Volejte Saulovi (TV seriál)

Better Call Saul

Komedie / Krimi / Drama

USA, 2015 - 2017, 23 h 23 min (Minutáž: 10x50 min)

První série: Upřímně, když jsem slyšel, že budou natáčet prequel zrovna o Saulovi, tak jsem moc nevěřil v úspěch tohoto seriálu s tím, že po pár dílech to zanikne, protože pro mě Saul byl zábavná, ale ne zrovna zajímavá postava. Jsem docela rád, že jsem se spletl, protože Bob Odenkirk dokázal Saulovi vdechnout život a udělal z postavy, která byla vedlejší něco, kolem čeho můžete napsat (plnohodnotný) seriál který bude fungovat. Podle závěru první série to vypadá, že to nejlepší nás teprve čeká, takže s maximem počkám, nicméně už teď se na druhou sérii těším a musím zopakovat, že jsem hodně rád, že jsem se zmýlil. Tenhle seriál není jen o "ždímání" značky Breaking Bad, který ve své první sérii taky nebyl až tak geniální, jak v těch dalších, takže věřím tomu, že to nejlepší teprve přijde. 85 %.(13.12.2015)

Po dvou dílech: Spin-off Breaking Bad to má solidně našlápnuté a zvládá servírovat příjemný mix komedie a dramatu který zaujme a přidá i něco navíc pro skalní fanoušky. Zatím tedy rezervované čtyři, pokud udrží nastavenou laťku, bez problémů přidám pátou.(12.2.2015)

Z Breaking Bad se záhy stal (zasloužený) fenomén. Jde o jeden ze vzácných případů, kdy se na mimořádné kvalitě a přitažlivosti seriálu shodla odborná kritika i televizní diváci. Bylo proto logické, že se producenti pokusí z projektu vytěžit maximum. Protože osud hlavního hrdiny se naplnil, východiskem se stal spin-off. Ze zločineckého gangu ovšem zůstalo jen žalostně málo těch, jejichž životní příběh by se dal dále rozvíjet, řešením se proto stal prequel. Pozornost se soustředila na dvě postavy, které se svým charismatem a inteligencí vymykaly ze společnosti jednorozměrných gaunerů. Volejte Saulovi není jen příběh protřelého advokáta, který se dokáže pohybovat na hraně zákona a leccos umí zařídit nad rámec standardních právních služeb, ale i policejního veterána Mikea, někdejšího špičkového kriminalisty, který se ke stáru rozhodl prohodit dres a hrát už jen podle svých pravidel. Volejte Saulovi prozrazuje už zkraje rukopis zkušeného scénáristy, který cíleně využívá prvky a postupy osvědčené v Breaking Bad. Cool postavy, které jsou uvěřitelné a zasazené do reáného světa, smysl pro absurditu, černý humor a znalost různých pater zločinu. Seriál je schopen nabídnout to, co dokáže jen opravdová elita televizních děl. Zločin neromantizuje, nebagatelizuje ho, neredukuje jen na určité sociální prostředí a skupiny, je analytický a odhaluje fungování systému. Při tom všem je neuvěřitelně zábavný. Nicméně při všech svých kvalitách za Breaking Bad zaostává. Cesta Saula Goodmana k úspěchu je sice složitá a několikrát přináší i hořkost poznání, není ale zdaleka tak bolestná a převratná jako cesta Waltera Whitea. Breaking Bad přinesl velký lidský příběh a šokující proměnu charakteru, bylo fascinující sledovat, kam až je příkladný maloměšťák, starostlivý manžel a otec rodiny ochoten zajít při své cestě na vrchol organizovaného zločinu. Musel přitom řešit mimořádně citlivá dilemata a vyrovnávat se s extrémní existenční nejistotou, a to vše se Saulovi vyhnulo. Pro znalce Breaking Bad je seriál příjemný pro důvěrné pomrkávání tvůrců směrem k divákovi, jenže se zároveň vytrácí prvek překvapení. Víte zkrátka, kam to neodvratně směřuje a jakou cenu kdo zaplatí. Konečný verdikt: 4 hvězdičky a 85 % celkového dojmu.(7.7.2015)

Je to strašně dobře zahraný! Těšim se na další sérii!(9.5.2015)

Postava Saula Goodmana má všetky predpoklady na vlastný seriál. Správne to odhadli aj tvorcovia Breaking Bad a čoskoro zaútočili na diváka s novým seriálom. Lenže nie je všetko zlato, čo sa blyští, Better Call Saul je v mnohých prípadoch kŕčovitý, neusporiadaný, akoby hľadal sám seba, je príliš epizódkový. Celá prvá séria je o snahe presadiť sa hlavnej postavy v právnickom svete, pravdou je, že niektoré snahy sú veľmi vtipné a zábavné. Celkový dojem nie je zlý, len som čakal viac. Azda druhá séria...(25.5.2015)

• - Farby v seriáli hrajú taktiež rolu. Scenárista Peter Gould trval na tom, aby kriminálnici mali oblečenie teplých farieb a právnici tak pôsobili tlmeným dojmom. (readan)

• - V první sérii se Jimmy (Bob Odenkirk) rozhodne specializovat na seniorské právo. Pracuje pro lidi v domově důchodců. Je to stejný domov důchodců, ve kterém bydlí Hector Salamanca v seriálu Perníkový táta (od r. 2008). Když si JImmy stěžuje na svůj plat za případ u soudu, ukáže pokladní na přepážce šek, na kterém je napsáno, že bydlí na 160 Juan Tabo. Je to stejná ulice, kde v seriálu Perníkový táta bydlí Gale Boetticher. V pilotu si jde na věšáku v soudu všimnout světlé bundy a klobouku, které nosil Walter White aka Heisenberg v Perníkovém tátovi. (Axarus)

• - V 1. dílu 2. série "Switch", když Jimmy (Bob Odenkirk) s Kim (Rhea Seehorn) pijí v baru, Jimmy si chce dát Zafiru Añejo. Zjistí ale že panák stojí 50 $. Tak podvedou Kena (Kyle Bornheimer) a s ním vypijí celou láhev. Zafiro Añejo je fiktivní značka tequily, která se objevila v seriálu Perníkový táta (od r. 2008), kde s její pomocí Gus Fring otrávil a zabil dona Eladia a další členy kartelu. (Axarus)