Volejte Saulovi (TV seriál)

Better Call Saul

Komedie / Krimi / Drama

USA, 2015 - 2017, 16 h 29 min (Minutáž: 10x50 min)

90%. PŘED EDITEM: Souhlasím s tou částí místní komunity, která by ráda předcházela hodnocení seriálů po jednom nebo dvou dílech. Seriál, resp. jedna jeho řada, je holistický celek, a hodnotit jej po dvou dílech je skoro jako by někdo chtěl hodnotit film po deseti minutách úvodu, což by si, už jen pro úctu k audiovizuálnímu umění, troufl jen málokdo. Ale formality nechme stranou. Saul vtrhl na televizní obrazovky ve velkém, přesně tak, jak se čekalo. Není náhodou, že první dva díly oceňují především fanoušci Breaking Bad, zatímco ostatní zůstávají vlažnější. Ani jedno není na škodu, přece jenom máme za sebou pětinu série, a tak těžko odhadovat, s čím nás seriálový génius Gilligan ještě překvapí. Nicméně už nyní lze říct, že znovu vsadil na stejnou kartu, a sice důraz na postupný důkladný vývoj postav a empirickou degeneraci charakterů. Tím, jak Better Call Saul začal, tvůrci jasně naznačují, jakým směrem se bude ubírat - prioritizováním postav (především Saula, jehož vývoj bude pravděpodobně směřovat k tomu, jak ho známe z Breaking Bad, a i proto je v tomto spin-offu znatelně slabší, ubožejší a daleko méně sebevědomý) a posunutím děje až na sekundární kolej. To neznamená, že by ta metanarace nezačínala patřičně po gilliganovsku dynamicky a napínavě, ale soustředění na Saula a jeho pomalu se rýsující partu dostává spád už v pilotním dílu a zavdává příčinu předpokládat, že Gilliganovi ani zdaleka nedošly nápady, a to ani ty dějové, ani charakterové a ani režijně kreativní (úvodní B/W úsek byl naprosto bezchybný a jsem rád, že nás stejně jako v Breaking Bad zásobuje obsáhlou sadou podhledů, nadhledů a přeostřování). A Saul Goodman alias Jimmy McGill alias Bob Odenkirk je stále úplně stejně geniální, jak ho známe z Breaking Bad, jen o dost nudnější a jednotvárnější, což však značí jen to dobré, a sice, že se máme na co těšit. Jsem zatím nadšen, ovšem nechci to zakřiknout, a tak beru všechno zpátky. EDIT: Po předposledním díle první série jedu do plných. Better Call Saul má všechno, co měl jeho předchůdce, jen mu chybí trochu víc akce, to ale snadno dohání Saulovo (resp. Bobovo) neuvěřitelné charisma a důvtipnost, geniální provázanost charakterů a postupná, decentní, ale výrazná gradace příběhu, která mě nutí netrpělivě očekávat velké finále a další sérii. Je pravda, že Better Call Saul je příběhově slabší, ale o to víc je parádní z hlediska práce s postavami. Breaking Bad se Saulovi zatím překonat nepodařilo, ale skvěle mu sekunduje. Lépe spin-off Breaking Bad vypadat nemohl.(10.2.2015)

Pořád jsem čekal, kdy se to rozjede a nerozjelo. Možná v příští sezoně:-/ V těch prvních deseti dílech není žádná celková souvislá zápletka, jakou měl Breaking Bad, je to jen sled epizod, jak se Saul (pardon, Jimmy McGill) snaží prosadit v branži. Což někomu možná stačí (viz pětihvězdičkáři), ale za mě, pokud se to v další sezoně nezmění, tak se sledováním končím. Cliffhangřík na konci 10. dílu vypadal nadějně.(12.5.2015)

ČESKOSLOVENSKÁ Pay-TV PREMIÉRA: AMC = 26.2.2015, réžia českého znenia (AMC 2015) = (18.2.2015)(18.2.2015)

Myslím si, že málokdo pochyboval o tom, zda dokáže Bob Odenkirk převzít vedoucí herecké otěže. Jeho bravurní výkon tak vlastně ani nelze označit za překvapení, nýbrž očekávanou lahůdku. Stejně tak není překvapením (zdánlivě) pomalejší rozjezd seriálu, kdy během první řady, stejně jako u Breaking Bad, sledujeme teprve jakési "zrození zla". V tomto případě tedy zrození právníka Saula Goodmana, který, jak již dobře víme, nebude v budoucnu dvakrát váhat s pomocí různým pochybným "živnostníkům". Abych pokračoval ve stejném duchu, tak dalšími očekávanými součástmi seriálu jsou pro mne vybroušené a často také velmi vtipné dialogy, zajímavé postavy a nečekané dějové zvraty. Když to tak všechno sečtu, překvapením nemůže být ani můj sto procentní dojem ze sledování první série a natěšenost na tu další. Závěrem si ještě dovolím odhadnout, že se všichni tvůrci a herci do "světa Breaking Bad" vrátili z ohromnou chutí (stejně jako asi většina fanoušků), což je z celkové atmosféry hodně znát- v dobrém slova smyslu.(6.9.2015)

Začátek pomalejší, místy i nudný, ale skvělý konec pilotu. Zato druhý díl už do toho šel naplno a jsem zvědavej, kam se děj posune ve druhé a třetí sérii a kolik známých postav ještě potkáme...Právě druhá série nastavila laťku proklatě vysoko. troll! don´t feed him! :D :D(12.2.2015)

• - Mesa Verde je banka, která se objevila již v seriálu Perníkový táta (od r. 2008). Walter White ji používal na placení účtů za svoji léčbu. (Axarus)

• - Saulův (Jimmyho - Bob Odenkirk) slogan: "It's showtime folks!!!" , je odkaz na film All That Jazz (1979). (Miuri)

• - V prvních fázích produkce seriálu se zvažoval 30. minutový formát a komediální pojetí celého seriálu. (Sygi)