islanzadi

Pro mě jedna z nejoblíbenějších her DJC. Praotec Čech nemá chybu, J. A. Komenský ze sebe sype jednu perlu za druhou a Jan Hus má strach ze sirek. Mno máte jiný nápad, jak lépe zobrazit jedny z největších postav našich dějin? Já tedy ne. ()

Devadesát Dva

Cimrmanovci uzavřeli svoje více než čtyřicetileté působení symbolickou hrou v nebeské kavárně. Zdá se mi skoro až neuvěřitelné, že nejnovější a poslední hru DJC jsem viděl poprvé 12/2010 a že byla napsaná v podstatě už v momentě, kdy jsem měl čerstvě dokončenou ZŠ a začal SŠ (2008). Zase jsem se seznámil s něčím v momentě, kdy to končilo a skončilo (v roce 2010, pět dní po Smoljakově smrti, jsem viděl 'Akt' a 'Němého Bobeše', ne vlastním přičiněním). Tehdy jsem definitivně netušil, že se ze mě stane během několika následujících let takový fanoušek. A i navzdory tomu je mi poněkud líto, že musím nakonec Českému nebi při této druhé projekci jednu hvězdu ubrat, tentokrát byl ten humor spíš úsměvný, jako když se staří kamarádi loučí a neví, co si samou nervozitou naposledy říct. A jednak taky kvůli tomu, jak silné jsou některé jiné hry. "Karle, nech toho, prosimtě!" (...) "Ten to schytá, co, Jane Ámosi?" ____ 68% (2008) ()

Zagros

Poslední hra Cimrmanů je více než důstojným zakončením jednoho fenoménu naší doby. Klobou dolů před celým Divadlem Járy Cimrmana za to, že nás již více než padesát let dokáže bavit. Sám jsem si k nim našel cestu relativně nedávno a od té doby na ně nedám dopustit. Některé hry jsou horší, jiné lepší a několik z nich je přímo skvělých. K těm nejlepším patří právě České nebe. Téma bylo vybráno příhodně, neboť historie a literatura je pro pány tvůrce oblíbenou oblastí. Je to vidět na spoustě vtipných odkazů a narážek, u který se budete nahlas smát i při stém opakování. Ještě jednou jim děkuji a přidávám zasloužených pět hvězd. ()

Rssa

Poslední "cimrmanovka" je, dá se říci, nejméně povedená. Možná je to způsobeno absencí výrazných projevů v semináři (chybí mi hlavně Weigel a a Čepelka), tak už nevyužitým potenciálem v samotné hře. Z té bych vyzdvihl postavu Jana Husa a babičky Boženy Němcové. Některé vtípky stojí za to, většinou je to ale podceněná zábava. 65 % ()

Bohemák

Nejsem úplně objektivní, ale pro mě je to stále nejlepší možná zábava. Kvalit Záskoku nedosahuje, ale nedá se vidět jen jednou! Kromě skvělého humoru opět pořádná porce neuvěřitelně příjemně servírovaného poučení o českém národním obrození. ()

Paity

Viděno a připadalo mi to takové nezáživné, jako by to nemělo tu šťávu a ten správný cimrmanovský drajv, který mě vždycky na těchto hrách tak fascinoval. ()

Hanys_

Jak to ti chlapi dělaj (-li), že vždycky vymyslí (-leli) tak geniální scénáře. Mezi nejoblíběnější Cimrmanova dílka České nebe asi nezařadím, ale jinak nemám výhrady. 8/10 ()

Prochy38

Tuto hru bych přiřadil asi ke Africe. Není to už Záskok, nebo Akt, ale pořád se člověk výborně baví a žasne nad inteligencí tvůrců. Všechna čest a hlavně čest památce pana Smoljaka. Byla to poslední hra? ()

Zik2

Udělali jsme vtip na nějakou historickou reálii. Myslíme si, že to nepochopíte, tak ten vtip zopakujeme. Hm, pořad si nejsme tak docela jistí, tak vám to radši vysvětlíme. Zlaté časy Aktu a Vyšetřování ztráty třídní knihy jsou tytam. Je smutné, že po revoluci se snad cimrmanologové domnívali, že se masovému rozšíření zájmu o Járu Cimrmana musí přizpůsobit i intelektuální náročnost přednášek a her. České nebe v tomto ohledu potvrdilo trend nastolený Afrikou. Dám však Českému nebi o jednu hvězdičku víc - za prvé tady alespoň několik málo vtipných replik bylo, zatímco v Africe nebyly snad žádné. Navíc je v Cirmmanově dramatickém kšaftu jistá symbolika, jež zakončuje život Mistra i několika z jeho největších znalců. ()

Disease

Po několika slabších kouscích, kdy jsem si říkal, že autoři se už poněkud vyčerpali, mě tento svěží kousek pobavil. Úvodní seminář opět o něco lepší než samotná hra. ()

Foxhound#1

Dávám 4* ale jsou to spíše takové lepší 4,5* když uvážím, jaké 4* jsem dal jiným hrám a České nebe se mi stejně líbilo o něco víc. ČT má navíc ve svém archivu i druhou, "obrácenou variantu" hry, kde hrají ti, co zde přednášeli a naopak. Miloň Čepelka je sice lepší tanečník, ale i tak mi Šimonova babička přišla o fous lepší, stejně tak praotec Čech v podání Hraběty (proti Kašparovi) a Borovský Bárta vs. Rumlena. ()

amokey

Jeden ze slabších Cimrmanů. Viděla jsem verzi s panem Smoljakem v roli Komenského a když porovnám například s jeho excelentní Švestkou, nebo úžasnou Vraždou v salónním coupé, tak jsem poněkud zklamaná. Bohužel na panu Smoljakovi už je vidět únava/nemoc a celkově hra není tak vtipná a zábavná jako mnoho ostatních. Ale i tak si drží svou obvyklou vysokou laťku a některými historickými vtípky jsem se doopravdy bavila... A seminář? Ten se doopravdy povedl. ()

KatRi

Jako poučený divák bohemista jsem si skvěle vychutnala všechny vtípky...Kdyby to byl o fyzice, asi bych se tak nebavila. ()

Prehry

Viděla jsem to asi 3 týdny před smrtí L. Smojlaka . a jsem šťastná za to, že jsem ho v této alternaci mohla ještě vidět .. bomba! Ostatně jako každá jejich hra. ()