Škatuláci

• USA The Boxtrolls (více)

V Sýrečkově není radno vycházet po setmění. Z podzemních doupat vylézají podivní tvorové zvaní Škatuláci, kteří kradou vše, co jim přijde do rukou. Jednou prý dokonce ukradli malého kluka! A právě tenhle ukradený klučina vám v dobrodružném a zábavném vyprávění prozradí, že to všechno jsou jen bohapusté lži a kecy v kleci. Tvůrci filmů Koralína a svět za tajnými dveřmi a Norman a duchové zase jednou popustili uzdu své vizuální fantazii a stvořili svět, do kterého se rád vydá každý. Každý, s výjimkou pana Chňapala. Tenhle nerudný chlap s alergií na sýr má se Škatuláky nevyřízené účty, a proto jim ani na chvíli nedá pokoj. Když je zrovna neloví, tak je aspoň pomlouvá. Tihle krabicoidní tvorové, nosící místo oblečení krabice od všeho možného, jsou ale velice plaší, a kdyby nepotřebovali kovové součástky pro svá udělátka, nikdy by své podzemní království neopouštěli. Lidí se bojí a drží se od nich co nejdál. Jedinou výjimkou je kluk jménem Vejce. Toho však za člověka nepovažují, protože ho jako mimino našli s krabicí naraženou na hrudníku, takže to logicky musel být taky Škatulák. Protože kořeny se zapřít nedají, podniká Vejce víc a víc dobrodružných výprav do světa lidí. Na jedné se seznámí s ďábelským plánem pana Chňapala, kterému představitelé Sýrečkova za pochytání všech Škatuláků přislíbili bílý klobouk jakožto symbol nejvyšší prestiže. Škatuláci potřebují pomoc. A ta přijde ze zcela nečekané strany. Jen aby nebylo pozdě. (CinemArt)

Mykie

Škatuláci jsou náramná podívaná, krásně animovaná a skvěle natočená. Studio Laika se po Koralině a Paranormanovi zase o něco posunulo v rámci animace a já stále přemítal jak neskutečně pracné muselo být takový svět a příběh vytvořit. Přesně něco takového by se hodilo k páně Pratchettově Zeměploše, a moc bych si přál, aby se toho v Laice chopili. Jinak a mě můžu říct ať Škatuláky rozhodně vyzkoušíte. ()

Sunti

Klasická zápletka, dobra a zla o možnost ochutnávat sýr. Zní to trošku absurdně, ale přesně tohle společně s zajímavým a originálním zpracováním vás udrží u snímku celých 97 minut, snímek neublíží ani nepotěší, další "průměrná" pohádka. ()

Sao Saoi

Tak toto je jedna animačná báseň. Obrovské prekvapenie. Mám rád stop motion a tento druh som videl hlavne v podaní Tim Burtona. V každom prípade, toto predšilo nielen moje očakávania, ale aj Tima Burtona. Sám som prekvapený. Richard Ayoade a jeho hlas a hlavne humor na nezaplatenie. Tu je 5 hviezdičiek málo. Skvelý príbeh, možno pre niekohojednoduchý, pre iného priamočiary, ale veď sa nehrá na nič, čo to nie je :) Skvelá práva, postavičky, rekvizity, dej, príbeh. Veľmi veľmi svieže … a … proste super :) A celkové hodnotenie na záver: 7 z piatich možných :) ()

JaninaM

Velmi zajímavý příběh formou ruční animace. Nápad, děj, provedení a hlavně ty originální bizarní obličejíčky a kostýmy byly skvostné. Lehce hororový nádech jako u Tima Burtona ,,Mrtvá nevěsta´´ nebo u Henryho Selicka ,,Koralína´´ - ty mimochodem byly přeci jen lepší než Škatuláci. Určitě jsem viděla mnohem hezčí pohádky, ale za tu vypiplanost detailů a za tu spoustu provedené práce je dobré opět kouknout na klasickou ruční práci. Prostě příjemné zpestření vhodné pro všechny generace. ()

Nedos.

Příběh není nepředvídatelný, ani nepatří mezi nejzábavnější. Jenže když přihlédnu k tomu jak tupý jsou poslední dobou x-tá pokračování kasovních animáčů, má tento film obří kouzlo. škatuláci jsou roztomilý i vtipný, animace perfektní, charaktery přinejmenším zajímavý. Film mě mile přakvapil. ()

CornelieJame

Miluju sýry a miluju pohádky takže u mé za plný počet bodů čili 5 a klidně bych dala i 6 protože sem se u toho hodně nasmála :-) ()

Edwin44

Jak se říká. To musela dát práce a přitom taková blbost. Animace je pěkná, tenhle druh stylu ruční animace se mi celkem líbí a líbil se mi už u Normana a duchové. Co se týče děje už je to tak trochu slabší. Někteří mají zvláštní myšlenkové pochody (např. proč se hlavní záporák snaží dostat k sýrům když na ně má alergii nebo proč "starosta" ignoruje svoji dceru?) a jiní jsou zase poměrně nesympatický včetně hlavních hrdinů. Světlejším bodem tohohle "animáče" jsou hlasy v originálním dabingu a to zejména Ben Kingsley. Celkově to musím hodnotit jako takovej šedej průměr, nic tady nezklamalo ale zároven ani nenadchlo. ()

Lampa420

rozesmal mě touster ve meště s nádechem středověku:D celkově mi to přišlo hodně zábavné, milé a veselé. Pobavilo u nás jak malé děti, tak nás dospělé a určitě se ráda podívám znova. ()

RizzieRock

5hvězdičkové hodnocení je sice maličko nadsazené, ale přesto si myslím, že tento film si zaslouží lepší procenta, než má teď ;) (pozn.: momentálně má 66%), takže se mu snažím napravit průměr. Popravdě řečeno jsem se luxusně bavila, je rozdíl mezi temným animákem a děsivým animákem - tento má sice celkem dost temná místečka a asi není vyloženě pro malé děti, ale v jádru nese pozitivní myšlenku... a to já můžu :D . Děkuji tvůrcům za příjemně strávené chvilky :). ()

Lykos

Pěkný animák, jiný než ostatní. Nehraje se tu tolik na city a dá se říct, že všechny postavy jsou vlastně ošklivé (vizuálně). V hlavní roli sýr. Tedy pro dospělé je vším, jistě by se tu našly nějaké ty paralely, ale nebudu trapná. Není to rozjásaná barevná Disneyovka a netroufnu si odhadovat, jak působí na děti, ale za sebe mohu říct, že Škatuláci jsou moji noví imaginární oblíbenci. Jdu do sklepa hledat krabici. ()

HyenaSheep

Vždy jsem milovala stopmotionové filmy a vždy je milovat budu, Škatuláci aneb Boxtrolls ani tentokrát nejsou vy jímkou. Přiznám se, že když jsem poprvé (někdy tak v roce 2014 nebo 2015) viděla tento snímek, moc výrazně mě neoslovil, pamatuji si, že se mi líbil, ale po letech se mi absolutně vykouřil z hlavy. Teprv až teď jsem úplnou náhodou opět na Škatuláky narazila, byla jsem překvapena jak moc mě film chytil za srdce a hned druhý den jsem si ho s chutí pustila ještě jednou. Film svým osobitým stylem, vzhledem postav a krásným příběhem mě dokáže za jakékoliv příležitosti pobavit a přinutit k úsměvu. Ve filmu snad není ani jediná scéna, která by mě nebavila či bych u ní na chvíli ztratila pozornost, po celou dobu do vás film hustí svůj bizarní a přesto milý příběh a ani na chvíli nezpomalí. Musím pochválit i český dabing, který zde na rozdíl od ostatních pohádek (u kterých je kolikrát dabing opravdu k nevydržení), je opravdu povedený. Hlavně Ladislav Županič, jako Archibald (Penelope) Chňapal předvedl skvělou práci. ()

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky