Den nezávislosti: Nový útok

(neoficiální název)

Deň nezávislosti: Nový útok

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2016, 120 min

Emmerich remakuje sám sebe a stíhá přitom vykrádat asi deset dalších filmů, sypat cheesy hlášky, patetické projevy, a obrovskou monumentální akci, která jen tak mimochodem strká do kapsy všechny destrukční orgie z libovolného akčňáku posledních tří let (zásadní devíza!); prostě devadesátky jedna báseň. Ale! Kristova noho, fakt musela být první půlhodina s představováním nových postav tak zdlouhavá? A to jakože bezcitné zacházení s hrdiny z minula jakbysmet? V době, kdy studia povolují 140 minut kdečemu, jsou Emmerichovi dvě hodiny až příliš těsné a ukazuje se jeho slabina a tou je absence finesy ve zkratkách. Ale ta monumentální epika to ve finále vyhraje. Sice natěsno a dost jalově, ale Emmerichovi jsem už odpustil horší věci. PS: A když si na to chci o dva dny později vzpomenout, vylovím z paměti pouze high-five planety a nové meziplanetární lodě.(23.6.2016)

Před 20 lety jsem byl v kině na prvním díle, na výborném popkorňáku s hláškujícím Smithem a Goldblumem, jeden z nejlepších zážitků v kině v té době. Emmerich stárne a ty jeho poslední filmy jsou slabší a slabší. Byla tam trocha nostalgie o tom žádná ale bylo to slabé, prázdné a málo humoru. Opět zbytečné pokračování.(2.7.2016)

Africký diktátor, nás hrdina! Byl jsem na dabovanou verzi (vrací se téměř všichni z jedničky!), aby nostalgie byla silnější a zabralo to. Prezident je stejně šílený masterchef jako v jedničce, i když má drobet slabší proslov. Na druhou stranu je taková ta typická sequelovská srajda, kde se citují hlášky z prvního filmu a děcka hlavních borců přebírají pochodeň. Vzpomínáte na tu malou holčičku pana prezidenta? Jasně že je podrž taškou v Bílém domě a jasně, že nakonec nasedne do stíhačky a nakopává emzákům řiť. Emmerich vrací mimozemšťany zpět ve větší lodi než měli minule a se stylovou destrukcí, které se ale podle mého nevěnuje s takovou péčí jako dřív. Že by ho přestalo bavit ničit památky? Že by? Budeme příště konečně ničit planety? Herecky to táhne hlavně Pullman a Jeff Goldblum je dobrý, ale jeho Levinson už má status hrdiny a není opravářem kabelovky, tím nepůsobí tak vtipně. Vizuálně paráda, krásně vypadající bitvy, ale mohly být přehlednější. Bílá koule super. Nejvtipnější homosexuální umírání + William Fichtner povyšuje + finanční auditor s krochnou. Finále v poušti je pastva pro oči. Užil jsem si to.(25.6.2016)

Pro mě docela zklamání a to velký, protože první Den nezávislosti miluju, ale tohle byla jen absolutně sterilní scifárna bez vlastního ksichtu pro děti. Emmerichova jednička měla roztomilej 90´s feeling, sympatický postavy (Will Smith, Randy Quaid, a Jeff Goldblum s Billem Pullmanem tehdy taky měli taky víc co nabídnout), nápaditej soundtrack (R.E.M. nebo instrumentální skladby Davida Arnolda) a na tu dobu nevídaný měřítko, kterému skoro žádný jiný blockbuster nemohl konkurovat. Tady vystupuje asi 20 hlavních postav, z nichž kromě Goldbluma a jeho otce mě nebavila snad žádná a některý mě i vyloženě otravovaly. Katastrofický scény jsou dobrý, ale všechno se to odehrává rychle a člověk nemá šanci to vstřebat (v jedničce si útok na Bílej dům vyžádal asi čtvrt hodiny a atmosfericky to fungovalo skvěle, tady je člověku nějak jedno co se děje, prostě se to jen bortí a padaj baráky) a ke konci na poušti když tam běhal mega obří mimozemšťan jsem si říkal, že sleduju spíš Souboj Titánů. Jsem docela rád, že to v kinech neuspělo, protože další díl už bych nechtěl.(3.7.2016)

• castor

Beztvará a rutinní sci-fi, které chybí šťáva a otravuje všemi současnými neduhy, na které si divák jen dokáže vzpomenout. Destruktivní efekty nastříhané za sebou, bez ladu a skladu, bez napětí, tempa, emocí. Představuje několik starých známých, se kterými tvůrci neumějí zacházet, a hlavně partu nevýrazných teenagerů, kteří jen otravně sténají a křiví ksicht, když se na poslední chvíli něčemu vyhnou a kterým bych nesvěřil dálkový ovladač, natož na ně spoléhal se záchranou planety. Mimozemšťané se vrátili, samozřejmě silnější a vyspělejší. A s nimi americké vlastenectví, destrukční orgie a velkolepé triky. A dějově zoufale nastavovaná kaše. A tak se všichni dvě hodiny potácejí v nevýrazných kulisách a doufají v řešení shůry. To nepřichází, protože Roland Emmerich už dávno nemá tak pevnou ruku a hlavně měl kolem sebe zřejmě mizerného dramaturga a nerozhodné producenty. V rámci katastrofických popcornovek nemá nový Emmerich co říct. Víc letadélek a větší lodě ještě jaro nedělají. Naštěstí.(1.8.2016)