poster

EXODUS: Bohové a králové

 • Velká Británie

  Exodus: Gods and Kings

 • španělský

  Exodo: Dioses y Reyes

 • slovenský

  EXODUS: Bohovia a králi

Drama / Dobrodružný

Velká Británie / USA / Španělsko, 2014, 151 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Gimli
  **

  Exodus je povrchní vyprávěnka plná hezkých obrázků, ale bez jakékoli práce s postavami. Chybou scénáristy zřejmě bylo, že přespříliš spoléhal na inspiraci Biblí, což ale nestačí, protože několikastránkový biblický příběh plný plytkých postav vydá maximálně na dobrý námět, nikoli však na dobrý scénář. A to platí dvojnásob zejména v případě, kdy se scénárista vzdá klasické interpretace Mojžíšova příběhu. Například Mojžíšově proměně jsem nevěřil ani za mák. Rovněž Ramsesovo záporáctví bylo až kýčovitě schématické. Oceňuji snahu o racionální vysvětlení Mojžíšovy komunikace s bohem, egyptských ran nebo zázraku rozestoupení Rudého moře. Ale proč si, sakra, dává scénárista tolik práce s racionalizací některých zázraků a Mojžíšovy motivace, když se jindy zase pouští do vysvětlení čistě nadpřirozených?(8.9.2015)

 • verbal
  *

  Dalších sto šedesát korun spláchnutých do hajzlu! A to jsem se do kina vypravil v toužebném očekávání skotsky rozmáchlé, realisticky pojaté historické fikce. Ani piču! Nejdřív mě ty kurvy v Sinestáru nakrmili takovým množstvím zasraných reklam, že by měl být lupen minimálně zadarmo, a pak mě dorazili téměř třemi hodinami urputně otravné starozákonní prudy skutečně biblických rozměrů, až jsem se ze zoufalství málem začal modlit k fousatému strejci o plechovou prdel. Chápu, že Rydly měl asi potřebu pořídit bráchovi pár odpustků, aby ten neměl eternálně zaražené vidle v rektu uprostřed pekla pro sebevrahy, ale to si, kurva, mohl koupit obligace Vatikánské banky a nesesílat deset morových ran na chudáka diváka. Vím, že poté co Džexn vylezl s Pánem prstenu, je fantasy in, ale doufal jsem, že jen ta zábavná a nezávadná, protože ve jménu Saurona tu nikdo dva tisíce let nevraždil a nekradl. Satanžel je ta miliarda pomatenců, co slaboduše uctívají tu tolik starostlivou, odpouštějíci a milosrdnou modlu, která aby zamořila svět židáky, místo vyhlazení faraónské vládnoucí garnitury raději povraždí všem ubohým chudým Egypťanům děti, nechá jim vychcípat ryby v Nilu a sežrat úrodu kobylkami, pořád dost zajímavou kupní silou, jež se navíc není moc těžké trefit do nevkusu. Holt život v Ječný je pořád větším lákadlem než živoření na Petřinách a rozhodně stojí zato klanět se kvůli němu takovému lhostejnému zmrdovi! Takže si tu kalvárii shrňme. Mezi počáteční, slušně vypadající bitvou u Kadéše a finálním „božským odlivem“ to není nic jiného, než dokonalé přepapouškování nejoblíbenější verneovky všech blahoslavených kudlanek, strhující a záživné naprosto stejně jako četba pohádkové předlohy, tedy změť pomatených halušek Mošeho, co dostal ránu do hlavy, v podobě sáhodlouhých trachtací s Ředitelem, inkarnovaným do mimořádně nesympatického a arogantního fracka. A nezachránil to ani slušný Batman, ani vynikající Uoryjr s žužu podmalovanýma očima v roli faraóna, ani pětiminutový „haf“ Ryplyjové. Naprosto otravný zmar, u kterého má člověk stejné pocity, jako když se vypraví se svým farářem na maloměstskou dovolenou do Hurgády, tam vylepí pět litrů za výlet do Údolí králů, kde si v padesátistupňovém vedru dřepne bez čepky na šutrák, čumí na pyramidy, po nichž se rojí mezi zástupy tlustých Němců bandy cigošů s cetkami, a nechá si přitom tím flanďákem tři hodiny předčítat Starý zákon. Prostě nadpozemský zážitek.(31.12.2014)

 • Spiker01
  ****

  Megafilm, který ovšem dle mého názoru příliš ozvěnu neměl. Jako první, co každého samozřejmě napadlo, že vyšeptalý Ridley Scott točí Gladiátora 2. Proč ale vůbec chtít tyto dva filmy srovnávat? Exodus je výborně obsazený kousek, který se ale dle mého názoru až příliš striktně drží biblického příběhu a magično podivně míchá se zámořskou vírou v historické "reálie". To by však ještě nebyl problém. A už vůbec ne výprava a zpracování Starověkého Egypta, které je naprosto fenomenální a ačkoliv už jsem nakoukal něco blockbusterů, zde jsem zíral, že mě něco takto, řekněme standardně řemeslně zpracovaného, dokáže ohromit. To filmu opravdu nechybí. I lehce nadsazená stopáž by se dala odpustit, jenže filmu chybí taková ta jiskra, ta špinavost, která dělí Gladiátora například od Souboje titánů. Ta nadstavba, která dělí dobré filmy od skvělých filmů. Jedná se o přesně ten příklad, kdy film stačí vidět jednou a pak si ho zapnout třeba za deset let v televizi. PS : Kdo už chce srovnávat, tak s Noem. Fox vypustil v jednom roce dva sandálové filmy (navíc biblické) a je na divákovi, jaký směr preferuje. Hledáte li monumentárnější bitvy, přehlídky honosných paláců a postavy obsazené známějšími herci - Exodus! ...70%(5.3.2015)

 • Malarkey
  *****

  Exodus je klasický historický Ridley Scott, což jsem po příšerném Konzultantovi přímo potřeboval. Obsahuje epický příběh, nabízí brutální válečné scény a místy i neuvěřitelně natočené záběry, které mě budou děsit i ze spaní po ještě hodně dlouhou dobu. Třeba právě zrovna těch deset egyptských ran. Také má na svědomí kvalitní hudební doprovod a skvělé herecké výkony a tak mě na filmu trápí jedno jediné. A to je fakt, že kdyby Ridley vydal do kina tu čtyř hodinovou verzi, zřejmě by všechno dávalo smysl. Já si zhruba ve třetině filmu skočil v kině na záchod. Pryč jsem byl asi minutu a po minutě jsem byl v šoku, jak se příběh posunul. Zrovna jsem asi trefil blbej moment. Každopádně místy je dost znát, že RIdley musel stříhat, aby se vyšel alespoň do dvou a půl hodiny. Nicméně to všechno nic nemění na tom, že na tomhle filmu si jinou kritiku snad ani najít nemůžu. Nechápu zdejší znalecké názory, co se tady jak z kopírky shodují, že tohle je jeden z nejhorších filmů Ridleye Scotta, ale přesto jsou rádi, že je to alespoň nějaký film, protože nikdo jiný by to líp nenatočil. Lepší by bylo, kdyby si na to každý udělal názor svůj a budu dokonale spokojen.(4.1.2015)

 • Davies182
  ****

  Velice líbivé starodávné obrázky, převyprávěné moderní hollywoodštinou. Filmové náboženství je občas nadmíru zábavná a hlavně edukativní kratochvíle, zvlášť tedy za neomylné asistence batmaního chrapláku. Ridley to dokázal: přenesl mě hravě zpátky v čase a držel si mou pozornost po dobu celé stopáže. Škoda jen menšího prostoru, věnovaného Ramsesovi, a také poměrně neosobního finále.(3.5.2015)

 • Joel Edgerton

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace