Začnu tím lepším: Nový útok se odehrává v alternativním roce 2016, kdy lidstvo začalo zakomponovalo mimozemskou technologii (nechanou na Zemi po posledním útoku) do technologie pozemské. A je na to radost pohledět. Stejně jako na trikovou stránku. Emmerich zkrátka popkornové blockbustery rutinně sype z rukávu. Je ale Nový útok dobrý film? Spíš hrozně nezajímavý - a můžou za to hlavně hlavní hrdinové. Jsou neuvěřitelně nezajímavý. Ani ne nesympatičtí, jen vám bude úplně jedno, co dělají a jestli zemřou nebo ne. Konkrétně mluvím o prezidentově dceři (Maika Monroe), a dvou pilotech (necharismatický Hemsworth a mladý černoch hrající syna postavy Willa Smithe z minula). Jef Goldblum a Bill Pullman se ještě relativně snaží a když jsou na plátně, věříte jim to, co hrají. Ani oni ale nezachrání onen nemastný, neslaný "meh" dojem. Náběh na trojku Dne nezávislosti dobrý, ale chtěla bych ho vidět? Popravdě je mi to úplně jedno.(4.7.2016)

Obrovské zklamání v podobe poračování jedné z nejvetších filmovych klasik... Spíse nez akcni sci-fi, ktere nam nadelila jednicka, predstavuje Novy utok filmice zpracovani sci-fi strilecky, jakz takz vydarene pocitacove hry... Nu, snad si to s tou trojkou jeste rozmysli...(25.6.2016)

DEN NEZÁVISLOSTI: NOVÝ ÚTOK je přesně tím, v co člověk doufal, že bude. A zároveň potvrzuje obavy, které je možné v souvislosti s pokračováním po letech mít. Co přesně znamenají obě floskule, se dozvíte v této kontextové kritice, v níž rozebírám, v čem pokračování není oproti jedničce již ozvláštňující, v čem v porovnání s ostatními současnými velkofilmy ozvláštňující je... a proč jsou elitisti ve svých (nad)interpretacích tak mimo.(23.6.2016)

• packa

Seženu si scénář, emzáky přepíšu na křižáky, z lidí udělám musulmany... a mám brilantní předlohu pro verbovací agitku Islámského státu. Snad všichni kladní hrdinové bytostně touží co nejdříve zemřít hrdinskou smrtí. Téměř se rvou o to, kdo bude mít tu čest odpálit se s letadlem plným výbušnin. Některým se jejich přání samozřejmě splní a následně jsou slavováni jako mučedníci... Ale ať jen nepomlouvám - když všechny postavy drží hubu a neruší diváky stupidními dia/monology, docela hezky se na to kouká. Poznámka na závěr - škoda že jsem si neudělal výlet do ciziny, třeba do nějakého maďarského kina, nerozuměl bych ani slovu a viděl bych pěkný film.(2.7.2016)

Asi takhle: Jeff Goldblum čeká ve školním autobuse plném opuštěných dětí uprostřed pouště, až naskočí opožděný psík, zatímco ve zpětném zrcátku pozoruje blížícího se obřího ufona a vypouští cynické hlášky. Víc 90s by to bylo už jen tehdy, kdyby tam s nima byla Xena. Probůh – vždyť si s sebou vezmou africkýho diktátora s mačetama! Emmerich se toho nebojí a kupí hromady humoru, který je poměrně infantilní, ale na mě zafungoval. Absolutní destrukce bylo sice překvapivě málo (relativně) a chyběly emoční vrcholy a jasný hrdina, jinak ale jde o poctivý popcorn, který je rozhodně přesně tím, čím by měl být. A obdivuju, že ten film zůstal přehledný i přes asi dvacet postav, z nichž každá má svůj příběh. Hodně se tomu dát nedá, ale fajn to bylo. 3 a 1/2(21.6.2016)