Red

Red

RED: Vo výslužbe a extrémne nebezpeční

Akční / Komedie / Krimi / Thriller

USA, 2010, 107 min

Nemůžu si pomoct, ale IMHO ty nejlepší scény z celého filmu obsahují oba trailery, které zde najdete. Tím sice Red nechci nijak srážet, ale zrovna u filmu s takovýmhle obsazení a námětem bych čekal o trochu víc. Nicméně je fajn vidět, že si to (většinou) stará parta náležitě užívá (John Malkovich a Helen Mirren jsou špičky tohoto vtipného ledovce) a že Schwentke zvládne i akční komedii, protože speciálně na tenhle žánr jsou lidi potřeba jako sůl. Jednoznačný plus je i to, že zde nenajdete prakticky žádné hluché, či zbytečné místo. Film běží stejně rychle, jako byste Usaina Bolta nadopovali adrenalinem a řekli mu "chlapče, teď tu stovku musíš zvládnout pod pět vteřin". Zkrátka a dobře - pokud jste neviděli trailery, tak říkám s chutí do toho, budete se bavit! Pokud trailery máte nakoukané, tak říkám, abyste si tento film rozhodně nenechali ujít, ale nesmíte být pak zklamaní z toho, že prakticky lepších vtípků se vám nedostane. Jsem zvědavý, jak to bude po druhé projekci. 70 %.(26.10.2010)

Přiznám se, že jsem k Red jako k akční komedii přistupoval s určitým despektem, protože akčním ptákovinám obvykle moc neholduju a při vyslovení termínu "akční herec" mi už s předstihem naskakuje vyrážka, a ejhle - tenhle snímeček u mě zabodoval. Ono stačí obsadit herce, kteří mají mimiku a herecký talent, místo zoufalců, kteří tráví celý život v posilovně, stačí vystupovat s příslušnou dávkou nadhledu, vtipu a noblesy a hlavněse držet trošku při zemi při masakrování zástupů nepřátel. Red je proti svým žánrovým sourozencům poněkud komornější, větší prostor v něm mají dialogy a hlášky a hlavní tahouni, což jsou za starší generaci Bruce Willis a za tu mladší Karl Urban, jsou vedle špičkové tělesné kondice velmi slušní charakterní herci. Bruce Willis navíc na jedničku zvládá umění sebeironie, které brousí už od dob Měsíčního svitu. Fanoušek, který má v oboru už něco nakoukáno, si při jeho ksichtech, povytažených obočích a suchých hláškách vybaví zcela konkrétní scény a snímky z jeho filmografie. Ve vedlejších rolích fungují rovněž skvělí charakterní herci, které byste v akčňáku rozhodně nečekali, v čele s Helen Mirren, která neohroženě pálí z těžkého kulometu. Když k tomu připočtu ještě Marry-Louise Parker, pro kterou mám slabost a která táhne romantickou linku filmu, a především šíleného Johna Malkoviche, jehož paranoia a růžové prasátko, které všude vláčí s sebou, mě vedlo k nutkání udělit Redu pátou hvězdičku, mám tady velice příjemný oddechový snímek, který mi nadlouho utkví v paměti. Celkový dojem: 75 %.(29.4.2011)

Kdo vyrazí na RED s tím, že chce komiksový akční nářez, bude zklamán. RED je výrazně komornější, než jak stanoví moderní trendy a to zcela úmyslně. Po Predátorech, Expendables, A-Teamu a Zatím spolu, zatím živí přichází další oldschool týmovka, která je sice méně efektní, než výše zmínění, na druhou stranu funguje lépe coby celek. Ani na minutu totiž nesleví ze zvoleného stylu, neztrácí tempo a co je nejdůležitější, všichni herci si své postavy opravdu „dávají“. Je to podobným způsobem opojné blbnutí celebrit, jako v Dannyho parťácích. Více zde.(25.10.2010)

Nápad dobrý, ale je to uťahanééééééééé. 6/10(1.2.2011)

Rozverné Eskapády Důchodců rychle excitují diváka rozhodně energickým divadlem. Rapidně expandující děj roztomile evokuje dobu rozmachu excelentních děl. **** Prostě nenáročná oddychovka, kde Wyliž zase našel Meklejna, Volnomuž Daisy a Malkovič LSD, prokazující, že to ti dědci od osmdesátých let stále ještě nezapomněli.(18.10.2010)