něj musí jen smutně koukat. Náboženství i ateismus jsou mnohem složitější fenomény a zasloužily by si výrazně lepšího zpracování. P.S.: A ten konec? Opravdu už jsem čekal jen na patetickým hlasem vyřčenou výzvu k založení Mezinárodních protináboženských legií s cílem vypálit v zájmu věčného míru všechny kostely, mešity a jiné svatostánky. :-) ()

ill

Za poslední měsíc jsem měl možnost shlédnout 3 dokumenty jejichž smyslem je uvrhnout víru na pranýř racionality. A tak zatímco v Ježíš je normální! sklidila pouze posměch a urážky plebejců a v Jesus Camp už kameny a plivance, teprve Religulous ji nemilosrdně bičuje. Strhávajíc argumenty její šat demagogie obnažuje citlivé části, zkažené a prolezlé červy a rozvracejíc její logiku dehonestuje samotnou její podstatu. Ne, že bych jí to přál. ()

elgordo

Dokument o zmýšľaní ľudí o náboženstve. Je až zarážajúce, ako absurdne dokáže pôsobiť viera na ľudí. Možno trochu jednostranný snímok, ale trefný a poučný. ()

wesker

Doporučuji jako terapii proti vymívání mozků náboženstvím.Opravdu trefný "dokument" jestli to tak lze nazvat.Myslím že otevře oči i těm co nemají jasno. ()

Andre.w

Ačkovli jsme agnostik, tak tenhle dokument pouze částečně vystihuje nebezpečí, resp. šílenosti, jež stojí za náboženstvím. Bíll Maher je poměrně vtipnej komentátor, bohužel ve filmu se vyskytují i různé manipulace ve stylu M. Moora (toho mám ovšem mnohem radši), což dost sráží různé argumenty prezentované Maherem. Problém je, že proti náboženství jako takovému nelze argumentovat, neboť samo o sobě je to pouze manuál k Bohu bez jakýhokoliv vztahu k racionalitě. Nelze argumentovat proti něčemu co nelze dokázat ani vyvrátit. Proti víře samotné je hlavně nesmyslné argumentovat. Můžem jen doufat, že naboženství je evoluční úchylka, která časem vyhyne, nicméně to ještě vydím tak na par tisíc let. ()

Ondrew

Dokonale! Tento dokument zatina do ziveho viac, nez by bolo zdrave, ale tym viac si cenim, ze sa ho odvaziil niekto natocit. Jediny problem (avsak netyka sa snimky ako takej) vidim v tom, ze nech uz ide akokolvek priamo k jadru veci, situaciu na poli vsemoznych nabozenstiev, zial, tazko zmeni. V kazdom pripade, solidny pokus! ()

david666

Proboha!!! jak můžou být někteří lidí tak zaslepení a věřit v takové pohádky - dokument, který vystihuje o čem náboženství doopravdy je. ()

Weehaa

Ucta, kluci, ucta. I kdyz jsem taky ze srdce presvedcenej, ze veskere nabozenstvi (samozrejme s vyjimkou Virivych adventistu sedmeho dne) je snuska hovadin, toto je jednostranne pojaty dokument, kterym Bill Maher celi nabozenskemu fanatismu stejnymi zbranemi. Je fakt, ze v USA, kde kazdy veri v nejakou cirkev, maji jine podminky nez my tady, mozna bych tam taky casem sklouznul k militantnimu ateismu. Ale ted jsem tady a dokument se mi nelibi. At si kazdej dela, co chce. Nemusim s nima kamaradit, ale to jeste neznamena, ze to jsou dementi, nebo ze z nich musim dementy delat. ()

randomvan

Bill Maher si niečo zaumieni a stáva sa absolútne nekritický alebo kritický úplne. A tak velebí rozhadzovačného Obamu a amerických socialistov, tuho verí, že len štátne násilie prinúti ľudí spolupracovať a byť dobrými. Tak isto si zauminil, že náboženstvo je mor. A veriacich zosmiešnil naozaj výborne, brilantné sarkastické pointy sú doplnené vtipnými prestrihmi. Religulous je skvelá komédia (len od toho Preboha nečakajte dokument). ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010