EXODUS: Bohové a králové

• slovenský

EXODUS: Bohovia a králi

Drama / Dobrodružný

Velká Británie / USA / Španělsko, 2014, 151 min

Ridley se znovu vrací na historickou půdu, tentokrát do Egypta, což dopadlo trochu lépe, než-li výprava za anglickými lapky (Robin Hood), spíš rovno bojům v gladiátorské aréně (asi jsem jedinej, kdo ten film považuje pouze za dobrej), ale rozhodně nedosahující kvalit příhod elfího piráta ve svaté zemi (tak schválně, dostane Mojžíš taky rozšířenou edici?). Egypt je tu vskutku impozantní kulisa, ve které se rozehraje výborné drama (první půl hodina je nejlepší z filmu), kterou bohužel sráží nedomrlost scénáře, z kterého například ze začátku vůbec není jasné, zdali faraon ví, či neví o tom, jaký je Mojžíšův původ, který je pak vysvětlen neskutečně blbě (proč navíc, do komoně, jako jedinej člen faraonova dvora není nalíčen a oblečen jako bohatý egypťan?!), nicméně je Hebrew Bale natolik dobrej herec, že to nijak zvlášť nevadí. Pak přijde část, které by docela pomohlo více prostříhat, neb je příliš dlouhá a cesta k deseti ranám egyptským (vivat žáby!) je příliš zdlouhavá. Ale žádná z výtek co jsem tu vyblábolil není tak závažná, aby zabránila Exodu být dobrým historickým velkofilmem (a biblické motivy jsou tu navíc spáchány velmi povedeně).(27.12.2014)

// Distribútor: Fox // Počet premietajúcich kín v USA: 3,503 // Otvárací Víkend v USA: $24,115,934 // Exodus mi prišiel, ako mix Robina Hooda a Kráľovstva Nebeského s vizuálnymi prvkami Noaha. Ako je u Ridleyho zvykom, aj v tomto filme ukázal, aký má nenormálny cit pre vykreslenie historického prostredia. Ak by som mal film hodnotiť, len z vizuálnej stránky, mal by 100%. Ale ako celok, nemôžem dať viac ako 80%.(25.12.2014)

• Psema

Nejlínější film dekády a totální zbytečnost. Záběrování, které jste viděli stokrát jinde. Nulová invence. Takřka žádný pokus o dialog zpochybňující chování toho malýho smrada. Mizivý zájem o postavy (Kingsley a Weaver mega LOL). A ke všemu snaha nahrazovat mytologii realismem a zároveň hrnout další mytologii zadníma vrátkama. Doslova k posrání. A je jedno, jestli byl původní scénář a první sestřih košatější. Pokud Scott, Zaillian a studio odsouhlasí něco, co je ve 150 minutách totálně prázdnou ikonografií, tak ať se na to radši vykašlou. Aronofskyho Noe je po tomhle ještě větší masterpiece.(8.5.2015)

Přišlo mi to natočené na jistotu. Je sice fakt, že v biblickém příběhu těžko hledat inovace, ale např. Aronofsky stejnak svého Noeho pojal trošku originálně. EXODUS neobstojí ani v konfrointaci s ostatnímy Ridleyho historickými eposy. Prostě jsem se chvílemi nudil. Mojžíš mě nejvíc bavil, když si myslel, že je Egypťan. Jakmile mu naroste bíbr, tak jen čumí a bůh terorizuje Egypt pohromami. Finální apokalyptický přechod přes moře je sice fajn, ale už to nevytrhne. Navíc si musíte říci, že ti Židi jsou vlastně pěkný močky, když se nedokázali osvobodit sami a potřebovali k tomu hypercheaty od boha. Alespoň že měl Mojžíš opravdu pěknou ženu.(3.1.2015)

• HoneyBunny

Mám z Exodu rozpačitý dojem. Ne jednu stranu mě otravovalo, že film hodně připomíná židovskou propagandu. Hodní, zotročení židé proti zhýralým Egypťanům, respektivě faraonovi Ramsesovi, který je zákeřný a poměrně neschopný (všimněte si, jak je ke konci záměrně fyzicky zohavený). Bůh, který se stará jen o svůj vyvolený národ a klidně povraždí nemluvňata. Ani Mojžíš tomuhle přístupu ve filmu moc nevěří... Chvílemi jsem ale viděla záblesky inteligentního scénáře: na začátku filmu je Mojžíš schopný a sympatický (pak se změní v zamračeného, zarostlého strejce), je naznačeno, že egyptské pohromy by mohly mít přirozený důvod, zazní i věty typu "Nemůžu židy propustit, z ekonomického hlediska by to bylo problematické." nebo "Co je to za boha, když vraždí nevinné děti?". Kdyby byl tenhle fim chytřejší a zaměřil se na obě strany konfliktu, mohla to být zajímavá pecka. Tvůrci se ale rozhodli jen znovu natočit starou vyprávěnku z Bible a není divu, že výsledek je zklamáním. Co naplat, nejlepším zpracováním "pohádky" o Mojžíšovi pro mě zůstává animovaný Princ egyptský. 40 %(16.3.2015)

• Joel Edgerton