Hluboko v oregonských lesích se ukrývá dobře vycvičený zabiják Aaron Hallam (Benicio Del Toro), který utekl ze služby u speciální vojenské jednotky. Když brutálně zavraždí čtyři lovce, zvláštní agentka FBI Abby Durrell (Connie Nielsen) požádá o pomoc L. T. Bonhama (Tommy Lee Jones). Ten jediný jí může pomoct. Bonham je v důchodu, a tak zpočátku váhá. Roky strávené u speciálních jednotek tím, že učil ostatní vojáky, jak zabíjet, nechal daleko za sebou. Ale pak si uvědomí, že vrahem je jeden z jeho bývalých „žáků“. Musí ho zastavit, a proto se vydá do lesů úplně sám. (TV Prima)

nash.

***1/2 - souboj dvou titánů, kolem nichž krouží desítky neschopných statistů, kteří nemají představu o síle souboje, který se před nimi odehrává... Jones i Del Toro své postavy zvládli skvěle a na minimu prostoru jim dokázali vtisknout nejen charakter, ale také minulost, které je oba poznamenala. Současně dokázali divákům nejen zprostředkovat pocity svých postav, ale také pro své postavy získali pochopení diváka.. Dobře se to rozjelo, dobře to šllapalo.. jenže pak se to nějak podělalo.. v poslední čtvrtině tomu úplně spadnul řetěz.. a ten závěrečný duel, to už byla hotová fraška... škoda... ()

Slarque

Drsný souboj Tommyho Lee Jonese a Benicia Del Tora je opravdu štvanicí ozdobenou pár efektními souboji na nože. Ostatní ve filmu jsou jen lehce načrtnutí přihrávači a oběti. William Friedkin ja další zkušený mazák, takže řemeslně není filmu co vytknout. Zbývá jedna podstatná položka – scénář. Ten jednak vykrádá, co může, a ve zbytku nutí postavy vyvádět nesmyslné blbosti. Škoda, tahle trojka měla na víc. ()

Rocky62

Smrdí to sice kýčem a k realističnosti to má na míle daleko, ale já už dlouho neviděl film s tak pevně nasazeným tempem od úvodních až do závěrečných titulků. Scénář je jedno velké klišé, což Štvance zahání do béčkových vod, ale záchranný kruh mu hází skvěle nasnímané bitky, krev a brutalita. Takový mix Heatu a The Edge. ()

klerik

UTEČENEC+RAMBO Krásne nože, príjemí herci. Len času je málo a režisér nám chcel asi povedať viac ako stihol... ()

SeBig

Fajn naháněčka zase s Lý Džounsem..jak jinak.. at už se naháněj nevinný vrazi, uprchlíci, ufoni nebo netopýři.. on u toho prostě nesmí chybět ()

Chrustyn

Uprchlík zkombinovaný s prvním Rambem v syrovém thrilleru jak ze sedmdesátek. Pomalé, chladné s výbornou akcí ale od tvůrce legendarní "Farncouzské spojky" jsem čekal víc. ()

LaciLC

Charizmatický učiteľ Tommy Lee Jones verzus výborne hrajúci žiak Benicio Del Toro v drsnom thrilleri režiséra EXORCISTU, či FRANCÚZSKEJ SPOJKY... Veľmi príjemné prekvapenie, ktoré svojou zámernou chladnosťou a brutalitou rozhodne nepatrí do žánrového priemeru, hoci je pomerne neoriginálne a občas nie tak úplne logické. Ale ako som už spomínal, William Friedkin potešil... ()

korbitch22

Bylo mě řečeno,že je to blbost,koupil jsem,neprohloupil jsem,výborná věcička od pana Friedkina.Trošku to nedává smysl,ale herecké výkony,napětí,hudba a akce to je naprosto skvělé. ()

SOLOM.

Tady bohužel musím souhlasit, že ač jindy docela úspěšný režisér William Friedkin šlápnul celkem do lejna. Začátek byl ještě jakžtakž solidní – brutální úvod v Kosovu, následné zabití obou lovců i příchod Tommyho Lee Jonese na scénu. Říkal jsem si, že půjde o další solidní podívanou a akční béčko, jenže ON sám tvůrce z toho nakonec udělal po přechodu do města (ta honička napříč městem byla pěkně na chuja, policajti se chovali jak retardi) akční céčko. Finální pasáž ala krvavá řežba učitele s žákem byla sice na oko lahodící (díky krvi), ovšem ta příprava zbraní – pastí zcela nereálná (za tak krátkou chvíli ze sebe udělal uměleckého kováře i pokládače pastí – neměl šanci hoch stihnout…Představitelé hlavních rolí Jones i Del Toro podali slušné výkony, Connie Nielsen nikdy nebyla k zahození – bohužel tvůrčích přešlapů tu bylo tolik, že tomu prostě nemůžu dát ani průměrné ohodnocení.45% ()

Bauer

A tohle že bylo v kinech jo? Tomu se mi nechce ani věřit. Bych to tipoval spíš na televizní film, který půjde ve středu od 20,00 na Nově. Asi se mi to zdálo, ale film hodně kopíroval pár znamých filmů. Tak třeba ten začátek v tom lese mi hodně připomínal Ramba a to, že se nějaký voják schovává v lese a ruplo mu v hlavě mi zase připomínalo Apokalypsu. Našel bych tam ale i další film třeba Uprchlíka. Nejhorší je, jak je to nudné. Hlavně scény v lese! 15 minut sledujeme, jak chlápek sleduje magora. Nuda!!! Na druhou stranu konec v městské části je docela solidní a úplně to zkazí konec, kdy se tam dva muži sekají nožema do těla. Je to docela škoda, protože Štvanec má jednu silnou stránku a to v obsazení. Tommy Lee Jones je borec a asi má rád role, kdy někoho pronásleduje. A Benicio Del Toro má talent. Velká škoda! Od oscarového režiséra Williama Friedkina bych čekal něco lepšího a zabavnějšího! ()

Morholt

Učitel vs. žák. Tommy Lee Jones nahání po lese, po městě i v kanálech jím vycvičeného zabijáka Benicia Del Tora, kterému po jedné z akcí ruplo v bedně. Celkem průměrná podívaná, ve které mě zaujalo úvodní válečné běsnění v Kosovu (jakkoliv bylo nevěrohodné) a závěrečná honička, ale to, co se dělo mezi tím, bylo takové nemastné neslané a nedotažené - Del Torova postava by si zkrátka zasloužila trochu více rozvést. Pouhé náznaky mě dvakrát neuspokojily. Stejně tak kupa nelogičností jako byla třeba městská část pronásledování - na bulváru plném lidí by se Tommymu ztratil i amatér. Plusem jsou herecké výkony obou ústředních hráčů, ale ti to sami vytrhnout nemohli. 60% ()

Gary

Velice dobře natočený snímek.William Friedkin konečně po delší době natočil něco akčnějšího a zábavnějšího, než jeho Žít a zemřít v L.A. apod. Tommy Lee Jones je ve skvělé formě (i po deseti letech od Uprchlíka).Samozřejmě, při pohledu na něj a na vodopády si na Uprchlíka vzpomenu, ale je to naštěstí něco jiného, než právě zmiňovaný Uprchlík, Šerifové nebo dvojí obvinění.Je to zajímavé a mohl se z toho vymáčknout ještě šťavnatější film.Ovšem nabízí to i tak dost.Benicio Del Toro nezklamal.Ač je jeho kosovský důsledek podivný.Zkrátka je to rozhodně zábavné. 2005 - Po druhém shlédnutí celkem úporná nuda - snižuji na*** ()

5150

Přes množství dějových nelogičností, se mi to líbilo. Nechybělo napětí, dobrá akce (hlavně závěrečný souboj byl výborný) ..a nakonec i herci byli ok. Navíc potěšilo i někoik dalších maličkostí - mj. píseň "The Man Comes Around" zpívá Johnny Cash..)) ()

Tommassi3

"Kolik vám dáme času ??" - "Nevrátím-li se do dvou dnů, jsem mrtvej !!" ;) Otřískaný režisér William Friedkin natočil temný thriller o učiteli a žákovi, o pocitech viny, o nočních můrách a v prvé řadě o zabíjení v jeho primární animální podstatě naprosto věrný svému trademarku a osvědčenému rukopisu v čele s výraznými rysy jako strohost a spontaneita, které dělají z jeho snímků velmi jedinečné a neopakovatelné záležitosti !! Oheň, detaily očí, tváře ve stínu, kakofonická zvuková stopa, celá ta kosovská expozice, byť tradičně hollywoodsky zjednodušující a poněkud zbytečná a nic neříkající, asociuje Coppolovu Apokalypsu stejně jako pozdější sestup do Hallamovy trýzněné duše. Vztah učitele a žáka, otce a syna, potažmo veterána a uprchlíka zase jako by vypadl z Ramba, podobně jako scény v lese. V dusném lesním tichu a špinavé všudypřítomné zeleni najdete něco z Predátora. Maskulinita a testosteron, krev, pot a špína jednoho dostane do kolen, stejně jako film o mužích bojujících s jinými muži, s přírodou i se sebou samými. Friedkinův Štvanec nabízí naprosté minimum děje, zbytečných slov zrovna tak, tradičně se soustředí zejména na atmosféru a akci s důrazem na syrovost a úspornou, leč velmi přesvědčivou, explicitu násilí.. Na atmosféru pralesa, ze kterého jsme kdysi vyšli a jehož temnotu máme pořád ještě v srdci. Na akci, kdy proti sobě stojí dva muži a jejich nože a není slyšet nic než hekání a supění. V thrillerovém žánru není v dnešní době technicky maximálně dokonalých spektáklů a urputné snahy o hrdiny, kteří jsou co nejvíc cool, nic tak osvěžujícího a působivého jako tahle oldschoolová prostota, kterou Friedkin vždy uměl fantastickým způsobem prodat. Sám, původně dokumentarista, dokáže vytvořit dojem autenticity, vtáhnout diváka přímo doprostřed souboje, zároveň za sebe však s neviditelnou precizností a rutinou skládá desítky kratičkých záběrů tak, aby se žádný z nich neopakoval, a divák tak neměl šanci se nudit.. Ve filmu jsou takové sekvence dvě, přičemž první se odehraje v lese, druhá ve velkoměstě, obě dvě dokázali tvůrci nasnímat prakticky stejně, jako v džungli. Zde je třeba se poklonit Calebu Deschanelovi, jehož dynamické kameře, která ruku v ruce se střihem Augie Hess diváka udržuje v neustálém napětí jako šelmu číhající na kořist, není absolutně co vytknout. Del Torův Hallam využívá každé možnosti setřást pronásledovatele a Jonesův L. T. zase nepropásne jedinou stopu, ať už se noha štvance obtiskuje do mechu nebo do betonu, byť uznávám, že to nakonec může působit poněkud nereálně. Vše se děje mlčky, v naprosté spjatosti s prostředím a pohrouženosti do útěku, respektive lovu. A nesmíme zapomenout na rovinu etickou, kterou Friedkin velmi umně a nepodbízivě servíruje. L. T. učí zabíjení, tedy něco, co nikdy sám nezkusil, ale přesto na každém mrtvém cítí podíl viny. Právě zde na mě však příběh, respektive postava učitele - teoretika Tommyho Lee Jonese, který za Hallamovu situaci nese vinu hned dvojnásobnou, protože neodpovídal na jeho dopisy, až příliš nevěrohodně. Příčiny Hallovy řekněme psychické proměny Friedkin naštěstí nijak zvlášť nerozvádí, přílišné psychologizování by mlčenlivou sevřenost snímku zabilo, zůstává tak u válečného traumatu, kromě toho jsem to skvělému Del Torovi prostě bezezbytku věřil. Paradoxně jeho Hallam ve Štvanci vlastně představuje eticky nejčistší postavu, protože dělá vlastně pouze to, co ho naučili, a když zabíjí, zabíjí sváteční lovce, kteří si na jeleny berou supermoderní arzenál, což samozřejmě považuje za nedůstojné, přičemž L.T. ho svým způsobem chápe. Všimněte si, že ani jeden z nich za celý film nevypálí byť jedinou kulku !! Jeden v tomto faktu cítí něco z prastaré úcty lovce vůči kořisti, zde je právě ta zmiňovaná důstojnost, která ostatně proniká celým filmem. Divák tu nenajde žádné hlášky, žádnou prvoplánovitost, žádné hraní na efekt, jen starou dobrou poctivou filmařinu !! Friedkin vždy věřil a spoléhal na své tvrzení, že dobrý casting dělá 80-90% úspěchu filmu. Oscaroví Benicio Del Toro, který zde nesnese výhrady, a famózní Tommy Lee Jones, který hraje jako nikdy, ač vypadá poněkud staře, tyto předpoklady bezesporu splňují. Samozřejmě i díky naprosto vhodnému a údernému soundtracku Briana Tylera a umírněné stopáži podporující výslednou svižnost v konečném zúčtování Štvance vnímám jako takřka dokonalý film a vrchol tvorby Williama Friedkina, který se však nedokáže vyvarovat tradičních amerických filmařských nešvarů v podobě žvástů o demokracii a křečovitého patetismu, navíc i místy doplácí i na poněkud přepáleně toporný scénář. Charakterizační scéna, v níž Tommy Lee Jones vysvobozuje vlka z pasti, aby pak následně šel dát přes držku pytlákům, i fakt, že si oba soupeři před závěrečným soubojem vyrobí nové nože, jeden z plátu železa, druhý z kamene, což sice údajně odpovídá reálnému výcviku i faktickým schopnostem speciálních jednotek, působí neskutečně přehnaně. () (méně) (více)

bouncer

Není to rozhodně špatný filmek, ale zdá se mi, že si hraje na víc, než doopravdy je...průměrný thriller s dobrým hereckým obsazením, který se dal zvládnout určitě lépe. ()

murakamigirl

Tento príbeh krváca aspoň tak ako jeho hlavní na nože protagonisti v záverečnom súboji. Hrôza, akú je ťažko opísať a ja si ju už ani nemienim pripomínať. Tomuto sa hovorí totálne zbytočne zobrazené násilie. Medzi * až **. Zaujímavý komentár: kleopatra ......Bŕŕŕ......! ()

Terva

CITÁT - Kosovo 1999. Albánští civilisté jsou vystaveni krutostem srbských vojáků. Americké tajné jednotky se blíží. Hudba : Brian Tyler. Benicio Del Toro si během rvačky s Tommy Lee Jonesem zlomil zápěstí, čímž zastavil na čtyři měsíce natáčení a díky tomu se posunul i datum premiéry. ()

Dale

Tréner špeciálnych zabijakov pre armádu a jeho žiak spolu celý film hrajú nejakú hru, trošku sa ponaháňajú, trošku pokecajú, občas si dajú aj férovku (ktorá ale nevyzerá ako bitka dvoch profíkov, skôr ako dvoch opitých v krčme). Miestami vás obaja prekvapia svojimi skvelými metódami stopovania/skrývania, no hneď na to zase tým, že sa chovajú ako úplní amatéri. Del Toro si sedí v dome svojej kočky, zatiaľčo má ona na návšteve agentov FBI, následná autonaháňačka je ako z grotesky, keď kopa agentov a policajtov nedokáže chytiť zablokovaného Benicia, ktorý sa 5 minút prebíja cez stojace autá. Ten jeho prevoz je tiež výsmechom, keď mu dajú dostatočne voľné putá, aby ľahšie premohol tých dvoch amatérov, čo sa s ním vezú, aj keď si oni boli vedomí, aký je nebezpečný zabijak. Čo k tomu ešte dodať? Bez nápadu, bez napätia, proste blbina, z ktorej by mal Rambo záchvat smiechu. ()

Zemřel režisér William Friedkin

Zemřel režisér William Friedkin