Škatuláci

• USA The Boxtrolls (více)

V Sýrečkově není radno vycházet po setmění. Z podzemních doupat vylézají podivní tvorové zvaní Škatuláci, kteří kradou vše, co jim přijde do rukou. Jednou prý dokonce ukradli malého kluka! A právě tenhle ukradený klučina vám v dobrodružném a zábavném vyprávění prozradí, že to všechno jsou jen bohapusté lži a kecy v kleci. Tvůrci filmů Koralína a svět za tajnými dveřmi a Norman a duchové zase jednou popustili uzdu své vizuální fantazii a stvořili svět, do kterého se rád vydá každý. Každý, s výjimkou pana Chňapala. Tenhle nerudný chlap s alergií na sýr má se Škatuláky nevyřízené účty, a proto jim ani na chvíli nedá pokoj. Když je zrovna neloví, tak je aspoň pomlouvá. Tihle krabicoidní tvorové, nosící místo oblečení krabice od všeho možného, jsou ale velice plaší, a kdyby nepotřebovali kovové součástky pro svá udělátka, nikdy by své podzemní království neopouštěli. Lidí se bojí a drží se od nich co nejdál. Jedinou výjimkou je kluk jménem Vejce. Toho však za člověka nepovažují, protože ho jako mimino našli s krabicí naraženou na hrudníku, takže to logicky musel být taky Škatulák. Protože kořeny se zapřít nedají, podniká Vejce víc a víc dobrodružných výprav do světa lidí. Na jedné se seznámí s ďábelským plánem pana Chňapala, kterému představitelé Sýrečkova za pochytání všech Škatuláků přislíbili bílý klobouk jakožto symbol nejvyšší prestiže. Škatuláci potřebují pomoc. A ta přijde ze zcela nečekané strany. Jen aby nebylo pozdě. (CinemArt)

pds

Musím priznať, že chvilku mi trvalo si zvyknúť na grafické pojatie tejto rozprávky. Ale po čase sa vám to zapáči a už sa len skvele bavíte na gegoch a vtípkoch tvorcov. 66% ()

marrrrian

Stotožňujem sa s tunajším hodnotením (67%), pretože to bol nápaditý animák, ktorý sa nebránil drsnejším pasážam a zároveň sa držal hravých koľají. Občas som videl viac, než o koľko som stál, občas postavičky rozprávali, aj keď mohli už radšej mlčať, ale v kontexte temnejšej štylizácie a bábkového prevedenia, som dokázal vstrebať aj opuchy spôsobené alergiou na syr, alebo pijavice, ktoré spomínané opuchy odsávali. Navyše to pripomína Burtona, čo som si užíval, keďže v posledných rokoch mi jeho filmy zďaleka nedali toľko, koľko som očakával. Je fajn, že podobné cítenie majú aj iní tvorcovia a tak sú Boxtrolls vítaným spestrením. ()

LencaN

Vývozním artiklem Škatuláků je animace. Ruční zpracování pohybu loutek muselo být neuvěřitelně pracné a ti "obři" - animátoři se museli pořádně otáčet :) viz ukázka v závěrečných titulcích, které jsou ještě ozdobeny krásným songem. Všechno je nevšední, tmavé, zajímavé, neokoukané, správně zaprášené a špinavé, pozoruhodné tvary a barvy. Škatuláci byli sice škaredí, ale když se nas*ali, tak byli rozkošní a celkově děsně roztomilí. Příběh byl jednodušší, ale přesto nenudil. Obyvatelé Sýrečkova mi trochu lezli na nervy, ale jinak jsem viděla zajímavé povahy, např. malá slečna Hermelínová byla dost dlouho nečitelná a nepředvídatelná, zato Vejce byl jasným klaďasem a král Hermelín jasným otcem, který trochu přehlíží své dítě. Líbilo se mi to polemizování nad tím, co je dobré a kdo je naopak zloduch, protože tohle v životě často není jasné, takže jsou na to děti už i tady trochu připravovány. ()

Goumen

Zajímavě a originálně vizuálně zpracované, atmosféra byla na animák ponurejší a temnější, ale i přesto je to vhodné spíš jen pro děti. Dospelé tam kromě originálního zpracování moc věcí nepobaví. ()

makau

Na začátku jsem si říkal, co to ksakru je, ale záhy potom jsem se už nachytal jak jsem naladěný na stejnou notu a baví mne to. Nakonec jsem to s chutí dokoukal. Věřím, že to nemusí sednout každému, ale kdo tomu dá šanci i po začátku filmu tak možná dopadne spokojen jako já. Anebo taky ne :-) ()

JoeSO

Vtipné. Originální. Poutavé. Na rozdíl od většiny hodnotících se mi animák velmi líbil. Krásné zpracování, a velmi příjemní padouchové alias škatuláci. ()

pr.del

Viděno v předpremiéře a musím se přiznat že na tento animák si po měsíci ani nevzpomenu. A nemyslím si že to je pro děti pod sedm let. V kině byli i takové děti a měli z toho spíše hrůzu :-) ()

assassinGH

Zase úchvatný svet vytvorený Laikou. Všetko krásne, do detailov prepracované, desivo krásne. Kus umenia vložený do diala so svojím pútavým a 'špeci'fickým dejom. Hudobne suché (narozdiel od Coraline) ale preplnené úžasnou atmosférou. Ďalší úspech od tvorcov ;) ()

endymion

Bohužel mírné zklamání. Za tři hvězdy tak akorát. Jedna za báječnou burtonovskou atmosféru a look, druhá za steampunkové vychytávky a třetí za písničku Erica Idlea. Chvílemi bohužel pro dospělého diváka nuda. Dětem se ale líbilo a pro ně je tenhle film především. ()

HMTD

Ze tria Koralína, Norman a Škatuláci, vedou rozhodně Škatuláci. Je v tom víc originality než měla Koralína a je to i vtipnější než zbývající dva filmy. Snad jen obličeje hlavních dětských hrdinů vypadali nějak divně. ()

BretaKiller

Když jsem se začal dívat, první, co na mi utkvělo bylo: "Ježíši, ty postavy vypadají jak z hororu. Jsou fakt pěkné hnusné." Tento pocit však velice rychle zmizel a film mě začal bavit.... Typická zápletka, s příjemnými škatuláky. Viděno v originále s titulkami a musím říci, že jsem si to užil. Navíc film je dělán ručně, čehož si nesmírně vážím. Resumé: Pěkná pohádka, jenže není určená nejmenším... ()

Gyrosek

Ze začátku podivná grafika a z mé strany antipatie vůči postavám, po pár minutách, kdy si člověk zvykne na originální ztvárnění, tento film nabídne poutavý příběh. Přesto, že podstata zápletky je stokrát ohraná, u tohoto filmu mi to absolutně nevadilo, snad i díky jeho originálnímu pojetí. Osobně se mi líbí koncept pohádky, který dětem ukáže, že i jeden zvrácený člověk dokáže ovládnout masy a mocné a na druhou stranu také to, jak je těžké změnit něčí přesvědčení. ()

Amazonas

Líbí se mi hranice mezi pohádkou pro dospělé a pohádkou pro děti. Chápu, že z pohledu dětí je každý dospělý nepřítel. Arogance lidí z bohatších vrstech je taky pochopitelná a animace je prostě boží. Rozmýšlela jsem se mezi 4 a 5 hvězdami, ale ta animace mě přesvědčila o pěti. ()

zeromen

Příjemná změna, pěkné, výpravné a hlavně pracné. Počítačové animáče nejsou špatné ale jejich už drobátko moc. Klasickou animaci bychom ještě neměly házet do starého železa. ()

SimcaJB

Bohužel Škatuláci jsou pouze pro děti. Znám totiž několik kvalitnějších animovaných snímků, které jsou o dost lepší. Například Ukradené Vánoce a nebo Mrtvá nevěsta. U těch jsem nedýchal a užíval jsem každý záběr. To bohužel u nových Škatuláků nemám, prostě příběh, který je připraven pro děti, aby se na to mohli s rodiči vypravit. Samotní dospěláci radši na to nechoďte. ()

Avras.ell

ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ!!! Nechápu! Jak mohli na FF psát, že je to pro děti,pozitivní a milé! Možná to bylo dáno úvodními trailery na disneyovky a medvídka Padingtona,ale animace je už od počátku depresivní, padouch je nechutný a zařízne se do vás víc než jakýkoliv skřet z Pána Prstenů. Příjemných chvil je od počátku minimum a když už přijdou po děsivém startu (a výrazech, které podle mě nejsou pro děti! - promiňte,ale volat: "sežerou vám oči, rozsekají střeva" apod. je něco šíleného pro člověka, očekávajícího podle recenzí málem další Wallace&Gromitt příběh.) tak jsou plné úzkosti zanechané padouchem. Ano, je to společenská satira a kdybych na to šel jako na depresivnější verzi Fimfára, tak na to budu i připraven pocitově a asi to zvládnu - takhle jsme ale odešli po prvních 20 minutách filmu! Největším důkazem je můj blízký příbuzný, který je milovníkem pohádek od Frozen po Tři bratry - a ten měl od první minuty zavřené oči. Ještě jednou - společenská satira - 90%, pohádka pro děti - 10%! ()

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky