Amadeus

• USA Amadeus (více)
Drama / Životopisný / Hudební
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternativní 173 min)

Režie:

Miloš Forman

Scénář:

Peter Shaffer (divadelní hra), Peter Shaffer (původní scénář)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepůvodní), Antonio Salieri (nepůvodní)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (více)

Strhující drama závisti, žárlivosti, intrik a vášnivé lásky k hudbě. Jeden z nejlepších filmů historie, oceněný osmi Oscary, mj. i za kostýmy Theodora Pištěka. Český režisér Miloš Forman našel během svého amerického působení osobní téma v zápase výjimečného jedince s představiteli politické i jiné moci. Ideální látku objevil v divadelní hře Petera Shaffera Amadeus, která se od svého uvedení v roce 1981 stala hitem světových scén. Geniální skladatel Wolfgang Amadeus Mozart se v ní stane obětí vražedných intrik svého kolegy, dvorního skladatele Antonia Salieriho, jenž nedovede unést tíhu závisti a vlastní průměrnosti. Právě Salieri je – navzdory titulu – hlavním hrdinou divadelního i filmového příběhu. Skladatel, posedlý touhou po uznání a slávě, kvůli splnění svých snů uzavře smlouvu s Bohem. Ten však zbožnému komponistovi nadělí jen průměrné hudební nadání. Geniálními schopnostmi naopak obdaří samolibého, nevycválaného a nafoukaného hejska jménem Mozart. Salieri se chce Bohu za tuto zradu pomstít tím, že jeho miláčka zprovodí ze světa... Miloš Forman natočil podle Shafferova scénáře naprosto výjimečné filmové dílo, jež ve své době zaznamenalo neočekávaný divácký úspěch a způsobilo dokonce „mozartománii". Ve skvěle vystavěných dramatických scénách totiž Forman brilantním způsobem využil právě roli hudby. Amadeus získal mimo řady jiných prestižních ocenění také osm Oscarů: jako nejlepší film, dále za režii, za mužský herecký výkon v hlavní roli (F. Murray Abraham), za scénář podle předlohy, výpravu, kostýmy (T. Pištěk), masky a zvuk. Neproměněná zůstala druhá nominace za hlavní mužskou roli (Tom Hulce), za kameru (Miroslav Ondříček) a za střih. (Česká televize)

clubland odpad!

Čo to akože malo znamenať? Mne to prišlo ako nejaká dokumentárna prezentácia pre deti v osobitnej škole. Proste oskarové filmy sú pre mňa nepochopiteľnými.... a vôbec to neľutujem. ()

MiLuka

Film mě naprosto pohltil. Hudba, kostýmy, interiéry i herecké výkony - vše dokonalé. Výkon Toma Hulceho je geniální a na jeho šílený smích už nikdy nezapomenu! - Snad nejdojemnější byly scény, kdy na smrtelné posteli skládá se Salierim Requiem a také, když jeho mrtvé tělo vhazují do veřejného hrobu. To byl velmi smutný konec génia. Miloš Forman je Pan Režisér - a tomu odpovídá i kvalita filmu. Napůl Božské - napůl Šílené...!! ()

DserCom

Jeden z mála filmů, kromě Přeletu nad kukaččím hnízdem, u kterého, když vyhrál Oscara jsem byla naprosto bez výhrady! Krásný životní příběch trošku poblazněného genia, lehce dětinského... Je to nádherné, jeho sebedůvěra, genialita a hrdost, která ho vynesla na vrchol! Miloš Forman měl tu čest filmovat adaptaci divadelního představení. Opět je z toho cítit přirozenost a pravdivost. Tenhle film mohu všem vřele doporučit! 98%!!! ()

Ajbell

Tri hodiny sa mi zdali až príliš veľa a ten smiech mi liezol na nervy, ale herecké výkony i atmosféra boli skvelé. Začiatok bol však dosť desivý. Prelínanie časových rovín formou rozprávania starého Salieriho budilo vo mne zvedavosť o vyvrcholení nie len v hlavnej rovine, ale aj v jeho rozhovore s kňazom po pokuse o samovraždu. ()

JJ23

Formanovo dielo, ktoré opisuje genialitu skladateľa netradičným spôsobom, ba až dokonalým filmovým využitím šialenstva a výstrednosti na strane postavy (Amadea - Tom Hulce). Pompézne vystupujúce postavy opisujúce ich príbehy a zjavný talent spojený s problémami, ktoré k takémuto neuveriteľne veľkému potenciálu či jeho zjavnému nedostatku patria, závisť, excentrickosť, obdiv, vina, čistota ducha a jedinečný pohľad na svet opísaný v hudbe a životnom štýle, ktorý si vyberá svoju daň na živote samom. Jednoducho film, ktorý Vás utvrdí a zoberie Vám akúkoľvek pochybu o tom, že Mozart bol géniom klasickej hudby, ba dokonca filmové spracovanie takéhoto talentu ukazuje prstom na ďalších geniálnych ľudí, ku ktorým patrí režisém a samotný herci, Miloš Forman, F. Murray Abraham a Tom Hulce. Tento film sa oplatí sa pozrieť dokonca nie len raz, neoľutujete. ()

buddha_ps

Proste Forman. Takže dokonalé. Po všetkých stránkach dokonalé - a krásne, tradične oslava ľudského ducha a slobody, ako ostatne u väčšiny Formanovych monumentov. Vďaka, maestro. ()

Anděl

Skvělé herecké obsazení pod vedením svělého režizéra. Moc se mi líbil způsob. jakým byl příběh vypravován - a to doslova. Pomalu zkomírající Antonio Salieri, vyprávějící svůj příběh o nesplněných snech a o závisti. Ačkoli se snažil vyprávět příběh o sobě, tak i jeho posluchač se více zajímal o Amadea, kterého Salieri tak hrozně nemohl vystát, právě proto, že sklízel více pozornosti a slávy, než on. Bylo zajímavé, že celý příběh vlastně vyprávěl záporák (mohu-li tak Salieriho nazvat). To mi přišlo celkem originální, od jinak známého způsobu vyprávění. Podařilo se mi fandit Amadeovi a znepřátelit si Salieriho, čekal jsem jak se vztahy postav vyvrbí a neskutečně mě zajímaly. Obdivoval jsem Amadeův talent a vychutnával si jeho umění. O kostýmech snad ani není třeba mluvit - dokonalost sama. Vážnou hudbu miluju, ale přece jen doufám, že to není důvod mého vysokého hodnocení. Ale možná to bude přeci jen pravda, protože je pro mě těžké v tomto filmu vůbec najít nějakou chybu:) Pátou hvězdičku dávám za to, jak si mě film uměl získat a nutí mě se na něj znovu podívat. To umí málokterý kousek. ()

pantokrator

Amadeus patří k filmům, u nichž jeden cítí nejprve jakousi povinnost, aby se mu líbily, a později jakýsi pocit nepatřičnosti, že se mu nelíbily. Je mi to jedno. ()

Viteq

Formanovo mistrovské dílo, ukázka toho, proč byl tolik úspěšný. Škoda jen, že již není mezi námi. ()

vicvixx

Vadí mi tam historické nepřesnosti. Vadí mi scenáristická licence. Bylo-li by to bez smyšlených nesmyslů, jako byl Salieri a jeho žárlivost, a intriky, dal bych 5 hvězd. Jako milovníkovi klasické hudby mi toto zkrátka vadí. Proto 4. Jinak bych dal 5. Film sám o sobě je skvělý. ()

Sofie94

Kéž bych si mohla vymazat paměť. Vše by bylo znova, třeba toužebné "Prdel mi sněz" *smějící se jako Amadeus*. ()

agamazx

Neskutocne precenovany a overrated film. Sam o sebe je kvalitny, ale je to skoro cista fikcia, Mozart bol velmi dobry kamarat so Salierim, a az taky blazon nebol. (Aj ked napisal skladbu vyliz mi rit). Oblubena scena - ked Mozart Salierimu diktoval Lacrimosu na smrtelnej posteli. Tie arpeggia boli silne. No ked to porovnam napr. so serialom Verdi, tak toto je celkom slabotka. No predsalen 4* ()

Jestrab

Vrchol kinematografie, které působí jako puzzle s několika tisíci dílky, které jsou sami o sobě dokonalými obrázky, ale když se složí, dokonalost nechávají míle za sebou. Jenom pohyby lidí do nepůvodní Mozartovy hudby mě dostávají do jiného světa. Film nemá slabou chvilku. . Herci, kamera, kostýmy (ach ty kostýmy!), výprava. A nejen to, to jak je poskládaný děj, jakou dává hloubku charakterům, symbolika je zde cítit za každým rohem a mrzí mě lidi, kteří zde vidí jenom průměrnost. ()

azalovic

Amadeus je hlavně pro milovníky starší hudby hezký film pohlížející na Mozarta ze strany skladatele Salieriho, jen trochu matoucí, protože tito dva se asi nikdy nesetkali... Ale jinak Dobře udělané :D MP ()

olivertris

Amadeus – Míloš Forman – Jedná se o jeden z mých osobních nejoblíbenějších snímků. Někde jsem se dočetl, že film Amadeus je o, cituji: „Lidské průměrnosti snažící se dosáhnout božské geniality“, nemohu říci, že nesouhlasím. Celý film bravurně popisuje smyšlený příběh rivality skladatelů Antonia Salieriho a Wolfganga Amadea Mozarta, a jak Salieri by chtěl být geniální jako Mozart, ale podle jeho vlastních slov, mu byl tento dar odepřen bohem. Tedy se rozhodne boha nenávidět a řekne si, že zničí „bohovo vyvoleného“ Wolfganga ,a tak se ultimátně vysměje bohu do obličeje. Film má neskutečnou sílu, zásluhu bych dal jak geniální naraci a zpodobnění žárlivého Salieriho F. Murraye Abrahama, tak krásnému zpracování nesmírně geniálního, ale zároveň dětinského Mozarta Tomem Hulcem. Po shlédnutí se cítíte zláštně a od počítače odcházíte, jako po dlouhém mírumilovném spánku, který vám pomohl se na svět koukat lépe. Dal bych filmu rozhodně 10/10, jelikož se jedná o unikát na filmovém plátně. ()

Matti.Granad

Takto, film Amadeus mám ráda, ale musím tomu ubrat tři hvězdy, protože v něm pán Forman dělá z historie fikci. A to je něco co nemám ráda a je to špatně. Spousta lidí, kteří film shlédnou si řeknou, že Salieri byl sprostý vrah a hajz. Taky uvěří tomu, že pro starého Comtúra z Dona Giovanniho byl předlohou Mozartův taťka a jejich vztah, což je blbost, žejo. Libreto k Donu Giovannimu napsal Lorenzo da Ponte, podle staré španělské legendy a vtiskl tomu pohled katolického kněze. To co vím posoudit. Kolik jiných nepravd tam  bylo nevím. A 99 % lidí, kteří film vidí jej berou jako fakt, páč mistr Forman věděl. Fakt hezky zpracovaná fikce, ale historicky výpovědní hodnota je hodně pochybná... ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (více)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018