Císařův pekař - Pekařův císař

• Československo Cisárov pekár a pekárov cisár (více)

Agarwaen

Nemůžu si pomoct, ta bolševická pachuť mi ten film znechutila opravdu definitivně. Už chápu, proč Voskovec ve svých dopisech píše, že se stydí za t, co Werich dělá v Čechách.. ()

marshall

Velice mě mrzí, že jsem byl konfrontován s názory těch, kteří zažili, co mě samotného chvála bohu o několik desítek let minulo, vždyť zdánlivě neposkrvněné ideály nabývají jiného odstínu ve spojitosti s danou dobou. Bohužel jestli volit mezi ignorantským a nevědomým přístupem či divácky zaujatým postojem s jistou historickou reflexí, musím tedy obětovat plné hodnocení filmu, který sice srší vtipem, naivní nevinností a herectvím v pravém slova smyslu, okolnostem, jež do světa filmu nenáleží. ()

swiss

Werichovo mistrovství, Fričova výtečná režie a dobrý scénář. Dvoudílné jako dnešní "Velké filmy". A my to měli už v roce 1951... Oblíbená scéna: Znázornění oběhu vesmírných těles. ()

Bobšule

Nádherný Jan Werich!!! A samozřejmě i všichni ostatní. "Nedělej nám tyhle efekty, když je nečekáme!" "A úúúúž je zase tady!" "Cizinec dovolí..." mé nejoblíbenější citáty. Tenhle dvoj-film mohu vidět kdykoli a nikdy mě nebude nudit. ()

waska

Nádherná Česká pohádka, která rozhodně patří mezi nejlepší, které spatřily světlo světa. Legenda o Golemovi, která je ale spíše o Rudolfínském dvoru a intrikách si mě získala společně se skvělým Janem Werichem. ()

FireTight

Jsou klasiky, které zkrátka nezestárnou a jednou z nich je naštěstí i česká dvoudílná "fantasy" (to označení fakt sedí) Císařům pekař - Pekařův císař. Janu Werichovi se i přes nutný budovatelský podtext podařilo vytvořit něco, co nám v srdcích vydrží navěky. Ano, jsou tam chyby, některé triky vypadají z dnešního pohledu směšně (např. pohyb Golema) a optimistický budovatelský závěr může být pro někoho až moc, ale pořád to bude moc hezké zpracování legendy o oživlé hroudě hlíny rabiho Löwa za vlády Rudolfa II. Málem bych zapomněl - spousta inteligentního humoru! ()

krizi

Voskovec údajně za tenhle film Wericha hodně zkritizoval. Samozřejmě jsou v něm scény poplatné době, ale někdy se mi zdá, že se v těch filmech zbytečně hledá sebemenší náznak sympatizace s režimem. Ale v tomhle filmu toho není zas tak moc, aby se to nedalo přehlédnout. ()

closed.eye

Mrzí mě jasný odkazy na tuhá padesátá léta - "když všichni všechno všechněm dáme" přímo nesnáším a provokativně si vždycky zpívám "ten dělá to a ten zas' tohle a všichni dohromady neumíme nic" :-), ale jinak jsem tímto dvoudílným počinem okouzlována zas a znovu. Na miliontý reprízy pohádek v čase vánočním si nepotrpím, ale toto mi s vanilkovýma rohlíčkama (obvzláště vypečenýma, samozřejmě), velmi chutná. Mám ráda i vizuální stránku - tehdejší ujetý barvičky a dosti povedenou bohatou výpravu. ()

newer_more

České filmy opravdu moc nemusím (je to hlavně tím, že mi naši dřív podstrkovali staré české filmy a já je v té době buď nedokázala pochopit nebo se mi prostě nelíbili), ale Wericha miluju. Škoda, že takoví lidé nemohou žít navždy. ()

BigBang

Myšlenka budování socialismu se zdá být pro tento film klíčová, ale při sledování si říkám, že na to divák zas tolik nenarazí vyjma těch několika příslušných scén. A zůstává vydařená komedie s herci, kteří po převratu v r. 1948 byli spíše v ústranní; zvláště rád se dívám na p. Wericha a pí. Gollovou. Jsem fanoušek humoru p. Wericha; a když se na to podívám celkově, tak vlastně toto je jeho největší filmová role, kterou po sobě zanechal. ()

andosdre

Výborně zpracovaná doba za vlády Rudolfa II.Podle očekávání excelentní herecký výkon Jana Wericha.Za zmínku stojí scéna,kdy Galileo předvádí pohyby vesmírných těles s poháry vína(z nichž jeden je otrávený):-).Vtipný odpočinkový film-Čtyři hvězdičky. ()

Armin82

Asi nejlepší a nejznámější režisér tehdejší doby, společně s dokonalým Janem Werichem v legendě mezi legendami. Scéna s navoskovanou podlahou a ten smích Jana Wericha + herců kolem, to nebylo hraný, to muselo bejt od srdce. Ale nejlepší scéna je s otráveným vínem. Pohledy herců při pohybu planet, vydají za celý film 100% ()

Shakaar

film pěkný, bohužel natočený v špatnou dobu. V době kdy rostla moc komunistů. A proto bylo v tomto snímku se agitovalo na tehdejší komunistický režim. Když jsem byl mladší vesměs se mi to líbilo, ale jak jsem byl větší upravoval jsem si názor. První část ještě ujde, je to humorné...na můj vkus až příliž senilní panovník, který nevládnul a k tomu ta lůza (lid), která žadonila o jídlo...ještě že je tam ten Matěj který ochoten rozdá lidu pečivo. V druhé části se komanči propagovali ve velkém, zvláště jak Werich alias Rudolf začal vládnout "správně" a moudře...když potom jako člověk lidu vzal sebou psíka, chudáky kuchaře a lidi po cestě k šlechtě na jídlo a při prvním tónu pěkné písničky...závěrečné využití Golema k prospěchu lidu už snad ani nejde komentovat...k tomu i poučení Rudolfa samotného že se šlechta musí zesměšnit aby pak nakonec vládl lid... ()

Jolee

Mé hodnocení bude asi trošku zkreslené, protože tomuto filmu zkrátka nadržuji. Patří totiž mezi mé nejoblíbenější. Nejen že je to přehlídka pánů Herců, ale ještě navíc pojednává o druhém nejslavnějším dějinném období České země. Rudolf II. byl podle mého názoru přesně takový popletený milovník umění a snílek, jak ho ztvárňuje filmový Jan Werich. Snímek je plný inteligentního humoru, werichovských her s češtinou a nádherných renesančních kostýmů. A vážně mě nechává chladnou, že je to tak trochu agitka, protože se právem počítá ke skvostům české kinematografie. ()

Doski

Kdyby to nebylo tak roztomile komunisticky přátelské a pro všechny, tak klidně i za plný počet bodů. 80% ()

E lan

Dlouho jsem této pohádce nemohl přijít na chuť, ale dnes už vidím, že se jedná o dílo ze staré komediální školy a když se člověk oprostí od socialistického narastu, tak se musí výborně bavit. ()

Mik_e

Jojo, v padesátých letech jsme ještě dokázali točit jinčí filmy než dnes. Inteligentní scénář (aby taky ne, napsali ho dva Mistři oboru), skvělá režie (aby taky ne, točil to Pan režisér Frič), a úžasná výprava (no, aby taky ne, financoval to celej národ :)). Ty filmy jsou moc krásný oba, byť při sledování toho druhého již zaplesá srdéčko každého správného revolucionáře. Přeci jen, psal se počátek let padesátých. Pan Werich zde předvádí vrcholnou školu hereckou, a vcelku spolehlivě zastiňuje ostatní protagonisty, přesto stále skvělé. (Gollová, Štěpánek, Filipovský) Při sledování Pekaře a císaře je mi vždy smutno, jak doba zatočila s našimi elitními herci. Nataša Gollová už si v podstatě neškrtla, pan Werich dostal ještě jednu pořádnou roli o tři roky později, a pak už pořádně taky nic. V šedesátých dostal ještě prostor v seriálu Pan Tau, z dílů kde vystupoval udělal nejlepší díly seriálu, ale co z toho? Nic proti veselému pánovi s buřinkou, ale herec Werichova formátu měl dostat jinačí a pořádnější role. Velká škoda pro český film, i národ. ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014