Císařův pekař - Pekařův císař

• Československo Cisárov pekár a pekárov cisár (více)

shakened odpad!

Hezká pohádka o Golemovi pro děti, komunistická agitka z pohledu dospělého. A Werich opět v první linii co by pokračovatel vlastního levičáckého světonázoru. Jenže, pane Werich - tohle už byla rudá totalita. ()

Salsecnew

Římský císař a český král sídlí v Praze a zde je jedna zajímavost o Praze. Jedním z požadavků českých stavů na Habsburky v roce 1526 bylo i to, že mají Prahu učinit svou rezidencí, což většinou porušovali. Nicméně Habsburkové měli v plánu, že kdyby Turci z Balkánu Vídeň nakonec dobyli, pak by skutečně do Prahy přesídlili. Poslední český král, který sídlil na Pražském hradě byl Ferdinand V. Tento se v roce 1848 sice vzdal rakouského trůnu ve prospěch Františka Josefa I., avšak odešel do ústraní na Pražský hrad, kde dožil zbytek života. Jinak mimochodem další zajímavost ohledně Prahy: porážku Napoleona dořešil Vídeňský kongres, ale pravda je, že ještě před ním byl svolán v roce 1813 Pražský kongres (Rakousko, Rusko, Prusko, Anglie a Švédsko), který měl dojednat podmínky příměří s Francií, avšak nakonec žádná strana už neměla zájem na uzavření míru s prohrávající Francií. ()

AlenaSu

Já vlastně ani nevím, za co dávám tu jednu hvězdu. Za Wericha to určitě nebude... Vlastně vůbec ten film nemám ráda. Odporná, hnusná komoušská propaganda, která je cítit na každém kroku. Z Rudolfa udělali totálního Tatara. Vlastně nechápu, proč to pořád dávají, že by ze zvyku? ()

horskejvlk

Voskovec prohlásil: budovatelská agitka která pokřivuje morální ideály a jako řešení nabízí komunistické vyústění, což už pro levičácké umělce z Osvobozeného divadla tzv. 1 rep. ČSR bylo za hranou. Z dnešního pohledu je tato myšlenka už pryč a zbyl nám pěkný výpravný film, kéž by jsme ho uměli natočit. Za mě ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ byť chápu ze závěrečná budovatelská nadšená píseň může pobuřovat, omluvou nech je že nejvíce zklamaný a zlomený člověk byl právě Jan Werich který v závěru života v době normalizace byl již režimem zakázán. ()

milos.bradik

Vynikající Jan Werich ve slavné dvojroli. Přestože film vznikl v padesátých letech a je tedy nutně poznamenán ideologií, tak humor natolik vtipně zobrazuje historii, že to ideologicky vyznívá spíš naopak. Navíc nejen Werich, ale i ostatní herci jsou natolik skvělí, že tu ideologii člověk ani nevnímá. ()

SammyboiSK

Starší brat Jedného Kráľa, ktorý je rovnako dobrý a vo veľa momentoch ho dokonca aj prekonáva. Aj keď aj táto rozprávka sa nevyhla budovateľskému charakteru, Ján Werich je stále skvelý a je tu mnoho ikonických scénok a momentov. 8/10 ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014