Reklama

Reklama

Případy 1. oddělení - Série 3

(série)
Česko, 2022, 13 h 14 min (Minutáž: 53–70 min)

Hrají:

Ondřej Vetchý, Juraj Loj, Filip Blažek, Petr Stach, Barbora Bočková, Miroslav Vladyka, Miroslav Hanuš, Ondřej Malý, Sabina Remundová, Lucie Štěpánková (více)
(další profese)

Epizody(13)

Obsahy(1)

Základní tým 1. oddělení se znovu pouští do práce. Všichni jsou o šest let starší. A v jejich oboru se mnohé proměnilo. Pachatelé jsou sebevědomější, odolnější. Moderní technologie proměňují chování společnosti. Facebook, WhatsApp, Instagram, YouTube, nástup internetové kriminality… Policie je teď spíše jako firma. Manažerský titul MBA je víc než kriminalistická praxe. Porady po Skypu, elektronické knihy jízd, excelové tabulky na vše. Staré se potkává s novým. I ke známým vyšetřovatelům se připojují nové postavy, jejich charaktery se vyvíjejí, vznikají nové vztahy a animozity. (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (72)

  • Miroslav Hanuš se na natáčení cítil tak dobře, že si dobrovolně dával „přesčasy“ a při natáčení scén, v nichž postava Korejse vystupovat neměla, v pozadí vyvěšoval papíry na nástěnku. Když to dělal podruhé a scéna už byla natočená, scriptka se vyděsila, že podle scénáře ten den Korejs vůbec nemá být v budově. Jeho postavu tak museli v záběrech rozmazat během postprodukce. (melica)
  • Některé detaily v chování ředitelky Drábové byly podle scenáristy Josefa Mareše inspirovány tím, co ho štvalo na jeho nadřízené, kvůli níž nakonec od policie odešel. Například to, že místo osobních schůzek s podřízenými vedla pouze videokonference, a když se jí někdo zeptal na něco nepříjemného, hovor ukončila. O 1. oddělení měla pronést větu: „Připadá mi, že jsem přišla někam do středověku,“ kterou v seriálu Drábová (Lucie Štěpánková) také řekne. (melica)
  • Když bývalý šéf pražského 1. oddělení a scenárista Josef Mareš poslal druhému scenáristovi Janu Malindovi předběžný seznam případů pro 3. sérii, byl Malinda značně překvapen, že neobsahuje případ vraha pražských taxikářů, jenž byl ve své době hojně medializovaný. Když se Malinda Mareše přímo zeptal, proč tento případ není v předběžném plánu, tak mu Mareš vysvětil, že rozřešení taxivraha se tak trochu rozmělnilo a celkově nebyl případ uzavřen podle jeho představ. Malinda ale Mareše přesvědčil, aby taxivraha zrealizovali, že není žádná ostuda, když se případ nevyvíjí tak, jak by si vyšetřovatelé představovali – a tak je případ taxivraha ve 3. sérii obsažen (epizody Taxivrah – 2022 a Tramvaj – 2022). (Šéfik)
  • V květnu 2015, tedy v době, kdy se již natáčela 2. řada, média oznámila, že byl chycen (tehdy zatím jen pravděpodobný) vrah taxikářů David Virgulák. Jeden ze článků, který tuto informaci přinášel, nasdílel i oficiální facebookový profil Případů 1. oddělení s komentářem, že pokud tomu tak skutečně je, mají radost. V diskuzi příspěvku se prakticky ihned objevilo několik nadšených komentářů, že by se jednalo o skvělý námět pro některý díl ze 3. série, ty ale utichly ve chvíli, kdy někdo s odkazem na vyjádření tvůrců napsal, že 2. série bude definitivně poslední. O 6 let později 3. řada skutečně vznikla a případ texivraha opravdu obsahovala (epizody Taxivrah – 2022 a Tramvaj – 2022). (Šéfik)
  • Mstivá policejní ředitelka Radka Drápová (Lucie Štěpánková), která vyštvala velitele 1. odělení Kozáka (Ondřej Vetchý), se nápadně podobá bývalé náměstkyni Služby kriminální policie a vyšetřování Radce Drexlerové. Přestože předobraz Kozáka – policista a scenárista Josef Mareš říká: „Nepleťme si fiktivní seriálové postavy s reálnými. Jako já nejsem Kozák, jako Stoček není Plíšek, tak pochopitelně ani Radka Drexlerová není Drápová.“ Mareš však v roce 2020 její odchod hodnotil následovně: „Je to dobrá zpráva nejen pro mě, ale pro všechny kriminalisty na krajském ředitelství v Praze.“ (sator)
  • Když scenárista a bývalý šéf pražského 1. oddělení Josef Mareš vybíral případy pro 3. sérii, rozhodl se zařadit do série i jeden svůj srdeční případ, který pracovně nazval „Okno“. Tento případ Mareš vyšetřoval v roce 2000, kdy na sídlišti v pražském Motole vypadla jedna žena z okna panelového domu. Mareš měl druhý den jen rutinně zkontrolovat, zda skutečně došlo k pádu tak, jak byl úředně zaprotokolován, ale Mareš přímo na místě pojal podezření, že ženu ve skutečnosti vystrčil z okna její bývalý manžel a to také po sérii vyšetřovacích pokusů za asistence hasičů dokázal. Když pak tento případ představil druhému scenáristovi Janu Malindovi, očekával, že bude stejně jako on nadšený, ale Malinda jen prý odvětil: „To není zajímavý,“ a Mareš se div neurazil. Když mu pak ale Malinda vysvětlil, že umístit jeden celý hodinový díl do jedné malé kuchyně v paneláku, navíc jen s jedním detektivem, není vhodné a že by to diváky nebavilo, přestal Mareš na zrealizování tohoto dílu trvat. (Šéfik)
  • Budova bývalé banky v pražských Vysočanech, která v prvních dvou sériích posloužila jako policejní ředitelství, nebyla k velké lítosti tvůrců pro natáčení 3. série k dispozici. Interiéry nových kanceláří tak byly postaveny přímo v ateliérech ČT na Kavčích horách. Jako průčelí byl vybrán komplex PSN House v pražské Argentinské ulici. Stejná budova se již objevila v epizodě 48 hodin (2014) jako sídlo GIBSu. (Šéfik)
  • Kapitán Jiří Netík (Juraj Loj) či ředitelka 3. obvodu Radka Drápová (Lucie Štěpánková) jsou podle tvůrců představitelé archetypu policistů, který se u PČR začal hojně objevovat po roce 2010. Jedná se o věkově i služebně mladší policisty, kteří nemají tolik zkušeností z terénu, ale mají za sebou různé stáže v zahraničí, umí cizí jazyky a disponují vysokoškolskými tituly, například MBA. Tito policisté jsou často povyšováni, což naráží na odpor a nevraživost věkově i služebně starších policistů, kteří třeba nemají akademické vzdělání, ale zase mají bohaté zkušenosti z terénu, kde například čelili postsovětským či albánským gangům apod. V seriálu je představitelem těchto „devadesátkových“ policistů kapitán Martin Pražák (Filip Blažek). (Šéfik)
  • 3. série začala psát svou historii koncem roku 2019, kdy se oba scenáristé případů – Josef Mareš a Jan Malinda – rozhodli po letech obnovit spolupráci. Před Vánoci se na obědě sešli s kreativním producentem Michalem Reitlerem a probírali potenciální projekty. Padaly nápady na natočení celovečerní krimi komedie, 2. série Docenta (od r. 2022) či 2. série Devadesátek (od r. 2022), ale nakonec padla volba na zrealizování 3. série Případů 1. oddělení. (Šéfik)

Případy 1. oddělení - Podnájemníci (2022) (epizoda) (S03E01)

  • Příjmení poškozeného, jehož ostatky vrah Vladislav Roubíček pekl a vařil, bylo ve skutečnosti Knor. Když pak majitelka domu klepala na byt pana Knora, aby se zeptala, proč se od nich line tak příšerný zápach, tak Roubíček, který jí otevřel, na její otázku jen cynicky odsekl: „Vařím polévku z Knora,“ a práskl dveřmi. Tento černohumorný prvek chtěli tvůrci zachovat, a tak za účelem přiřazení vhodného příjmení oběti začali hledat všemožnou zeleninu a luštěniny, které se dají péct i vařit. Nakonec padla volba na čočku. Když si pak scenárista Jan Malinda zjišťoval, kolik Čočků v ČR žije, byl překvapen, že počet nositelů je 0. Situace je o to paradoxnější, že během relativně krátkého období se jedná již o druhý seriál České televize, kde se příjmení Čočka objevuje, konkrétně v seriálu MOST! (od r. 2019) se jedna z ústředních postav jmenuje Ivan „Čočkin“ Čočka (Vladimír Škultéty). (Šéfik)

Případy 1. oddělení - Podnájemníci (2022) (epizoda) (S03E01)

  • Dělníci, kteří našli ostatky obou těl, používali pilku, pomocí níž byla těla rozřezána, i ve skutečnosti. Její seriálové použití ke krájení chleba a salámu je však smyšlené. Podobná scéna s krájením jídla pomocí vražedné zbraně se měla objevit už v epizodě Rozčtvrcená (2014). Tehdy však byla vystřižena. (me116)

Případy 1. oddělení - Podnájemníci (2022) (epizoda) (S03E01)

  • Skutečná jména pachatelů jsou Vladislav Roubíček (21 let), který byl odsouzen na 25 let, a jeho spolupachatel, o dva roky mladší Aleš Lajtár, který dostal 15 let odnětí svobody. Odsouzeni byli v roce 2005. (sator)

Případy 1. oddělení - Podnájemníci (2022) (epizoda) (S03E01)

  • „Informujte PMJ,“ zazní v díle. PMJ je pohotovostní motorizovaná jednotka s působností na celém území hl. m. Prahy. Vyjíždí k případům z linky 158, ve kterých je ohrožen život a zdraví občanů, popřípadě jejich majetek. Policisté PMJ také úspěšně pátrají po odcizených vozidlech a věcech, či hledaných a pohřešovaných osobách. (sator)

Případy 1. oddělení - Podnájemníci (2022) (epizoda) (S03E01)

  • „První díl třetí řady Případů 1. oddělení v průměru sledoval 1 milion a 321 tisíc diváků 15+, dosáhl tak podíl na sledovanosti 34,70 %. Případy se tak staly nejsledovanější novinkou podzimního pondělního krimi okna za posledních deset let,“ uvedla mluvčí ČT Karolína Blinková. (rakovnik)

Případy 1. oddělení - Flaška (2022) (epizoda) (S03E02)

  • Lahev, ve které byl nalezen metanol, se vyráběla i dlouho před rokem 1989 a nesla označení „láhev plastová kulatá široké hrdlo PE“. (sator)

Případy 1. oddělení - Flaška (2022) (epizoda) (S03E02)

  • V epizodě se mluví o obsahu metanolu 5-6 g/l a že v kauze „Metanol“ byl poměr metanol/etanol asi 1:1 a ve flašce asi 1:2,5 - 1:3, což by ale odpovídalo množství metanolu 286-300 g u 40% alkoholu. Tolerované množství metanolu dle EU směrníce je 15-18 g metanolu ve 100% etanolu, což odpovídá asi 7 g metanolu ve 40% kořalce. (Syky78)

Související novinky

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Opět se nám blíží konec roku, ale ještě před tím, než se všichni ČSFĎáci rozutečou do víru silvestrovských oslav, máme tu tradiční ohlédnutí za nejlepšími filmy a seriály roku podle nejoblíbenějších… (více)

Reklama

Reklama