Epizody(3)

Earl_23

Celkově velmi poutavý, na české poměry velmi zajímavý seriál. Nicméně závěr mě dost zklamal, a proto hodnotím o jednu hvězdičku méně, než jsem původně chtěl. ()

Kimon

První část velmi stylová krimi, druhá je laděná již více mysteriózně i když místy nadsazená a třetí? Třetí tomu nasadila "volskou" korunu. O třetí části lze říci, že překonala všechna má nejhorší očekávání. Tohle už nebyla krimi ale místy prachsprostá mysteriózní nesmyslnost, která zapáchala Hollywoodem. Hodnocení (hodnotím způsob zpracování) jsem snížil ze čtyř hvězdiček (po zhlédnutí dvou dílů) na tři (po třetím dílu), tedy pouze o jednu a ne o víc a to díky především velmi dobrým všem hereckým výkonům a skvělé kameře. Volba rozdělení do tří dílů a ne více byla nanejvýš správná. Udržuje v paměti obsah předcházejících dílů a diváka neodradí. Díky Jiří Strachu, ale příště už jen opravdu krimi a když s nádechem mysteriózna, tak jen s nepřehnanou špetkou. Překořeněný guláš je také hůře stravitelný. Když "krimi" v označení žánru, tak "krimi" i obsahem. Mysteriózní prvek krimi jistě prospěje, ale jen v přiměřené dávce. A hlavně pěkně po našem!! V tomto ohledu byl BrainStorm určitě lepší. Přehnaných mysteriózních nesmyslů nám nabízejí naše komerční TV víc než dost. Držím palce, Jiří Strachu. SPZku SAT-666AN chápu jako otevřený konec .... :-) ()

Lucasion

Třídílná minisérie z produkce České televize. Přiznám se, že by mě opravdu nenapadlo, že Češi něco takového točí. Mysteriózní drama s náboženskou tématikou mi v několika momentech připomínala oblíbeného Dana Browna. Strach umí vyprávět a tím, že na to má i dostatečný čas tak vytváří zajímavou atmosféru od začátku do konce. I když ten kříž na konci si mohli odpustit, pravda. Tvůrci tady spojují mé nejoblíbenější české herce. Skvělý Trojan, český Bond Jiří Dvořák, Vojta Dyk a samozřejmě Terka Voříšková. Až v době kdy píšu tento komentář, tak jsem zjistil, že Strach po třech letech navázal a vytvořil další minisérii. Kde sice chybí Voříšková (ach jo), ale objevují se Töpfer a Langmajer? To je můj neoblíbenější český herecký ansámbl až na jednu vyjímku zcela kompletní. Milé vidět všechny na jednom filmu. Ale k Ďáblovi lesti. Líbí se mi, že atmosféra se dá krájet a po celou dobu nezmizí. Tajemno a kriminální příběh neztrácí ani v posledním pokračování. Takže jsem překvapen, co se tu u nás točí a mě prolítne přímo pod nosem. (80 %) ()

Morholt

Tuzemská reakce na všechny ty šifry a tajemna, která se začala po vydání Brownova románu množit jak houby po dešti. Technicky to vůbec nebylo špatné a ani hercům není moc co vytknout, ale celé to půsoní tak nějak úsměvně a nemohl jsem se donutit k tomu, abych to začal brát vážně. 60% Strachovi za odvahu. ()

jhrasko

Výborné prvé dve časti, trojka trpela pocitom, že treba čo najrýchlejšie do cieľa a stratila sa v obavách, aby sa podobne náročný a každopádne zaujímavý projekt nemusel v realizácii skloniť pred svojimi ambíciami. Zbytočne veľa náhod v poslednej pol hodine zachránila ako tak záverečná scéna. Napriek výhradám dobrá vecička, suverénne zahraná ! ()

Tommassi3

Tak jsem se netradičně pozpátku dostal od pravděpodobně nejzdařilejšího Labyrintu, přes Ztracenou bránu až K Jirkově Ďáblově lsti, díky čemuž v té retrospektivě lze skutečně spatřit, jaký tvůrčí posun režisér Strach za poslední léta prodělal, a ačkoliv vlastně všechny jeho televizní projekty - Ačkoliv on sám ten dnes už jen málo významný rozdíl mezi filmovou a televizní tvorbou svým uctivým přístupem ještě více smazává.. - za nejlepší tuzemské žánrové práce, všechny jednoznačně trpí nedokonalostí svých scénářů, které Lotrando Strach tu s větším, tu s menším úspěchem zvládá překlenovat.. Ďáblova lest ukazuje, že záhadolog Arnošt Vašíček dokáže svá lehce diskutabilní témata šikovně zlehčovat, ostatně ten sympatický humor, ať už jízlivý, černý či ironický vlastně je pro režiséra samotného typický, ono totiž lze k podobným látkám bez nadhledu přistupovat jen velmi těžko.. Co mi ovšem z těchto tří minisérií vychází zcela zřejmě ?? Že vlastně každá jednotlivě poměrně zásadně klopýtá co do tempa, ne že by si režisér právě s rytmizací svých kriminálek vyloženě nerozuměl, u prvních dvou totiž divák cítí snahu o akčnější a svižnou naraci, která ovšem v souvislosti s nastříháním do triptychů působí poněkud zmateně a nefunkčně, v případě Labyrintu, jemuž na Kavkách přiřkli poměrně zbytečně velkorysý půdorys o sedmi dílech naopak ty zásadní pasáže fungují nejlépe právě při tom opatrném tempu s dlouhým snímáním beze slov.. Právě tahle fimařina totiž Jiřímu Strachovi sluší, až z toho jednoho mrazí.. ()

Baxt

Téměř se shoduji s většinovými názory. První část (80%) byla v českých televizních vodách (nebo spíš kalužích) jako zjevení z cizího světa, zkrátka to byla výborná detektivka s chytrými dialogy, skvěle obsazenými herci a pohyblivou (!) kamerou, za kterou by se Strach nemusel stydět za hranicemi. Okamžitě jsem si zamiloval záměrně brakovou satanskou tématiku a postavy (obzvlášť Jiří Dvořák se našel), málem jsem sem nasázel 5*. Druhý díl (60%) trpí neduhem, jaký postihuje mnoho druhých dílů z trilogií, mnoho linek zůstává otevřených a navíc se vynořují nové otázky. A ten Třetí díl (70%) je rozporuplný. Ještě před půlkou rozplete neujasněný děj a servíruje hotovou věc, která jakoby vypadla z nějakého béčkového hororu. Ještěže ani zde neztrácí Strach a herci hlavu, dynamicky řeší neřešitelné, a i když to všechno dost smrdí, bavil jsem se vrchovatě. Ale ten konec... z mé strany se to "dalo", "nedalo" se to jako racionální zakončení slibného projektu. Takže verdikt zaokrouhluji nahoru. ()

bouncer

Na české poměry velmi povedený televizní film. První díl je opravdu dobrý a vytvoří atmosféru mystické detektivky s historickými podklady. Je zřejmé, že originalita nebude nejlepší, takový zdroj inspirace, který vás napadne jako první z poslední doby je Šifra mistra Leonarda, ale takových filmů bylo natočeno samozřejmě mraky. Ale ty české reálie a kvalitní herecké obsazení (dokonce se tam objeví můj ex-spolubydlící) tomu dodávají na zajímavosti a klidně potom odpustíte Ďáblově lesti televizní vzhled a pokus o triky (3D had), které působí jako pěst na oko. Autor si bohužel ani neodpustil maximálně kýčovité odkazy na 11. září a ultrahackera, který pár bouchnutími do klávesnici najde a nabourá všechno. Vážným problémem ale je, že další díly už mají poklesnou tendenci a prvnímu dílu se ani zdaleka nevyrovnají. Kazí to mé nadšení ze začátku, ale i tak se jedná o dobře sledovatelný a napínavý žánrový počin, který mě svou kvalitou v televizi překvapil. ()

Terva

DÍL PRVNÍ: NOC HADŮ - CITÁT - Mám dovolenou, sakra.......... Ivan Trojan (Runa) jako specialista přes Satanské symboly. Já jsem spokojen z touto Českou tvorbou. Satanismus, reinkarnace, Ďábelská bible, tajemno a to vše zahaleno do detektivního hávu. Detektiv Sumara (Jiří Dvořák) není žádný hodný detektiv, naopak je to celkem problémový člověk a má si své mouchy. Profesor Runa se na čas stává jeho poradcem přes okultismus. Této dvojici to padne a když se k nim přidává svérázná policistka Lenka Šímová (Anna Geislerová), máme tu celkem slušný potenciál na dobrý příběh. CITÁT - Tharos je jen obráceně Soraht......... DÍL DRUHÝ: VRAŽEDNÝ KÓD - CITÁT - Chcete mě obvinit z toho, že jsem ji na čelo namaloval 666........ Vyšetřování únosu a vraždy pokračuje. Inspektor Sumara a profesor Runa sbírají první střípky okolo událostí Satanského rituálu a je již několik podezřelých. CITÁT - Kříž svatého otce Benedikta....... Okolo 54 minuty druhého dílu můžeme vidět, že Lukáš (Filip Tomsa) leží a čte si knížku. Kniha nese název Jitro kouzelníků a napsala ji dvojice spisovatelů Jacques Bergier a Louise Pauwles. Kniha pojednává o okultismu, magii, tajných společnostech a jejich vliv na vědu a společnost. Druhý díl byl tajemnější. DÍL TŘETÍ: BRÁNA NEBES - CITÁT - Byli obětováni pro číslo svého jména........ V tomto konečném příběhu mi nesedl ten klavír, jako hudební doprovod. Tady to chtělo něco jiného a ne piano. CITÁT - Dobrý den, pane premiére, já jsem Satanista z Pardubic a mám takový problém....... Vyvrcholení je tady, je to napínavější, okultnější, srandovnější a i lehce akční. Jako celek je to perfektní Česká televizní tvorba. Jen více takových příběhů. Jsem spokojen. CITÁT - Satane, přijmi tuto oběť.......***** ()

jh666

Ďáblovu lest považuji za jeden z nejlepších nejen televizních filmovo-seriálových počinů na české scéně. Jiřímu Strachovi se povedlo perfektně skloubit kriminální zápletku s nadpřirozenem. Všemu napomáhá samozřejmě herecké obsazení. Ivana Trojana dlouhodobě považuji za jednoho z nejlepších českých herců. Tady mu navíc pomáhají neméně skvělí Jiří Dvořák a Aňa Geislerová. Jejich postavy jsou navíc dobře napsané a hlavně zajímavé, ne jenom ploché figurky. Příběh samotný funguje velmi dobře bez větších škobrtnutí. Jenom by to chtělo víc takových počinů. 85 % ()

evilmind

Začátek slušný a atmosférický, ale čím blíž ke konci, tím víc se to přklápí do standardní české televizní srágory. Speciálně akční a trikové scény ve třetím díle jsou na pěst, a logika dostává taky těžce na prdel. Škoda, Ivan Trojan by si zasloužil, aby to dávalo smysl až do konce... ()

JohnCZ

Chvilku se to jakože bere vážně, chvilku je to takové dementní a nejsem si úplně jistý, jestli schválně nebo ne. Nicméně námět to má zajímavý a první dva díly oplývají velice dobrou kamerou a režií (zejména co se hororových scén týče) a vtipnými nenucenými hláškami. Ve třetím díle to už trochu skřípe a ukazují se tu limity české filmové tvorby. Tvůrci to naštěstí zahnali do outu humorem, což jim zas tak za zlé nemám. Na českou televizní tvorbu je Ďáblova lest velice nadprůměrný kousek. ()

Blofeld

Zručně odvyprávěný a povětšinou velice dobře zahraný film se scénářem, který je zábavný podobným stylem, jako Pytlákova schovanka. Jenže zatímco Pytlákova schovanka byla tak legrační záměrně, Vašíčkův scénář je myšlený (pokud vím) smrtelně vážně. Přesto jsem se královsky pobavil nad všemi těmi ďábelskými konspiracemi, divokými dedukcemi a závažnými moudry - díky tomu, a díky svému kvalitnímu obsazení (s lehkými výtkami k dvojici kriminalistů Dvořák - Geislerová), si u mě film uhrál 4 hvězdičky, byť je myslím z určité části tak trochu ironicky. ()

Tryskomyš

Vpravdě úžasný super seriál. Tajemný, mystický, zároveň i s humorem a nadsázkou. Můj oblíbený Ivan Trojan, Aňu Geislerovou taky můžu. A navíc jsou zde mladé nadějné herečky Tereza Voříšková a Hana Vagnerová, na které je i hezká podívaná. ()

baribal

Musím především vyjádřit radost, že od dob Samotářů se konečně Ivan Trojan dostal na kobylku Jitce Schneiderové a že se konečně nemusí vydávat za instalatéra, aby se jí dostal "do bytu". ()

pan.Kaplan

Na české poměry mimořádně dobré. Dialogy sice opět šustí papírem (Podezřelý vypověděl...), ale pátou hvězdičku dávám za super atmosféru, která se v televizních filmech ČT moc nevidí. ()

Rosana

Jiří Strach má ohromný potenciál v technické stránce filmu - musím uznat, že natočen byl film dokonale. Skvělá kamera, která se v českém filmu jen tak nevidí, smysl pro detail a vysvětlení všech záležitostí filmu, pompézní hudba! Chválím místní zařazení a pohyb po ČR. Ale! Proč se ten film tak vlekl, proč se všichni pohybovali tak pomalu, proč tak pomalu a nepřirozeně mluvili? Nedokážu popsat, co mi vadilo, ale kdyby z toho udělali jeden celovečerák, byl by to dokonalý film. Tři díly se neskutečně vlekly, dialogy byly nedynamické a nepřirozené. Jiří, technicky vzato jsi geniální režisér, ale s hercema to neumíš a nebo si neumíš vybrat vhodného scénáristu!!! Zamysli se nad sebou. ()

MartinezZ

První dva díly byly celkem ucházející. Krimi s nádechem jakéhosi nadpřirozena, dva divní cajti, a okolo toho parta magorů a jeden chytrolín, český Langdon, jménem Runa (sofistikovaný Ftip). Tyhle dva díly trpěly jen dvěma body - hudbou a zvukem. Nehodící se, místy až zrůdná hudba, kdy ten kravíl (ne klavír, ale skutečně kravíl) byl hodně nevhodný, uřvaný, za uši tahající a někdy po prvním dílu jsem musel vždy na chvíli vypnout zvuk, protože ta takřka kakofonie nešla poslouchat. Druhým bodem byl zvuk, resp. blb zvukař, který tu "hudbu" nestáhl, takže kravíl kravil, zatímco postavy mluvily, ale nebyly díky kravílu slyšet. Nicméně přišel díl třetí. Kravíl kravil stále, zvukař na to stále kašlal, potuď tedy žádná změna, žel Bohu. Ovšem jednání postav tu bylo o něco dementnější, Ivetka nám zmizela a všem ,včetně otce, jeho milenky i jejího satanistického ultra-hackera to bylo úplně u prdele a vařili si čaj - tady už asi bylo scénáristovi, režisérovi i dramaturgovi všechno jedno a hlavně to chtěli už dokončit, asi. Ve chvíli, kdy začala působit magie a sochy rozzářili kříž, se ono krimi-drama zvrhlo v absurdní komedii a já se musel smát a vrtět hlavou nad tím, jestli tohle fakt někdo myslel vážně, nebo jim jen nějaký skutečný ultra stanistický mega-alternativní hacker voháčkoval digitální kopii filmu a "přetočil" závěr filmu. Tahle televizní minisérie je prostě encyklopedická ukázka pojmu "česká kinematografie počátku 21. století". Tedy encyklopedická, spíše exotopedická. ()