Reklama

Reklama

John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše

  • Francie John Rabe (více)
Trailer

Píše se rok 1937. Obchodník John Rabe žije již téměř 30 let se svou ženou Dorou v Nankingu, hlavním městě Číny, kde vede pobočku společnosti Siemens. Jen s těžkým srdcem se chystá předat vedení do rukou svého nástupce a ještě hůře se bude z milovaného místa vracet do Berlína. Během rozlučkové oslavy konané na jeho počest se ale na Nanking sesypou bomby z japonských letadel. Rabe v nastalé panice nechává otevřít brány společnosti a nabízí úkryt rodinám svých zaměstnanců. Přestože je jako německý občan spíše spojencem Japonců, neváhá, ruší svůj odlet do Německa a pouští se do jedné z největších záchranných akcí, během které se mu podaří před japonskou brutalitou zachránit stovky tisíc lidí. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (78)

farmnf 

všechny recenze uživatele

http://cs.wikipedia.org/wiki/Nankingsk%C3%BD_masakr. Celý film je velmi dobře koncipován, John Rabe, který nechtěl být hrdinou, byl jen manažerem Siemensu. Hrdinou a zachráncem se stal. Steve Buscemi jako doktor odvedl velmi dobrou práci. To se musí vidět. Popisovat jednotlivé scény smysl nemá. Všichni to tu zmiňují, jediný film z mých asi 6000, kde se civilní obyvatelstvo se šikmýma očima schovává pod hákovým křížem. Spolehlivý způsob přežití, někdo jej ale vymyslet musel... ()

Krissty 

všechny recenze uživatele

Film mě velmi mile překvapil. Vesměs je děj podobný jako v Schindlerově seznamu, ale díky tomu, že Schindlerův seznam se mi moc nelíbil, je pro mě John Rabe výrazně lepším a koukatelnějším filmem. Pan Rabe si zaslouží obdiv! Snímek je celkově velmi propracovaný a skutečný, tvůrci se nebáli zajít až do detailů a to se mi líbilo. Skvělé bylo i herecké obsazení. Kromě Ulricha Tukura a Steva Buscemi mě úplně okouzlil Daniel Brühl, který se v tomto filmu změnil z toho milého mladíka na inteligentního pána s knírkem. Vypadal o hodně starší než v jiných filmech :) Ctihodný občan Třetí Říše mě prostě bavil. Nemám co vytknout! ()

Reklama

gogo76 

všechny recenze uživatele

Zaujímavá dráma z obdobia tesne pred začiatkom 2. svetovej vojny, keď Japonsko napadlo Čínu, kontrétne mesto Nanking. Kvalitne natočená dráma nás oboznámi s veľkým človekom, ktorého meno mi deteraz nič nehovorilo. Vo filme sa hovorí niekoľkými jazykmi, preto odporúčam pozerať v pôvodnom znení. Predstaviteľ hlavnej úlohy U.Tukur bol dobrou voľbou, pretože je presvedčivý a v našich končinách neznámy. V menšej úlohe sa blysne čoraz obsadzovanejší D.Bruhl a S.buscemi si strihol zaujímavú úlohu doktora. Oceňujem plynulé prechody z dobových záberov k záberom filmovým a kvalitnú hudbu, prevažne piano. Za najsilnejšiu scénu považujem hľadanie strateného osobného šoféra a jeho následná poprava mečom, ktorej bol svedkom. Film určite pripomenie Schindlerov zoznam a aj keď tento film ťahá za kratší koniec , určite nesklame. Predsa len, porovnávame ho s tým najlepším čo v svetovej kinematografii vzniklo. ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Po Šindlerově hlístu a eskapádách sýra Wintona tu máme dalšího, náhle se vynořivšího, podivného mesiáše, který tentokrát brání v redukci čínské populační exploze Japoncům. Zachránil jich prý 250 000! A dle glorifikační dramatizace všechno sám, těmahle rukama. Kdo ví, možná jen díky němu si teď mohu ve svém oblíbeném bistru pochutnávat na pekingské kachně. Patetická fňukpohádka, která ani trošičku nezkresluje historická fuckta a já ani chvíli nezapochyboval, že takhle to skutečně bylo. Jen jsem čekal, že na konci filmu jako bonus ještě zachrání Willyho! Odteď si kupuji všechny elektrospotřebiče výhradně od Siemensu, protože je to milá, starostlivá firma s humánním managementem! ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

O tzv. nankingském masakru jsem, přiznám se, do zhlednutí tohoto filmu skoro nic nevěděl a ač film v tomto směru netlačí příliš na pilu, přesto mě docela zasáhl. To samé platí o postavě Johna Raaba, „nenapravitelného umíněnce“, pod jehož vedením se v rámci Nankingské bezpečnostní zóny podařilo zachránit životy okolo 200 tisíc Číňanů. Není přitom asi úplně správné tuto postavu přirovnávat k Oskaru Schindlerovi, jak se tu objevuje v některých komentářích. Ano, oba byly Němci a oba byli členy NSDAP. Ale John Raab, jak jej líčí tento film, byl svým způsobem anglický gentleman, což se tedy o Oskaru Schindlerovi asi úplně říct nedá. Přesto není pochyb, že Raabovi jeho postavení Němce při plnění jeho poslání v Nankingské bezpečnostní zóně velmi pomohlo. Říká se tomu historický paradox, a patří k nim i to, že John Raab, jak se dozvídáme ze závěrečných titulků, byl po návratu do Německa zatčen gestapem, aby jej po válce pro změnu západní spojenci odmítli zbavit nálepky nacisty. Některých paradoxů můžeme být svědky i v tomto filmu. Mezi ten nejsilnější asi považuji scénu, kdy se čínští obyvatelé Nankinku na popud Johna Raaba schovávají pod velkou nacistickou vlajku s hákovým křížem (kterou dotyčný ve zde jím vedené pobočce Siemensu doposud odmítal vyvěsit), aby se tak zachránili před bombardováním japonských letadel. Hodně působivá scéna... ()

Galerie (34)

Zajímavosti (13)

  • Japonsko se dodnes nedokázalo k Nankingskému masakru postavit čelem a převzít za něj odpovědnost, jako to udělalo Německo po 2. světové válce. Někteří japonští autoři tvrdí, že obětí bylo "jen" 3 000, jiní dokonce tvrdí, že je to výmysl. (Petulka88)
  • Keď sa John Rabe objíma so svojou manželkou na konci filmu, môžeme si všimnúť, že v jednom zábere má žena v pravej ruke kabelku, ale v nasledujúcich záberoch už ju nemá. (Johnny.ARN)
  • John Rabe zemřel v chudobě roku 1950, roku 1996 byl jeho náhrobní kámen přemístěn z Berlínu do Nankingu. (morgos)

Reklama

Reklama