Neutečeš

• USA It Follows (více)

Devatenáctiletá Jay se po příjemné chvilce na zadní sedačce auta se sympatickým mladíkem ocitne svázaná v opuštěné továrně. A mladík ji zpovzdálí opatrně pozoruje. Čeká na okamžik, kdy se objeví démoni. Na okamžik, kdy to pro něj celé skončí a pro ni naopak začne. Nekonečná noční můra. Tyto až příliš reálné přízraky jsou součástí prokletí, které si jeho oběti předávají sexem jako štafetový kolík. A pro Jay původně slibný večer nakonec skončí tím nejhorším možným způsobem. Její milenec ji uprostřed ulice vyhodí svázanou a polonahou z auta a navíc od něj převzala kletbu spojenou s pronásledováním a útoky přízraků, které s ní od této chvíle budou na každém kroku. Její život se smrskne na nekonečný a všudypřítomný strach, před kterým nemá kam uniknout. Jay se svých zjevení může zbavit jedině tak, že je předá někomu dalšímu. Podaří se jí uniknout? (Cinemart)

PetrPan

Filmová příjice s personifikovanou spirochetou, kde jsem si orgasmus, čti závěr, klidně mohl nechat utéct. Hvězda za ponaučení, že sex s prostitutkou prodlužuje život a druhá za nepatřičnou hudbu. Nepatřičnou k téhle sračce. ()

Arsenal83

Hororová stránka je fajn, niektoré scénky sú fakt nepríjemné, to tu hraje dobre. Rovnako sa pridáva silná hudba. Ale už len samotná podstata nákazy sexom je totálne mimo. A ten záver som nepochopil. Ja som si myslel, že ten film bude mať ešte asi tak polhodiny, a ono to zrazu zhaslo... ()

Slarque

Klasicky vystavěný horor o pohlavně přenosném prokletí má výbornou atmosféru. Není to postavené na brutalitě nebo lekačkách, jde o klasické pomalé, ale vytrvalé zlo, před kterém je těžké utéci. Maika Monroe v hlavní roli je snad půlku filmu buď v plavkách nebo v prádle, což je také plus. Mám pocit, že povedený horor tohoto typu už tu delší dobu chyběl. ()

classic

Kedysi dávno som videl horor Gora Verbinského THE RING,ktorý ma v skutočnosti poriadne vydesil... Išlo o kliatbu jednej videokazety,ktorú keď si človek jednoducho pozrel,tak ho čakal do siedmych dní krutý postih! O podobný princíp ide v tomto zvláštnom horore,keď hlavná hrdinka dostane podobnú kliatbu,ale po inom akte ako pozeraní videokaziet a pod. Na rande si to rozdá s fešákom,ktorý jej predá štafetu,aby si Maika Monroe mohla rozmyslieť komu to dá ďalej,o nápadníkov núdzu nemá,ale zatiaľ zažíva desivé obdobie plné nevysvetliteľných náhod,zložité situácie,keď vidí mátohy,prízraky,pričom jej nikto nemôže nijako pomôcť,keďže to vidí len ona... Odohráva sa to v rozpadnutom,bankrotom zasiahnutom americkom Detroite,lebo vidieť kopec prázdnych barákov neveští nič dobrého,na tom sa dá stavať,ale to je tak všetko. Je pekné vidieť herečku Maiku Monroe,ktorú divák pomaly ale isto systematicky vyzlieka cez filmové plátno,LED obrazovku,krásna mladá žena,ktorú by chcel pretiahnuť každý heterosexuál,že on by sa OBETOVAL,aby mohla žiť,potom by musel pokračovať a hľadať si novú korisť.Inak ani jej filmová sestra nie je na zahodenie,alebo kamarát Paul je taký extrémne zúfalý,že mu nechce dať,on by neváhal ani na sekundu sa pobiť s osudom! Scenár a hudba je o ničom,v podstate sa tu nič nedeje,finále na kúpalisku má dostatočne vyvážený potenciál,aby divák neumrel nudou,mňa to bavilo nielen kvôli Maike,ale i pre kameru,ktorá pekne sníma všetko podstatné. Je tu nábeh,že režisér príde na budúce s niečím lepším? A keď tam bude Maika,tak po pi..! ()

Chrustyn

Úvodní premisa je pitomá až hanba (utíkání před zlem, které celou dobu jde normální chůzí a mění vzhled), ale zpracování, hudbou odkazující na 80. léta je svým minimalismem atmosfericky pohlcující a ve výsledku, tak zabolí pouze fakt, že "vcucnutí" do děje a atmosféry, nevydrží až do konce. V rámci současných hororů, nadstandard, který však milovníky novodobé hororové tvorby, asi unudí. ()

panjosef

A contrario Chozeho komentář: ano, právě ten silný nezávislácko-hipsterský feeling mně neskutečně seděl a bavil. Netajím se tím, že nemám rád žánrové konvence, zejména ty hororové mně občas dost neberou, ale právě ta tíživá metafyzičnost, stísněné plynutí a existenciální úzkost je to, co na některých povedených hororech (ať už filmových, knižních či v oblasti hudby) vyloženě žeru. Čím rozmělněnější, abstraktnější a lyričtějí dílo je, tím více naplňuje moji touhu po ponoření se do hlubin rozčleněnosti a diverzity zemského povrchu, plynutí existence na něm sdílené a rozvržení této existence do souboru ploch, jež dávají dohromady skladebné celky otevřených volných prostor, které tento povrch tvoří. Není poté moc věcí, které v člověku vyvolávají takové uklidnění, jako možnost pravidelně střídat plynutí těmito prostorami a představu tohoto plynutí, realizovanou z malé uzavřené místnosti. To, že It Follows přeci jen trochu žánrové je, mi ale vůbec nevadí. Vše vynahradilo velmi sympatické vykreslení postav, orientace na jejich vnitřní vztahy, a rovněž na popisy okolních temných krajin (všechny ty jízdy autem, yes, to byl rozměr až skoro environmentální, jak pustý Detroit v Only Lovers Left Alive) a vůbec soustředění spíše na celkové plynutí díla než jeho vnitřní děj (byť ten přítomný je a klidně se dá soustředit i na něj, if someone likes) , to vše jsou věci které mají u mne palec nahoru. Žádné lekačky, panenky, klauni a další americké pičovinky, ale namísto toho pocity, existenční tíže, sociální identifikovatelnost a celospolečenský přesah. A samozřejmě úžasná hudba, v lehce se popularizujícím 80s elektru á'la Drive, Maniac nebo nedávno na Coloursech viděný koncert úžasnýho maníka který si říká Danger :-) Řadím do ranku jako Toad Road, Oculus, Soft for Digging a podobné. Americká indie scéna je spolu s evropskou na produkci "chytrých" hororů aktuálně prostě parádní :-) ()

korbitch22

Zhmotněný Háívéčko chodí po krachujícím Deitroitu a kosí puberťáky.Zajímavých hororových nápadů není nikdy dost, třeba Balugueró v Recu mátl diváka zombie virusem, který byl ve skutečny ďábelský gen posednutí, tomu říkám ojedinělý a děsivý námět, bohužel démon kterýho chytnete nezávaznou šukačkou je děsivej fakt jen chvilku, když potom hlavní hrdinka šuká jako králíček, byla to jen nudná softporno komedie.Na Neutečeš jsem se hrozně těšil a začátek byl vážně skvělej.Mitchell atmosféru umí a až na vyjímky mu vydrží skoro celý film, za to určitě body nahoru, taky soundtrack je něco naprosto dokonalého.It Follows je retro horor se vším všudy a to bohužel i se zápory.Lekaček najdete pomálu, příběh má své jedno stejné a unylé tempo a režisér odmítá jakkoliv přidat na intenzitě strašení a dobrá atmosféra a psychický vyjebávky v podobě neustále pronásledujícího zla prostě pomalý horor neutáhnou.Místy máte dokonalou scénu a pak se zase 10 minut nudíte, je to velká škoda, Carpentorva škola je sice v 21.století fajn, ale jakmile se režisér nenaučí dynamiku vyprávění, víc jak průmerný horor ze sebe nevytlačení, potenciál jako hrom využitý tak na 60% a opět totálně doražený naprosto nijakým koncem.Ten chodící syfilis chce být prostě anonymní!!!! ()

mcb

Takhle nějak bych si představoval adaptaci komiksu Černá díra. "Neutečeš" sice v průběhu stominutové stopáže občas upadá do stereotypu, ale nahoru to táhne především sympatické obsazení (Maika Monroe!), carpenterovská atmosféra a originální premisa, která vydrží až do závěrečných titulků. Samozřejmě tomu hodně pomáhá i zvuková složka, která dělá z relativně obyčejných všednodenních výjevů nervydrásající zážitek. ()

heyda

Velmi sympatický počin od mladého fanouška hororů. Nejvíc chválím přirozený scénář, dobré herecké výkony a napětí. Nelíbila se mi příliš ta psychózní hudba, ta byla fakt šílená a škoda, že film nemá hlubší zápletku. Celkově ale chválím a hororovým nadšencům doporučuju. V roce 2015 zatím nejlepší kousek. ()

VenDulin85

Hlavní pravidlo při sledování It follows- nehledejte v tom smysl. Pokud ho nebudete hledat, dostane se vám průměrného hororu se zajímavou hudbou a pár creepy scénami. Pokud tam smysl hledat budete... :o ()

rollman1

Tenhle kousek je u mě napomezí. Co se týče nápadu má u mě plnou palbu, protože už úvodní scéna, kdy nevíme proti čemu vlastně oběť stojí je nápaditá a dostatečně účinná. Potenciál však měla „příšera“ vyloženě větší. Ne tak zlý film, jen příště prosím víc snahy a invence. ()

Jinny

Horor, který rozhodně nepotěší ty, co mají tenhle žánr zafixovaný jako soubor laciných "lekaček". Neutečej sice záporáka ukazuje, ale hlavní devizou filmu je lezavá atmosféra a vědomí postav, že tohohle bubáka vážně porazit nemůžou. Hlavní hrdinka je spíš opak nevinné dívky, co má horor přežít, a na záběry vnitřností a postavy pokryté krví zapomeňte. Přesto u mě Neutečeš získává víc bodů za zpracování než za spíš průměrný námět. ()

eraserhead666

Začínám mít takový vtíravý pocit, že se zase začínají točit dobré horrory. A je to dobrý pocit. It Follows je peckózní ukázka, že stačí jednoduchý, ale účinný nápad, podpořený jednoduchým, ale funkčním ztvárněním a mrazení je na zádech. Opravdu hustá atmosféra, už dlouho jsem nezažil, že by mě mrazilo z pouhé jdoucí postavy. V jednoduchosti je síla, věděl to Carpenter, který je v souvislosti s tímto filmem mnohdy zmiňován, zjistil to i Mitchell. A já to po čase zase rád viděl ve filmu. Brrrr. ()

anais

Carpenterovská hudba, vymazelé kompozice obrazů těžící z malebnosti rozpadlého Detroitu, ale i z pohybu v neostrosti jednotlivých záběrů. Napětí za málo peněz, v krásném a skutečně propracovaném balení. Jen mi trochu přišlo, jako by si s tím ke konci ve scénáři autoři už trochu nevěděli rady, a dlouho (na ten obsah je to celkem dlouhé) očekávaná pointa tak úplně nepřišla. ()

hansel97

Můžu hrdě říct, že jsem konečně zase viděl výborný horor z těch nových. Nejsem zrovna náročný a těžce vylekatelný, ale tohle mi prostě sedlo. Pryč s retardovanýma lekačkama typu: "Otveřu dveře, vyletí duch." nebo "Zavolám Haló? a vyjde vrah." Tady nebyla snad ani jedna lekačka, kde něco vyskočí a bál jsem se mnohem víc, než například u v Zajetí démonů. Ta hudba a dlouhé pomalu se přibližující záběry kamery to dokázaly. Navíc pořád čekáte, že odněkud něco vyletí a to že se nic takového nestane, to možná dělá i strašidelnější. Prostě SKVĚLÁ PRÁCE! ()

Pítrs85

Ten film se snaží být za každou cenu tak moc jinej, až je prostě... já nevím, čím vlastně chtěl být. No začnu prvně těmi klady- skvělá "retro" hudba, pěkné prostředí, asi dvě až tři scény, které vás možná malinko vycukají. A teď zápory- všechno ostatní... Kolem It Follows se vytvořila jakási bublina konečně originálního hororu, mno za sebe říkám, že se raději podívám na dvacátý sedmý Pátek třináctého, než na takovéhle... takovéhle :-) Ale OST fakt libové, nejlepší od nového Maniaka. ()

anderson

Na tomto filme by sa nádherne dalo demonštrovať ako sa sľubná a pomerne originálna a nádejná hororová zápletka dá totálne pochovať a znefunkčniť. Hlavní hrdinovia sú načisto vypatlaní pubertiaci, ktorí sa len poflakujú, povaľujú a pregrciavajú odnikiaľ nikam. Niet sa čo čudovať, keďže ich rodičia budú asi podobné ak nie aj horšie indivíduá. Asi vravím preto, že ich v tomto filme takmer neuvidíte, aj keď postavy ich sem tam zo slušnosti spomenú. Úplnú korunu imbecility ale nasadil tomuto filmu scenárista, ktorý vnukol retardovaným tínedžerom geniálnu myšlienku, že tajomného prenasledovateľa znesú zo sveta pomocou bazénu a elektriny. Nemám slová. Režisér navyše trpí záchvatom "artizmu" a mučí divákov nekonečnými a zmysel postrádajúcimi zábermi. Navyše vďaka digitálnej kiematografii sú tieto zábery sterilné ako televízna inscenácia a neobsahujú už ani náznak 35mm "filmovosti". Za odvahu, že som sa dodíval až do konca, udeľujem aspoň dva značne pomalé prízraky. (22.3.2017) ()

SOLOM.

Ještě před samotnou premiérou filmu jsem okolo něj slyšel samé pozitivní ohlasy a poté co jej několik mých přátel i známých na CSFD hodnotilo velmi vysoko i silné slova chvály. Nechal jsem It Follows lehce „dozrát“ a pustil si jej s menším časovým odstupem. Mezitím procentuální čísla lehce klesla a já se popravdě ani nedivím. David Robert Mitchell se s hororovým tématem popral sice statečně a snažil se přijít s neokoukanou zápletkou, ale po docela slibném rozjezdu se v tom bazénu stejně jako hlavní hrdinka začal plácat taky. Vůbec by mi nevadil menší rozpočet ani nepříliš známí herci, jenže ke konci filmu tomu začal dost docházet dech a navíc se tu objevilo i několik (ne)logických kopanců. Ono přenášení kletby pohlavním stykem zprvu nevypadalo jako nejhorší nápad (jak víme, dá se jím přenášet ledasjaká choroba) a po atmosférické stránce taky šlapalo všechno pěkně jako na drátkách, ovšem našel by zde několik výtek. Pomalý přízrak, který na sebe dokáže vzít různou podobu, už tu sice byl, nicméně Mitchell nechtěl tlačit moc na pilu a zvolil pozvolné psychologické hrátky, na které divák rád přistoupí. Ku pomoci rád přispěchal i vhodně zvolený hudební doprovod, ovšem k úplnému uspokojení mi tu chybělo více napětí a brutálnější scény. Jejichž absenci sice někteří přivítali s povděkem, já však nikoliv. 60% ()

Čeká nás várka hororových pokračování

Čeká nás várka hororových pokračování

02.11.2023

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015