Císařův pekař - Pekařův císař

• Československo Cisárov pekár a pekárov cisár (více)

Tristanian

Pohádka krásná a dobře natočená, jenže protkaná hned několika nešvary, které definovaly naši zemi do dnes. Vtíravá propaganda, neúcta k autoritám, opovrhování mystikou a náboženstvím (spoutání židovské relikvie golema především). V některých scénách je film přímo nebezpeční psychickému vývoji dítěte (naivní ústřední hymnus). Ale co, pokud se přes tohle člověk přenese, je to hezký zážitek. ()

adilah

Pro mě jeden z nejrozporuplnějších filmů. Výtečná komedie a komunistická propaganda v jednom. Každopádně stojí za to přetrpět. ()

Nerajohn

Výborná záležitost, která ani více než za šedesát let neztratí nic na svém kouzlu. Budovatelskou rovinu tomu moc rád odpustím, víc, než Národní divadlo v posledním obraze. ()

klapqua

Som obrovský fanúšik pána Wericha a pani Gollovej. Navyše sa jedná o skutočný filmový skvost v každom smere, ktorý je pretkaný nespočetnými hláškami (medzi obľúbené patrí najmä zmätený výkrik do tmy cisára "my sme měli asi něco za lubem.. my sme někam jeli, kam sme neměli a teď jsme zapomněli kam jsme chtěli."... alebo "kde hraběnka stradová?" "spí na nebesích") a doplnený skvelou hudbou. Osobne nerozumiem ľuďom, ktorí si tento film kategoricky odmietajú pozrieť a úprimne ich ľutuje, pretože okrádajú samých seba o skvelú zábavu. A tiež nesmiem zabudnúť vyzdvihnúť nádherné dobové kostýmy a skvelé herecké výkony všetkých prítomných. Skrátka libovka jak má byť. :) ()

Rejčka

Vždy když někde narazím na jméno císaře Rudolfa II., naskočí mi obrázek této filmové postavy. Tak dokonale se role Jan Werich zhostil. Přičemž nejpůvabnější scénou je jeho úchvatný tanec se Sirael. A pak všichni ti kujóni a chabrusáci okolo něj a Stradová, která přesně k prchlivému Rudolfovi pasuje. Ze všech dvořanů se mi nejvíce líbí Petr Štěpánek coby generál Russworm, který ne a ne najít Goléma. ()

japekli

Tohle dílo mám za monstrakci. O komouších jsem slyšel, že v propagandě byli daleko větší esa než Adolfova grupa a tenhle film je toho důkazem, protože národ málem slzel láskou k pohádce. Nepopírám, zpracování i herecký výkony byly geniální, průserem ovšem je, že od začátku až do konce agitoval. Nevím, do jaký míry byla účast povinná nebo co některý herce přinutilo na to kejvnout, ale asi na to pak né všichni byli hrdý. ()

SuzukiZ

Druhý díl je sice protkán nastupujícími socialistickými hesly, nicméně spolu s "myším kožíškem" (Princezna se zlatou hvězdou na čele) patří k mým nejoblíbenějším pohádkám:) čočka pro Tycho de Brahe nebo jeho sluneční soustava mě vždy rozesmějí. ()

Tsuki003

Jedna z nejlepších českých pohádek vůbec. Celkem mě překvapilo, že je známá i v Americe. Každopádně výkon Jana Wericha je vynikající, jeho humor je mi velmi milý a blízký, ale i přesto není jediným tahounem. Nataša Gollová jako Sirael nebo nezapomenutelný Filipovský... :) ()

Janiska

osvědčený rušič na mou špatnou náladu, vždy zabere, film, ve kterém se mi pan Werich,dej mů Pán Bůh věčnou slávu, zdá neuveřitelně mužný , no prostě zrál jako víno.... ()

hcfish

"Když Matěj řekne, že se neutrhne, tak se neutrhne!" Atmosféra doby jakoby zmizela pod mistrovským dílem zcela nadčasového humoru a vytříbeného vkusu. Samotný císař a Matěj, dokonalá společnost po odstranění zloduchů a spoutaný golem, co ji tak nenápadně dodává život, všeobecná radost ze života a upadlost a směšnost mocných. Naivní v kontextu 50.let, možná. Nutná lehká politická agitka, proč ne, když vidíte, jak se to celý rozplyne pod Werichovým smíchem. A vážnost, kterou by to "mělo tvrdit", se v pohodě ztratí v tanci a slivovici. ()

Tuty

Co dodat... Naprosto originálně pojatý film připomínající kvality filmového Švejka pana Hrušinského. I tady je totiž ztvárnění Rudolfa "Kolikátý že to Jsme?" II. Janem Werichem též famózní a film navíc obsahuje humor (nadčasový), napínavost i lásku, kdyby tu hrál ještě Burian, bylo to úplně dokonalé, ztvárnění Goléma je sice triviální, přesto účelné a dostačující i dnes... ()

GzL

Jeden z nejlepších filmů všech dob. Nechybí magično, humor ani citlivá laskavost. Je to kouzelný film, který se nikdy neomrzí! ()

Logout

Jako monarchista samozřejmě vím, že ten film je historicky zcela neautentický a dehonestující pro jednoho z našich nejlepších králů a císařů a navíc se na něm nemohla nepodepsat doba vzniku, ale já ho od útlého mládí mám rád. Takže pět hvězd a stydím se za svůj pokleslý vkus. ()

zigy

"A my čekáme už ..... let, až našeho milostivého bratra sebere čert." Kupa hlášek, geniální herci, hudba, scénky, i trocha toho mravního poučení. Asi jediný opravdový čs. velkofilm, který je geniální jak do své opulentnosti, tak i ve vytříbených detailech. ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014