Volejte Saulovi (TV seriál)

Better Call Saul

Komedie / Krimi / Drama

USA, 2015 - 2017, 16 h 29 min (Minutáž: 10x50 min)

Vince Gilligan navazuje na své mistrovství z Breaking Bad a hraje s divákem nápaditou a rafinovanou hru. Proti možným očekáváním, že Saul Goodman bude od samého začátku řešit spletité kauzy zločinců, je nám postupně poodhalováno pozadí, které vedlo ke zrodu (i konci?) Saula Goodmana, avšak tato postava se v první sérii kromě závěrečné scény ani na chvíli nevyskytne. V ironickém kontrastu se naopak Jimmy stará o postarší klienty a snaží si vybudovat solidní reputaci. Stejně jako u Breaking Bad si tvůrci pohrávají s chronologií vyprávění, když každý díl je povětšinou uveden flashbackem či flashforwardem, díky čemuž je divákovi ponechán prostor participovat na příběhu a vytvářet si určité hypotézy. S tím souvisí také záměrné zámlky (zvuk kopírky, zavřené dveře, náhlý střih), které vytváří hlavní napětí. Better Call Saul tak není bezhlavou strhující jízdou, avšak svým precizně detailním skládankovým narativem, kdy bezmála každá informace má své místo a je dříve či později zužitkována, nechává většinu na oko efektních seriálů daleko za sebou (v důmyslnosti s nakládáním s informacemi a postavami třeba přeceňovaný House of Cards). Jinými slovy by šlo říci, že nejde podobně jako Jimmyho nejlepšímu příteli o výsledek a cíl hry, ale o potěšení ze hry samotné. S přihlédnutím k potvrzené druhé série lze úvodní sérii brát jako chytře vystavěnou cestu k nové, titulní identitě. Jimmy nyní kolísá mezi onou solidní figurkou právníka, kterého by z něj chtěl mít jeho (jak se ukáže) ješitný a spořádaný bratr, a bývalým já, které ztělesňoval vychytralý zlodějíček Slipping Jimmy. Díky vztahu s bratrem dochází podobně jako u Breaking Bad k žánrovým přesahům do rodinného dramatu, přičemž tento vztah je klíčový pro syntetizovanou identitu Saula. Dále je nám vtipně ukázána Jimmyho záliba v rýmovaných vizitkách na své právnické služby, je zopakována Mikeova motivace, který se snaží finančně zabezpečit svou vnučku, atd. Průsečíky mezi Jimmym, Mikem a mexickými mafiány jsou také narýsovány bezchybně, že nezbývá než bez obav a s nadšením očekávat druhou sérii – tentokrát již v hlavní roli se Saulem Goodmanem. ___ Druhá série (taky) takřka geniální. Sice stále bez Saula, ale to vůbec nevadí, protože málokdo umí tak skvostně vystavět scénu nebo konflikt (ať už komicky, nebo vážně) jako Gilligan (tzn. dalo by se na to dívat pořád dokola). Nemluvě o tom, že nabízí možná až překvapivý (svou intenzitou), ale nepopiratelný existenciální přesah.(9.4.2015)

Pomalu se to rozjíždí a i později je to chvílemi zbytečně zdlouhavé, ale jinak povedený komediální advokátský seriál. Jednotlivé epizody jsou dobře vypointované a reprezentují vždy jednu z typických situací advokátského řemesla, samozřejmě vyhnanou do absurdity. Trošku jsem postrádal dějovou linii, která by sjednocovala jednotlivé epizody do jednoho celku.(17.5.2015)

Už po pilotu je zřejmé, že se Gilligan v Albuquerque opět cítí jako ryba ve vodě. Důvtiplný scénárista a režisér zde skrze obrazovku dává jasně najevo, jak i jemu samotnému svět Waltera Whitea strašně chyběl. Což je pro diváka pochopitelně ohromná výhra a uvidíme, kam tenhle s citem natočený mix "85% drama a 15% komedie" povede. P.S. Dokud nebude ČSFD stejně pružné jako IMDb - kde lze seriály dávno hodnotit po jednotlivých epizodách - jsou veškeré subjektivní nářky jeho nedospělých a netolerantních uživatelů o předčasných hvězdičkových soudech bohužel irelevantní. Zdravim pilot The Leftovers.(9.2.2015)

Po první sérii: je tam vidět rukopis tvůrců BB, a je to zábavné, místy drsné a místy vtipné. Jen to prostě není TAK drsné a vtipné jako BB. Třeba se to zlepší... Zatím u mne tak 85 %.(19.4.2015)

Jeden z nejočekávanějších spin-offů v dějinách seriálové tvorby nezklamal...(26.2.2015)

• - Názvy epizod 2. série jsou "Switch", "Cobbler", "Amarillo", "Gloves Off", "Rebecca", "Bali Ha'i", "Inflatable", "Fifi", "Nailed", "Klick". Když se dají dohromady jenom první písmena, dostaneme F-R-I-N-G-S-B-A-C-K (Fring je zpátky), což je odkaz Na Guse Fringa, který hraje důležitou roli v seriálu Perníkový táta (od r. 2008). (Axarus)

• - Seriál vznikol medzi scenáristami ako vtip, no neskôr sa Vince Gilligan rozhodol, že by nebolo zlé urobiť spin-off práve s postavou Saula. (readan)

• - Tuco Salamanca (Raymond Cruz) má ve 2. epizodě 1. série zbraň Taurus Raging Judge. (dc125)