Unnamed

Nejhorší hra Divadla Járy Cimrmana. Zasmál jsem se snad 2 krát, vtipy špatné, hra o ničem, seminář zcela zbytečný. Tohle snad nemělo nikdy ani vzniknout. ()

liuk

Úplně jiné než ostatní divadelní hry a nejvíce podobné Járovi Cimrmanovi, ležícímu, spícímu. Ostatní hry jsou plné lidových postav, zatímco v Českém nebi jsou to samí velikání, kteří na rozdíl od Ležicího, spícího mohou komentovat 1500 let dějin, ve kterých se pohybovali a samozřejmě i 100 let, ve kterých se pohybovali autoři. A ta první možnost je pro mě kámen úrazu. Postavy vlastně navzájem jen glosují události a postoje ve svých obdobích a na tyto poznámky si dost jednoduše nahrávají. A ono to bohužel pak dává dojem jakési české Noci v muzeu. Takže je to ještě více skečovité než starší hry a vtipy těžící ze své opakovanosti jsou vlastně jen přežblebty nebo jsou slabé. Prostě žádný Veškrna ani smrtka a to je škoda. Hra i seminář jsou stále zábavné, ale oproti klasikám je to vlastně slabota. ()

J-o-k-e-r

Kvality hry Záskok to sice nedosáhlo, ale i tak bych České nebe zařadil k tomu nejlepšímu z Cimrmanovy tvroby. Pokud se jedná o závěrečnou hru (doufám, že ne) tak se jedná o velice zdařile rozloučení. Z vlastní zkušenosti vřele doporučuji alternaci se Z. Svěrákem v roli J.A. Komenského (opravdu nesrovnatelné). ()

mcleod

Hra, která se neřadí k nejpovedenějším, ale pořád je hodně vtipná. Na začátek je zařazen trochu necimrmanovský seminář, který se jen místy dotýká nejgeniálnějšího Čecha a spíše glosuje jednotlivé historické události a historické postavy, vyskytující se ve hře. Aby mohli autoři hru zasadit do období první světové války, rozšiřují období Cimrmanova života o toto doposud neodhalené období jeho života, kdy platil za největšího pijana v pražské kavárně Louvre. Tento nový biografický údaj však mohli autoři dále rozvíjet. Hra je krásným uzavřením práce na objevování díla Járy Cimrmana. Ten už je očekáván v Českém nebi a její nebeské komisi. A v čem vyniká, ten Cimrman? - Prej ve všem. - A kdo to říká? - No, on. V celé hře se objevují narážky, které je možné považovat za sebereflexi přecházející až do sebeparodie vlastní autorské práce. Cimrman se stal nedílnou součástí české společnosti, a tak je jen logické, že autoři společenské parodie se na závěr zaměřili také sami na sebe. ()

jenik71

Opět výborná zábava, tentokrát s několika velikány české historie. Jako tradičně jsem si užil řadu vtipných dialogů, které opravdu pobaví. Ostatně od cimrmanologů jsem na to zvyklý. Od srdce jsem se zasmál, ale nemůžu se zbavit dojmu, že některé předchozí hry i semináře jsou přece jen o trošku lepší. Proto tedy dávám "jen" za čtyři. Viděl jsem obě dvě verze a o maličko víc se mi líbila verze s Ladislavem Smoljakem v roli Komenského. Jelikož už nám pan Smoljak bohužel žádnou další hru nikdy nenabídne, tímto mu přeju, ať se i on dostane mezi giganty českého nebe. Za jeho celoživotní tvorbu, ať divadelní nebo filmovou, si to nepochybně zaslouží. ()

Čtec

Já bych vzal do nebe i ty dvě dívky... A předsedou té nebeské komise už je, doufám, Ladislav Smoljak... ()

Aqualung

Co k tomuhle skvostnému kusu dodat.Snad jen vyseknout poklonu a mlčet.Ale ono to nejde, jeden se musí řehtat nad krásným a českým humorem, který pohladí i píchá současně.Pánové S a S tu odvádí nádherné věci ať už s jazykem, či s dějinami a,koneckonců, i s jejíich tvůrci.Ticho ! Blbci ! A poslouchejte......... A ()

Ironfood

Oproti Africe jasné zlepšení, ale na staré dobré kousky to nemá. Úvodní přednáška je téměř bez vtipu, v samotné hře už je to lepší, ale fóry jsou často takové příliš prvoplánové, v některých případech až trapné (například, když si praotec Čech plete Bedřicha Smetanu s Podmáslím). ()

Opsha

Cimrman se ve svém posledním díle vzepjal ze slabého průměru Švestky a hlavně Afriky. Dokonalé sice české nebe není - na to je Praotec Čech příliš okatým klonem Frištenského ze Severního pólu, stejně sokolské vložky a Babiččina prapodivná řeč o Barunce Panklové z hry dost trčí (ovšem úrovně jmelí nedosahují), každopádně Jan Hus se sirkami, nebo maršálek Radecký s dechovkou jsou výtečné postavy. Seminář je možná ještě lepší, u mne bodují zvláště závěrečná sebeparodie a část o rukopisech. ()

mohamedsfinger

Cimrmani si i ve svém posledním kusu udržují úroveň, ale přece jen už to není jako v časech nejlepších. Kromě opravdu dobrých vtipů jsou zde bohužel i ty horší (mnohokrát zmiňovaný Bedřich Podmáslí). Přesto si myslím, že je tato hra důstojnou tečkou za tvorbou pánů Smoljaka a Svěráka. ()

pávek

Hus, mravnosti brus. Karle, ty tvoje epigramy. Vždy, když jdu spát, tak si jeden přečtu a spím jako dudek. Copak nemáme nějaké nehořlavé přísloví? ()

insurgentes

Nedávám plný počet ze dvou důvodů: oproti předchozím představením je přednáška o něco méně vtipná (hra to ale celkem dohání), a potom taky za to posleství: zednář Masařík jako konečné řešení české otázky, jako nejvyšší blaho. No, co taky čekat od havlisty a švarcnberkisty Svěráka, že. Podle mě u pana Svěráka to není tak, že by měl zasvěcení 33. úrovně nějakého satanského řádu jako Havel nebo že by byl častým hostem na Bilderbergu jako Schwarzenberg, u něj je to spíš naivita a dobrota srdce. Odpouštím rád, jen doufám, že nejsem tahán za nos. ()

Melios

"Radecký, marš ven!" Národnostné zakončenie v plnej paráde, ako slovák som niektoré narážky mierne nepochopil, no to nemení nič na tom, že je na to zábava pozerať. V najlepšom je treba skončiť i navzdory tomu, že by to veľa ľudí zamrzelo. Dieru, ktorú Cimrman vytvoril sa bude ťažko zaplátavať. "...Zikmund, ten tu je..a když se potkáme, myslíte, že se omluví? Nebo alespoň sklopí zrak? Nene, jen se na mě šklebí a posměšně chrastí sirkama!" Na záver už len jedno. ...Standing ovation... ()

Miksilak

Určitě to není nejlepší cimrmanovská hra, co kdy byla napsána. Podle mého názoru se ale řadí k těm lepším a beru ji, jako velice důstojné rozloučení s tímto géniem. ()

Herráček

Poslední Cimrman, který pravděpodobně kdy vznikl... Musím říct, že jako rozloučení je to více než důstojné... Zajímala by mě alternace, kde Komenského hraje Svěrák... České nebe je první hra, kterou jsem dříve četl než viděl a na mém žebříčku se řadí vedle věcí jako Záskok nebo Švestka... ()