Psychologický snímek, jehož námětem je chlapecká prostituce. Patnáctiletý Marek opouští svého autoritativního otce a vlakem se vydává do Prahy. Krátce po příjezdu se ho ujímá zkušený pasák, díky němuž naivní mladík proniká do nového prostředí a záhy se stává prostitutem. I když prožívá chvilkové opojení z peněz a blahobytu, nakonec se ponížený a zoufalý uchyluje k drogám. (oficiální text distributora)

RigorMortis

Na to, aké som počul na film ohlasy mi nepripadal tak šokujúci. Samozrejme, v 90. rokoch to muselo urobiť poriadny rozruch, no dnes...Každopádne ide o film s ťažkou témou poukazujúci na vec, ktorá bola, je a bude súčasťou spoločnosti, akokoľvek sa snažia niektorí tvrdiť opak. Smutná realita, miestami až desivá. Len je škoda, že film nerežíroval niekto schopnejší.Z témy sa určite dalo vyťažiť ešte viac. ()

Binne

S odstupem času lze říci, že devadesátá léta v Česku byla skutečně něčím výjimečným a neopakovatelným. Na straně jedné na nás dýchala nově nabitá svoboda, na straně druhé nebezpečí v podobě těch, kteří oné situace chtěli okamžitě využít. Odvrácená strana, která spojovala prospěchářství se svobodou byl absolutní rozkvět drogového podsvětí a obchodu s bílým masem. Snímek začíná konfliktem patnáctiletého Marka s jeho otcem, který sice přísný je, ale na chlapce je sám a neumí si s výchovou poradit. Marek opouští domov a s vidinou lepšího života někde jinde odchází do Prahy. Hned první zkušenost, která na Marka čeká je poměrně signifikantní celému prostředí, do něhož právě přišel. Od toho momentu je Marek pouze malým listem v divokém větru, který závratně rychle ztrácí jakoukoli kontrolu nad vlastním osudem. Jeho cestu mu kříží velký počet lidí různých osobností, příběhů, choutek i motivací a celý film směřuje k velmi tragickému konci. Vůči snímku nemohu být kritická, protože depresivní atmosféra je v něm zachycena nebývale dobře. Bolest, zmar i utrpení v kombinaci s velkými penězi, krátkozrakostí mládí ale křehkým a dobrým srdcem v jádru, jakbysmet. Ve snímku se objeví také řada slavných jmen pražského podsvětí, které později proslavil především Karim (v několika rozhovorech také mluvil otevřeně o Mandragoře, otázka ovšem je, jak moc si na této tématice vystavěl své jméno). Některé scény byly přetažené za vlasy a cílily především na divákovu touhu po silných emocích (AIDS), jiné, především klubové scény byly ale natolik realistické, že hlavnímu protagonistovi nešlo nevěřit. Vůbec bych se nebála dát snímku pět hvězdiček, nicméně po přečtení komentářů níže jsem dospěla k závěru, že některá kritika je podstatně objektivnější, než bych byla schopná napsat já - a dávám jim tak za pravdu. ()

VojtaMarek00

Mandragora je film, který se mimořádně těžko hodnotí. Zároveň je to však dílo, které je třeba vidět, a to z nejednoho důvodu. Film divákovi poskytuje poněkud netradiční pohled na devadesátá léta v Praze. Dané období si nijak neidealizuje, jak je tomu u většiny ostatních, obzvláště retrospektivních snímků, ale naopak ukazuje odvrácenou stranu ‘devadesátkové’ reality. Neony osvícenou špínu a hnus. Všudypřítomnou dekadenci jako konsekvenci nově nabytého pocitu nekonečného množství možností. Fet, kurvy, veksláky… Zmar. A dětskou prostituci. A právě hlavně do té je Mandragora až mrazivě autentickou sondou. Po technické stránce je ten film samozřejmě slabý, místy vysloveně špatný. Jde mu vyčíst mnohé — od výkonů účinkujících neherců, přes místy kostrbatě napsané dialogy a značně pokulhávající výpravu (Markova cesta k závislosti je zde až absurdě zkrácena a zjednodušena), až po samotnou kameru (která ale ve svém nejlepším naopak exceluje). Vtipné a unikátní ale je, že Mandragoře většina jejích nedostatků ve výsledku hraje do karet a dotváří punc autentičnosti a syrovosti. A ten z ní pro diváka — ochotného občas přihmouřit obě oči nad utnutími kameramana, neherectvím většiny obsazení a zcela zjevné tápání samotného režiséra — dokáže udělat silně depresivní, mrazivý filmový zážitek. Je dobře, že tehdy film jako Mandragora vznikl. Byl, a v mnoha ohledech stále je, společensky důležitým dílem, které poukázalo na mnoho palčivých problémů porevolučního Česka, o kterých se do té doby skoro nevědělo a nemluvilo, a to zcela bez servítek. Zároveň si troufám říct, že jde vzásadě o progresivní počin, jehož popkukturní vliv lze trasovat až do současnosti, viz. třeba Sedlákův excelentní ‘BANGER’. Nazývat ho “zásadním” snímkem pro moderní českou kinematografii se mnohým z vás jistě bude jevit přimejmenším potěšilé, ale já s takovými superlativy nemám v tomto případě sebemenší problém. Ten film byl, je a bude zásadním. Ať už z onoho, nebo jiného důvodu. Pro mě jistě z obou. Proto nemohu než souhlasit s jedním z uživatelů, který ve svém komentáři trefně upozorňuje, že by si Mandragora zasloužila remake s lepšími herci a režisérem a vyšším rozpočtem. Zasloužila. A kéž by do toho nějaká produkce šla. Mimochodem — režírovat by to vlastně mohl klidně už zmiňovaný Sedlák. Podle mě by mu to sedlo a on by se toho i jistě rád ujal. 65% ()

axik

Film je syrový, realistický, věřme, že fiktivní. Strhující příběh ze světa, o kterém se tiše mlčí. ()

hwnd

Viděl jsem pře ix lety na čt2. Má spoustu nedostatků, ale jednak jsem se nenudil, ale - na rozdíl od naprosté většiny průměrných filmů - mi v hlavě zůstal poměrně podrobně. Za to může silné téma a pohled do světa, kam normálně nevidíme. Nemůžu dát plný hodnocení, ten film opravdu není excelentní a urazil bych kvalitní filmy, ale není to průměr, takže 4*- ()

chrustie

Pro mě kultovní záležitost.. Syrovost s jakou je tohle natočené se mezi českýmy filmy vůbec nevidí. V některých místech chybělo málo do porna. A jako třešnička na dortu je to, že takhle to opravdu chodí.. Dodnes =) ... "budeš si to muset nastříhat s jiným čurákem.. cože? ty budeš učit starého filmaře... kurva... zase sem to přehnal" :D takhle se fetuje jen v holywoodu a v mandragoře.. ()

mgerlich

Dám 3* jen kvůli tomu že atmosféra se trefuje dobře, bohužel ochotnické herecké výkony všech zúčastněných celou věc dost sráží a dialogy jsou vyloženě strašný. Bejt to řemeslně zmáknutý, mohlo jít o zásadní dílo, takhle si nejvíc vzpomenu na dobře použitej product placement a nechtěně mi tam vystřelej ti Kabáti :-) Škoda, humor tam myslím nepatří. ()

Phex

Český Trainspotting. Krom drog i o homo-prostituci. Nepouštějte si to, když máte blbou náladu - tenhle film vám ji nezvedne. Nepochopil jsem proč se to jmenuje zrovna Madragora. Já bych to nazval spíš "Homoklády na piku". ()

martins

Surový a šokující příběh vyprávějící o chlapecké prostituci a odhalující téměř vše, nic pro slabé povahy. Velmi dobře natočeno. Krom Jirky Kodeše v roli otce a Pavla Skřípala jako odporného pasáka, pouze Jitka Smutná ze známějších tvářích, jinak téměř neznámý herci. Jak z pěkného mladíka udělat prostituta, drogově závislého a HIV pozitivního. ()

Alex_01

Ehm no, moc mi to nefungovalo. Ve filmů se setkáte s docela nesmyslnou dramaturgií, která jakoby byla taky sjetá. Totálně se tam rozpadá časoprostor: random flashbacky, které často neodděluje žádný pořádný předěl; momenty kdy někdo někoho zmlátí a o hodinu později vypadá jako o týden později; moment, kdy hlavní postava začne fetovat (přičemž jí k tomu nic pořádně nemotivuje ale beru) vypadá o den později jak feťák co už fetuje pěknou řádku let. Random momenty, kdy se otec skoro jakoby shledá se synem, přičemž k tomu nedostal jediné vidítko nebo stopu jsou fakt megavtipné a režisér je tam hodil rovnou dvakrát, aby si nás asi "podusil". Herecké výkony byly umělé a neuvěřitelné, ale cením aktéry, že do toho šli. Téma filmu je důležité a silné, ale způsob, jakým je prezentováno mi zase příjde trochu mimo - moment, kdy mezi prostitutama vidíme devítileté kluky a v kterémkoliv random baru v Praze se vás třináctiletý kluk optá, jestli ho nechceš vykouřit mi příjde docela nereál (jsem naivní?). Lokace byly super, kamera a světlo ok, ale zvuk jakoby šel přímo z kamery, což když zkombinujeme s shitózní hereckou artikulací je docela problém. ()

Alden_Larson

Velmi drsný film, rozhodně není pro každého. Téma i děj jsou moc dobře zpracované, jsou působivé a místy tak brutální, že jsem se na to skoro nemohl dívat. Herecké výkony byly skvělé, obzvlášť ten, co hrál Krysu, by si za svůj výkon zasloužil ocenění. Prezentace byla dobrá, bylo tam ale spousta ošklivých close-up záběrů. Hudba byla dobrá, ale bylo jí tam až moc. 8/10 ()

Madax

Jeden z mála opravdu povedených porevolučních filmů natočených v naší zemi. Mandragora má sice slabší chvilky, je však velmi působivě natočená a divák se ani chvíli nenudí. Někteé sekvence - například hudební vystoupení tranvestitů či natáčení pornofilmu u krysy - považuji za ty nejlepší momenty českého filmu, a rozhodně nesouhlasím s tou hromadou negativních komentářů tady okolo. ()

Jamall

Jedna má kamarádka mi doporučila tento snímek,že je prý hodně závažný a reálný.Pf,to byl šok.Ani sebemenší část tohoto filmu mi nepřipadla dobrá.Realistický snímek?Ale kdeže,prostě jenom hodně drsný a rádoby ze života.Tu jednu hvězdičku dávám,protože na tenhle hnus fakt nejspíš nikdy nezapomenu... ()

superzurda

Naturalismus je slovo, které vystihuje tenhle film. Možná jsou špatní herci, možná mají i vady hlasu. To vše ale dodává autenticitu. Klientela pražských prostitutů je velice rozsáhlá od solidních panů ( George from New York ) až po voyerské, sadistické šílence ( Angličan ). Hudba dotváří atmosféru tajemna, strachu a zoufalství. Silné téma ukazuje něco o čem by obyvatelé Prahy nejraději nevěděli. To ovšem neznamená, že to neexistuje. Víc takových filmů a víc odvahy ostatním tvůrcům k natočení podobných snímků. ()

Zapinka

Není nijak úžasně povedený co se týče technické stránky, ale příběh filmu mě naprosto dostal. Po dokoukání jsem naprosto oněměla a dlouho ve mě ten pocit šokování zůstal. Drsné jak člověk může klesnou tak hluboko! Donutí člověka k zamyšlení. Velice silné a emotivní, i když provedení jak jsme již psala je smutné. ()