Borgiové

• Česko Borgiové - moc a vášeň (více)
Kanada / Irsko / Maďarsko, (2011–2013), 24 h 42 min (Minutáž: 46–58 min)

Tvůrci:

Neil Jordan

Hudba:

Trevor Morris

Jeremy Irons, François Arnaud, Holliday Grainger, Peter Sullivan, Sean Harris, Joanne Whalley, Lotte Verbeek, Colm Feore, David Oakes, Gina McKee (více)

Série(3) / Epizody(29)

Řím roku 1492, centrum křesťanského světa, sídlo papežství. Papež měl moc korunovat krále a mohl je také koruny zbavit, měl sílu ovlivnit chod impérií. Papež Innocent VIII. umíral, církev se utápěla v korupci a papežský trůn byla výhra, kterou chtěl každý… Seriál Borgiové je ucelený nepřikrášlený portrét jednoho z nejvíce fascinujících rodů minulosti. Oscarem oceněný Jeremy Irons hraje Rodriga Borgiu - vychytralého, manipulativního patriarchu rodinného klanu, který stoupá do nejvyšších kruhů moci na pozadí renesanční Itálie. Buduje své impérium prostřednictvím korupce svaté katolické církve a nastoluje nelítostnou nadvládu síly a okázalé krutosti. Seriál začíná v době, kdy Rodrigo podplácí, kupuje si a protlačí se na cestu k papežství, stává se papežem Alexandrem VI. Po boku mu stojí jeho dva machiavelističtí synové Cesare a Juan a skandálně krásná dcera Lucrezia. Seriál se odehrává v jednom z nejvýznamnějších období historie - právě vrcholí renesance a je objevován Nový svět. Současníci Da Vinciho, Michelangela a Medicejských - Borgiové byly kontroverzní a kacířští, ani ne tak proto, že prováděli činy do té doby neslýchané, ale proto, že v tom byli lepší, než jejich nepřátelé. A přitom se dopustili prakticky každého ze seznamu hříchů a nemálo dalších sami vymysleli. (HBO Europe)

Movie Gourmet

Tento seriál z dílny americké kabelové televize SHOWTIME zaznamenává svůj úspěch hlavně díky přesvědčivému hereckému ztvárnění známého a charizmatického Jeremy(ho) Irons(e) a také sympatického a pohledného Françoise Arnauda. Člověk by čekal nudný seriál o křesťanských kněžích, ale opak je pravdou. Rod španělských Borgiů je totiž rodem velkých prostopášníků - a je zde jedno jestli jste kardinál, nebo dokonce samotný papež. Jak dnešní doba vyžaduje explicitními sexuálními scénami se zde rozhodně nešetří. U pilotního dílu neuplyne ani 5 minut (!) od začátku epizody a máme tu souložícího kněze. Tak co myslíte, jsou to historická fakta, kvůli kterým se seriál stal tak oblíbeným? ;-) Verdikt: 4* a 80 %. ()

simply

Jeremy Irons je jako Rodrigo Borgia nepřekonatelný. Jinak mají Borgiové nádherné kostýmy, skvělou výpravu a hlavně všudepřítomné intriky. ()

TwoFace

— Only God forgives. We're Borgias. We never forgive. — Intriky, lži, korupce, láska. Tvůrci seriálu skvělé zvládli vytvořit atmosféru renesančního Říma a seriál je poutavý od začátku do konce – při některých scénách mi naskočila husí kůže. Ta hudba! Cesare Borgia (moje nejoblíbenější historická postava), stejně jako jeho otec tu jsou ztvárněni naprosto dokonale. Jelikož naprosto miluji historii za času Borgiů, je to můj nejoblíbenější historický seriál. Sice místy značně nepřesný, ale všechny chyby přebíjí úžasná atmosféra. Zrušit ho byla obrovská chyba – to nejlepší se totiž teprve mělo stát... ()

CamperCz

Hodnocení po pilotu: Líbili se mi Tudorovci a jelikož mám příběhy z raně renesanční Itálie ještě radši než ty z anglického prostředí, tenhle seriál jsem uvítal s nadšením. A po zhlédnutí pilotu se žádné zklamání nekoná, rodina Borgiů se nám pěkně vykresluje a i když jsou mnohými považováni za největší padouchy jaké kdy Řím vyvrhl (ne nahodou je Mario Puzo nazval prvními "kmotry"), seriál je představuje tak, že se s nimi dá velice dobře sympatizovat - a to i když je už od začátku jasné, že tohle nejsou ti "good guys". Kdo čeká Spartaka bude zklamán - tohle ostatně není starověká aréna ale Vatikán, i když se tak někdy netváří - kdo ale čeká zábavné historické drama ve stylu Tudorovců, bude spokojen. V diskuzi jsem četl, že to má být "hambatější a drsnější" než Tudorovci, zatím mi to tak nepřipadá, ale uvidíme. Kostýmy a kulisy jsou na vysoké úrovni, CGI čpí digitálem a greenscreenem, ale iluzi se mu daří udržet. Jeremy Irons jako Rodrigo Borgia je skvělý, Francois Arnaud jako Cezare mu zdatne sekunduje, hodne se mi libi Sean Harris v roli vraha Micheletta. Hudba Trevora Morrise pěkně podkresluje dané historické období, tentokrát ale nemá tak chytlavé theme jako v Tudorovcích. Závěr pilotu jsem možná čekal údernější, i tak se to ale rozehrává hodně příjemně. 75% zatím, uvidíme co další díly. ()

sedlo03

Po čtvrtém dílu si troufám hodnotit konečně. Pomalejší rozjezd, který je ovšem daný tím, že začátek takovýchto seriálů se vždy musí nejdřív pořádně vykreslit: Krajina, charaktery, obsah. Prozatím to ukazuje Borgias family přesně tak, jak jsem čekal. Obsahově velmi dobré. Líbí se mi, že Svatou Církev vykresluje přesně tak, jaká byla a je - prohnilá, nic společného s tím co hlásí. "Indeed" Nástup do 3. série je opravdu síla a konenčně 5. hvězdu přidávám za ty koule Showtime nám představit a věnovat se vztahu Cesare x Lucrezia. Obrovská chemie mezi nimi a já jenom tleskám, že sou konečně 'canon'. 90% ()

Greg25

Seriál Tudorovci by si měl z Borgiů vzít příklad. Takhle vypadá nerozvleklé konverzační historické drama. Jeremy Irons je v roli papeže nepřekonatelný. 80% ()

wampire23

Milujem Puzovu Rodinu, ktorá najlepšie vykresľuje rodinu Borgiovcov a ich životné osudy (je to naozaj drsná kniha, oveľa drsnejšia ako jej seriálová podoba). V seriáli mi však chýba tá nekompromisnosť, extrémna túžba po moci zahnaná do extrému, lámanie všetkých tabu, incest v ich rodine a podobne. Takto je to taká verzia bez cukru. Ale stále je to veľmi pútavé a Jeremy je pán herec. ()

Florfila

Skvělá zvrácená jízda Borgiů mě pohltila takřka na jedno nadechnutí. Herecký výkon Jeremy Ironse byl dechberoucí. Ve chvíli jeho majestátního nástupu na papežský trůn mě při pohledu do jeho tváře mrazilo. Vytříbené dialogy, které takřka vždy znamenaly jistý dvojsmysl - tomu se říká diplomacie! Ve výběru herců se tvůrci nemohli trefit lépe. Věřila jsem jim každé slovo. Charismatickému Cesaremu jsem podléhala a odpouštěla veškerá zvěrstva, kterých se dopouštěl. Juanova nepříčetnost, nevyrovnanost a netrpělivost byla uchvacující. Lucrezie byla tak okouzlující, že jsem chvílemi přemýšlela o své orientaci. :o) Celkově byl seriál natočen velmi poutavě a bez příkras, ve velmi obdobném duchu jako Tudorovci. Jen tak dál tvůrci, čiňte se a já zůstanu věrná... :o) ()

KOZEL84

Porád nevím jestli 3 nebo 4,páč s tímhle to je jak na horské dráze.Do nebe mě to teda nevyneslo nikdy,ale takový 6.díl by klidně mohl být měřítkem pro špatnost.Samý mrd.U amerických lekcí dějepisu mě vždycky baví hádat co za úchyláka a magora bude další historická postava.Ne že bych měl nějaké iluze,to se stačí podívat na ty hovada dneska,ale už to trochu přehání.Stejně těžko překonají Kleopatru z (výborné) druhé série Říma (nadržená,nechutná a tupá kurva v jejich podání;D).Že si pana prezidenta Adamse takhle neokrášlili.S Tudorovcema se nedá nesrovnávat.Výprava je tady mnohem lepší a opravdovější,ale to je tak všechno v čem je tohle lepší.Irons u mě nikdy nedostál své pověsti velkého herce a to rozhodně ani tady.O mnoho let mladší Meyers je nesrovnatelně lepší a charismatičtější.V Ironsově podání sem nechápal,jak se člověk,který absolutně nedokáže strhnout lidi na svou stranu,mohl dostat tak vysoko (až na finální převlekovou fintu u které sem zvolal ''no konečně něco!'').A tak se přidávám k ''Ave Cesare'',který je pro mě jediný sympatický Borgia.Výborný byl Harris (monstrum z Harryho Browna) a jeho Micheletto,který nepochopitelně dostával čím dál méně prostoru.Nejhorší byl samozřejmě podkoní.To bylo mučení diváka.Mám rád historické...věci a tak prásknu slabší 4 a sem zvědavý na druhou sérii do které určitě jdu.Tudorovcům sem nedal taky pět hned.PS:furt čekám odkud vyskočí Asasín Ezio ;) ()

Milwa

Jeden z lepších historických seriálů, který stojí a padá na Jeremy Ironsovi. Bez něj by tento seriál nebyl "až" tak zajímavý. ()

Honza dAve

V době renesance, kdy Papežský stát zabíral čtvrtinu Itálie a byl centrem politického dění ve světě, byl nástupce Sv. Petra nejen služebníkem služebníků Božích, ale také ..... politikem, jak tehdy bylo běžné. Pochopitelně se vším, co k tehdejšímu politickému zákulisí patřilo - a my můžeme sledovat Rodriga Borgiu AKA Alexandra VI., jak "v tom umí chodit". Parádní, i když seriálový, vhled do historie s luxusním Jeremy Ironsem a nádhernou Holliday Grainger. Lepší než Tudorovci. ()

JohnnyB.

Už po několikáté obehraný scénář. Pojďme do minulosti, je tam spousta intrik, sexu a násilí. Seriál Dynastie se vrací o pár století zpět stejně jako Tudorovci, Hra o trůny a nevím co ještě. Každopádně je to koukatelné. Těším se až bude natočeno něco takového o Přemyslovcích nebo Slavníkovcích. Konečně mi snad v paměti utkví něco z naší historie..,, ()

Bozvav

Takový hezký intrikánský galimatiáš. Pěkný a výpravný vzhled, slušná muzika, skvělé obsazení a málo hluchých míst. Za mne tři a půl hvězdy. I když třetí série sama o sobě za moc nestála, ta to táhne spíše dolů. ()

Deleatur

Ke smůle seriálu mě téma natolik zaujalo, že jsem si o něm něco přečetl. Mohl jsem tak ocenit, že se sice nevyhýbal smilnosti nebo zkorumpovanosti papeže Alexandra VI. (tj. Rodriga Borgii), ale nevynechal ani jeho snahy o reformu církve, zlepšení životních podmínek v Římě a sjednocení země (Itálie). I když mě při jeho ambiciózních proslovech a protežovaní synů napadlo, co by říkal tomu, že si lidé budou pamatovat hlavně jeho dceru travičku? Jenže postupem času se historii vzdaloval mnohem více než konkurenční evropský projekt. Bylo to vidět i na rozvíjení vztahů, jež začalo zabíhat do melodramatu, které se k době děje vůbec nehodilo. I když připouštím, že mi to nevadilo u gay, nadto záporné postavy. Ale ne - u kardinála della Rovere (Feore) to zůstalo, myslím, v rovině pomluvy. // 66% ()

Rockerman

S hodnocením samozřejmě počkám až po posledním díle. Zatím jsem viděl čtyři a bohužel musím konstatovat, že tentokrát asi neudělím seriálu HBO 5*, tak jak to bylo u "Trůnů", "Mafie" nebo u obou válečných seriálech. Hlavně herecké výkony se mi zdají dost slabé a to platí překvapivě i u Jeremyho Ironse. Dialogy jsou mnohdy docela komické na to, že se jedná o drama, které je prosyceno vraždami, korupcí a smilstvem mezi těmi, kteří by měli být vzorem morálky a cti. Uvidíme, co bude dál, protože čtvrtý díl byl zatím asi nejlepší, takže se možná můj pohled na tento seriál také změní. Za pět týdnů " na čtenou". Tak opravdu od poloviny se mi tento seriál líbil velmi. Přibyly i některé akční válečné scény. Takže jsem s tímto dílem spokojen , ale výše uvedené seriály to opravdu nepřekonalo, takže moje hodnocení zní 4* a čistých 80%. ()

Ben Nevis

Po první sezóně: Tudorovce jsem neviděla, ale viděla jsem jiné seriály, a i Borgiové se vezou na moderní vlně intrik, sexu a násilí. Vyzdvihla bych nádherné kostýmy a kulisy, protože zápletka mírně pokulhává. Politické události jsou upozaděny kvůli divácky vděčnější love story (je jich tam víc) a samozřejmě nesmí chybět "daddy issues". Ironsův papež působí jako komická postavička, přitom znepřátelit si papeže z rodu Borgiů je smrtelná chyba. Druhá sezóna: Kvalita neupadla, druhá sezóna je možná i lepší než tak první. Už mohu srovnávat s Tudorovcema. Anglická rodina je mi sympatičtější svou snahou řešit spory civilizovaněji, bez jedu a najatých vrahů. Nicméně papež Borgia a Jindřich VIII. mají hodně společného: kontroverznost ducha a zvrácené pojetí dobra. ()

Hopkins

Píše se rok 1492 a " Papež měl moc korunovat krále a mohl je také koruny zbavit" ovšem v serialu se dozvíme že i papež musel tančit obratně tak aby nebyl tak říkajíc nahrazen. Vraždy, intiriky, uplácení prostě vše co bylo už v serialu řím i tudorovcích apod. tentokrát ovšem v jiné době v jiném městě s jinými mocichtivými dobráky které si prostě zamilujete a budete jim fandit . Bohužel jak jsem si přečetl u jiných komentářů a naprosto s tím musím souhlasit nevýhoda tohoto seriálu je že se spousta věcí stala postupně v průběhu let ale je to podáváno tak jako by se to stalo za pár týdnů a díky tomu ve filmu je i pár historických nepřesností.Každopádně užted s emoc těším na další serii ()

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Meče v televizi: Noví seriáloví bouchači

Meče v televizi: Noví seriáloví bouchači

03.07.2012

Máme tu herecké posily pro Hru o trůny 3 a nový historicko-dobrodružný seriál od History Vikings. Začněme se Seveřany. History, které se věnuje hlavně dokumentům, se rozšouplo i s hranými věcmi –… (více)