Borgiové

• Česko Borgiové - moc a vášeň (více)
Kanada / Irsko / Maďarsko, (2011–2013), 24 h 42 min (Minutáž: 46–58 min)

Tvůrci:

Neil Jordan

Hudba:

Trevor Morris

Jeremy Irons, François Arnaud, Holliday Grainger, Peter Sullivan, Sean Harris, Joanne Whalley, Lotte Verbeek, Colm Feore, David Oakes, Gina McKee (více)

Série(3) / Epizody(29)

Řím roku 1492, centrum křesťanského světa, sídlo papežství. Papež měl moc korunovat krále a mohl je také koruny zbavit, měl sílu ovlivnit chod impérií. Papež Innocent VIII. umíral, církev se utápěla v korupci a papežský trůn byla výhra, kterou chtěl každý… Seriál Borgiové je ucelený nepřikrášlený portrét jednoho z nejvíce fascinujících rodů minulosti. Oscarem oceněný Jeremy Irons hraje Rodriga Borgiu - vychytralého, manipulativního patriarchu rodinného klanu, který stoupá do nejvyšších kruhů moci na pozadí renesanční Itálie. Buduje své impérium prostřednictvím korupce svaté katolické církve a nastoluje nelítostnou nadvládu síly a okázalé krutosti. Seriál začíná v době, kdy Rodrigo podplácí, kupuje si a protlačí se na cestu k papežství, stává se papežem Alexandrem VI. Po boku mu stojí jeho dva machiavelističtí synové Cesare a Juan a skandálně krásná dcera Lucrezia. Seriál se odehrává v jednom z nejvýznamnějších období historie - právě vrcholí renesance a je objevován Nový svět. Současníci Da Vinciho, Michelangela a Medicejských - Borgiové byly kontroverzní a kacířští, ani ne tak proto, že prováděli činy do té doby neslýchané, ale proto, že v tom byli lepší, než jejich nepřátelé. A přitom se dopustili prakticky každého ze seznamu hříchů a nemálo dalších sami vymysleli. (HBO Europe)

Nessos

Co se týká děje, tak zatím nemám po dvou dílech moc co hodnotit. Co ale hodnotil jde, je herecký výkon Jeremy Ironse. A ten je prostě úžasný. Fakt, s jakou noblesou a přehledem hraje takovou svini - to je obdivuhodné. Prostředí je perfektní, nad kulisami a kostými musí člověku srdce zaplesat. ()

Jeremiasz

vynikajici serial ktery se pomerne dobre drzi hlavnich historickych momentu. Herecke vykony jsou nadprumerne u vsech hercu nicmene Jeremy Irons je neprekonatelny a pak samozrejme uzasna postavicka Micheletto aka umasteny demon, ktery nema chybu a kdyby to slo, vzal bych si ho domu. Prvni sezona byla ponekud pozvolna, ale druhou jsem hltal od zacatky do konce ()

gidzitka

Značně cynické i na cynika mého ražení. Intrikánská story, kde Jeremy působí značně ospalým dojmem, ale právě proto Áju VI. vystihuje, až z něho člověka mrazí. Machiavellská bezohlednost, s jakou je jednáno ve prospěch moci a vlivu, je tu podána jako vrchol politického umění, až člověk těm hajzlům musí fandit, protože případné pády přicházejí velmi draho. Zkresleně (ale zábavně) podané církevní dějiny (podané mnohem záživněji než stejnojmenný předmět na gymplu) paradoxně bez špetky skutečného křesťanství (pořád tj. po 5. dílu postrádám postavu, jejíž jednání by se tímto přívlastkem mohlo pyšnit). Sed nondum omnium dierum sol occidit... ()

gicous

Na jedné straně se jedná o strhující obrázek morálního úpadku Vatikánu a křesťanství v době renesance. Borgiové dokázali mistrovsky ovládnout papežský stolec spletitou sítí intrik, úskoků a lží na poli diplomacie. Je až k neuvěření sledovat, co se odehrávalo za nepropustnou zdí ze zlata a šperků vystavěnou z peněz věřicích. Ti, kteří měli být vzory smilnili, lhali, intrikařili a podléhali korupci. Historie se opakuje pořád dokola. Politika jde ruku v ruce s prohnilými praktikami těch nejmocnějších. Tedy v tomto vykreslení tehdejší doby je seriál opravdu nejsilnější. Na druhou stranu se mu to stalo i zátěží, které zpomaluje tempo vyprávění. Nejvíce Borgiové trpí rozvleklostí v dějové linii týkající se Lukrécie. Jeremy Irons je v roli papeže perfektní stejně jako jeho syn Ceasare. Scény vražd a bojů jsou krvavé a profesionálně natočené. Tady si myslím, že není co vytknout. Povedený seriál, který udržuje až neuvěřitelně vysokou laťku současné produkce, která k nám připlouvá z anglofonních zemí. ()

DoNotCross

Když se Bůh nemůže rozhodnout, je třeba mu trochu pomoc. V Rodrigovi má naštěstí schopného rádce a tak je osud Říma a celé Itálie v dobrých rukou. Celkově opravdu moc fajn historický seriál, který ale občas dojíždí na nedostatek děje a nablblé dialogy. Například Cesareho románek v první sérii byl pro mě naprosto nesnesitelný, takže tokání Anakina s Padmé vypadá vedle toho jako Shakespearovo veledílo. Navíc vlastně dokonale vyšumí a smysl získá až zpětně v sérii druhé. Ta je vůbec ze všech tří ta nejlepší, jenom v její půlce se toho stane víc, než v celé sérii první. No a série třetí už postrádá napětí předchozích dvou. Ačkoliv je opravdu příjemné sledovat Ginu McKee jako hlavního záporáka, její postava už nepůsobí jako opravdová hrozba. Prvních pár dílů sledujeme budování rozsáhlého spiknutí, poté jeho demontáž a v závěrečné konfrontaci už prostě nemůže být pochyb, jak to celé dopadne. I přes všechny tyhle mouchy to potěší každého fandu mixu seriálu a historie. ()

Wecfarien

To je prostě skoro dokonalé. Čekala jsem něco na způsob Tudorovců, ale tady je mnohem víc násilí, válčení, vražd, sexu, incestu, pohlavních nemocí, opia, italské prohnanosti, z 80 % správně používané a vyslovované latiny (velký klad!), okázalosti Vatikánu a katolické dekadence. Jeremy Irons jako papež Alexandr VI. je prostě skvělý, Lucretziu Borgiu nikdo lepší než Holliday Grainger taky hrát nemohl a představitel Caesareho Borgii je dost sexy. Škoda, že to má jen 3 řady a těžko říct, jestli se plánuje nějaká další. Spíš asi ne, když je to z produkce HBO, výprava působí dost nákladně a HBO se především asi soustředí na svůj obří projekt Game of Thrones... ale i ty 3 řady jsou krásný zážitek. ()

LeChouan

Hlad po historických snímcích mne přivedl k návratu do renesanční Itálie na sklonku 15. století a k opětovnému shledání s rodinou Borgiů, která ku „velké radosti“ italské aristokracie k nim přivandrovala z „barbarských“ krajin a nadto začala sahat po nejvyšších mocenských příčkách. Nejprve jsem sáhla po tomto zámořském snímku a musím mu navýšit hodnocení. Ani ne tak pro mapování osudů rodiny Borgiů; třebaže především postava Rodriga Borgii (papeže Alexandr VI.), v podání Jeremy Ironse, zaujme – ani ne tak jeho milostným životem, ale politickou inteligencí a (v této své „reinkarnaci“) svérázným humorem. (Je ovšem třeba mít na paměti, že zde do jisté míry hodnotíme postavu – fikci, které vdechli život scénáristé a zejména herec, který ji ztvárnil.) Borgiové prostě milují, smilní, intrikují, odklízejí své soky, na podmínky tehdejší Itálie, v „mezích normy“ (dle mých nepříliš bytelných historických znalostí o Itálii). Když srovnáme třeba s postupy neapolského krále Ferdinanda Ferranteho jsou Borgiové lidumilové (pravda - Ferranteho způsoby byly i tehdy pokládány za nestandardní). Krom toho, kdo ví (já ne) jaké hříchy na ně pouze navršili jejich protivníci (jako na cizáckou rodinu, která měla na sobě nést veškerá možná negativa vlastní oné době – Vatikánu, Římu, Itálii) a jakými hříchy je dobarvila fantasie pozdějších romanopisců. Ony nepříliš bytelné znalosti o Itálii - rozdrobené do nevelkých, ale povětšinou bohatých, států, o jejich soupeření, a taktéž o snahách tehdejších mocností: Francie a Španělska, zmocnit se italského území - seriál navyšuje. Nebo spíše navozuje touhu dozvědět se více – přece jen jde o seriál ze zámoří a pravděpodobnost „úpravy“ historických událostí je podstatně vyšší než-li u děl provenience Evropské. Přiblíží nám hned dvě francouzská tažení do Itálie a zajímavý je už první francouzský vpád, střet francouzské „moderní“ armády s „moderní“ výzbrojí a italského „jevištního“ vojska. Ukáže fascinující proměnu renesanční, požitkářské, vědění a umění milovné Florencie v ubohé a nebezpečné místo, plné náboženských blouznivců, a to pouhým vlivem jednoho schopného demagoga (x-krát odpornějšího ve svých skutcích, než všichni Borgiové dohromady). Krom toho nabízí schůzku se zajímavými, ovšem nepříliš příjemnými, osobnostmi té doby: kardinál Giuliano della Rovere (inteligentní, závistivý, pokrytecký), dominikán Savanarola (schopný demagog, náboženský fanatik – z jeho schopnosti měnit lidi v nemyslící loutky jde strach; jeho dětská „Boží armáda“ je vzorem hrůz budoucích – totalitní režimy dobře pochopí, jaké je to terno, využít děti jako udavače, vojáky, vrahy). Nabízí schůzku se zajímavými osobnostmi: francouzský král Karel VIII. (v seriálu nehezký, leč chytrý, odvážný a přiměřeně dobově krutý). Nabízí schůzku se zajímavými a sympatickými osobnostmi: Niccolò Machiavelli (výjimečně inteligentní, cynický a vždy dobře informovaný diplomat) – při jeho objevení se na „scéně“ a jeho replikách nadšeně tleskám. Za sebe si rozhodně nestěžuji. Naopak. A že by šlo o kritiku katolické církve? Nevidím v čem by ta kritika spočívala. Katolická církev jako instituce je jedna věc a její konkrétní služebníci druhá – lidé s lidskými silnými a slabými stránkami. Alespoň se nepokouší instalovat nebe na zemi – to je specialita horlivých kritiků katolické církve – a ti (protestanté, nacionalisté, socialisté, … ) vždy, znovu a znovu, instalují jen peklo na zemi. Nedostatky? Snad jen, že byl seriál ochuzen o čtvrtou řadu, která by osudy Borgiů, alespoň nejvýraznějších postav - Rodriga Borgii (papeže Alexandr VI.) a jeho syna Cesare Borgii, dovršila. () (méně) (více)

mrclTV

"Povedz mi, prečo by som ťa nemal zabiť?" "Kvôli šiestemu prikázaniu, nezabiješ." "Bude mi odpustené, Svätý Otec je môj spovedník" - nie je viac replík (a dokonca hneď z prvej časti), ktoré by lepšie vystihli hlavnú tému. Je to kvalitná politická rezačka (od prvej časti až po poslednú), naviac obohatená pikantériou pápežského rúcha. ()

Binne

K seriálu jsem se dostala díky knize od Maria Puza "Rodina", který velmi dobrým způsobem mapuje život a postupné stoupání na vrchol hlavy této rodiny. V seriálu se přesouváme do Říma, kde o moc bojuje snad každý, kdo chce něco znamenat. Na obrazovce se nám postupně představuje každý jednotlivec z rodiny Borgiů a každý z nich vyrůstal v realitě 15. století, kdy nebylo možné žít na vrcholu bez ustavičného boje. Nejen, že tento počin je výborným prostředkem k pochopení tehdejšího fungování Vatikánu, také relativně dobře mapuje tehdejší politické prostředí a mentalitu společnosti, jejichž jediným zdrojem pravdy bylo právě náboženství. Setkáme se s problematikou vztahů mezi jednotlivými zeměmi, ale také s nelehkou pozicí rodiny (původem ze Španělska) v rámci sňatkové politiky. Setkáme se s několika dnes již významnými malíři, sochaři i vynálezci a s rodinou podstoupíme nejedno krveprolití a různé zrady. Jedná se v podstatě o lepší formu historické telenovely, která se stále opírá o neověřená fakta historie, lpí na dobových drbech a domněnkách a přikládá velkou váhu mileneckým vztahům spíše, než politice. ()

Kazisvet III.

Kvalitní nápad, který byl vcelku dobře ztvárněn. Chvílemi je to sice lehce infantilní a moc přímočaré, ovšem celkový dojem je pozitivní. Nejvíce mě bavil střed - konec seriálu (vyjma závěrečného dílu). 3,5/5 2. série: 3,5/5 3. série: 4/5 ()

lobo87

Historický seriál o známom rode, ktorého hlavnou prednosťou je Jeremy Irons v úlohe Rodriga Borgiu - pápeža/intrigána, ktorú si viditeľne užíva. Okrem neho sa mi ešte páčil Arnaud ako jeho syn Cesare a Colm Feore. Intrigy, vraždy, sex. To všetko som však očakával ešte vo väčšej miere. Verím, že tvorcovia pritlačia na pílu a ja s radosťou pridám minimálne jednu *. Zatiaľ... 65% ()

Luckyboy

Syrové zlo a cynismus tam, kde by správně mělo být dobro a nejlepší úmysly. Každá postava v seriálu je skrz na skrz prohnilá. To i v Sopranos najde člověk víc kladnějších charakterů než tady. Jestli se obraz, který namalovali režiséři, blíží tehdejší skutečnosti nevím. Ale pokud i jen z 20 %, tak jsem rád, že jsem se narodil na konci 20. století. Žít v takové době, v takovém společenském zřízení a situaci muselo být peklo, a to jste mohli být klidně i papež. Ač lehce otráven obsahem děje (na mne je to prostě moc černočerné), a zklamán nevyužitým potenciálem, musím uznat herecké schopnosti nejen skvělého Ironse. Lepší průměr. Proč je v poslední době v seriálech tolik samoúčelného sexu? ()

Trishka

Intriky, korupce, hřích a zase intriky v kněžské sutaně. Po Tudorovcích jsem zvráceným Borgium dlouho nemohla přijít na chuť, nicméně Jeremy Irons vládne Svatému stolci s takovou grácií, že mu jde jen těžko odolat. Herecký koncert to mimo Borgie samotné moc není, ale co si serál nenažene na obsazení, zručně dohání na televizní obrazovky velkorysá výprava. Pro začínající i pokročilé intrikány a manipulátory povinná četba. ()

IZFNP

Dejepisárka vo mne týmto seriálovým počinom zaplesala, po skončení Tudorovcov som navyše mala o historické seriály núdzu. A rozhodne neľutujem, že som siahla práve po príbehu Borgiovcov. Nebudem tu vypisovať tie "bežné" superlatívy - skvelí herci, scenár plný intríg, úžasná hudba, dychberúca výprava a kostýmy... Tento seriál divákovi hlavne ponúkol zaujímavé, rozpoltené charaktery, z ktorých každý prežíval svoj strach, bolesť, ambície, nádej a túžbu po slobode. A v tom bol seriál najsilnejší, to bola jeho výsada. Nakoniec musím vyzdvihnúť dokonalý koniec, ktorý povesti temnej historickej drámy dostál, ak ju priam nepovýšil na vyššiu úroveň. Posledná scéna vo mne bude rezonovať ešte dlho. ()

Fíma

Na konci každého dílu jsem si říkal: Proč to končí? Já chci ještě! A to je známka toho, že se mi to opravdu líbilo. Dokonalý historický seriál plný intrik, násilí a smilsta. Prostě renesanční Vatikán. Už chápu, proč je Alexandr VI. nejoblíbenějším papežem jednoho nejmenovaného profesora historie. ()

brano82

Musím povedať že som snáď ešte nepozeral seriál, ktorých hlavní hrdinovia a okolo ktorých sa to celé točí, v tomto prípade celá rodina Borgiovcov, mi boli odporní a z duše som ich nenávidel. Ja viem, že seriál je točený asi tak že by som im mal fandiť, no cez sukničkárskeho pápeža a praktiky celej rodiny, ako je uplácanie, vraždy, smilstvo a intrigy som sa nevedel preniesť a vždy som držal palce tím čo stáli proti Borgiovcom a želal si aby už aspoň niekomu z nich podrezali krk. Najviac zo všetkých som neznášal Cesareho...Škoda že seriál skončil tam kde skončil a nepokračoval ďalej. ()

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Meče v televizi: Noví seriáloví bouchači

Meče v televizi: Noví seriáloví bouchači

03.07.2012

Máme tu herecké posily pro Hru o trůny 3 a nový historicko-dobrodružný seriál od History Vikings. Začněme se Seveřany. History, které se věnuje hlavně dokumentům, se rozšouplo i s hranými věcmi –… (více)