Batesův motel

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller
USA, (2013–2017), 36 h 1 min (Minutáž: 39–47 min)

Hudba:

Chris Bacon

Freddie Highmore, Vera Farmiga, Max Thieriot, Olivia Cooke, Nestor Carbonell, Nicola Peltz, Mike Vogel, Kenny Johnson, Keegan Connor Tracy, Ian Tracey (více)

Série(5) / Epizody(50)

Krev je hustší než voda aneb Jak to bylo před Hitchcockem. Hitchcockův klasický horor Psycho (1960), natočený podle románu Roberta Blocha, patří do pomyslného zlatého fondu světové kinematografie a od doby svého vzniku vybízí k různým pokračováním, přepracováním i bezostyšným napodobeninám. A tak máme Psycho II (1983), Psycho III (1986), Psycho IV: Začátek (TV-1990) a také remake režiséra Guse Van Santa (1998), pyšnící se tím, že sleduje mistrův originál záběr po záběru (není to do důsledku pravda).
Seriál Batesův motel „vychází z postav Blochova románu Psycho a ze způsobu, jak byly zobrazeny v Hitchcockově stejnojmenném filmu". Jeho tvůrci Carlton Cuse, Kerry Ehrin a Anthony Cipriano zvolili v poslední době oblíbený přístup tzv. prequelu, tedy rekonstrukci předcházejících osudů hlavních protagonistů. Děj ovšem přenesli do současnosti a také změnili jeho místo. Příběh se neodehrává ve smyšleném kalifornském Fairvale, nýbrž ve fiktivním oregonském pobřežním městečku White Pine Bay. Tam přijíždějí čerstvě ovdovělá Norma Batesová (Vera Farmigaová) s šestnáctiletým synem Normanem (Freddie Highmore) a zabydlují se v motelu, který Norma koupila z manželovy pojistky a kde chtějí oba začít nový život.
Norman se seznamuje se spolužačkami Bradley (Nicola Peltzová) a Emmou (Olivia Cookeová) a Norma zase poznává především místní představitele zákona, šerifa Romera (Nestor Carbonell) a jeho zástupce Zacka (Mike Vogel). Norman působí navenek normálním dojmem, ale je z něho cítit všudypřítomné napětí a jeho vztah k matce je přinejmenším zvláštní. Do děje první řady významně zasáhnou bývalý majitel motelu a také Normanův starší sourozenec Dylan (Max Thieriot), který se k nim nastěhuje. Poklidné městečko, kde se zdánlivě nic neděje, skrývá některá nepěkná tajemství, jež fungování Batesova motelu přímo ovlivní. (Česká televize)

Mr.Mick

Pilot: Priemer, Vera Farmiga mi prišla strašne otravná ako keby si chcela ukradnúť celý pilot pre seba ale nedarilo sa jej to lebo strašne prehrávala a Freddie Highmore ktorý bol podstatne lepší a do postavy sa hodí no zatiaľ neukázal nič čo Normana vystihovalo v originálnom Psychu. V podstate nečakal som nič prevratné ale pilot ma nezaujal na toľko aby som pokračoval v sledovaní v týždenných prestávkach. Možno sa k Bates Motel vrátim ak nebudem mať žiaden zaujímavejší seriál. No zajtra začína v televízii vyčíňať ďalší významný vrah a k tomu aj gurmán - Hannibal do ktorého dávam oveľa väčšie nádeje, tak dúfam že nesklame. ()

wampire23

Najviac ma irituje ten kontrast medzi klasickými motívmi a modernými výdobytkami doby. Na jednu stranu tu máme motel a dom z 50. rokov, staromódne oblečenie a pod. a na druhej strane moderné telefóny, telky a autá. Prečo? Prečo to nemohlo ostať situované v dobe pred prvým Psychom. Postavy dvoch hlavných hrdinov sú skvele obsadené a najmä sú uveriteľné. Škoda toho mixu období. ()

sedlo03

Po 5 dílech už musím hodnotit a to tak, že rovnou za 5*. Překvapení sezóny a já jen pevně doufám, že si to udrží tu neskutečně vysoce nastavenou latku. ()

Thomm

Asi dobrý, kvalitně natočený to je, ale něco mi chybí. A něco zase přebývá - například až moc šílená Vera Farmiga, kterou nemám rád defaultně, v Bates Motelu pak ještě míň. Šílim z ní já sám, žádný překvapení, že Normanovi časem hrábne. ()

BlackHood

Pilot byl do poloviny nudný, až jsem myslel, že to vypnu, ale naštěstí se to rozehrálo ;) Vlastně celý seriál je nudný, ale něco mě k němu strašně táhne. Avšak třetí a čtvrtá série už jde s kvalitou dolů. Znova bych se na to nezačal dívat. Snad jen první dva díly byly opravdu povedené... ()

Hepy13

Každý kdo zná slavné Psycho, tak určitě by si neměl nechat uniknout tenhle seriál. Né že by se tak uplně svou kvalitou vyrovnal svému staršímu filmovému dědečkovi. Ale už jen ze zvědavosti a zajímavosti za to zlédnutí stojí. Zamlouvá se mi, že serialový děj probíhá v současné době. Ale pozor, zároveň před psychem v době dospívajícího Normana a jeho Matky. Kde oba dva jsou...no jak to říct, poněkud lehce psychicky narušený. Mimochodem Vera Farmiga jí hraje teda perfektně. Taková malá věc co se mi nelíbí, ale nedá mi to, a musím se o ní prostě zmínit. A to je úvodní znělka, vlastně spíš Ne-znělka. Takovýto seriál odkazující na nejslavnejší horor by si určitě zasloužil kvalitní znělku. Líbila by se mi nějaká pěkná s prvky slavného psycha (nůž ve sprše, odtékající krev v koupelně, preparovaná zvířata, bažina, záběry na opuštěnou dálnici, motel i dům nasnímaný z venku, tak i zevnitř, v podkresu pořádně hororové hudby). Každopádně budu sledovat dál, a zvláště u Batesova Motelu se těším na závěr celého seriálu, jak k tomu scénáristi přistoupí. Jestli ho ukončí tam kde se odehrávalo Psycho, a nebo jestli půjdou ještě dál. Nechme se překvapit, nicméně Norman má už po druhé sérii celkem slušnou bilanci obětí. ()

adelina8

První sezóny perfektní, pak už to má bohužel sestupnou tendenci. Čtvrtá série je zbytečně natahovaná a prakticky bezobsažná. ()

Blueeyes

Pro mne jeden z nejlepších současných seriálů. Perfektně napsané a dokonale zahrané charaktery, zajímavá tíživá atmosféra a zcela jasná předzvěst blížícího se průšvihu - to je bohužel trošku nevýhoda prequelů, jeden ví kam to asi povede (ačkoli vždycky taky ne). Postavy Normy a Normana jsou úžasně působivé, přesvědčivé a děsivé, každá svým vlastním způsobem. Herecké výkony obou se s každou jednou epizodou lepší a lepší, a to co Freddie Highmore ukázal v páté sérii, tam tedy klobouk dolů! Právě poslední série nicméně stopro překvapí nejednoho diváka .... ale když se od toho oprostím, musím zatleskat, byl to pěknej závěr. Plus musím ocenit milý návrat jedné z mých nejmilovanějších postav. Prožila jsem v Batesovic motelu hezká léta a tahle řádně pomatená rodina mi bude chybět. ()

Haniczka

Dřevěnej strašidelnej baráček na kopci a schodiště k němu postavený z tolika betonu, že by to stačilo na další dva domy i se sklepením pro další dva Normany. Původní schody jsou přeci jen subtilnější. Ovšem herecké obsazení výtečné, a kdyby se ještě trošku přitvrdilo a ubralo na dílech, nevadilo by to. Aluzemi a iluzemi protkaná nádivka na výbornou. ()

rusty09

První 4 díly výborný, uvidíme po dalších pár dílech jak to bude, ale zatím je to na hranici 4-5. Pokud mě to fakt chytne, tak se tomu nebojim dát 5, teď jde o to, jestli to kvalitu z prvních 4 dílu udrží. ()

KOZEL84

Po tomhle seriálu by se Psycho (neviděl-na co taky,každý ví o čem to je a počítám,že těch sto let tomu na děsivosti nepřidalo) mohlo přejmenovat na ''Řadového občana''.Z velmi dobrého startu se časem stává vynucená otravnost a jestli budu čučet i na další série,tak asi jenom kvůli Verči. ()

warrenur

Po dopozerani prvej serie, musim vyjadrit velku spokojnost s tymto mystery-kuskom. Mestecko a hlavne jeho obyvatelov, ktorych kazdym dielom spoznavame, opriadli urcitou davkou tajomna. Co je ale esenciou celeho, je vynikajuco vykresleny vztah vzajomne citovo naviazanej matky a a jej syna. Vera Farmiga je dokonala. Zazival som podobne herecke ocarenie ako zo serialovej Carrie z Homeland. Psychoticka, naladova, milucka, zuriva. Zaujimave "garde" dotvara syn Norman. Freddie je ozaj pasujucim kandidatom. Zakriknuty, uprimny, neisty maminkin synacik. :) Hlavne, drzi to spolu i ako celok. Paradna atmosfera sa za doprovodu prijemnej hudby postupne taha celym serialom. Nove charaktery sa v jednotlivych dieloch vynaraju prirodzene a ich chovanie nastastie nie je stupidne. To iste plati i pre dialogy. Prva seria predstavila hlavnych akterov a zaverecna cast i skok v dalsom smerovani Normana. Tesim sa na dvojku a dufam, ze porcie budu temnejsie. Odporucam. Dovetok: A prisla tretia a i stvrta a latka ostala stale vysoko, hoci sem-tam nejaka cast nie je az taka zaujimava. Sem-tam ma tiez urcite emocne vypatia medzi prepnutou mamickou a prepnutym syncekom doslova otravovali, napriek tomu sa dej presuval uspokojivo a v spravnom ocakavani napatia. Ako celok tych 70%. Po piatej serii, ktora ma moc nebrala a castym tlacenym na pilu, okrem par vydarenych vedlajsich linii idem nizsie. 60% ()

Omnislash

pilot vyborny, prvni serie skvela. druha serie ovsem o poznani horsi. chovani postav prestalo davat jakykoliv smysl a na sto honu z toho smrdela snaha podstrcit divakovi silene postavicky. bohuzel to ale pusobi spise dojmem, ze v hlave to nemaji v poradku sami autori.. ztraci to hlavu i patu a chybi tomu nejaka obecna konzistence napric serialem a vyvoj. skoda. treti serie vylozene o nicem. autori uz pri praci s jednotlivymi postavami zcela ztratili soudnost - 3/5 ()

edie sedgwic

Lepsie tri *. Myslim, ze serial ma pramalo spolocneho s Hitchcockovym filmom ci romanom Roberta Blocha, napriek tomu je vcelku zaujimavy a pozeratelny. Vyskytuje sa tam mnozstvo bizarnych postav ale napriek tomu je najnapinavejsie sledovat tak netradicny vztah Normy a Normana. ()

Kajusska01

Mám za sebou první sérii a jsem v půlce druhé - hodnocení musím zvednout. Tento seriál je podivný, hrůzunahánějcí, znepokojivý, šílený... K hlavním postavám chováte jisté sympatie a zároveň je nesnášíte za to, jak moc psychicky narušené jsou. Dalo by se říci, že jsem si vypracovala Stockholmský syndrom. Creepy! - zatím ****, uvidíme, co přinese 3. série. ()

Košoun

1. série Láska na první pohled! Skvěle napsané (znalost Psycha není nutností), výborná atmosféra a hlavně vynikající herci - Freddie Highmore a Vera Farminga byli opravdu trefou do černého. I když má série jen 10 dílů, stane se v ní tolik událostí a zvratů, že nebudete moci přestat seriál sledovat. I když závěrečný cliffhanger nebyl nijak překvapující, tak se nemůžu dočkat dalšího pokračování... ()

zahadum

Hustý a hutný a ku koncu aj hnusný seriál aký nemá obdoby...prečo ? Filmová legenda Psycho tu opäť ožíva ale netradične v duchu čo tomu predchádzalo. Samozrejme tvorcovia sa vyhli konfrontácii s filmovou legendou a seriál sa odohráva na inom mieste, v inom čase a za iných veľmi odlišných situácii ktoré ale silne pripomínajú dej filmu Psycho. Famózne stvárnenie postavy Normana Batesa hereckým predstaviteľom menom Freddie Highmore nemá význam opisovať. Ja sa len divím tomu, že nedostal za tento špičkový výkon žiadnu cenu. Rovnako kladne hodnotím Veru Farmigaovú ako predstaviteľku mamy Normana Batesa. Je to ťažké psychologické dielo ktoré má silné dejové zvraty a uveriteľnú atmosféru ktorá sa ale trošku v piatej záverečnej sérii odtrhne z reťaze. Celkovo to ale hodnotím veľmi kladne a rozhodne odporúčam všetkým priaznivcom kvalitného thrilleru kde sú prvky tajomnej atmosféry ktorá sa nedá presne opísať. Zaujímavá postava mala prezývku Chic. ()

Brousitch

"Je v pořádku identifikovat se s postavou jakou je Norman. Jde o tu dramatickou ironii, kdy lidé vědí, že nakonec skončí u vraždění lidí. Jestli to ví nebo neví sám Norman od začátku, to už je jiná věc. On netuší, že se to za 20 let stane, že Marion Crane přijede do motelu, takže je fajn navodit trochu temnější atmosféru. Na druhou stranu je ale taky hodnej kluk. Jak se seriál vyvíjí, tak skoro chcete, aby byl normální, hlavně když je pryč od své matky a zažívá ten konflikt mezi životem s ní a úplně novým životem na střední, který je plný holek, co se mu líbí. To je ta chvíle, kdy si říkáte, že by mohl být někým jiným. Má příležitost nebýt vrahem, ale my stejně víme, že tak nakonec skončí." - Freddie Highmore ()

Mahoney.

Horory nemusím najmä také krváky alebo také ktoré ma naozaj dokážu vystrašiť. Psycho bol jedne z hororov ktoré môžem. Tento seriál mi učaroval. Po štyroch epizódach zatial 5hviezdičiek, uvidím ako sa vyvinie séria. Vera Farmiga je úžasna, najmä v hororoch a Freddie Highmore hrá postavu Normana neuveriteľne dobre. ()

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga