Císařův pekař - Pekařův císař

• Československo Cisárov pekár a pekárov cisár (více)

Laputa

Nédá se to nazvat jinak než klasika jen ty komunisticke ideologie ve formě písní všichni budeme mít všeho dost to kazí. ()

gabin(a)

Tak na tohle můžu koukat pořád! Dokonalý film! Akorát tu písničku o přebytečnosti inteligence nemám ráda a vždycky si vzpomenu na její perestrojkovou verzi o vekslácích a jiné svoloči. Miluju scénu: "Cítíš něco?" "Rum!" a taky "Úž je zase tady!" a "Úž je zase pryč!" no a samozřejmě taškařici se zrcadlem, lepší než Bruno Ferrari:-) -------Po asi 150 zhlédnutí mám nové oblíbené hlášky, skvěle se hodící do praktického života: Buďto všichni anebo nikdo! Anebo jenom já! (generál) a tu druhou říká dvorní astrolog: To je ovšem žalostná bilance, pánové. My jsme se málem otrávili a císař má šém v kapse! ()

pakobylka

Co slovo - to perla ... Nedostižná nadčasová satira, která je nejen inteligentní, ale i velice moudrá - proto si může dovolit být vstřícná, laskavá ... a shovívavá. ()

emo

Geniálna rozprávková komédia s celou plejádou skvelých hercov, ktorý sa zapísali do dejín českej kinematografie. ()

messiah

Takový hezký hodnotný film o praktických výhodách diktatury proletariátu. Na dvoře dekadentního císaře se přiživují povalečské existence, které provádějí různá neproduktivní bádání. Jeden expert například mlátí palicí do jakéhosi kovového plátu a prohlašouje, že rozbíjí atom olova. Geniální příklad efektivity cenzury a geniálnosti Wericha. Budovatelskou píseň nám pěkně kompenzuje skryté zrcadlo nastavené režimu právě například onou "dílnou na zázraky". Proto mi tam vlastně ani podobné politické chvilky nevadí. ()

mortak

Je vidět, že Werich měl marxismus-leninismus v malíčku. Aby se jeho výchovná agitka o tom, že nakonec budeme mít všechno dohromady, dobře trávila, zpestřil ji mnoha klasíckými komickými výstupy (zrcadlo, číše vína). Nelze ho však jen tak odsuzovat, protože Američané takové výchovné filmy oslavující dokonalou americkou "demokracii" točí dodnes. Každý stát oslavuje oficiálními díly svůj režim, svoje politické zřízení. A Werich ještě z tohoto předem ztraceného boje vyšel docela ze ctí. ()

WolfR

Skvělá komediální pohádka, herecká smetánka se sešla a vytvořila legendární dílko. To kouzlo, ta atmosféra, ten humor, úžasné, 5 hvězd. ()

KajusaK

Super dvojrole Wericha, pár vtípků, hezká písnička na závěr. Jinak ale obrovská zdlouhavá nuda. Znám lepší české pohádky. ()

otík

Odprostíme-li tento film od jakékoli ideologie, zbyde nám skvělá zábava s fantastickým koncertem Jana Wericha o císaři Rudolfu II. a jeho dvojníkovi Matěji. A golem - to je kapitola sama pro sebe. ()

dr.fish

Co dodat k scénáristickému skvostu? I když se to nezdá, všechny postavy v tomto filmu existovaly (asi kromě Matěje), řada dialogů poukazuje na historické reálie a vůbec je film daleko chytřeji vymyšlen, než by bylo k úspěchu třeba. Tvůrci si dali daleko víc práce, než běžný divák na první pohled chytí. Pokaždé, když Pekaře vidím, musím se mu obdivovat, a neskutečně...neskutečně se bavím! Jan Werich vnesl moudro a nadhled, jak by žádný jiný nedokázal. ()

Mylouch

"To je žalostná bilance, pánové ! My jsme se málem otrávili a císař má šém v kapse." Vedle husitské trilogie trochu jiné zpracování epizodky české historie ve scénáristicky vzorové filmové adaptaci Golema ze starého Osvobozeného divadla (Golem-Trégl). Láska, práce, intriky ("Buď všichni nebo nikdo ! Nebo jenom já !"), moc, byrokracie, zaměstnanci i živnostníci všeho druhu - prostě nadčasový obrázek společnosti a hojně následovaná cesta, jak se historicky znemožnit. Bezchybné herecké výkony jsou samozřejmostí, hudba par excellence. Větička "Já bych doporučoval mučení - v zájmu civilizace." zněla v českých kinech v roce věznění a popravy Slánského a spol. ()

Nivenx

Jan Werich byl pan herec a kdyby jsme měli dnes takové herce, tak můžeme být na české filmy pyšní, ale to už dávno neplatí. 75% ()

sator

Vy se musíte nejdříve sám historicky znemožnit, a po vás jiní a jiní než lidi přijdou na to,že bude nejlíp, když si budou vládnout sami... Zatímco v tomto filmu maršálek Russworm (Štěpánek) je sežehnut Golemem, ve skutečnosti byl popraven katem Janem Mydlářem v roce 1605 ve věku 40 ti let za nevyvolaný souboj a zabití v sebeobraně. Archivář  spisovatel Svátek píše že hodinu po exekuci přijel posel s milostí od Císaře Rudolfa pro Russworma. ()

fantoci

Tento film patří k těm, které se velice těžko okoukají. Kvalitní zábava, vynikající herecké výkony českých hereckých velikánů, především s nezapomenutelným Janem Werichem. ()

Idego

Další ze vzácných výjimek kvalitní české pohádky, na kterou se dá dívat, i když člověk není malým dítětem, a stále pobaví. Tentokrát se dokonce povznesu nad přítomnost iritující písničky zavánějící budovatelstvím "Ten umí to a ta zas tohle." ()

LeoH

Mimořádně vtipné, mimořádně chytré, zajímavě nakombinovaný žánrový mix komedie, dramatu, historického filmu, pohádky, parodie, melodramatu a kdovíčeho ještě, tak, jak to uměli jenom Češi ve svých vrcholných momentech; „vymazlená“ stylizace výtvarná i herecká – Werich mistrovsky táhne celý peloton, ale zbytek prvorepublikové gardy se taky předvádí ve skvělé formě a nastupující generace se nenechává zahanbit. Po všech stránkách geniální kus netriviální filmové zábavy, jenomže... Těžko se dnes člověku chápe, jak při vší té poučenosti historií, opravdové moudrosti a nadhledu nad lidskou povahou mohli všichni ti skvělí lidi zároveň věřit či aspoň sloužit naivnímu blábolu o tom, že když si bude usměvavý dělný lid vládnout tzv. sám (čti: když mu povládnou übercharismatičtí, moudří, spravedliví a s vlastním prostým životem spokojení pekařové Matějové, mající na mysli jen a pouze blaho národa), zavládne ráj na zemi, kde jaksi automaticky nebude místo pro lumpy a příživníky a na otázku „Chce někdo válku?“ zazní jednou provždy jednohlasné „NE!!!“. Nedá se jim to zas tak moc vyčítat, bylo nedlouho po druhé světové a padesátá léta teprve začínala, nevědělo se holt tenkrát ještě, co dneska víme my, ale hernajs, tu pátou hvězdičku dát nemůžu. ()

Honzíno

Jan Werich měl zřejmě úžasný čuch, jak se ukázat v těch nejlepších pohádkách. Nebo tu úžasnost dělal právě Jan Werich? Jaká by ale byla tato pohádka bez své skvostné atmosféry? ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014