EXODUS: Bohové a králové

• slovenský

EXODUS: Bohovia a králi

Drama / Dobrodružný

Velká Británie / USA / Španělsko, 2014, 151 min

|| Scenár: Adam Cooper, Bill Collage, Jeffrey Caine, Steven Zaillian | Hudba: Alberto Iglesias | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: Cjermom Enetrainment, Scott Free Productions, Babieka Volcano Films | Rozpočet: 140 miliónov $ | Tržby: 268 miliónov $ || Film vizuálne tak prepracovaný, že cez jeho dokonalý obraz presiakne len veľmi malé množstvo emócií. Exodus je predovšetkým historický film, ktorý sa drží predpísaných dejových kolají, a všetko nevysvetliteľné zo Starého zákona sa scenáristi rozhodli spracovať hmatateľnými prvkami. Potenciál hereckého komanda neplnohodnotne využité. Exodus: Gods and Kings je dokonalý príklad toho, keď oslnivá výprava prehluší obsah, nakoľko na to podstatné, a to na ľuďskosť, už sila tvoriacemu týmu nezostane. Pekné momenty sa ale nájdu, ajkeď slza nekvapne, a tak mi nezostáva nič iné, než Scottov egyptský epos určite doporučiť. 74% | Ster Century Košice, 26.12.2014 |(26.12.2014)

Vzhledem k mé adoraci posledních Scottových snímků až překvapivě líný film. Ve všech ohledech je Exodus průměrný: Zaillianův scénář jen tupě interpretuje už stokrát viděné, herci i přes své nepopiratelné kvality nemají moc co hrát, Wolski má k dispozici úchvatné scenérie, ale komponuje a svítí je často příliš fádně... Sám Scott pak celý příběh vede během 150 minut prazvláštně uspěchaně a nemotivovaně. Takový Princ Egyptský dokázal podobnou narací uhranout během témět polovičního času a například Darren Aronofsky letos ukázal, že biblický příběh se dá adaptovat i mnohem odvážněji a osobněji.(25.12.2014)

Netradiční ztvárnění Boha (přirovnání Bůh je jako dítě s lupou a lidé mravenci, pozbývá veškeré metaforičnosti) i příběhu o ranách egyptských. Scott pracuje s moderními tématy a reflektuje současnost jak to jen jde. Někdy snímků ku prospěchu někdy na škodu. Problémem je omezená stopáž (Sigourney je skoro za statistu), která užírá na propracovanosti postav a významu některých rozhodnutí. Exodus připomíná kinoverzi Království nebeského, která přes řemeslné kvality nedokázala říct, o co jí vlastně šlo a napravil ji až režisérský reparát na Blue-Ray. Exteriéry i triky jsou vypiplané a egyptský make-up přestane rušit poměrně brzy. Bale ve všech Mojžíšových etapách výborný, ale ze sympatického ateisty se stane věřícím schizofrenikem až příliš rychle a v druhé části se z kladné postavy se stane záporákem, jen Bůh ví proč... a Ramsese jen nevyjednává s teroristy. To přece divák ve světle dnešních událostí chápe, ne? Ne? Promarněná šance určitě, špatný film rozhodně ne. V porovnáním s Princem Egyptským jen trochu zbytečný.(27.12.2014)

Ridley Scott takéto filmy vie. V tomto žánri je Exodus žiaľ jeho najslabší film, ale aj tak ma bavil. Ako som už hovoril, Scott takéto filmy vie. Aj tu nám naservíroval pôsobivú výpravu, kulisy, (opäť) fajn kameru Dariusza Wolskiho, dobrých hercov (Bale, Edgerton), fajn hudbu, efekty a akcie. No aj keď sa na to pozerá pekne, aj keď sa to počúva pekne, pod tým všetkým je tento film dosť prázdny (celý film tu Mojžiš v podstate len "precestuje" namiesto toho, aby nám film ukázal skutočné problémy) a hlavne nevyužitý. Scott to natočil dobre tu mu nieje čo vyčítať (možno by to chcelo trochu prestrihať, aby sa pridalo na tempe, ale ani to by moc filmu neprospelo), hlavný problém vidím v scenári. Aj keď je film dosť dlhý, síce moc nenudí, ale medzi Mojžišom a Ramsesom to na platne vôbec neiskrí. Exodus ponuka (alebo skôr neponúka) až strašne slabé vyhrotenie tohto dua. A to sú hlavné postavy! O nič lepšie na tom nie sú ani tie vedľajšie, ktoré sú tiež dobre obsadené (Turturro, Weaver, Kingsley). Na prvý krát sa to dalo pozrieť, ale na druhý alebo nebodaj tretí už to určite nebude taký dobrý zážitok, ako jeho lepšie kúsky s tejto doby - Gladiator, Kráľovstvo nebeské, Robin Hood. Obľúbený soundtrack: Returning To Memphis, Exodus, Into The Water, Moses' Camp. 80% - 4*(13.4.2015)

Zprvu jsem si myslel, že Scott jede na objednávku židovské lobby, která už dlouho nenechala diváckou obec dojmout svým trpkým osudem skrze výpravnou sandálovku, ale on na to jde až překvapivě racionálně a tak zatímco pragmatické zhodnocení sedmi ran egyptských faraonovým felčarem je ještě úsměvné, Mošeho revoluce, ve které si hrábne na hranu osobního šílenství už je nepředstíraná a neortodoxní vize se definitivně sevře na dně Rudého moře, v níž i ten lehký neduh (ne úplně funkčně vykreslení vazby mezi „bratry“, který naštěstí zachrání oba představitelé; a pomohlo by 20 minut navrch v úvodu) ustoupí a uspokojení dojde jak řadový divák, tak i čtenář znalý literární předlohy.(20.7.2015)

• Joel Edgerton

• - Gods and Kings bol pracovný názov filmu, na ktorom kedysi pracoval Steven Spielberg. (scattered)

• - Darren Aronofsky chtěl původně Christiana Balea pro titulní roli ve svém filmu Noe (2014), tehdy ale bilbickou postavu herec odmítl. Tentokrát však již na nabídku kývl. (filmsim)

• - Pracovným označením filmu boli aj názvy Moses, Untitled Moses Project či The Book of Exodus. (MikaelSVK)