Výpravný snímek ze série biblických velkofilmů 50. a 60. let je prvním životopisem Krista, natočeným ve zvukové éře. Producent Samuel Bronston v rozhovorech popíral, že by se pokoušel natočit remake stejnojmenného němého snímku (1927), který režíroval mistr spektakulárních podívaných Cecil B. DeMille, a zdůrazňoval moderní přístup k Bibli. Král králů je ovšem typickým, didaktickým produktem Bronstonova "kina pro všechny", kterým se snažil čelit rostoucímu vlivu televize. Místo původně určeného Johna Farrowa (otec herečky Mii Farrowové) se režie nakonec ujal Nicholas Ray, který působivě spojil "komorní" rovinu příběhu Ježíše Krista s výpravnou velkolepostí masových scén (jedné z nejpůsobivějších sekvencí filmu, kázání na hoře, se zúčastnilo 7 000 statistů). Pro hlavní úlohu byl vybrán poměrně málo známý Jeffrey Hunter, kterému producent během natáčení zakázal poskytovat rozhovory tisku, aby byl zachován jistý nádech zbožné úcty, s níž tvůrci přistupovali ke ztvárnění Krista. Natáčení probíhalo ve španělských exteriérech a v Bronstonových studiích u Madridu. Bronstonovo filmové impérium, které dovedně využívalo zmrazených amerických financí, přízně Francova režimu a koprodukčních smluv s hollywoodskými studii, se finančně zhroutilo v polovině 60. let po kolosálním neúspěchu Pádu říše římské. (Česká televize)

VanTom

Vyčítat doslovnou "biblickou tezovitost" příběhu příběhů by bylo zcestné, nad zkratkovitostí úvodu (narození, dospívání) i závěru (zrada, odsouzení, ukřižování, vzkříšení) však mávnout rukou nelze, stejně jako nad nadužívaným deklamováním vypravěče (v titulcích neuvedený Orson Welles). Nicméně velkolepá (exteriérově "nekulisová" a nekašírovaná) výprava s bezpočtem komparzistů, krásná kamera plus chorální hudební motivy to vykompenzovaly a podtrhly nemálo pohlcujících scén zejména v prostřední třetině (tanec Salome, kázání na hoře). ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé... Tuto verzi jsem si pamatoval z dětsví jako velmi slušnou a po asi patnástileté pauze jsem se znovu těšil na druhé shlédnutí... Bohužel pro Krále králů - právě poté co jsem dokoukal Zeffirelliho verzi s Robertem Powelem, který se pro tuto roli nejspíš narodil. Najednou mi tady všechno připadlo o celou dimenzi slabší. Ježíš s příliž umělou parukou a vůbec všichni herci příliž amerického vzezření, včetně celkového vizuálu. Prostě mi tu nepřipadá vůbec nic autentické. Právě až po shlédnutí Krále musím o to víc docenit autentičnost Zeffirelliho herců i prostředí. Je mi líto, ale pro mě americká verze proti evropské prohrává na celé čáře. A to se vůbec nebavím o Evangeliu podle Matouše, které cením na stejnou roveň Zeffirelliho verzi, spíš ještě trochu výše. Nuže i Gibsonova verze je podstatně lepší než Král králů... Jediné co opravdu stojí za zmínku je nádherná hudba podbarvující tento film, ovšem i ta trochu bledne vedle rovněž famozní hudby Ježíše Nazaretského... Takže musím zaokrouhlit hodně dolů bohužel... ()

iXtr3m3

Najväčší príbeh všetkých čias sa mi páčil viac, film som nevidel už cca 20 rokov, ale mám ho v osobnej zbierke, možno sa k nemu ešte niekedy dostanem. ()

Han22

Nejsem křesťan, ani věřící, ale příběh Ježíše mě fascinuje, mít stroj času, tak bych se rád podíval, jak to tehdy bylo doopravdy. Hollywoodu trvalo 31 let od nástupu mluveného filmu, než udělal nějakou pořádnou adaptaci a to na vrcholu popularity sandálového historického velkofilmu. Král králů není další Ben Hur, nebo Spartakus, na to má příliš čítankovité postavy, o kterých se v podstatě nedovíte přes skoro tříhodinovou stopáž víc než v Bibli nebo na Wikipedii. Chtělo to rozhodně známější/lepší herce. Nicméně pokud se od toho člověk oprostí, je to vynikajícím způsobem natočené. Skvostná výprava, kostýmy, kamera, davové scény, naprosto úchvatná hudba, která už je stažená v mé složce classic themes. I při takové stopáži není paradoxně pár věcí ukázaných, nebo dořešených, naopak mě přebývá linie s lidovým povstáním Barabáše, o které jsem v životě neslyšel. Jinak tu ale nechybí nic podstatného - od zrození, přes kázání, kamenování až po závěrečný směšný soud a ukřižování a všechno je bravurně natočeno. Zasloužené 4* a historický film roku 1961. ()

Biopler

Neuveriteľne patetické dielo bez štipky invencie, nekompromisne sa držiace litery od slova do slova ako ju nájdeme v Novom Zákone. Je to na škodu, lebo známy príbeh nemá čím ohúriť ak je spracovaný takto. Toto dielo je hodné pozretia kvôli tomu, že historicky veľmi dobre vykresľuje postavenie Židov a ich túžob po Mesiášovi pred samotným príchodom Ježiša. Trúfalo si berie na svoje plecia osudy množstva postáv, stíha ich kočírovať, no linka s Herodesom a Jánom Krstiteľom či Salome by sa dala zostrihať, aby sa viac priestoru uvoľnilo pre Ježiša, ktorý je v podaní Jeffreyho Huntera celkom fajn. Dá sa mu veriť a vo väčšine záberov prijať jeho charizma. Veľmi dobrý ťah je však vloženie príbehu Barabáša, akoby druhého Mesiáša, a v paralelnom sledovaní aj tejto línie tkvie potenciál, ktorý je all in all nevyužitý. Ray používa mnoho komparzu, ako napríklad pri bojoch s Rimanmi či pri legendárnom Ježišovom kázaní na hore, a dielu tak lepí známku monumentálnosti. V tých najdôležitejších scénach ako Ježišov súd pred Pilátom či krížová cesta či samotné ukrižovanie je však komparz slabo využitý a tým scénam chýba osudovosť, nehovoriac o duchovnom prežití či strhnutí filmom ako takým. Povolanie apoštolov, a zvlášť Petra, budúcej skaly Cirkvi, je slabé, je to podané ako keď na vás zakričí šéfko v továrni, aby ste išli na obed. Kristova matka mala v čase pôrodu maximálne 15 rokov, no v tomto filme ju stvárnila McKenna, ktorá mala ďaleko po 30tke a bola zlým výberom i kvôli nevýraznemu herectvu. Keď to zhrniem, dá sa to pozrieť, aj to dobre odsýpa, ale čakal som oveľa viac. ()

RajAthen

Tak jsem chtěl vidět nějaký další rozmáchlý velkofilm z 60, let a narazil jsem na Krále králů, kterému jeho rozmáchlost pramálo svědčí. Ano, je hezké, že Ježíšova kázání mají příkladnou účast (přičemž prakticky 98%přítomných by neslyšelo ani slovo, což ale může odpovídat realitě) a legie přinejmenším vypadá početně, ale co je to platné, když všechny postavy zkrátka vnímáte jako přes sklo. Chápu, že chtít po životopisném díle o Ježíšovi (natož z této doby), aby dal větší prostor charakterům je přinejmenším anachronismus a nejspíše zbožné přání, ale přeci to musí jít nějak udělat. Takhle se Ježíš vždy někde ukáže a odříká si svůj part. Alespoň trochu prostoru tak (pro mě) překvapivě dostává Barabáš a Jidáš, jejichž přátelství (což je podle všeho umělecká licence) dává jejich postávám alespoň nějakou hloubku (ale to už se opravdu snažím něco najít). K čemu velkofilm s tolika komparzisty, když není žádná bitva, kde je užít? A onen pokus o ozbrojený převrat zkrátka nepočítám. Z mého pohledu špatný formát k danému tématu, jakkoli se snaha cení. ()

rivah

Na jedné straně nápadité, na druhé straně těžkopádná rekonstrukce. Jen jako historicky zajímavá ilustrace novozákonního popisu. ()

Havala

Monumentální ztvárnění příběhu Ježíše Krista. Jediná výrazně pozitivní věc je hudba od Miklose Roszy. Dále počínaje kulisy a konče hereckými výkony to za moc nestálo. Takový film potřebuje charizmatické postavy a tady se bohužel konalo velké fiasko. I mnohem méně spektakulárnější Ježíš Nazeretský od Zefirelliho je naprosto úchvatný. Když už použili dlouhou stopáž, proč nepřidali více akce, dramatičnosti, atd. Zkrácení o hodinu by mu slušelo víc. Ne každý velkolepý projekt se holt povede. ()

ostravak30

Náboženských filmů jsem viděl řadu a můžu tak srovnávat. Král králů se vyznačuje právě velikostí davových scén a jiných, které ukazují velkost, velkolepost atd. Ovšem jinak je až profesorským přepisem Bible (nečetl jsem ji celou) jak mi to přijde, a zobrazuje jednotlivé příběhy Kristovy. Většinu z nich bude znát i nekřesťan. Je to film vleklý a člověka skoro uspí. Bojové scény i na tehdejší dobu působí úsměvně, kdy je vidět, že meč míří mimo tělo a přesto postava padá mrtvá k zemi. Mrtvoly dýchají, krev chybí. Hlavní úloha je tentokrát také podivná. Ježíš působí spíše, jako by byl po celou dobu v rauši a jeho slova i činy mu divák jen těžko věří. ()

Gig

Nejlepší film o Kristovi bude asi Ben Hur. Už pro to, jak je tam vykreslen a je pořád na pozadí, i když je příběh úplně o někom jiném. Ale tento film si mě získal. Už pro skvělou hudbu, výborné herce. Daleko víc mi sedí než např. Největší příběh všech dob, kde tam hraje kdejaká hvězda tehdejší doby, ale příběh je nudný, moc popisný. Mluvíme-li o "biblických" příbězích nebo o filmy opírající se o náboženskou tématiku, tak patří k těm nejlepším filmům. Pro mě tam patří Ben Hur, Desatero přikázání a Král Králů. ()

PTuranyi

Veľmi dobré veľkovýpravné hollywoodske spracovanie príbehu Nového zákona s typickým dobovým pátosom, takže sa radí k spektáklom ako Desať Božích prikázaní, Ben Hur či Spartakus. Produkcia je na vysokej úrovni. Hudba sa síce drží pompézneho orchestrálneho štýlu, ale atmosféra je správne spirituálna. Herecké obsadenie už také spektakulárne nie je, ako spomínanom filme Desať Božích prikázaní, ale Jeffrey Hunter je ako Ježiš presvedčivý rovnako ako jeho kolegovia v ostatných úlohách. Je tu určitá patetická strnulosť, hlavne v ženských roliach, no v tomto type filmov sa to dá čakať. Mária sa správa tak trochu ako ctihodná abatiša a scéna s Petrovým zapretím Krista skĺzne až k divadelnej okázalosti. Dej s určitým skokmi pokrýva celé evanjelium. Zaujímavé je tu celkom veľká prezentácia Barabáša hoci scéne s výberom prepusteného väzňa sa tvorcovia vyhli. Vpašovali ju však do scény Barabášovho prepustenia s poznámkou: "Ježiš zomrie za teba." Neotrelý je aj pohľad na Judášove pohnútky, ktoré zrejme inšpirovali Scorseseho poňatie vo filme Posledné pokušenie Krista. 75% ()

Nataniel73

Musím napísať, že je mi ľúto, že tomuto snímku dávam tak nízke hodnotenie, ale keďže som Ježišovi Nazaretskému od Franca Zefirelliho udelil štyri hviezdy, tak snímku Král kráľov nemôžem dať viac než dve. Z pozície veriaceho človeka mám pri filmoch o Ježišovi Kristovi vyššie nároky ako bežný divák a tým pádom ich hodnotím prísnejšie. V tomto filme sú niektoré dôležité pasáže zo života Ježiša Krista ukázané veľmi skratkovite, niektoré dokonca vôbec (premenenie vody na víno, kázanie v chráme, vyhnanie kupcov z chrámu, vzkriesenie Lazara, rozmnoženie chleba, záverečný súd Ježiša, či zvestovanie Panny Márie). A to má film vyše dve a pol hodiny! Ďalšia vec, ktorá mi vadí je strašne rozvláčne a pomalé tempo príbehu. Skôr mi to pripomína nejakú inscenáciu, než historický veľkofilm. Máme tu rozprávača, ktorý len povie, čo sa stalo a niektoré bezvýznamné či doslova vymyslené scénky tu dostávajú veľký priestor. Za všetky spomeniem návštevu Jána Krstiteľa Ježišom vo väzení, ktorá sa v Biblii ani nespomína. A to už zavieram oči nad tým, že herec Jána Krstiteľa tu má okolo 50 rokov a pritom sa Ján Krstiteľ narodil v rovnakom čase ako pán Ježiš. Všetci herci vrátane predstaviteľa Ježiša Krista pôsobia skôr ako komparzisti, čo má za následok absenciu dynamiky deja a tým pádom to celé  pôsobí veľmi nudne a nezáživne. Áno film je poplatný dobe, v ktorej vznikol, ale v tom čase už boli na svete vynikajúce filmy ako Ben Hur či Spartakus pokiaľ to porovnám z hľadiska "rímskej" tematiky. A tak jediné, ale dosť výrazné pozitívum je nádherná hudba, ktorá môže smelo konkurovať tej v Ježišovi Nazaretskom. Za mňa film na jedno pozretie, ktorý nenaplnil moje očakávania. 50% ()

Ethan

Nejlepší zpracování života Ježíše Krista! Souhlasím s hodnocením dynamické místy akční. Realistické kostými i prostředí. Jeffrey Hunter vynikající a působivý v roli Ježíše Krista. Kvalitní historický velkofilm! Hudba M.Rozsy skvělá spoluvytváří atmosféru dramatického děje. ()

Režijní legenda ožívá

Režijní legenda ožívá

10.01.2006

Od konce 40. až do poloviny 70. let vedl režisér Nicholas Ray dlouhotrvající válku s hollywoodským průmyslem, kterému neseděla nejenom jeho forma vyprávění, ale i styl života, jemuž vévodily alkohol… (více)