EXODUS: Bohové a králové

• slovenský

EXODUS: Bohovia a králi

Drama / Dobrodružný

Velká Británie / USA / Španělsko, 2014, 151 min

Megafilm, který ovšem dle mého názoru příliš ozvěnu neměl. Jako první, co každého samozřejmě napadlo, že vyšeptalý Ridley Scott točí Gladiátora 2. Proč ale vůbec chtít tyto dva filmy srovnávat? Exodus je výborně obsazený kousek, který se ale dle mého názoru až příliš striktně drží biblického příběhu a magično podivně míchá se zámořskou vírou v historické "reálie". To by však ještě nebyl problém. A už vůbec ne výprava a zpracování Starověkého Egypta, které je naprosto fenomenální a ačkoliv už jsem nakoukal něco blockbusterů, zde jsem zíral, že mě něco takto, řekněme standardně řemeslně zpracovaného, dokáže ohromit. To filmu opravdu nechybí. I lehce nadsazená stopáž by se dala odpustit, jenže filmu chybí taková ta jiskra, ta špinavost, která dělí Gladiátora například od Souboje titánů. Ta nadstavba, která dělí dobré filmy od skvělých filmů. Jedná se o přesně ten příklad, kdy film stačí vidět jednou a pak si ho zapnout třeba za deset let v televizi. PS : Kdo už chce srovnávat, tak s Noem. Fox vypustil v jednom roce dva sandálové filmy (navíc biblické) a je na divákovi, jaký směr preferuje. Hledáte li monumentárnější bitvy, přehlídky honosných paláců a postavy obsazené známějšími herci - Exodus! ...70%(5.3.2015)

Z historického tria spolu s Gladiátorem a Královstvím nebeským mi Exodus přišel nejslabší. Ne vyložené slabý, nenudil mě, ale znovu bych si ho nepustil. (Leda by vyšla prodložená DC verze.) Nevím přesně, jestli filmu chyběly výraznější postavy, výraznější momenty, hudba Hanse Zimmera nebo všechno dohromady, ale prostě to nějak nebylo ono; nevtáhlo mě to do děje.(8.1.2015)

Přechod přes Rákosové moře či deset ran egyptských nejspíš nikdy předtím nebylo zfilmováno působivěji. Na druhou stranu jsem ale poněkud rozpačitý ze způsobu, jakým se Mojžíš (a i s ním i film) staví k Bohu. Zatímco židovská tradice si na Mojžíšovi cení zejména jeho poslušnosti a oddanosti Božím příkazům, Ridleyho snímek Mojžíšovu víru problematizuje a dokonce otevřeně zpochybňuje etičnost Božího jednání (jsem dost zvědav, jak by si tvůrci poradili s masakry, které během putování pouští páchal sám Mojžíš na Boží rozkaz). Bůh se navíc Mojžíšovi zjevuje v podobě malého dítěte - čemuž docela odpovídá i jeho smýšlení - a je nám stále naznačováno, že možná existuje jen a pouze v prorokově hlavě. Toto podrývání náboženské mýtu ale nakonec zůstane jen na povrchu, neboť v závěru Mojžíš stejně trumfuje a jeho víra se ukazuje jako dobrá věc. Co konkrétního na ní vlastně má být dobrého, ovšem řečeno není. Váhavé čtyři hvězdičky.(26.12.2014)

Trocha ako Noe - dosť brutálne nevyrovnaný film, kde sa skvelé, neuveriteľné pasáže bez problémov striedajú s tupými zvratmi a slabými scénami o ničom. Balea nemám rád, ale Edgerton je podstatne lepší a snažia sa i ostatní, hoci majú len malé úlohy (Weaver, Turturro). Vizuálna stránka podmanivá, so scenárom je to horšie. Trocha ako hraný Princ egyptský, ehm. Ak berieme do úvahy historické eposy Ridleyho Scotta, tak Kráľovstvo nebeské zostáva bezproblémovo stále neprekonané.(14.11.2016)

Bale je herec, který mi ve většině filmů sedí a Exodus není žádný výjimka. Netvrdím, že vše je dokonalé a jak má být, ale vizuální stránka a zpracování doby se povedlo. Čekal jsem trochu něco jiného, více soubojů, nějakou tu válku, ale převážně vše vyřeší bůh a díky vizuálním orgiím s tím nemám velký problém. Exodus je typ filmu, kterých je za rok jen hrstka, takže takovýchto skvostů si vážím a jsem rád za každé dílo .. 7/10 = 73%(12.3.2015)

• Joel Edgerton

• - Christian Bale skoro promeškal šanci na roli Mojžíše, protože trpěl při castingu nadváhou. Stále totiž pracoval na zhubnutí přebytečných kil, která nabral kvůli úloze v Špinavý trik (2013). Naštěstí však stihl zhubnout do požadovaných fyzických parametrů a mohl se zhostit své role. (Honzíno)

• - Bitka u Kadeše (1274 pred Kr.) v podobe ako bola ukázaná na začiatku filmu nezodpovedá histórii. V skutočnosti ako prvý prekvapivo zaútočili Chetiti na egyptskú divíziu Ré (1 zo 4), keď prekračovala rieku a úplne ju rozprášili. Následne zaútočili na tábor divízie Amón, kde bol aj Ramesse II., ktorý len so šťastím unikol zajatiu. Veľkosť tábora a následné rabovanie chetitskými vojskami dali faraónovi čas na preskupenie jednotiek, doplnenie o posily a následný protiútok. Ku koncu dňa sa egyptskej armáde podarilo vytlačiť chetitskú armádu späť za rieku. Bitka nepriniesla víťazstvo ani jednej strane, obe utrpeli veľké straty a po pár ďalších menších stretoch sa nakoniec skončila vyhlásením prímeria. (Rorschach_SK)

• - Ben Kingsley a Christian Bale již mají zkušenosti s biblickými postavami. Kingsley si zahrál v Biblických příbězích (1995) Mojžíše. A Bale ztvárnil samotného Ježíše (1999). (Stoka)