Borgiové

• Česko Borgiové - moc a vášeň (více)
Kanada / Irsko / Maďarsko, (2011–2013), 24 h 42 min (Minutáž: 46–58 min)

Tvůrci:

Neil Jordan

Hudba:

Trevor Morris

Jeremy Irons, François Arnaud, Holliday Grainger, Peter Sullivan, Sean Harris, Joanne Whalley, Lotte Verbeek, Colm Feore, David Oakes, Gina McKee (více)

Série(3) / Epizody(29)

Řím roku 1492, centrum křesťanského světa, sídlo papežství. Papež měl moc korunovat krále a mohl je také koruny zbavit, měl sílu ovlivnit chod impérií. Papež Innocent VIII. umíral, církev se utápěla v korupci a papežský trůn byla výhra, kterou chtěl každý… Seriál Borgiové je ucelený nepřikrášlený portrét jednoho z nejvíce fascinujících rodů minulosti. Oscarem oceněný Jeremy Irons hraje Rodriga Borgiu - vychytralého, manipulativního patriarchu rodinného klanu, který stoupá do nejvyšších kruhů moci na pozadí renesanční Itálie. Buduje své impérium prostřednictvím korupce svaté katolické církve a nastoluje nelítostnou nadvládu síly a okázalé krutosti. Seriál začíná v době, kdy Rodrigo podplácí, kupuje si a protlačí se na cestu k papežství, stává se papežem Alexandrem VI. Po boku mu stojí jeho dva machiavelističtí synové Cesare a Juan a skandálně krásná dcera Lucrezia. Seriál se odehrává v jednom z nejvýznamnějších období historie - právě vrcholí renesance a je objevován Nový svět. Současníci Da Vinciho, Michelangela a Medicejských - Borgiové byly kontroverzní a kacířští, ani ne tak proto, že prováděli činy do té doby neslýchané, ale proto, že v tom byli lepší, než jejich nepřátelé. A přitom se dopustili prakticky každého ze seznamu hříchů a nemálo dalších sami vymysleli. (HBO Europe)

TerushkaJ

Měl by skvělý potenciál, kdyby v něm všechno fungovalo. Ale to nelze nikdy. Architektonické prostředí historicky věrohodné, až skvělé. S těmi herci mi to ale stále nějak nefunguje. Pořád jim ty role nevěřím. Nicméně počin vskutku mistrovský, ale zdaleka ne božský! ()

Adm.Nelson

Začal som pozerať tento seriál v čase, kedy sa cez súčasnú cirkev prelieva jeden škandál za druhým (odstúpenie pápeža, na Slovensku kauza Bezák, o pedofílii cirkevných predstaviteľov ani nehovoriac, to sa objavuje konštantne stále), a takto mi potreba takéhoto seriálu príde ešte viac aktuálna. Zatiaľ som videl len prvé dva diely, takže s hodnotením ešte počkám, pripadá mi to trochu naivné a uťahané, ale vcelku dosť dobré. ()

Páně

Velice přesvědčivá sondáž do historie, jíž nechybí perfektní vizuální ztvárnění ani patřičný náboj. Jediné co mi chybělo krom posledního dílu druhé série ovšem, bylo přeci jen trochu více emocí. Jako by to přes svojí velkolepost a lesk působilo malinko odtažitě, ale to je jen můj soukromý dojem. Jinak poctivá a zajímavá práce, která stojí za ten čas do ní vložený. EDIT: Po druhém shlédnutí všech tří sérií musím zvýšit hodnocení na plné, skvělá práce. ()

dr.ozd

Po dvou sériích a prvním díle 3.série, zvyšuji na plný počet. Výborně natočené, zahrané, intriky... to můžu. ()

anatheman

Nedávno jsem spatřil po dlouhé době všechny série a musím uznat, že seriál baví i po několikátém zhlédnutí. I když se v základních bodech snaží držet skutečné historie, je pochopitelné, že dochází k transformaci skutečného dějinného obsahu na obsah dějový. A tento postup je naplněn tak dobře, že odpustíte určité faktografické nepřesnosti. Jsem rád, že si tvůrci pohráli s oblastmi, nad nimiž dodnes visí otazníky. Zároveň oceňuji relativní umírněnost a snahu o objektivitu. Mám na mysli především to, že na základě polopravd a mýtů, které kolují okolo Borgiů, by mohlo dojít k jejich doslovnému pochopení a výsledkem by posléze byl patrně počin připomínající Caligulu. Ne, zde panuje umírněný pohled na skutečnost, díky čemuž seriál naservíroval spoustu postav, které nejsou dobré, ani zlé - zkrátka lidské. Rodrigo sice působí jako intrikán par excellence, ale zároveň i jako milující otec. Cesare sice kamarádí s Machiavellim a fráze o účelu, jenž světí prostředky, je na denním pořádku. Na druhou stranu si zachovává smysl pro čest, zejména té týkající se rodiny. Lukrécie představuje přerod z nevinné princezny do poněkud temnější "lady", ale i polarita jejích vlastností odpovídá výše zmíněným rodinným členům. K tomu je především milující matkou. Pozoruhodný je vývoj Juana, u něhož můžeme sledovat postupný rozpad osobnosti. Jak vyplývá z předchozích vět, hlavním tématem všeho není ani tak boj o moc, jako spíše rodina a snaha o její uchování, což ne vždycky dobře dopadá. Díky tomuto pohledu na "věc" všechny členy rodu Borgiů pochopí i jedinec, o němž se nutně nemusí psát rozsáhlé historiografické studie. Nicméně je zřejmé, že některé akty, k nimž se Borgiové uchýlí, není možné glorifikovat. O těch ale nechci spoilerovat. Mohlo by se říct, že psát o "spoilerovosti" k historickému seriálu je hloupost, nicméně já odkazuji na místa s otazníky, s nimiž si tvůrci pohráli. Rád bych se vrátil k dalším postavám. Rozhodně nejzajímavější osobou mimo Borgie je "asasín" Micheletto Corella, dost možná nejlepší seriálová buzna. Je nejen odpudivý, ale i dokonale úchylný. Nicméně ve svém řemesle se vyzná a představuje dokonalé ztělesnění věrnosti, konkrétně ve vztahu k Cesarovi. Úctyhodným "záporákem" je kardinál della Rovere, později i "Tygřice z Forli", Katerina Sforza. Další zajímavou postavu představuje i šedá eminence - kardinál Ascanio Sforza. Výbornou vlastností takřka všech charakterů je jejich inteligence. Není ale přestřelená, neboť i u nich občas dochází ke kardinálním chybám, což je ale posléze zlidšťuje. Nicméně bych raději pasáž o postavách ukončil - bylo by totiž možné o nich popsat mraky řádků. Pouze doplním to, že v kontextu historických seriálů patří k těm nejlépe napsaným. Rád bych se dále vyjádřil k tomu, jak se seriálu podařilo vystihnout ducha doby. Tento úkol splnil velice dobře. Je zde zachycena renesanční atmosféra, ona nostalgie k antice. Umění zde ožívá a vzkvétají humanistické myšlenky. Jsou alespoň rámcově (ale výstižně) vykresleny politické vztahy v rozdrobené Itálii, nicméně vše směřuje k problematickému stavu církve na sklonku středověku. Nicméně nedochází k nějaké fundamentalistické čili hospodské "kritice" typu: za všechno může církev, náboženství by se mělo zakázat nebo zkrátka veškeré "poklady" z diskuzí na Novinkách apod. Spíše jsou zde problémy karikovány, což představuje přinejmenším střízlivý přístup. Dále bych chtěl pochválit scénář a úžeji vyznamenat inteligentní dialogy, plné metafor a slovních hříček. Tím se dostávám k humoru, který je zde místy i dosti černý, což je zkrátka skvělé. Hanba by byla nezmínit herce. Všichni jsou úžasní, ale ovšem jediný kraluje. Tím je bezpochyby Jeremy Irons, k němuž není možné pod trestem exkomunikace napsat cokoli negativního. Rád bych pochválil dokonalou hudbu Trevora Morrise, dosti možná nejlepší soundtrack historického seriálu (spolu s Tudorovci). Je k nalezení několika úžasných motivů. Rád bych zvýraznil pouze dva - tím prvním je "dřeňová" hudba v samotném závěru desátého dílu druhé série, tím druhým "theme" mezi Cesarem a Lukrécií ze série třetí. Zkrátka slast.. Je třeba také se zmínit o dabingu, který byl rovněž precizně proveden. Velmi se přiblížil originálu, byť je zřejmé, že ten je pouze jeden. Nicméně si myslím, že dabéři provedli slušnou práci (zejména Plachý a Čapka, dále zde máme i vcelku raritního "Rimmera" Halbicha... co si více přát). Na závěr bych se vyjádřil k obecnému kvalitativnímu vývoji seriálu. Sice jsem dal všem sériím pět hvězd, nicméně trochu vyčnívá ta druhá. První pomalu rozkvétá, třetí už pokračuje v epickém duchu. Nicméně je převeliká škoda, že seriál bych ukončen, neboť to nejepičtější mělo nastat po skončení desátého dílu třetí série... Každopádně i výsledný "triptych" je úctyhodným dílem a mezi historickými seriály představuje jeden z nejlepších počinů, které kdy spatřily televizní obrazovky. () (méně) (více)

Desdemone

HBO už podle mne mnohokrát dokázalo, že seriály, zvlášť ty historické, prostě umí. Okázalá, ale nikoliv nevěrná či přemrštěná výprava, velice kvalitní herecké výkony a skvělý scénář, dostatečná dávka sexu, intrik i zajímavých vztahů politických či jiných podobně "faktických", nic z toho seriálům z produkce HBO není cizí a prozatím se všechny tyto složky projevili dostatečně. U Borgiů to není jinak, přesto je to můj čtvrtý HBO seriál podobného ražení v poslední době- proto asi nestoprocentní hodnocení, je toho na mě už moc. ()

Rockerman

S hodnocením samozřejmě počkám až po posledním díle. Zatím jsem viděl čtyři a bohužel musím konstatovat, že tentokrát asi neudělím seriálu HBO 5*, tak jak to bylo u "Trůnů", "Mafie" nebo u obou válečných seriálech. Hlavně herecké výkony se mi zdají dost slabé a to platí překvapivě i u Jeremyho Ironse. Dialogy jsou mnohdy docela komické na to, že se jedná o drama, které je prosyceno vraždami, korupcí a smilstvem mezi těmi, kteří by měli být vzorem morálky a cti. Uvidíme, co bude dál, protože čtvrtý díl byl zatím asi nejlepší, takže se možná můj pohled na tento seriál také změní. Za pět týdnů " na čtenou". Tak opravdu od poloviny se mi tento seriál líbil velmi. Přibyly i některé akční válečné scény. Takže jsem s tímto dílem spokojen , ale výše uvedené seriály to opravdu nepřekonalo, takže moje hodnocení zní 4* a čistých 80%. ()

arinečka

Původně jsem se na první díl podívala jenom ze zvědavosti, jestli má cenu tento seriál vůbec sledovat, ale... potom jsem v pozdních večerních hodinách rozkoukala i druhý díl, který si zčásti nechám na zítra, protože pak by to byl třetí, což ... Překvapivě dobře se na to kouká a doufám ve zlepšení, jak to bude pokračovat. Zatím spokojenost. ()

RajAthen

Úvodní salva podpásovek vytvoří příjemný dojem, že jízda bude pokračovat v podobném duchu, ale od poloviny série začíná poněkud docházet děj a výplní je na můj vkus až zbytečně mnoho. Nechci nijak upírat několik zajímavých scén, přesto zajímavých postav pomálu (assasín a král Francie to nevytrhnou) a vzniká tak dojem, že není co vyprávět, což je do značné míry pravdou. Předně mi pak lehce vadila ne zcela kohorentní postava papeže - tohle má být lstivý a chladný politik třídy A v podpásovkách? ()

kwaicheng

Jeremy Irons se zasloužil o tyto čtyři hvězdičky ze všech nejvíce. Když se jeho papež zadíval jako ocel pevným a jako led studeným pohledem, byl to zážitek, stejně jako když poskytoval ve vší vlídnosti duchovní útěchu králi Karlovi. Že je Irons tvrdý jako skála dokázal už jako Tiberius v Království nebeské, jako papež dál kvetl. ()

josieaddms odpad!

To jsem tu zase jediná kdo to prokoukl? Tenhle seriál je sice slušně obsazený, je natočený ve velkém, má možná i určitou historickou hodnotu, poutavou hudbu, nebo velkolepé kostýmy, ale ve skutečnosti je to jenom hodně přeplacený odpad. Všechno je tam naprosto špatně, nejen že to má být o rodině, která sice tak trochu vyvražďuje na koho přijde, smilní na každém rohu, podvádí, krade, podplácí a podobně, ale nakonec se všichni ukážou jako vlastně sympatičtí lidé se svědomím a vlastně jen příliš těžkým osudem. Nehledě na to že jsou tam věčně nějaké nahotiny, že je to trapné až k nesnesení, že hodní lidé jsou ti světlovlasí a zlý mají buď hluboký hlas, nebo tmavé vlasy. Sourozenci kteří se měli mít rádi, měli mezi sebou naprosto otřesné a úchylné vztahy, (Nehledě na nechutné klišé, hodní se honí po parku, kdežto zlý počítají peníze) všichni mi tam byli odporní, a na konci kdy se sešla celá rodina, a všichni měli cítím mír a lásku mezi nimi, mě se chtělo blinkat. Dialogy byli k smíchu a všechno to bylo nechutně předpovídatelné. Bralo se to tak vážně až to místami působilo jako špatná parodie. Skoro taková hrůza jako zde často zmínění Tudorovci. Jeremy Irons byl jako Rodrigo samozřejmě úžasný, jenže celý seriál byl neskutečný trapas. Výsměch historii, řekla bych. ()

vincchuppo

Intriky, zrady, posedlosti, boj, moc! Nádherně vizuálně ztvárněné období vlády Borgiů. Výborně zrežírované a zahrané. Úžasné kostýmy a nasvětlení scén. No prostě seriálová pecka! ()

teddinka1

A mně to příjde lepí než Game of Thrones! nenudilo mě to narozdíl od GoT (možná to bude ale tím, že jsem četla knihy a následovalo zklamání ze seriálu...) ()

Paviozo

Seriál slušnej, řemeslně dobře zpracovanej, kostýmy nádherný, občas drobnosti co potěší milovníka historie, ale....Jonathan Rhys-Meyers jako charismatický Henry VIII v Tudorovcích září, tady Jeremy Irons, jako vikář Kristův a nejmocnější muž křesťanstva, pouze proplouvá. Není to zahráno špatně, ale nemá to žádný náboj, energii, z papeže není cítit jako charisma, jaké muž jeho osudu dozajista měl. 8/10 ()

Cranham

Vskutku odvážný počin pokusit se zfilmovat zrovna tuto kapitolu historie. Ne vždy to zcela úplně vychází. Filmaři se zaměřili pouze na počátek Borgiovo papežství, bohužel. Proč je devět dílů jenom o tom, jak kardinál jede do Francie a pak jede s francouzskou armádou zpátky do Říma? Proč se filmaři nezaměřili na hlavní rozkvět rodiny Borgiů pod vedením Cesareho? Proč se intriky v seriálu pouze naznačují? Žádných pořádných čachrů v politice se tu vlastně ani nedočkáme. Je to o tom, jak klerici mrdaj, a o tom jak jeden chce něco a druhej něco jinýho a tak to vlastně je jinak než to ve skutečnosti bylo. Někdy mě to bavilo, někdy mě to sralo, bohužel. kdyby se rozhodli pro pokračování, myslím, že by udělali jedině dobře. ()

Mijagi

Po zhlédnutí prvního dílu tohoto HBO seriálu jsem byl částečně v rozpacích, působil na mě fastfoodovým dojmem. Rychlý dějový sled funguje určitě u kriminálek na pokračování, napasovat tento formát na látku z historie se mi zdálo křečovité a tento pocit se později ukázal opodstatněný. Seriál jako celek je ukázkou až fanaticky živočišné touhy po moci kolující v žilách jednoho slavného španělského rodu. Divák tak u jednotlivých postav postupně prochází po úsečce charakterových vlastností od pozitivních po negativní a zpět, podle stupně zkaženosti dotyčného. S touto pestrostí se však setkáváme pouze v souvislosti s mocí a naopak u tématu křesťanství, které je zde ústřední, neboť právě na pozadí této víry se odehrává celý děj, je silně cítit absence možnosti výběru (kromě postavy milenky papežova syna Caesara Ursuly Bonadeo) a divák je tlačen k názoru, že minimálně na přelomu 15. a 16. století byla celá křesťanská církev včetně všech věřících zkažená, což samozřejmě není pravda. Nicméně přes tento nedostatek musím uznat, že i na hamburgeru s hranolkami se dá celkem dobře pošmakovat, pokud vás obsluhuje kvalitní personál. Určitě bych zde vyzdvihnul jedinečného Jeremy Ironse, role papeže Alexandra IV. v jeho podání dokáže být v jednom díle silně nesympatická (úplatky, vraždy), v dalším pak budící respekt (láska ke svým dětem, i nevlastním). Hlubokým zážitkem je sledování jeho víry v Boha. Věří, nevěří nebo věří pouze, když mu to poslouží k osobnímu účelu? Tato vnitřní rozviklanost je tak dobře natočená, že i reakce francouzského krále při prvním setkání s papežem v závěrečném dílu přijde divákovi jako naprosto logická. Nepokulhávají ani ostatní postavy, především potomci papeže: po otci mazaný a vychytralý Caesare lačnící po přímém boji muže proti muži ve válečném poli, nicméně svým otcem tlačen do kariéry kardinála, vedle něho nevlastní bratr Juan, myšlenkově nevyzrálý, za každou cenu snažící se ukázat, že patří k Borgiovské krvi, zatímco však on zůstává v zajetí těchto vlastností, které na něho působí spíše destruktivně, u jeho v prvních dílech mladičké, nevyzrálé, až naivně působící, půvabné sestry Lucrezie jsme svědky dějově výborně zvládnutého přerodu v dospělého člena Borgiů, ze začátku sice okolnostmi natlačeného do podobného jednání, v závěru však si již této role vychutnávající. Jako nadšence do filosofie pro mě byla milým překvapením vedlejší postava slavného politického filosofa Niccola Machiavelliho, kancléře a poradce v té době ve Florencii vládnoucí rodiny Medicejů. Po několika příjemně strávených dnech jsem se rozhodl seriál ohodnotit čtyřmi hvězdami s tím, že k plnému počtu chybí pouze rozšíření scénáře alespoň o tři (třeba i vedlejší) postavy žijící podle skutečné křesťanské morálky. ()

Nathalia.A

The Borgias je jeden z mojich obľúbených seriálov. Výborne vykresľuje stredovekú dobu a správanie ľudí, vysokých hodnostárov, či dokonca pápeža. Seriál zameraný na túto rodinu, ktorá sa uvádza ako prvá kriminálna rodina hovorí o ich živote, ceste k moci, pádom a zdvihom a nenaplnených túžob či dožadovanie sa odpustenia. Výborne mi sadli herci k postavám, hlavne teda herec Francois Arnaud k postave Cesareho Borgiu. Takmer som uverila, že by to mohol byť naozaj on :) Zo začiatku som videla prvé 2. série, ktoré ma zaujali a nadchli a prednedávnom som si pozrela celú 3. sériu, ktorú som skutočne pozerala s takým záujmom, že až.. Divák, ktorý sa zaujíma o historiu vie, ako sa život Borgiovcov vývijal, no aj tak može tento seriál sledovať so zápalom a s pocitom dozvedať sa viac. Síce som si myslela ( po prvých 2.sériách ) , že seriál sa nebude viesť v štýle Lukrécia Borgia sa dopustila incestu s Cesarem, pretože vyzeralo to tak že tvorcovia sa obrátili k teorii, že to nieje pravda, avšak v 3. sérii to nakoniec dopadlo inak a predsa len láska Lukrécie a Cesareho bola láska medzi mužom a ženou. Presne tak ako povedala Lukrécia : Vyzerá to tak, že Borgiu može milovať len Borgia...... ()

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Meče v televizi: Noví seriáloví bouchači

Meče v televizi: Noví seriáloví bouchači

03.07.2012

Máme tu herecké posily pro Hru o trůny 3 a nový historicko-dobrodružný seriál od History Vikings. Začněme se Seveřany. History, které se věnuje hlavně dokumentům, se rozšouplo i s hranými věcmi –… (více)