Epizody(3)

amarth

První dva díly nebyly na české poměry vůbec špatné! Ovšem z toho, jakou slátaninu vztahů a nahodilých domněnek nám připravil díl poslední, by i sám papež prokopl okno kostela... ()

Eluin

Ale jo, docela fajn mini seriál. Herci hrají dobře, kamera je také - vzhledem k tématu - v pořádku. Určitým mínusem by mohla být jistá naivita a i zcela nezbytná dávka pitomostí a nelogičností, kterým se ale podobné snímky dokážou jen těžko vyhnout. ()

Kolssteyn

Trochu naivní, ale visuálně měly české filmy takhle vypadat už před 15ti lety. Trochu to připomíná, že někdo shlédnul The Da Vinci Code a po mediálním humbuku s Codex Gigas natočil provinční variaci.:) ()

brumbrum

Herci dobri, rezia tiez. No ale ta story.. ehm.. hoooodne pochybna.. to sa musel niekto velice sparchat na nevsednych miestach, pretoze je to plne pravd i polopravd i nepravd. A tak sa vesele miesaju citaty z Biblie (to k pravde), s vysvetlovanim symbolu dnesnej doby "www" ako "666" (to k polopravde: vid wiki, Hebreji totiz scitavali tie cista, "www" by znamenalo pravy opak, "life", cize zivot) a fungujuca reinkarnacia (to k nepravde). Pekne sa to splieta okolo vrazd, hypnozy, klastora, Benediktinov i exorcizmu (kto tuzi nazriet do sveta realne fungujuceho exorcizmu v dnesnych casoch, moze siahnut po jednom z mala profikov: vojtechkodet.cz). Plazia sa tam hadi, tecie menstruacna krv.. no ja neviem.. manzelka sla po pradlo do pracovne radsej skor ako neskor, nebolo jej z toho moc dobre (ked pozerame "Masa i Medved", ide po pradlo v pohode i v noci). No a ked tam ta reinkarnovana tetka zacne polo-muzskym/polo-zenskym hlasom so sklenym pohladom menovat jednotlivych diablov, to si clovek citlivy na tieto veci radsej doslova zacpe usi a spieva si "lalalalaaaa", lebo ani nahodou nechce mat v hlave zabetonovane tie sracky. Trocha som na vazkach, ako veriaca dusa Jiri Strach toto stravil - azda tym, ze napokon z kriza ziari svetlo a kamenne figury apostolov metaju svetelne blesky (??? ahaaaaa...), az z toho ta reinkarnovana tetka umre - a unasa ju auto s napisom satana.. Privela satanistov a zneuzitych symbolov. Zostal z toho len zly pocit a tak len z milosti udelujem 2*, za niektore podarene hefty Jiriho Dvoraka a ze mu to seklo. Ale volne pokracovanie "Ztracena brana" sa zadarila viac - viac scifi, menej biblickeho gulasu a zbytocneho zla. Neviem sa zbavit pocitu, ze s tymto obsadenim/reziou/kamerou, by dokazali bratia Cesi natocit fakt neskutocny trhak, co by spracovanim tromfol kdejaky moderny shit. Skoda, ze ta story je taka makova - znicila film. Odnasam si perlu: satanista sadne k PCcku, naklepne meno vyrobcu trezoru do Google, klikne ich homepage a skonstatuje "a jo, firewall" - tukne 2x do klavir a zatasi "a maju tam diru" - zasa tukne 2x a ano, hackol im siet.. asi polminuta, za pouzita browseru - ved to neuveri ani moja mama na penzii.. Pri kvalite detailnosti odbornej konzultacie otazok biblickych i satanistickych, clovek zasne, jak do filmu prepasovali hentaky donebavolajuci beton; aj ovela debilnejsie filmy ukazu aspon nmap a naznacia tyzdne prace a obrazovky plne hexdumpu. Mali to cele vynechat radsej. Ale rymuje sa k tomu, ked Ivan Trojan pohladom na bustu na trezore skonstatuje, ze ten autor napisal dielo, ze treba pamatat na dnesny den - a odvodi z nosa spravny kod do trezoru. Rozladili ma na niekolko minut, az som nesledoval dej, nez mi zasa nabehol normalny tep. ()

Ombak▼Penari

Po několikátém shlédnutí pořád baví a jsem rád, že někdo tak kvalitní počin pro televizi natočil. Samozřejmě by na tom šlo vychytat spoustu much, především extrémně nepasující a vysloveně rušivý hudební podkres. Jinak ale minisérie disponuje velmi kvalitním hereckým obsazením - Ivan Trojan jako český Robert Langdon nemohl být lepší, neustále přinasraného provinčního kriminalistu v podání Jiřího Dvořáka prostě musíte milovat a extravagantní metalista Vojtěch Dyk ve své snad nejzajímavější roli. Trochu neslané nemastné mi přijdou jindy skvělé Aňa Geislerová a Tereza Voříšková. K tomu samozřejmě atmosféra tajemství a ponurá kriminální zápletka, vše doplněné tajemnou symbolikou a mystikou klášterních chodeb a temných historických událostí. Vše zasazené do skutečných českých lokalit. Občas sice vyplave nějaký jalový nápad (otvírání trezoru s křížem), ale jinak příběh odsýpá velmi slušně a dobře propracovaná zápletka nutí k dalšímu sledování. Za mě skvělý mysteriózní příběh. ()

MickeyStuma

Popularita zfilmovaných  dobrodružný románů s prvky fantazie amerického spisovatele Dana Browna se zřejmě nalepila i na české tvůrce a tak se vytasili s třídílnou adaptací něčeho podobného. Dění kolem pentagramu a hlavně Ďáblovy bible se ale nese v poněkud omšelé atmosféře bez napětí a nějakého zaujetí. Příběh se až neuvěřitelně vleče a tak je potřeba chvílemi při sledování trpělivost. Mnoho patosu tomu taktéž nepřidává, takže to hodnocení ještě daleko více snižuje. Tohle si prostě zaslouží nůžky a nemilosrdně to zkrátit. Jako celovečerní snímek by to snad mohlo být daleko lepší. Ale co naplat, viditelně televizní optika celkový vizuální dojem stejně neuhrane. Námět je ale docela zajímavý a plný nápadů. Stejně jako Dan Brown se tu Arnošt Vašíček opírá o skutečná fakta a v rámci krimi příběhu si s nimi mile pohrává. Jiří Strach na to šel ledabyle a však starou metodou, ale třeba se poučil a příště to bude lepší. ()

char_t

Ne tak dobré jako třeba pozdější Strachův Labyrint, ale i tak na české poměry pořád špica. Česká kriminálně-mysteriózní variace na Šifru mistra Leonarda, jen možná trochu zbytečně doslovná a s pár logickými dírami na úkor napínavosti... Ale i tak dost kvalitní dílko, hodné zhlédnutí. 75% ()

iNKa 1104

1.díl: Jirka Strach začíná být pro mě novým objevem ... Umě a adekvátně natočené - tzn. TV film a scénář řemeslně zručně převedený na plátno, casting víceméně povedený (naprosto famózní je detektiv, enem Aňa jako sekundant už začíná být trochu herecky stejná) ... Každopádně ostatní postavy včetně magioologa, archeologů, kapely ... vše zajímavě namíchané a goticky temné .... Už se těším na příští díly! ()

bernajk

Na poměry televizního filmu je to nejlepší kvalita. Strach by měl točit celovečeni filmy za ty trozné režiséry co točí teď české filmy. ()

Ziggy Zagg

Velmi solidně zpracované satanistické téma. Po prvních dvou dílech jsem byl rozhodnutý, že čtyři hvězdy budou zasloužené. Nevím proč, ale poslední třetí díl, jako by ztratil lehkost a vtip dosud rozjetého příběhu. I přes trošku kostrbatý konec to byli tři příjemě strávené večery. 70% ()

Joeey

Skvělá práce! Já byl teda přikován k židli i v té druhé polovině třetího dílu, který řada z vás podrobila kritice. Nemůžu posoudit, nakolik se film opírá o skutečná fakta. Já si nepřál nic víc než zajímavou a napínavou detektivku... a také jsem se jí dočkal! Určitě se nebudu přít s někým, kdo tvrdí, že Ďáblova lest má nějakou hlubší myšlenku... Ano, v této inscenaci by se našly pasáže podněcující k zamyšlení, ale mě v tomto případě uspokojila ta poctivá filmařina se spoustou zdařilých hereckých výkonů. Vedle hereckých stálic filmu i televize musím pochválit Terezu Voříškovou. Svou vedlejší roli zvládla s přehledem. ()

Stefan_M

Ta odporna Suvadova mi uplne skazila naladu. No a pan Dvorak pozera asi vela filmov v ktorych hra hlavnu ulohu Russell Crowe a tiez sa snazi vyzerat tak coolovo, len mu to akosi nejde. Dopozeram zbytok a uvidim ake bude finalne hodnotenie.___________________________Nebyt toho debilneho konca, dal by som 4*. ()

Kremik

Jiří Strach opět dokazuje, jak vynikající je režisér, Ivan Trojan zase, jak výborný je herec a film sám o sobě, že i v našich rybnících se může vyskytnout něco velmi nadprůměrného. Je to skoro fantasy příběh, ale za celý film to nikdo nikomu do hlavy nevtlouká, jak se můžeme setkat u amerických kolegů. Asi náš nejlepší TV film poslední doby. ()

PavelZava

Ďábelská kriminálka ďábelského režiséra Jiřího Stracha , ďábelské obsazení herecké. Mráz po zádech celou dobu. Jsou tam ďábelsky pěkné holky ! ()

Gabretta

První dva díly se mi hodně líbily - nechybělo tomu, napětí, tajemno i zajímavé momenty v ději. Ale ten třetí díl, ten snad točil někdo úplně jiný... začátek ještě dejme tomu, ale pak Strachovi asi přeskočilo a začal vymýšlet blbosti. Jak tam Ivan Trojan pobíhal s tím obrovským křížem, neubránila jsem se smíchu. :-) Dyk jako vševěd mě taky pobavil. Pohřební SPZ už ani nestojí za řeč. Škoda. ()

Ozzy2

Skvělý seriál, jen škoda, že některé postavy jsou tam navíc.Například Kryštof Hádek.Jeho úlohu nechápu.Možná ve třetím díle, ale pochybuju. A Geislerová?A Dvořák?Fakt jim někdo věří, že to jsou profesionální policajti?A ta jména..Runa, Haluzka..jinak pecka. Jiří Strach je jediný režisér u nás, který nikdy nezklame. ()

Schlierkamp

Český třídílný mysteriózní televizní krimi film podle scénáře záhadologa a cestovatele Arnošta Vašíčka zabývající se pátráním po pachateli série rituálních vražd, jež byly inspirovány existencí tajemné Ďáblovy bible. Tato kniha, zvaná též Codex gigas, byla pravděpodobně napsána počátkem 13. století v podlažickém klášteře v Podlažicích u Chrudimi a je to největší rukopisná kniha světa. Záměrem neznámého autora bylo shrnout veškeré vědění do jedné knihy a tato kniha byla též vybavena barevnými iluminacemi, z nichž nejznámější je netradiční vyobrazení ďábla. Vyšetřování po vrahovi, jenž svým obětem vyznačuje krví na čelo satanské číslo a zanechává na místech vražd pentagram s tajemnou číslovkou, vede policejní komisař Sumara v podání J. Dvořáka, jemuž pomáhá jeho kolegyně Lenka Šímová (A. Geislerová). Neocenitelné rady spojené s náboženskou tematikou a všestrannou pomoc nabízí též religionista Michal Runa, jehož představoval I. Trojan. Zajímavou rolí zpěváka místní black metalové kapely, jež podle mého skromného soudu nebyla vůbec špatná, zapáleného satanistu a podezřelého z oněch rituálních vražd se blýsknul V. Dyk. V dalších rolích se objevila zavražděná hypnotizérka J. Štěpánková, přeživší oběti Satanova služebníka H. Vagnerová a T. Voříšková či nepřirozeně se chovající archeolog D. Prachař. Do atraktivně napsaného příběhu byly začleněny i duchovní části a mnichové z benediktinského kláštera v Podlažicích, v jejichž postavách se ukázali F. Němec, S. Zindulka a F. Cíl. Aby mohl být návod na vzkříšení Satana a počet potřebných obětí dovršen, rozhodne se v závěru ze zoufalství vrah obětovat sám sebe, avšak pomocí vzácné relikvie pocházející z Kristových ostatků mu byl jeho pokus zmařen. Ďáblovu lest od velmi talentovaného režiséra J. Stracha, jehož některá díla působí na české filmové scéně jako zjevení, pokládám za vynikající napínavý český krimi thriller, jenž snese nejpřísnější hodnocení. ()