Amadeus

• USA Amadeus (více)
Drama / Životopisný / Hudební
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternativní 173 min)

Režie:

Miloš Forman

Scénář:

Peter Shaffer (divadelní hra), Peter Shaffer (původní scénář)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepůvodní), Antonio Salieri (nepůvodní)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (více)

Strhující drama závisti, žárlivosti, intrik a vášnivé lásky k hudbě. Jeden z nejlepších filmů historie, oceněný osmi Oscary, mj. i za kostýmy Theodora Pištěka. Český režisér Miloš Forman našel během svého amerického působení osobní téma v zápase výjimečného jedince s představiteli politické i jiné moci. Ideální látku objevil v divadelní hře Petera Shaffera Amadeus, která se od svého uvedení v roce 1981 stala hitem světových scén. Geniální skladatel Wolfgang Amadeus Mozart se v ní stane obětí vražedných intrik svého kolegy, dvorního skladatele Antonia Salieriho, jenž nedovede unést tíhu závisti a vlastní průměrnosti. Právě Salieri je – navzdory titulu – hlavním hrdinou divadelního i filmového příběhu. Skladatel, posedlý touhou po uznání a slávě, kvůli splnění svých snů uzavře smlouvu s Bohem. Ten však zbožnému komponistovi nadělí jen průměrné hudební nadání. Geniálními schopnostmi naopak obdaří samolibého, nevycválaného a nafoukaného hejska jménem Mozart. Salieri se chce Bohu za tuto zradu pomstít tím, že jeho miláčka zprovodí ze světa... Miloš Forman natočil podle Shafferova scénáře naprosto výjimečné filmové dílo, jež ve své době zaznamenalo neočekávaný divácký úspěch a způsobilo dokonce „mozartománii". Ve skvěle vystavěných dramatických scénách totiž Forman brilantním způsobem využil právě roli hudby. Amadeus získal mimo řady jiných prestižních ocenění také osm Oscarů: jako nejlepší film, dále za režii, za mužský herecký výkon v hlavní roli (F. Murray Abraham), za scénář podle předlohy, výpravu, kostýmy (T. Pištěk), masky a zvuk. Neproměněná zůstala druhá nominace za hlavní mužskou roli (Tom Hulce), za kameru (Miroslav Ondříček) a za střih. (Česká televize)

Winise

To, že je Forman skvělý, bych věděla i bez tohoto filmu a několika Oscarů, který film získal. Mozart je jeden z mála skladatelů, u jehož hudby a životního osudu přímo žasnu. Takže film se stal pro mě povinností. Komentář píšu až po tom, co jsem film viděla asi 3x a můžu vypíchnout moje highlighty: 1. Salieri jako vypravěč - skvělý nápad vyprávět příběh hudebního génia z pozice jeho protivníka, 2. Mozartův smích, 3. výběr obou hlavních představitelů (škoda, že Oscar je jen jeden), 4. spolupráce obou skladatelů v závěru na Requiemu - to je naprostá lahůdka pro znalce i laiky, jak něco takového vzniká :-) 5. Salieriho průjezd blázincem a přednáška o průměrnosti :-) I když Forman nastínil určité teorie, nezdůraznil Prahu (!) jako Mozartovo útočiště před Vídní, pořád je to jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděla. ()

PAVLIS

70% Režisérská verze mi přišla poměrně zdlouhavá a z původní si pamatuju víceméně už jen dobrý pocit, tak těžko hodnotit. Do opáčka kinoverze ale dám na původní pocit... ()

Moiseiwitsch

Smekám před Formanem, hereckými výkony i dokonalým propojením dobové atmosféry, hudby a děje. Jako umělecké dílo dokonalé. Historicky velice sporné. Vždy jsem zbožňoval Mozarta a po tomto filmu ještě více. Doporučuji k četbě jeho korespondenci - to je často zábava. ()

brzozin

Amadeus je dle mého soudu nejpovedenějším Formanovým velkofilmem. Celých 160 minut vám prostě nedá vydechnout. Nenajdete tam ani sekundu nějaké vaty, něčeho prvoplánového. Tady je dokonalé skoro vše. Výprava tak bombastická, že i kdyby všechno stálo jen na ní, tento ohňostroj barev a stylů by vás uchvátil. K tomu hudba. Taková, že snad každý, kdo tento film kdy viděl, musí milovat Mozarta. Největší sílou je ale dějová linie. Konflikt mezi infantilní genialitou, která si sebe sama ani neuvědomuje a servilní tupou rutinou, která by tak toužila uniknout z průměrnosti. Víte, co mě na tom fascinovalo ze všeho nejvíc? Že ze všech těch komponistů, dirigentů, kritiků, posluchačů, co se tehdy na vídeňském dvoře motali, jediný Salieri dokázal plně docenit Mozartova génia. Jediný to viděl, jediný to slyšel. A přesto nebo právě proto se to rozhodl zničit. ()

darthvader77

Vynikající, velkolepé, epické a dech beroucí. Perfektně vykreslené charaktery hlavních dvou postav Sallieriho a Mozarta. Scenáristicky dobře vymyšlené vyprávění a popisování situace v skrze starého Sallieriho. Líbilo se mi jak každá část Mozartova života byla popsáná z pohledu člověka, který ho obdivoval a nenáviděl zároveň. Každá symfonie, každá opera má tady můj vlastní příběh, Mozartova hudba perfektně zapadá do situací. Tohle je pro mě film, který si zaslouží víc jak pět hvězdiček, neboť je to film, který mě celým svým zpracováním totálně dostal. ()

Bazinga2563

Miluju Formanovi filmy, protože v tom umí výborně chodit. Amadeus je tomu důkazem. Poutavá výprava, skvělé herecké výkony, prostě to žeru. ()

Muzaffer

Jednak je asi dobré vědět, že film se nezakládá na pravdě. Salieri byl rovněž velmi nadaný hudebník a spolu s Mozartem se vzájemně respektovali. Dokonce se v roce 1997 v Miláně konal "soudní" proces, který posuzoval možnou Salieriho vinu na Mozartově smrti. Vyjadřovali se lékaři i historici a Salieri byl shledán nevinným. To znamená, že film je čistá fikce. Děj je dost vláčný, pomalý a pro mě ten střet "průměrnosti" a "geniality" nebylo dostatečně nosné téma, takže jsem se místy docela nudil. Nejsilnější stránkou filmu je samozřejmě soundtrack. ()

Wooke

Miloš Forman. Legenda. Jeho Amádeus je bravúrny. Ďakujem pani učiteľke hudobnej, ktorá nám ho pustila. ()

lolaloka

1 * film nemá jediné slabé či slepé místo, každá vteřina je bud plná emocí, krásné hudby nebo krásných obrazů 2 * herecký výkon Toma Hulce a dabérský výkon Vetchého jsou dvě geniální nitky spletené v jednu dokonalou symbiozu 3 * velmi přitažlivý příběh, scénárista využil maximum ze střípků známé zajímavé osobnosti 4* geniální hudba, geniální obrazy , můžu na to koukat opakovaně znova a znova 5* Chodové a náš chodský hrábětový kousek tímto způsobem oběhl svět Proto mých pět hvězd, moje poklona a můj dík za tento film. ()

B_Dup

K Miloši Formanovi jako o mistru režie netřeba nic dodávat, tam je vše jasné. Skvělé herecké výkony, které nám zůstanou v hlavě asi celý život, F. Murray Abraham možná ještě o stupeň lepší než Hulce. Retrospektivní způsob vyprávění prošedivělého bývalého dvorního skladatele nenudí a potvrzuje, že je někdy nenávist a žárlivost silnější než obdiv. No a hudba, hudba a hudba....na té především sedí celý snímek. Bez ní by nebyl Amadeus Amadeem. ()

jolly.rose

Myslím, že tento film přilákal k vážné hudbě mnoho lidí, kteří se o ni dříve tak nezajímali. Strhující začátek, pak jasně ukázaná průměrnost versus genialita a to vše s naprostou brilantní lehkostí. I konec byl rovněž strhující a myslím, že nejedno divákovo oko nezůstalo suché. Každý kousek práce na tomto filmu je skvěle a profesionálně odveden. Geniální film natočený geniálním režisérem o geniální osobě.Tam se snad ani pod pět hvězdiček nedá jít. ()

AgnesDee

Budu to muset udělat stejně jako u Přeletu. Krásně natočenej film, nádherná výprava a hudba. Všechny Oscary, co dostal, si určitě zaslouží po právu. Abraham zvládl svého Salieriho s krásnou lehkostí a smyslností, Hulcův Mozartovský smích je jedním z mnoha unikátů filmu. Jeho krásné hraní na klavír i trollování konkurence určitě inspirovalo spoustu lidí. Ale v momentě vypjatějších scén, které Forman mimo jiné umí vynikajícně natočit, už tak trochu houstne atmosféra, a protože takové scény moc nemusím, tak je raději přeskakuju. ()

Sssiksseilor

They're all so beautiful. Why don't have three heads? ~ Nejlepší Forman, nejlepší hudba ve filmu, nejlepší životopisný film a nejlépe navozená atmosféra 18. století. Abraham a Hulce zcela mimořádní. Koncert po všech stránkách, netřeba nic víc dodávat. ()

subic

Úctyhodný kousek i s ohledem na podmínky jeho vzniku. Co mě ale ne tak úplně láká k jeho dalšímu sledování je jeho šílená délka, posledně už jsem se u toho trochu snad i nudil. ()

Jehan

Před téměř 30 lety jsem šel temným a vlhkým večerem z kina v našem pohraničním městečku, kam tento film dorazil na své spletité pouti načrtnuté Ústřední půjčovnou filmů (pamětníci vědí, oč šlo). Šel jsem mlčky, zcela perplex, hluboce zasažen genialitou. Můj milovaný skladatel se mi znovu otevřel díky velkolepému filmu velkého režiséra. Díky za to. ()

majky19

Film jsem viděl poprvé a musím říci, že mě velmi pozitivně překvapil. Tvůrci snímku velmi přesvědčivě převedli na filmové plátno příběh výjimečného hudebního skladatele Amadea Mozarta, který i přes své velmi výstřední a ne vždy úplně společenské chování stal významnou a uznávanou osobností v oblasti vážné hudby, která je uznávána již po několika staletí. Musím také vyzdvihnout, jak se tvůrcům podařilo vystihnout vlastnosti lidského charakteru, zejména potom lidskou závist a touhu po společenském uznání. Myslím si, že právě tento aspekt je velmi charakterický pro všechny snímky z dílny Miloše Formana a že je naprosto nenásilně a přitom důvěryhodně prezentován každému divákovi. Je jedním slovem úžasné to, jakým způsobem Miloš Forman obohatil nejen českou, ale především světovou kinematografii a jakých pronikavým úspěchů ve své tvorbě dosáhnul. Vynikající herecký výkon předvedl zejména F. Abraham, který ztvárnil roli Salieriho a představil svýma očima příběh významného hudebního kompozitora, jehož skladby lidé obdivovali, obdivují a obdivovat budou. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (více)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018