Psychologický snímek, jehož námětem je chlapecká prostituce. Patnáctiletý Marek opouští svého autoritativního otce a vlakem se vydává do Prahy. Krátce po příjezdu se ho ujímá zkušený pasák, díky němuž naivní mladík proniká do nového prostředí a záhy se stává prostitutem. I když prožívá chvilkové opojení z peněz a blahobytu, nakonec se ponížený a zoufalý uchyluje k drogám. (oficiální text distributora)

ajaxx

Tak jsem shlédl celou trilogii od Wiktora Grodeckiho včetně tohoto také dokumenty Not Angels But Angels a Tělo bez duše (Body Without Soul) a myslím, že na jeden den toho hnusu bylo až moc. To co se dělo v těch 90tých letech a možná ještě dnes děje....těžko uvěřit.... syrovost a realita nepotřebuje velké herecké výkony a tento film je prostě takový. Dodatek po letech (2023): Vrátil jsem se k recenzím na tento film a chtěl jsem vidět ta nová, lidí, kteří shlédli tento polodokument 25 let od doby, kde se odehrával. A nejlépe je tam prostě vidět to nepochopení. Nejspíš to obvykle budou lidé, kteří nepoznali realitu devadesátých let a nebo jí poznali ze zapadlé vesnice někde na dědině. My, co jsme měli možnost "čuchnout" i k realitě tohoto tehdejšího undergroundu (ne že bych s kamarády šlapal, ale toulali jsme se také, byť jsme se vraceli vždy do tepla domova a rodin), víme jaké to bylo a jak tento film docela dobře vystihl dobu, kdy to tak skutečně chodilo. Film není uměleckým dílem, spíš sondou do tehdejší doby a této "subkultury". ()

Grid

Hudba by se hodila spis do Pottra. Jinak film má výborné obsazení i atmosféru. Při něm mi mrazí na zádech když si uvědomím, že je dle skutečných poměrů. ()

dinzbir

Viděl už před hóóódně dlouhou dobou, ale je to jeden z těch snímků, který se vám zařeže do paměti. Je to velice slušně udělané dílo o odvrácené straně pražského prostředí. Nuže pokud máte blbou náladu a potřebujete vědět, že na tom může být někdo ještě blběji něž vy, prosím.. ()

Vopice2

Ty vogo, nevim, jak to podat. Jako jasná sračka, hroznej scénář, bizarní scény, otřesný herci. S realitou to fakt nemělo co dočinění. To, že v Čechách zmizí 100 až 150 chlapců denně, nevim, asi přeřek. Ale tedy jedna hvězdička za atmošku a za to, že jsem to dokoukala. Druhou jsem chtěla dát za snahu a taky proto, že mi bylo naznačeno, že když jí nedám, tak dostanu kopačky. Tedy, kopačky nechci a ta snaha zmapovat něco tak patologickýho se fakt cení. Jenomže. Tim, že se všechno vyžene do naprostýho extrému se problematika mladistvé prostituce shodí. Takže jí nedám a kopačky budu muset risknout. ()

xentrixx

Jeden velký kondenzát hnusu. Jestli to mělo v té době upozornit na fakt, že se takové věci a v takovém rozsahu děly, budiž. Ale jinak opravdu humus, ani jsem to pořádně nedokoukal, a to jsem jako teenager vyrůstal v 90.letech centru Prahy a byl na ledacos z různých klubů (Roxy, Zoufalci, Repre, Bunkr) zvyklý. Přesně tito lidé - prostituti, dealeři, smažky, zloději, naháněči, somráci a další různý nedefinovatelný paka -, omlouvám se zde za ten výraz, zkurvili historické centrum města a jeho kdysi jedinečnou magickou atmosféru. Na blití... ()

zeleznak

Jednak nostalgicke ohlednuti se za mym rodnym a i dnes (aniz by si to zaslouzilo) milovanym Ustim. Tematicky nosne, odpovidajici dobe sveho vzniku a hlavne skvele herecke vykony nehercu pubertaku a adolescentu. Plnej kotel a kur burt. ()

dammit83

"Tak kluci, jdeme do plnejch, samy hodinovky, samy kvaltovky..." Tenhle film nam pouštěli na zakladce jako osvětu. Dneska je to ceskej kult... ()

Monrico

Není to vůbec veselý film. Nemá ani Heppy End. To, co v něm uvidíte, se samozřejmě neděje na každém kroku, všem na očích. Ale děje se to pořád, aniž tomu můžeme zabránit. Mandragora pojednává o zdaleka né plnoletém klukovi z malého města, který si myslí, že mu v Praze bude líp než ze svým tupým otcem. Sedne na vlak a přijede na pražské Hlavní nádraži. A tady náš děj začíná ... a když jsem říkal - nemá to Heppy End, myslel jsem to opravdu vážně. Není to rozhodně film pro každého. Jestliže se však vydržíte dívat na obrázky z lidské stoky - překousnete pohled na fetující pasáky a nahé, roztřesené chlapce, zůstane ve Vás rozhodně hluboký zážitek a pocit, že tak to dopadnout nemělo. ()

Killy

Film me nadchnul pribehem ktery byl opravdu silny. Tvrdy svet prostituce plny drog, nasili a lzi. Rada bych videla ale lepsi zpracovani. Scenar byl misty dost o nicem a asi ve dvou tretinach filmu jsem se nudila. Jinak uzasne prostredi, neverila bych ze se tocilo v Praze. A taky samozrejme hudba, ale tu uz tu pochvalili ostatni dost. Davam 2**, rada si prectu knizku :) ()

Pitr_brn

Ani netušíte, jak je ten film pravdivý, i přesto že od jeho natočení uplynulo spousty let... Kritizujte si klidně plytkost příběhu, herce/neherce, hudbu, dialogy, monology a kdo ví co ještě, ale sám mohu potvrdit pravdivost vyprávění... A vše, včetně hudby například, mě vždy vrátí do doby, kdy jsem hledal v Praze svého prvního a našel - v bytě plném prostitutů, připravujících se na večer a vydělávání si pro svého "chlebodárce". Nevyspalých, zničených. Kluků, kterým bylo tenkráte možná 18 a duše hovořila o věku 50ti let... ()

Traktorista

Cože? Tohle je natočený u nás? Naprostá syrová pecka, pohled do zákulisí prostituce. Ale opravdu jsme tuhle pecku točili tady? Sice se zdá na první pohled, že kamera je amatérská a rozpočet si asi herci platili sami, ale na druhý pohled to je možná ono, co dává tomuhle skvělému filmu takovou úžasnou atmosféru. Celý film je člověku přímo do huby servírován děj a žádný servítky se tady rozhodně neberou. Dost uvěřitelné a depresivní. ()

Narace

Mandragora je filmem, jenž velmi syrově zachycuje počínání společnosti po pádu komunismu, jenž s sebou přinesl obrovskou svobodu společnosti a uvolnění napětí, jenž však vyústil k mnohým negativním jevům, které jsou velmi efektivně shrnuty ve snímku Mandragora. Děj sám o sobě graduje ke katastrofě, což je lze sledovat, již od počátku filmu, není nikterak složitý a stojí v pozadí psychických procesů, sociálního postavení, toxikomanie a prostituce. Ve snímku se objevují mnohé retrospektivní pasáže, jež vysvětlují pohnutky, jež vedly mladíka k opuštění domova, čímž se propadl do cyklické propasti, z níž se dá jen velmi těžce vystoupit. Narušený vztah mezi nechápavým otcem, jenž se zajímá pouze o to, jak jej uvidí přátelé, se snaží donutit syna, jehož nechápe, ke studiu na škole, jíž vybral on sám. Palčivý stav společnosti je demonstrován v průběhu celého filmu, jak již narušená koheze společnosti, na níž poukazuje lhostejnost a utíkání z domova, diametrálně odlišné představy o životě mezi generacemi. Adolescent trpí absencí vzoru, což jej svádí z prosociální cesty na cestu delikvence, kriminality a prostituce. Po útěku se snaží žít na vlastní pěst, sklony ke gamblerství jej však rychle přivedou za jedním z pasáků zdejších mladých kluků, neboť Praha je v tomto období centrem sexuální turistiky, levného sexu s mladými, velmi často nezletilými jedinci. Prostituce je většinou konsekutivním jevem bezdomovectví, pro nějž je v této době signifikantní toxikomanie, jež pouze prohlubuje propast, ze které není lze se vrátit. Asociální jednání těchto mladíků graduje stále více, snaží se narušit zaběhnutý systém, což se jim zpočátku daří, poté však na svou aroganci a na svou nebojácnost doplatí. Kromě homosexuální prostituce, toxikomanie a delikvence se začíná velmi progresivně rozvíjet HIV. Film špičkově demonstruje postoje společnosti (zejména subkultury prostitutů) k této nemoci, což je pouze odrazem špatné informovanosti společnosti o této nemoci. Nemoc sice budí strach, ale nikoliv takový, aby je od prostituce odradil. Útěkem od bolesti se stává stále gradující dependence na návykových látkách zejména na těžkých drogách. Po zlomení úspěšné linie a následné rezignaci na hodnoty minulého života se jeví natáčení levného pornografického snímku, jako jediné východisko, pro získání peněz na drogu. Film je natočen velmi syrovým způsobem, bez přikrášlování, hyperrealismus se prolíná celým filmem. Film vyvolává ambivalentní pocity, zejména u hlavní postavy, která se dostává do svých problémů téměř výhradně sama, avšak závěrečná scéna, kdy se zničený syn téměř setkává se svým zlomeným otcem, budí soucit a lítost. ()

kino13

Může se stát že se šlapka ráno probudí a ten, se kterým spala, jí povídá: „Tak to bude za dva tisíce...” (ten film je tak hnusnej,šedej,strašnej až to musim psát do závorky a udržet to aspoň v ňákym ochranym pásmu,už takhle jsem obalenej šedivou hmotou,tahle tématika vám zalkne hrtan,takže pokud nejste psycholožka Mesady,Naděje či Drop inu,z 90tejch let,tak se na to radši nekoukejte!Velmi podařený realistický snímek,až musim vyvětrat a okysličit muj šedivej mozek!Herci nejsou herci a to je právě na tom to dobrý!!!Takže dobrý,dost,tři hvězdy,víc nedám nebo by mi zešedivěl i žaludek!!!Du smejt do sprchy tu šedivou hmotu a přitom budu zvracet!O dané tématice se realisticky nic lepšího natočit nedá!!!zima,zima,zima,zima,du si pustit radsi Bacha!dobrou noc...) 58%. ()

kucoteam

5 hviezd za cistu esenciu drsnej reality temy, aj ked tvorcom muselo byt jasne, ze na tomto drsnom snimku nezarobia. Jeden z filmov, ktore sa netocia pre zisk, ale pre odkaz spolocnosti. ()

fischacps odpad!

Tento film jsem viděl díky svému bratrovi, který mi sliboval, že budu mít velkej filmovej zážitek, bohužel ani dvě promile pod kůží mi nedodalo odvahu dokoukat film celý. Asi jsem málo homo! ()

kixxinka odpad!

Co čekat od úchylného W.Grodeckého? Mandragoru i s jeho klučíkama, kteří rozjeli teorii o dalším pokračování tohoto snímku. Tak pro Vás mám jednu cennou radu : vychladněte hošíci !!! :-) :-) :-) ()