Ukradené Vánoce

• Česko Ukradené Vánoce Tima Burtona (více)

Jack Skellington je oblíbený vládce městečka Halloween, který dohlíží na tvoření všech morbidních potěšení, hrůz a překvapení. Jack je svou každoroční neměnnou rutinou absolutně znuděný. Jednoho dne se ocitne v sousedním Vánočním městě a za zvuků vánoční hudby prozkoumává zdejší tradice a obyvatele. Rozhodne se, že unese Santu Clause a uspořádá si Vánoce podle vlastních představ. Na pomoc si pozve své přátele ze záhrobí a vyrobí nádherné dárečky pro všechny hodné děti. Naloží je na sáně tažené kostrami sobů a vyráží nadělovat vánoční pohodu. Co na to budou říkat děti, až jim dárky budou předávat duchové a vlkodlaci? (Nova Cinema)

blanige

Určitě to ani animovaná pohádka, ke které bych posadila své malé děti, ale je to sakra bezvadní nářez. Pro mě osobně daleko hezčí vánoční pohádka než kterákoliv tradiční česká. Jedna typická výprava do světa Tima Burtona. ()

SNCIS

"Ó, Jacku. Jsi tak krásně hnusný, rány se otevírají a hnis prýští!" - "Děkuji vám. Mnohokrát vám děkuji." Dalo by se říct, že je to Grinch naruby. Sympatický kostlivec objeví krásu Vánoc a zamiluje si je, a tak se rozhodne uspořádat si je po svém. Burtonúžasná představivost. "Jacku? Jsi doma? Nesu plány na příští Halloween. Potřebuji je s tebou probrat, ať se do toho můžeme pustit. Jacku, prosím. Jsem jen zvolený úředník. Sám přemýšlet neumím!" Má to Burtonův námět, atmosféru i vzhled. Bohužel písničky mi časem přišli, že jedou na stejnou melodii. Chci tím říct, že jsem se okolo 40 minuty začínal trochu nudit. Mezi animovanými filmy je tento král, neboť je to skutečně dobře zpracovaný. Když to vezmu jako celek ( Příběh, písně, animace. ), tak to nic extra není. "Musí existovat logické vysvětlení těch podivných Vánoc." - 60%. ()

HJ-FILIP

Absolutně kouzelný film s perfektní hudbou. Danny Elfman se báječně trefil barvou nástrojů do nálady Vánoc v podání T.Burtona a musí okouzlit každého trochu citlivého člověka. ()

3Libras

Pre mňa najlepší animák od Tima. Krásny, originálny, vtipný a zábavný námet. A v neposlednej rade rozkošné prevedenie. ()

SoulAsAGem

Čím jsem starší, tím víc si tento film užívám, vychutnávám si každý detail. Kulisy hudba, nasvícení, to vše je tak precizně zvládnuté. We can live like Jack & Sally, if you want.. neskutečně inspirativní, postavy mají duši, hudba je úžasná a celé je to zahalené do takové hřejivé temné atmosféry. Některé postavičky a místa jako od Blizzardu, trochu mi připomínaly lokace Eastern Kingdoms ze hry WoW. Já osobně ráda čerpám inspirace z Timových filmů, Nightmare before Christmas je jedním z nich. ()

Lukango

Kdyby mně někdo tvrdil, že se jedná nejlepší stop-motion film historie, tak bych proti tomu neřekl ani slovo, ba naopak bych s tím i z většiny souhlasil. Dřív jsem si mylně myslel, že Ukradené Vánoce režíroval Tim Burton, přece jen to je jeho styl. Jedinou společnou věc, co má Burton s Ukradenými Vánoci, byla básnička s výkresy, která je předlouhou pro tento film. Muž, kterému vděčíme za tento snímek je Herny Selick, muž, který také natočil úžasnou Koralínu - také stop-motion film. Ukradené Vánoce tak jsou jedním z nejlepších vánočních filmů, který když si pustíte na Halloween, tak nic nezkazíte. Děj pojednává o Jackovi Skellingtonovi, který se jednou ocitne ve Vánočním městečku, a tak ho napadne přenést toho vánočního ducha a vše spojené s Vánoci do Halloweenského městečka. Samotný příběh si s lehkostí pohrává s jednoduchými myšlenkami a úvahou nad samotnou podstatou Vánoc. Vše nám je prezentováno s jemností a hravostí, tak aby se divák nenudil a ještě si k tomu zazpíval. Film je dokonalým sám sebou a nedá se mu nic silně vytknout. Ale aby hodnocení trošku korespondovalo s recenzí, tak něco málo vytknu. První výtku mám k dějové lince u Sully, která lehce až zbytečně odbočuje, ale to je jen jeden nepodstatný detail, který ani neberu vážně. Druhá výtka už je trošičku vážnější, ale i tak to je jen malá vada na kráse. Tou výtkou myslím konec, který je lehce uspěchaný a nedokáže předčít zbytek filmu. Tím slovem ,,uspěchaný“ nemíním celý film, protože jeho délka je tak akorát, a proti délce 1h a 15 minut se nedá říct ani jedno slovo. Film není ani dlouhý ani krátký, prostě tak akorát. Děj filmu je ve poměrně prostý, ale to nijak nebrání tomu, aby nebyl zábavný, protože, jak se říká, ,,V jednoduchosti je krása“, a tady to platí na 110 % a příběh funguje na jedničku. Jednotlivé postavy jsou zapamatovatelné a mají jasný nezaměnitelný charakter. Opravdu bych věřil, že film režíroval Burton, protože takové to postavy dokáže jenom Burton. Vím, předloha pochází právě od něj, ale i tak byste se nedivili, kdyby vám někdo řekl, že Ukradené Vánoce režíroval Tim Burton.  Jak říkám, a platí to u drtivé většině postav z Burtonových filmů, že každá postava je jedinečná a nakonec je musíte milovat všechny, ať už Skellingtona, Sully, starostu, nebo ty tři malý fakany. Prostě všichni jsou úžasní, a zase jsem u toho, takovou to komunitu výjimečných a nezaměnitelných postav dokáže jen Burton, ale tady chvála patří méně známému Selickovi. Teď už k animaci, respektive k stop-motion animaci, která, když má tu správnou ruku, tak dokáže z filmu udělat radost. No, a právě tady to ta radost je. Film je jeden nápad za druhým, každičký detail je vypiplaný a nasvícený tak, aby vše působilo roztomile, ale zároveň nádherně. Tolik tvůrčích nápadů, které ve filmu vidíme je jednoduše pastva pro oči, která ale také hřeje na srdíčku. Jednotlivé městečka jsou plné nápadů a jde vidět, že si tvůrci dali nesmírnou práci, a každičký detail dotáhly k naprosté dokonalosti. Jen samotná animace dělá film výjimečným, a teď k tomu přihodíme také hudební doprovod, jenž je trefný a nesmírně chytlavý. Každičká písnička, která ve filmu padne, tak je chytlavá, zábavná, má vtip a zaujme. Ať už tu máme píseň This is Halloween, What´s this?, nebo Kidnap the Sandy Claws, tak pokaždé mají úder, rytmus a jednoznačně si alespoň jednu ze zmíněných tří zazpíváte také. Zároveň jsou písničky také dobře zkombinované s celkových hudebním podkresem, kde tyto melodie z písní můžeme nenápadně slyšet i mimo. Celkově se jedná o jen z nejlepších stop-motion filmů, ne-li ten nejlepší. Film bezesporu dominuje animací, která je překrásná a nápaditá. Dále také postavami, ke kterým platí totéž. Taky hudbou, jenž je tak chytlavá, jen jak to jde. Film má také pestrý a dojemným příběh s překrásným světem. Já tak vděčím Selickovi a Burtonovi, že vytvořili úžasný stop-motion film, který hledá konkurenta jen těžko. Výborný film na Vánoce a Halloween, u kterého se zasmějete a zazpíváte. Známka: 8,5/10 () (méně) (více)

Ron Howard a Gaimanův hřbitov

Ron Howard a Gaimanův hřbitov

24.01.2013

„Kniha hřbitovů“ populárního fantasy autora Neila Gaimana je tak trochu hororovou variací na slavnou Knihu džunglí. Jak už název napovídá, neodehrává se v džungli, ale na hřbitově, kde sirotu jménem… (více)