Borgiové

• Česko Borgiové - moc a vášeň (více)
Kanada / Irsko / Maďarsko, (2011–2013), 24 h 42 min (Minutáž: 46–58 min)

Tvůrci:

Neil Jordan

Hudba:

Trevor Morris

Jeremy Irons, François Arnaud, Holliday Grainger, Peter Sullivan, Sean Harris, Joanne Whalley, Lotte Verbeek, Colm Feore, David Oakes, Gina McKee (více)

Série(3) / Epizody(29)

Řím roku 1492, centrum křesťanského světa, sídlo papežství. Papež měl moc korunovat krále a mohl je také koruny zbavit, měl sílu ovlivnit chod impérií. Papež Innocent VIII. umíral, církev se utápěla v korupci a papežský trůn byla výhra, kterou chtěl každý… Seriál Borgiové je ucelený nepřikrášlený portrét jednoho z nejvíce fascinujících rodů minulosti. Oscarem oceněný Jeremy Irons hraje Rodriga Borgiu - vychytralého, manipulativního patriarchu rodinného klanu, který stoupá do nejvyšších kruhů moci na pozadí renesanční Itálie. Buduje své impérium prostřednictvím korupce svaté katolické církve a nastoluje nelítostnou nadvládu síly a okázalé krutosti. Seriál začíná v době, kdy Rodrigo podplácí, kupuje si a protlačí se na cestu k papežství, stává se papežem Alexandrem VI. Po boku mu stojí jeho dva machiavelističtí synové Cesare a Juan a skandálně krásná dcera Lucrezia. Seriál se odehrává v jednom z nejvýznamnějších období historie - právě vrcholí renesance a je objevován Nový svět. Současníci Da Vinciho, Michelangela a Medicejských - Borgiové byly kontroverzní a kacířští, ani ne tak proto, že prováděli činy do té doby neslýchané, ale proto, že v tom byli lepší, než jejich nepřátelé. A přitom se dopustili prakticky každého ze seznamu hříchů a nemálo dalších sami vymysleli. (HBO Europe)

Scar

Chytajú ma mdloby pri komentároch napísaných po dopozeraní tretieho dielu. Tu totiž časti zrejú ako víno a životopisy postáv sa krásne rozvýjajú ako by boli skutočne písané na zvitkoch. Ja hodnotím po dopozeraní prvej série a váham medzi dvoma najmocnejšími hodnoteniami. edit: Po dopozeraní druhej série, pridávam ďalšiu hviezdičku. ()

Ironfood

Zatím mám za sebou první sérii, zpočátku to bylo poněkud mdlé, a zejména intriky, které by měly být hlavní devizou seriálu, mě nijak zvlášť nezaujaly. Časem to ale začalo dostávat grády. Z postav u mě jednoznačně vede Karel VII. Francouzský, který v podání celkem neznámého Michela Mullera působí jako velmi zábavný degenerát. ()

Babous

V očekávání, že to bude něco jako Hra o trůny jsem si pustil úvodní tři epizody a byl jsem strašně zklamán. Děj mě absolutně nezaujal, postavy a charaktery mi přišly nezajímavé, nemohl jsem se s nimi ztotožnit. Plusem je historická přesnost, doporučuji milovníkům historie. ()

MsUtahraptor

Nádherné kostýmy, překrásné účesy, velkolepé kulisy v dokonalém souladu a skvěle napsané i zahrané postavy včetně těch, které si nikdy nezískaly (anebo velmi rychle ztratily) mé sympatie. To vše korunované obdivuhodně uvěřitelným vývojem jak jednotlivých osob, tak vztahů mezi nimi. Zřídkakdy se povede, abych si zamilovala takřka všechny hlavní postavy. The Borgias jsou jednou z výjimek, potvrzujících pravidlo. Rodrigo alias Alexander VI., balancující mezi záchvaty pobožnosti a čistého prospěchářského intrikaření. Cesare se vznětlivou, hrdou, bojovnou i milující povahou. Lucrezia na cestě od bystré, učenlivé nevinnosti až po závěrečné bezradné zoufalství. Mateřsky, a tak nějak "obyčejně" vznešeně moudrá Vanozza. Inteligentní, svůdná a velmi schopná Giulia. Svým způsobem laskavý Micheletto- smrtící a věrný až za hrob. Ale i někteří mimo borgiovský klan- vynikající Machiavelli, kterému bych autorství Vladaře z fleku uvěřila, unavený francouzský král Karel a nezdolná tygřice Catherina, jíž jsem si i jako úhlavního nepřítele „mé strany“ velmi oblíbila. Posledním bodem souhrnné části ódy na tento seriál je úvodní titulková sekvence všech tří sérií a příslušná melodie, jíž řadím mezi ty, které se nikdy nepřeskakují. 1. série: Mínusy: iritující postava Ursuly (Co mělo znamenat to „Liberate me", když se pak dobrovolně stane jeptiškou?) NEJ pasáže: Lucreziino vyjednávání s Francouzy; papežské vyslyšení "kajícných" kardinálů aneb "Unburden your soul."; dialog Cesareho a Micheletta na cestě s fr. armádou až po jejich útěk Hodnocení: 86 % 2. série: Mínusy: Juan- lézt mi na nervy o chvíli déle, zabila bych ho sama (Ale zahraný je skvěle.) NEJ pasáže: celá linka borgiovské dámské charitativní (a politické) trojky; mama & dottore; Machiavelli vs. dětská armáda; Juanova smrt Hodnocení: 86 % 3. série: Mínusy: Alfonso, jakožto pitomec neschopný postarat se o vlastní rodinu (sdílím Cesareho úhel pohledu). NEJ pasáže: likvidace neapolského krále; znovushledání Lucrezie a Cesareho- kočárová scéna; usmíření Rodriga s Cesarem; dobytí Forli; hudba dovedená k absolutní dokonalosti, dodávající scénám tu pravou dramatičnost (především C&L motiv); zakončení jedním z nejlepších cliffhangerů, se kterým jsem se kdy setkala („You'll be naked, clean and bloodless again. And mine...“) Hodnocení: 89 % The Borgia Apocalypse: Strhující. Monumentální. Několikrát jsem MUSELA přestat číst. Přestože jsem schopna "vidět" jen zlomek toho, co by probíhalo na obrazovce, jde o pohled strhující. Ukončení seriálu byla odporná podpásovka, ale při čtení scénáře pro film "čtvrtá série ve dvou hodinách" si pokaždé připadám, jako by mi Showtime vyrvalo srdce a udělalo z něj trampolínu. :'-( Mínusy: Proč, Lucrezie?! NEJ pasáže: Umírající Rodrigo by byl úchvatný. A můj nehynoucí dík Neilu Jordanovi za nehistorický konec Micheletta (s Cesarem). Hodnocení: 90 % ()

insurgentes

Na seriálu je vidět, jak přímo čeká na to, že budete šokováni (šukačka mezi mumiemi, no nekupte to), jenže tohle na mě neplatí. Šoking je tady trochu moc prvoplánový, skoro až prvosignální. Ale co už s takovým námětem, že. P.S. Jenže od druhý sérky to začalo bejt prudce návykový a jedním slovem skvělý! ()

Arkanoid

Reálne nečiernobiele charaktery vo svete preplnenom intrigami, kde si každý uvedomuje svoje miesto a podľa toho manipuluje s ostatnými. Logické úmrtia postáv, z ktorých cítiť, že naozaj žili, a nie sú len bábkami tvorcu, môže tomuto seriálu závidieť aj Game of Thrones. Škoda predčasného ukončenia, seriál si uchovával vysokú kvalitu každou časťou. ()

DavidS.

Temné období papežské historie, všudypřítomné intriky , Jeremy Irons jako Alexandr VI., do posledního detailu vyvedené interiéry i kostýmy, ale na druhé straně také trochu salónní navoněná záležitost, která místy postrádá tempo a řečeno latinsky i ty testes...Naštestí konec druhé série má drtvý finiš a v podobném duchu se rozběhne i třetí řada... ()

xaver

Hodne kontroverzní snímek, který v podstatě u každého soudního diváka musí nastolit otázku, proč se ještě nezřítil papežský stolec. Pokud je jenom 20 % pravdy v tom, co seriál divákovi nabízí, tak tato instituce už dávno nemá právo na existenci. Suď každý sám, až věřící nebo nevěřící. ()

Mistickzz

1.Séria: 60% Zo začiatku ma pohltila atmosféra Vatikánu a výprava, v seriály exceluje Jeremy Irons, no to sú asi všetky pozitíva. Intrigami, ani obsadením sa nemôžu Borgiovci s podobnými titulmi merať a seriál časom pôsobil strašne umelo. ()

Frakira

Vzhledem k nedávno shlédnutému Římu, který nebyl -narozdíl od renesance- mým oblíbeným historickým obdobím, je tohle spíš zklamáním. Na to, že to natočila stanice Showtime, tak se moc neodvázali a ze seriálu s velkým potenciálem se stala spíš přehlídka krásných kostýmů a žen...čekala jsem nejen žhavější scény mezi Cesarem a Lukrecií, celkově jsem čekala víc i od Jeremyho Ironse, který to určitě umí líp! a tady ho vcelku jasně převálcoval představitel Cesareho (tedy, ne že by to oku nějak vadilo)... ()

Paity

Nejsem věřící a nic moc, kromě historického pohledu, mi neříká ani Vatikán, seriál proto přijímám jen z hlediska uměleckého. Příběhově mě nudil. ()

jasiska

Pilot sa mi dosť páčil. Svižný dej, výborne zahrané zaujímavé postavy, inteligentné dialógy a pôsobivý výzor ma všetky previedčajú, že toto bude parádny seriál a už sa teším na ďalšie diely. ()

ondrula

Viděl jsem pilotní díl a proběhlo mnou příjemné překvapení. Intriky, kterých jsem se bál, jsou ztvárněny poměrně atraktivně a hlavně nejsou příliš užvaněné. Jeremy Irons je coby papež charismatický jak svině a třeba Sean Harris jako jeho zabiják mi tam taky zapadne skvěle. Možná je to tím, že se teď trochu zajímám o politiku italské renesance a můj úsudek je zkreslený, ale fakt mě to chytlo. Není to sice taková pecka jako byl Řím, ale zase to není tak ufrflané jako Tudorovci nebo vyložená sračka jako Spartakus. Jedna * ale musí dolu, protože mě sraly oplétačky s milenkama a taky občas pokulhávají reálie (občas směšné zbraně, špatně vyslovovaná latina atd.). ()

Prochy38

Po prvním dílu: Velmi kvalitní navázání na Tudorovce, které jsem baštil celé 4 série.... Jsem zvědavý, kam tento seriál doběhne. Zatím paráda! ()

Ještěřák

2012: kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. 1492: kolik buchet brousíš, tolikrát jsi papežem. _____ THE BORGIAS úspěšně navazují tam, kde skončili THE TUDORS. Jen toho explicitního násilí & sexu je míň (vraždí a šuká tam kámen cihlu, ale na kameře značně ubylo krve a spermatu). Oba seriály přitom jsou (byly) inteligentní a v podstatě historie-milné, zajímavé. HBO v podstatě zkutilo nový subžánr. _____ Česká fansite (ano, moje texty, konec reklamní Always selfpromo vložky). ()

Becca_

Pro mě seriál stojí a padá na hereckých výkonech Ironse a Arnauda. Bohužel mě ale překvapila přímočarost, povrchnost a naivita seriálu. Moc sexu, málo nahlédnutí do hlubin intrik. Nevím, do jaké míry je scénář postaven na skutečné historii (ani to zkoumat nebudu), ale některé postavy jsou už trochu moc přitažené za vlasy. Neskutečně mě iritovala ta papežova coura, která se tváří pořád stejně a s Lucrezií tam asi spasí Řím. Po druhé sérii je to velmi těsně na čtyři hvězdy a další sérii budu sledovat opět, už jen proto, abych se dozvěděla, jestli je Lucrezia naivní oběť, nebo jen děvka......Po čase jdu o jednu hvězdu dolů. ()

vander19

Seriál o tom, ako si už v minulosti dokázali ľudia s mocou robiť so zvyškom sveta čo chceli. Tento seriál krásne dokumentuje ako moc dáva príležitosť zahrať si šachy so skutočnými životmi obyčajných ľudí. Prvý "Krstný otec" Rodrigo Borgia velil svätej cirkvy pevne asi ako samotný Don Croce Sicílií o 400 rokov neskôr. Intrigy, sex, párty vo Vatikáne ako na Nový rok, štetky, chlast to všetko bol úžasný a svätý Vatikán. Ešte pred sledovaním seriálu som si prečítal Puzovu Rodinu, kde sa práve Mario Puzo dosť detailne venoval tejto mafiánskej španielskej grupe. Musím priznať, že s potešením kontštatujem, že seriál je ešte podorbnejší. Odporúčam každému kto má rad históriu. ()

yuppie

Chronologie vyprávění mi připomněla knihu Rodina od Maria Puza, která taky pojednává o osudech rodiny Borgiů. Původně prý chtěl Neil Jordan natočit o Borgiích film, ale kvůli objemu materiálu se rozhodl pro seriál. Těžko sice hádat, jak by dopadl film, ale jsem rád za jeho rozhodnutí. Vznikl seriál se skvělým Jeremym Ironsem, ke kterému se ještě rád vrátím. První série končí příjezdem francouzské armády do Neapole a narozením syna Lukrécie, tudíž jsme ani ne v půlce příběhu této dynastie, takže se třeba druhé řady dočkám... Každopádně tenhle přírůstek (nijak komplikovaný formou narace, jako například Battlestar Galactica) do "nové seriálové americké vlny" mě svým vyprávěním, jeho formou (a Ironsem) oslovil ještě víc, než třeba Boardwalk Empire. ()

Tomyfrok

Historie je mojí oblíbenou vědou, a pokud je navíc servírována tímto způsobem, nemám problém připoutat se na osm hodin k televizi, abych zhlédnul, jak to s tím papežem Alexandrem VI. vlastně bylo. První série se věnuje přibližně letům 1492-1497, jak jsem vysledoval z odehraného dění. Ano, odsledoval, jelikož to je jedna z mála neřestí tohoto seriálu - čas letí jak přetočením kouzelného časoměřiče z Harryho Pottera. Od počátku jsem si říkal, jak je možné, že ráno vyrazí na cestu a k večeru jsou na druhé straně Itálie. Jenže seriál si opravdu vybírá jen ty zajímavé střípky z minulosti nechvalně proslulého španělského rodu a skládá je za sebe za účelem vytvoření zajímavého a poutavého svědectví v příběhu starém před půl tisíciletí. A ono se to daří, jen se občas až trochu moc tlačí na pilu, takže si člověk ani neuvědomí, že uběhl další rok. Každopádně seriál určitě stojí za zhlédnutí, jelikož je opravdu na co se dívat (ať už skvělého na Jeremyho Ironse či celkem půvabnou Holliday Grainger). O vraždách a intrikách se není třeba zmiňovat, tak to opravdu bylo, a seriál Borgiové je jich plný. Těším se na druhou sérii, jelikož zde by se dle dějin mělo odehrát několik velmi podsattných událostí. (75 %) ()

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Meče v televizi: Noví seriáloví bouchači

Meče v televizi: Noví seriáloví bouchači

03.07.2012

Máme tu herecké posily pro Hru o trůny 3 a nový historicko-dobrodružný seriál od History Vikings. Začněme se Seveřany. History, které se věnuje hlavně dokumentům, se rozšouplo i s hranými věcmi –… (více)