Psychiatr Pavel Josek se těší uznání nejen ve své profesi, ale i v širší společnosti. Je totiž bývalým disidentem, signatářem Charty 77, který po boku své ženy snášel šikanování ze strany komunistické Státní bezpečnosti. Nyní se chystá převzít Cenu paměti národa a poskytuje rozhovory do dokumentárního filmu. Jeho zeť Luděk, jenž na dokumentu pracuje jako zvukař, se v rodině cítí jako méněcenný. Proto jej nenechá chladným Joskova složka z estébáckého archivu, kterou jeho kolegové získají. Vyplývá z ní, že Josek počátkem sedmdesátých let naopak s StB spolupracoval. Jako mladý psychiatr donášel na nadějného sochaře Bořka, který byl jeho sokem v lásce a který se nakonec nechal vyštvat z rodné země. Pro všechny členy Joskovy rodiny, včetně těch, kteří v inkriminované době nebyli na světě, tak nastává těžké období. Tím spíše, že každý má svůj úhel pohledu na to, co se odehrálo. Své k tomu může povědět i bývalý pracovník StB Kafka, jenž měl kdysi oba mladé muže na starosti a nyní si užívá klidného důchodu… (Česká televize)

strelenaL

Film který nebyl zas tak špatný. Velmi se mi líbilo líčení osudu rodiny Peškových. Ústřední postavy Martin Huba a Daniela Kolářová k sobě pěkně ladili. ()

V.Silver

Některá místa byla strašně silná... a některá strašně plochá. Hřebejk opět nepotěšil, nepřekvapil, nezaujal. Téma tak silné a s tak obřím potencionálem nakonec vyznívá jaksi do ztracena. První třetina byla naprosto zbytečná a o ničem, celý film by se bez toho v klidu obešel - manželské problémy i výsledek léčby tady byly podány navíc tak diletantsky (a hlavně diletantsky zahrané a napsané), že se mi to chtělo vypnout. Naštěstí jsem vydržel a byl jsem odměně alespoň několika skutečně mrazivými scénami s panem Chudíkem a paradoxně i nehercem Kratochvílem, který mě iritoval až v posledních dvou scénách (u divadla a doma se slovníkem). 55% ()

Autogram

Z rodinnej drámy sa film vyvinie na vážnu celospoločenskú drámu, čo som ako divák vôbec nečakal. Eštebáci môžu byť malí, väčší alebo najväčší a práve tí najväčší a ich potomkovia zostávajú časovanou bombou v našej spoločnosti naveky. Len ma trochu mätie názov filmu, ktorý neevokuje vôbec nič a aj po filme mi zostal význam takéhoto pomenovania filmu nejasný až nevhodný. ()

Krasus

No a ono to jde ne že ne. Hřebejk všem ukázal, že když pan Jarchovský předloží kvalitní a silný scénář, tak z toho vytříská maximum.Výborná studieo hodnotách, o vyrovnávání dluhů a vypořádávání se s historií. Hřebejk skvělé ovládá obraz, některé scény jsou natočeny s takovou bravurou, že předčí i současné vizuálně honosnější filmy a zcela(a doufám že napořád) konvertuje do současného evropského filmu.Všechno tu je. Jen to čeká na zpracování. ()

jamalka

PO dlouhé době povedený Hřebejkův film; scénář má sice stále jisté slabiny, ale i přesto nabízí českému filmu neotřelé téma; mazlivá kamera a výborné herecké výkony; ()

sellsakul

Vynikajúci film, ktorému chýba k úplnej dokonalosti podľa mňa len jediné a t.j, že tematicky podobný film Zivoty tých druhých sa mi o máličko zdalo byť lepšie, tak preto by som dal 4a1/2*. Inak mu skutočne nemám, čo vytknúť, skvelý film! ()

BuryGol

Pro mě, jakožto ročník 1988, jsou podobný témata kapánek vzdálený. Minulej režim jsem zažil, ale logicky si nic nepamatuju. Jak to bylo či nebylo nemůžu hodnotit. Líbil se mi výkon Martina Huby, a taky Antonína Kratochvíla. Chudíkova pětiminutovka mi na Českýho lva přišla poněkud málo a Milan Mikulčík by měl dělat něco úplně jinýho, než herectví. Celkem kvalitní film, kterej se bohužel rozjíždí, když zbejvá půl hodiny do konce. Čekal jsem víc, po přečtení některejch komentů. Tohle ve mně tejden nezůstane. ()

Almásy

naozaj nerozumiem humbuku naokolo. film je obyčajná, bezbreho predvídateľná moralitka, ktorá triumfuje jedinou scénou a síce Chudíkovým monológom (kde sa opäť len potvrdzuje že je, bol a vždy bude veľký herec). taktiež za veľké mínus filmu považujem Hubovu češtinu, nech sa na mňa nikto nehnevá ale uráža ma ako Slováka a serie ako diváka keď slovenskí herci hrajú v českých filmoch po česky (a bratři netvrďte že vás to nesere i obráceně) , tým pádom ja mám problém brať to celé nejako vážne. celé je to nejaké pofidérne tento film, zrazu sme vo Švédsku zrazu je tam aziat s veľmi pravdepodobným menom Kawasaki ktorý maluje a samozrejme že ten čo emigroval bude veľmi frivolný bohém, jáj, škoda reči, veď ja napíšem lepší scénar s touto témou. Nabudúce viac Chudíka prosím. ()

jefff

Překvapení. Kawasakiho růže je až na pár momentů a jednom méně povedeném hereckém obsazení ( Antonín Kratochvíl v roli Bořka), vynikající drama. Chudík mi připomínal svým krátkým hereckým supervýkonem Anthonyho Hopkinse v roli Hannibala ( berte z nadsázkou ). Nedivím se že dostal za roli Českého Lva. Ostatní výkony jsou také velmi sympatické. Hřebejk překvapil a od nudných Nestydů, Medvídků, které byli naprosto o ničem se posunul o veeelký kus dál. Těším se na další počiny. ()

Vercinix

Vždy když slyším, že Hřebejk udělal nový film, tak si říkám... Už zase? Vždyť je to pořád na to samý brdo!...A vždy když se na něj kouknu, tak mě něčím novým překvapí a obohatí!...Krása spočívá v detailu, stejně jako dáběl...Tedy dle posleství tohoto filmu...volba je na nás...to sem si nemohl odpustit :) ()

Madlene

...nedávno jsem to viděla znovu. Skutečně perfektní film přesně vystihující největší schizofrenost komunismu... Fantastický výkon (především) Daniely Kolářové. Krátká, ale všeříkající scéna v lese s Lenkou Vlasákovou je jedna z jejích nejlepších vůbec. ()

Gekacuk

Zajímavé téma, které by si zasloužilo mnohem lepší zpracování. Hřebejkův film je však nepovedený, povrchní a především tendenční – „moderně“ komunistobijecký. Problémem je obsazení naprostého neumětela Kratochvíla, který ve filmu nemá co dělat. Aktivistická herečka Kolářová už ztratila veškerý půvab, který známe z „Léta s kovbojem“ nebo z „Takové normální rodinky“. Působí nesympaticky a dostává role nesympatických lidí. Pozitivní bylo obsazení Huby, Vlasákové a Chudíka. ()

standsiller

Už dlho som nevidel film z produkcie Čiech , alebo Slovenska, ktorý by bol vážny a pritom by zodpovedal všetkému, čomu má správny film zodpovedať. Perfektný scenár, veľmi civilný, miestami príjemne sofistikovaný. Veľmi chcem vyzdvihnúť aj herecké výkony. Najmä Ladislava Chudíka. Žiaľ, v hereckých výkonoch bola dosť výrazná diera v podobe postavy ktorú stvárňoval Milan Mikulčík. Jeho výstup mi totiž nezapadal do tak výborne obsadeného filmu. Rovnakým defektom bola prvá polovica filmu. Od druhej polovice to začalo naberať obrátky . Naozaj nebyť nie príliš dobrej prvej polovice, tak by to bol veľkolepý film, pretože mal všetko, čo mu to mohlo zaručiť. Nápaditosť, formu, obsah , atmosféru, hudbu , hercov. Som rád, že za posledných 5 rokov máme v rámci Česka a Slovenska v repertoári aj niečo takéto. ()

Danula13

Hoď kamenem, kdo jsi bez viny aneb kdo chce posuzovat cizí viny, ať si napřed zamete před vlastní prahem. Je vůbec možné spravedlivě posuzovat konání člověka před desítkami let současnýma očima někoho, kdo v té době nežil ? Morálka je fyzikální veličina velmi nevděčná a nestálá, která se stále ochotně přizpůsobuje novým nositelům a novým podmínkách své další existence. Odpusťme a otevřme pořádně své oči, protože nová doba sebou nese i nové křivdy, páchané novými nositely nové pokřivené morálky, obhajující nově páchaná zla na lidech i celých národech. Toto televizně inscenační drama mě bohužel neumožňuje vidět svět jinak než černobíle a takto silné kontrasty jsou velmi záludné a nebezpečné. ()

Rousse

Dlužím Hřebejkovi velkou omluvu, protože jsem kdysi prohlásila, že Kráskou v nesnázích kvalita jeho filmů šla prudce dolů. Promiň, Honzo! Za Kawasakiho růži musím smeknout hodně hluboko a pokorně se omluvit - služebníček. Konečně jsem se po té sérii komedí dočkala i silného filmu s nepříliš veselou tématikou. Herci předvedli výkony jako z učebnice o herectví a celý příběh byl moc pěkně zpracován - včetně kamery a hudby. A i když mě film nedokázal vtáhnout úplně celou do děje, byl to silný zážitek! ()

Thurin

Přestože 3 sezóny v pekle stále zůstávají mým "nejoblíbenějším" filmem loňského roku, i Hřebejkova růže to v mém žebříčku táhne hodně vysoko. Silný příběh, který více než někoho obviňuje, vinu relativizuje a ukazuje ji z mnoha pohledů, se podařilo úžasně seskládat. Neherecky působící neherec Kratochvíl skvěle zapadá mezi ostřílené matadory. To vše podkresluje skvělá hudba a doplňuje práce s kamerou. ()

Ferinka

Byla jsem velmi mile překvapená. Líbí se mi pohled na události, které se staly dávno a prorůstají až do přítomnosti. Po delší době film bez plytkosti, zbytečných keců a trapných milostných scén, dokonce jsem měla chvíli pocit, že snad ani není český.. Kromě výborné Vlasákové se mi taky moc líbila herečka, která ztvárnila její dceru - krásně uvěřitelně zahráno.. ()

Mr.Jackass

Skutečně jsem nečekal, že mě Jan Hřebejk může ještě něčím překvapit a o to větší radost jsem v tomto filmu našel. Opět tradiční české melodrama, ale tentokrát výborně vykreslené, které má dosti hutný děj, aby diváka udrželo v pozoru po celou dobu filmu. Osobně mám hodně rád vykreslení období, které jsem si naštěstí neprožil, a zobrazení jeho temných zákoutí jako je všudypřítomné udavačství a atmosféra strachu. Pro mě nejlepší film posledního půlroku a musím ku mému velkému překvapení říci- Bravo pane Hřebejk! ()

ZkuKol

Hřebejk konečně přestal líčit "rudá léta" laskavým tónem a tím mi asi udělal největší radost. Rodiné trio Vlasáková, Huba a Kolářová si neskutečně sedlo a táhne film vysoko nad průměr. Digitální kamera potěší, hudba je fajn, ale tak nějak napoví v jakém tónu bude pointa. Moc nerozumím oslavám výkonu pana Chudíka, který prostě solidně zvládl jednorozměrnou figurku s prvoplánvým pozadím (manželka, oslava) a pan Kratochvíl je prostě fotograf (ač má jako jediný reálnou zkušenost s tím co hrál). To, co pro mě hodilo film zpátky do průměru, je zbytečné rozvití metafory panem Kawasakim (obzvlášť její dopředu čitelnou pointu), tradiční oslava vulgarismů (nic proti nim, ale z té scény úplně čiší - "o čem by se tam tak mohli všichni bavit?"), postava i výkon pana Mikulčíka (ani jedno mi nesedlo) a závěrečné ploché usmíření (navíc opět osvěžené vulgarismy - nesmyslně). Přesto za téma chválím, jen to příště tak neparcelovat, jde to určitě i lineárněji, intezivněji, než tímhle skládankovým postupem (který navíc nevidíme poprvé...). Psychiatr Josek má dostat cenu Paměti národa, televizni štáb se proto rozhodne nahlédnout do jeho minulosti a protože to udělá důkladně, dostane rodina Joskova hodně podnětů k přemýšlení... 55% ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny