Záhada Hory mrtvých

• USA The Dyatlov Pass Incident (více)

Film je inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v roce 1959 na Hoře mrtvých v severním Uralu, kdy  přišlo nevysvětlitelným  způsobem o život devět ruských studentů. Jejich těla byla nalezena jen ve spodním prádle, vykazovala vysoké známky radiace, měla rozsáhlá vnitřní zranění a jedné z dívek chyběl jazyk. Jejich smrt nebyla nikdy objasněna, spekulovalo se o lavině, ale i o paranormálních jevech či UFO. V roce 2012 se pětice amerických studentů rozhodne vyrazit po stopách ruské výpravy a objasnit jednu z nejzáhadnějších tragédií minulého století. Jakmile se dostanou do míst, kde tehdy zahynuli jejich vrstevníci, začnou je pronásledovat podivné, děsivé události – a je jim stále jasnější, že tajemné síly, které na místě tragédie dřímaly čtyřiapadesát let, jsou znovu připraveny vraždit... (oficiální text distributora)

fabregas1

První půlka bez akce, ale kupodivu je to ta lepší část filmu, bo jak přijde na řadu akce, tak vše je ztraceno............Ty efekty WTF....OMG....LOL. ()

Pythonator

Jeden z těch lepších Found Footage jakože filmů. Propojení dvou velkých záhad v jednom filmu docela funguje a komu se zdá být nelogické, tak vůbec neví, která bije. Renny Harlin už pro mě byl odepsaný, ale tady ukázal, že i v tomto ručním žánru dokáže natočit konkurenceschopný film, kterému blbá a přeceňovaná Záhada Blair Witch nesahá ani po kotníky. ()

EasternJoe

Pane Bože, za co?! Naprosto skvostná a fantastická předloha zmršená příšerným scénářem, klišoidním "rozuzlením" a typickým americkým stylem. Za co?! ()

TommmyT

Tu záhadu znám již dlouho, fascinuje mě a je to podle mě opravdu dobrý námět na film. Ale tímto filmem cesta k dobrému filmu o Djatlovově výpravě opravdu nevede! Scénárista má moc bujnou fantazii a na některých místech jsou i hloupé dialogy! ()

CheeseFigure odpad!

Už z toho, že ide o horor na motív neobjasneného incidentu, mi bolo jasné, že o skvost filmového priemyslu nepôjde. Ale známy to chcel kukať, tak sa kukalo. A bože, zase som mal pravdu. Samozrejme, film je spočiatku nudný, ako spôsob rozprávania príbehu tvorcovia zvolili found footage, ktorého nie som moc veľký fanúšik. Hlavná baba, čo celú výpravu naplánovala, bola riadne nesympatická kravka. A potom sa blížilo finále, takže sa začalo, konečne, niečo dať. Nuda šla stranou a prišla spŕška hovadín. Scenáristi zobrali asi každú teóriu, ktorá sa k Hore mŕtvych viaže, nahádzali ich na papier, niektoré vyškrtali, pridali ešte jeden nevysvetlený incident (ktorý s Horou mŕtvych nemá absolútne nič spoločné) a to nám naservírovali ako vysvetlenie celej udalosti. Bože, na budúce, keď mi inštinkt bude vravieť, že daný film bude hovadina, tak ho radšej poslúchnem. ()

Carissima

Na filmu mi přijde nejzajímavější zápletka, která je podle skutečné události. Jde o jednu z největších záhad 20. století, a ke všemu byla vyšetřována sověty během studené války, což jakémukoliv vysvětlení nepřispělo. Každopádně film diváka donutí si o této události něco nastudovat. Líbili se mi časté záběry, které byly natočeny jako záběry z kamery, kterou hlavní postava dokumentovala. To velice přispělo hororové atmosféře. Ovšem jak si s rozuzlením této záhady poradil scénárista mi až tak uplně nesedlo. Více by mi tam seděl racionálnější lidský faktor, ale nechci více spoilerovat. Film hodnotím třemi hvězdičkami. ()

Pokri

Príbeh Ďatlovovej expedície je skvelým námetom na mysteriózny horor, ale toto je mimoriadne slabé. Dlhé minúty sa nič nedeje, nudí to a človek trpí pri pohľade na roztrasené zábery - často dokonca v tme. V závere prichádza absurdná snaha o sci-fi rozuzlenie, ktorá je logikou i efektmi nechcene smiešna. ()

Destoroyah

No tak keby nedosrali ten koniec s mutantmi, teleportom a vojakmi tak by to bolo aj dobré, ale ten koniec stál za hovno. Ako z mála ľudí mám rád filmy točené amatérskou kamerou ako napríklad Záhada Blair Witch (1999)  a aj tento sa mi páčil. Do hodiny filmu tu bola aj tajomná atmosféra ktorá sa pomaly rozbiehala ale koniec filmu keď tam vložili mutantov tak to bolo už naozaj celé zle. HODNOTENIE: 6/10 ()

smajlítko

Oficiální text distributora slibuje záhadologickou lahůdku, která nám tak nějak decentně vysvětlí, že "pravda je tam někde venku" a příjemně naježí chlupy na těle. V duchu dokumentárního filmu nás tvůrci zavedou pod tíhou faktů děsivé události s kamerou přímo na místo činu... Jenže veškerá záhadná věc najednou je, že kdejaká tetka a místní povaleč kdesi v zapadlé uralské vísce ovládají bravurně angličtinu. No nic, chápu, scénárista nechtěl vymýšlet dalšího neschopu s báglem. Hlavní aktéři se chovají jako středoškolský lyžařský výcvik a člověk jim v sále multikina přeje pochvíli pěkně ošklivou smrt. Nějaké empatie těžko loudit. Když už to vypadá nadějně, že tahle taškařice skončí trochou děsu a napětí, nenajdou tvůrci jinou cestu než tunelem a špatnými triky. Divákovi je již teď jasné, jak to celé skončí a namísto milého překvapení dostane po čuni pointou. Přála jsem hrdinům smrt již od začátku, ale takhle slabý závěr....ne, to si nezasloužili. Roztřesená rádobyautentická kamera a její baterky jsou navzdory okolnostem věčné. Namísto chuti dozvědět se o reálné události coby základu snímku víc, zůstává touha nechat si vrátit vstupné. Na konci se nechce věřit, že byť se zdál film nekonečný, se vším všudy nepřeťápl dvě hodiny. Zaplaťpánbůh za to. Rozteklá mražená brokolice, která na mne čekala doma na lince po návratu z kina byla děsivější než záhada hory mrtvých. ()

Arkwuill_S

V roce 1959 se vydala výprava mladých ruských studentů na horu, která se nachází v pohoří Ural, a jenž nese název Hora mrtvých. Všichni účastníci výpravy za dosud nevysvětlených okolností zahynuli. Nyní se po jejich stopách vydává výprava pěti amerických studentů, kteří se rozhodli záhadě přijít na kloub. Cesta na místo probíhá v poklidu, ovšem potom se začne dít něco divného, ale to už je pozdě na to zjistit, že nebylo dobré sem chodit... Po delší době jsem se vydal do kina na nějakou novinku. Přečetl jsem si ale první koméntáře, nízké hodnocení mě neodradilo. Ten styl autentičnosti - točit vše za každou cenu, nebo že kamera náhodou zabere, jak se chytnou za ruce, a další úsměvné momenty jako že na daleké Sibiři všichni umí anglicky, ve sněhu není problém najít dříví, všichni jsou fajnově nalíčení a zkušení horští vůdci postaví stany v lavinové oblasti, ale budiž, tohle se ještě dá. Dvě třetiny filmu je divák v napětí, líbilo se mi to a těšil jsem se, co z toho na závěr vypadne. Musím říct, že nápad je to naprosto skvělý a nemá chybu. Ale jak to tak bývá... Opakuji, že mám rád filmy, které se tváří realisticky. Tady jsem měl pocit, že scénárista na závěr onemocněl a tak scénář dokončil někdo z pomocného personálu! Jakmile tam začali poskakovat ti paňácové a křečovitě otevírat držky, tak to bylo v čoudu! Ti to teda podělali, až jsem byl z toho rozčílený. Taková škoda! Od prvního kontaktu s paňácama jsem vytušil, jak to asi bude a trefil jsem se, téměř, ale i tak tam zůstalo hodně nevysvětlených věcí. Například ty stopy okolo tábora! To tam dali jako proč? Asi aby to bylo strašidelnější. Prostě velká škoda, že byl zmařený takový potenciál. ()

djuri1976 odpad!

Dementni jakoby horory typu Pach krve jsou neskutecna picovina a poukazuje na demenci tvurcu a produkce....sracky na n-tou... ()

papez12

Pre nezaujatého človeka bez informácie a vedomosti o incidente na základe, ktorého bol tento film inšpirovaný si myslím, že je to priemerný horor, ktorý má istú atmosféru, ale niektoré veci - ako napríklad scénka kde veľmi dobre anglicky hovoriaca ruská babička rozpráva "rozprávku" - a ako stará vlastne bola keď pred 53 rokmi bola na mieste činu?-vyzerala mlado, čo tam bola v 10 rokoch? 3* ()

Karel.Racek

Ale jo dalo se zhlédnout, pokud to berete jako film který není podle skutečných událostí. Samozřejmě první část filmu je nuda nudovič ale se stoupající stopáží stoupá úměrně napětí, které vygraduje zajímavým rozuzlením. ()

Googooplexer

Také trochu otravné nič moc. Keď sa minú všetky príbehové destinácie, bude tu vždy Rusko, ako vždy prázdne a neprebádané. Už som len čakal, kedy sa do záberu telepuťkuje Mr. Putin ako loví medvede(va). ()

-krusty-

EHF: Podobné záhady jsou vždycky atraktivním tématem pro filmy, příp. horory. A nejinak je tomu i v tomto případě, i když jsem byl lehce rozčarován rozjezdem filmu. Vše je pojato až příliš ve stylu "BLAIR WITCH PROJECT" a o osudu hlavních hrdinů se dozvíme až překvapivě brzo. Skupina dokumentaristů není nijak zvláště sympatická a vy jako divák už jenom laxně čekáte kdo zařve první. Po příchodu k hoře ale film nabírá na obrátkách a já si ani nestačil držet klobouk jak jsme fičeli z kopce. To berte pozitivně i negativně. Celý film má dvě roviny, kdy jedna se odehrává "na cestě" a druhá "v hoře". SPOJLER: Časoprostorová smyčka vám zamotá hlavu tak exkluzivně, že film budete rozdýchávat ještě dlouho po závěrečných titulcích. Buď to berte jako naprosto dechberoucí nápad nebo nebetyčnou blbost. Jako takhle: nápad s časovým tunelem není vůbec špatný, ale potom bych film přejmenoval a nelákal na něj záhadology. Co se týče filmu samotného: herci jsou takoví, jací v podobném filmu vyhovují - k žádnému z nich nepřilnete, jsou vám úplně fuk. Exteriéry povedené...ostatně celý ex-Sovětský Svaz (stejně jako USA) čpí na hony tajemnem, spiknutím, tajnými pokusy nejen z doby "studené války". Na film jsem se těšil, ale nečekal jsem majstrštyk. Viděl jsem před x lety a dalo se to pokousat. S odstupem několika let je to slabota. Vlastně se přistihuji, že hodnotím zajímavé téma a ne nezajímavé zpracování…. ()

Jackie.Cross

Zajímavý námět ten Djatlov. Ovšem provedení už na tom není tak dobře. Zajímavá a netradiční monstra. Ovšem celé to kazí nic nevysvětlující závěr. I tak celkem shlédnutelný film. ()