Záhada Hory mrtvých

Sergei Bespalov

Steve Mirkovich

Kostýmy:

Varvara Avdyushko

Celkem zajímavý hororový film. První půlka je docela nuda, ale pak se to rozjede. Konec je hodně psycho.(31.8.2013)

Tak toto Found Footage se mi líbilo a zaujalo mě. Zajimavé rozuzlení, které je tu alespoň vysvětleno a víte jak ta celá záhada vznikla. Některé tajné projekty se prostě nevyvedou podle představ. :-)(27.6.2015)

• sniper18

Je to podpriemerný dobrodružne ladený horor od Rennyho Harlina. Má celkom dobrý príbeh o pätici amerických študentov, ktorí sa rozhodnú urobiť dokument ohľadom záhadnej Djatlovej výpravy na Urale z päťdesiatych rokov a tak sa vydajú na miesto, aby preskúmali danú oblasť a možno skúsili niečo nájsť. Lenže tu sa dostanú do veľkých problémov a musia čeliť neznámej hrozbe. Spracovanie ma ale moc nezaujalo, táto samotná záhada ohľadom skutočnej výpravy z päťdesiatych rokov ma už dávnejšie veľmi zaujala a aj preto by som skôr uvítal jej spracovanie a hlavne z ruskej produkcie, než takýto samoúčelný americký výmysel o Američanoch, ktorí to samozrejme idú riešiť, ale nad to sa ešte dokážem povzniesť, horšie je to už so samotným dejom a prevedením. Už úvod popisujúci skutočné udalosti miesto mrazivého pocitu pôsobí len úplne vlažne a o tom arogantnom prístupe študenta pred počítačom už radšej ani nehovorím, ale dá sa na to pozerať a hlavne po prenesení deja do hôr je to už aspoň obstojná zábava s pár zaujímavejšími situáciami. No keď sa už dej presunie do interiérov, kedy má začať vrchol filmu to už ale ide úplne mimo, miesto očakávaného mrazivého hororového thrilleru sa z toho stane preplácaná hlúposť, ktorá pôsobí len smiešne, jedine ten úplný záver je aspoň celkom zaujímavý, ale to je tak všetko. A navyše miesto toho, aby tvorcovia skúsili vysvetliť, čo sa vlastne stalo pôvodnej výprave si len vymysleli nové veci, takmer všetky úplne hlúpe a venovali sa len tomu a tak som sa nakoniec vôbec nedozvedel názor tvorcov na to, prečo pôvodná výprava tak dopadla, takže vlastne len využili poriadne nepríjemnú skutočnú udalosť na svoje infantilné nápady. A ten koncept ručnej kamery je tu úplne mimo, proti nemu celkovo ešte nič nemám, lenže tu sa tvorcovia vôbec nedokázali držať svojich pravidiel a tak to pôsobí len hlúpo. Takže ani po hororovej stránke nemôžem byť spokojný, atmosféra a napätie sú len také vlažné a aj to len v horskej časti, pričom toto je to najlepšie, čo film po tejto stránke ponúka, zvyšok na čele s tými digitálnymi postavami je už len na smiech. Herecké obsadenie ma moc nezaujalo, nemôžem povedať, že by mi z hlavných postáv niekto vadil, ale ani ma vôbec nikto nezaujal. Réžia a technická stránka sú rozhodne sklamaním, ešte tá vizuálna stránka občas pôsobí obstojným dojmom, ale inak je všetko úplne mimo od nezvládnutia štýlu ručnej kamery až po hororové prvky. Nemôžem povedať, že by som bol výraznejšie sklamaný, od Američanov som seriózny prístup k takejto téme ani nečakal, ale toto mi už príde poriadne neúctivé voči skutočným obetiam. Ale aj keď si to odmyslím, stále je to slabý horor, ktorý je podpriemerný takmer v každom ohľade. 44%(3.9.2013)

Mám pro FF slabost, i zde jsem byl spokojený, přesně do chvíle, než vlezli do bunkru. Od té chvíle to aspiruje na nejdebilnější FF kravinu všech dob, nemluvě o videoherní CGI, což je u filmu, který se snaží navodit co největší dojem reálnosti, neodpustitelný prohřešek. 55%(27.7.2013)

• PinokKio

Renny Harlin už je prostě totálně mimo mísu. Hrábnout po scénáři se sice zajímavým tématem, ale s několikaletým křížkem po funuse díky Záhadě Blair Witch, které se to tak moc podobá (výprava za tajemným zlem, všudypřítomná ruční kamera, spousta odrazování od místních) .. už tady to smrdělo . Mám dokonce pocit, že si režisér hlavně ten scénář ani nedočetl, protože konec je směsicí absurdit a díky němu vyvstává spousta otázek, na které snad ani nejde odpovědět ..(1.8.2013)

• - Film je natočený podľa skutočných udalosti, ktoré sa stali v roku 1959 jednej lyžiarskej expedícii. Hora, kde sa daná tragédia odohrala, bola neskôr pomenovaná na Dyatlov Pass. (Slunkoo)