Záhada Hory mrtvých

Sergei Bespalov

Steve Mirkovich

Kostýmy:

Varvara Avdyushko

Dyatlov Pass Incident je sama o sobě událost na základě který by mohl vzniknout celovečerní mystery trhák a spekulativně všem zasvěcencům objasnit, co se tehdy mohlo stát. Jenomže Renny Harlin to pojal jako "found-footage", děj zasadil do současnosti, před kameru vrazil bandu nevýrazných postav a poslal je do hor vypátrat něco, co ve výsledku vlastně vůbec nevypátrali. Místo toho se všechno obrátilo v Outpost, kde zjistíte ledacos o úplně jiných událostech, než právě o Dyatlov Pass Incident. Protože to ale konec konců není vůbec tak špatná záležitost a protože témata teleportace a cestování časem mi nejsou cizí, nemám problém se třema hvězdama.(19.7.2013)

• Big Bear

Jsem příznivcem legend o Yetim, Jerenovi, Tokovi, Sekvečovi, Bigfootovi... Lecos jsem o tomto stvoření zatím stále unikajícím vědcům a objevitelským expedicícm z celého světa četl. Díky tomu jsem se před časem dozvěděl o Djatlovově expedici i jejím šíleném konci, který sám o sobě je dokonalým námětem na knihu či film, kde si důvod smrti všech členů výpravy může vymyslet každý dle libosti... Netvrdím, že věřím na Yetiho. Ale příjemně ta myšlenka dráždí moji fantazii a najít ráno někde v Himáláji (nebo na Uralu) velké bosé stopy v okolí stanu, kde jsem zabalen do mumie (tedy prakticky znehybněn) spokojeně spal, asi by se mi další noc už tak klidně nehajalo..pověra nepověra... Ohledně Djatlovovy výpravy si nejsem jist, co mohlo způsobit jejich konec. Někteří uživatelé to přisuzují pouhé lavině... Rychlý úprk z rozřezaného stanu zevnitř a bez oblečení by v to nasvědčoval. Ale ta zranění? .... proto jsem s očekáváním čekal na tenhle film. Zajímalo mne jak si tvůrci s dokonale připraveným tématem skutečnými událostmi pohrají. Nevadí mi jako některým fakt, že je podán reportážní formou a vše je točeno na kameru i v klíčových momentech. Ano někde je to proti logice, zachraňovat si život a ještě vše natáčet... Ale v těch temných místech to chápu. Dávno tomu... v podzemním bunkru našeho prvorepublikového opevnění na Dobrošově - díky bouři nahoře vypadla stovky metrů dole elektřina. Většina návštěvníků bunkrů se tiskla v temných a vlhkých chodbách za průvodcem, který jediný měl baterku vyjma mně. Držel jsem totiž v ruce svoji videokameru Panasonic s nočním infra viděním. Sám jsem kolem se be nic neviděl, ale přes výklopný dispej jsem viděl v černo-bílém negativu vše. ---- Až do laviny byl film celkem ucházející. Kladu si otázku, zda by si zkušený horolezec (který byl ve skupince) vybral místo k táboření právě zde odkud se lavina dala čekat... Po lavině a otevření dveří jsem už nestíhal zírat. Pár scén mne leklo, to nezastírám, ale už to celé bylo někde jinde... Škoda, snad se najde někdo jiný, kdo výpravu Djatlova vezme do správných rukou. Dva paňáky samohonky. * *(9.12.2013)

• Tom_Lachtan

Himmler hyml, ono se to povedlo, aneb jak zprznit záhadnou, zajímavou událost, ochotnickým sborem Oregonským! Za pomoci ruční kamery vám zkrachovalý tvůrce předvede diletantskou parodii na horror, přetvořenou do űberbáchorky o všem možném, jen ne o zajímavých věcech! Zcela upřímě, i přes iks ypsilon špatných zvěstí jsem nečekal takovou hovadinu, kde je zajímavé tak možná ssledování logických děr v smysluprostém scénáři, který má logických děr víc, než obchodní federace droidů. Dost ubližuje nesmyslně zvolená kamera found footage ala Blair witch a jiné občas dobré věci, která má celkem kvalitní záznam, tudíž by mohl být použit pro normální natáčení a hlavně, nedává vůbec žádný smysl, protože kamera v žádném případě nemohla být nalezena tak, aby záznam z ní mohl být puštěn v tv vysílání, jak je ukázáno na začátku. Už nikdy víc, tohle nerozluští ani Hercul Poirot.(15.10.2013)

• Terva

CITÁT - Toto jsou fakta.............(20.10.2013)

• Kryton

Renny Harlin klesá na samé dno filmařiny, když si dovolí přijít v roce 2013 s filmem, který vypadá jako z roku 1999. Levná handy cam, nesympatické obsazení a tuny špatně napsaných dialogů. Vrcholem jsou pak špatné efekty, které přebije i stařičká legenda her DOOM. Hodnocení OST: Tím, že se přidá do real-footage hudba, tak se ubere autencitita. Tady i tak moc hudby není. 0/10(12.10.2014)