Svatý Mikuláš

• USA St. Nicolas

Skupinka studentů FAMU točí absolventský dokumentární film o bývalém ústavu u Svatého Mikuláše. V tomto sanatoriu prý údajně bloudí duše pacientů dodnes. Skupinka studentů vedena Natálii Kocurovou tento ústav navštíví a záhy zjišťuje, že dostat se ven nebude tak snadné, jako bylo dostat se dovnitř. (oficiální text distributora)

Virus_3000

Předně několik důležitých informací: nemám moc rád horory, ale občas se na ně podívám. Jakožto divadelník-ochotník si dávám pozor i na to, jak se která postava vyvíjí, jak jedná a tak. Někdo může říct, že to je profesní deformace, budiž. Tak teď už k hodnocení filmu a proč dostal jen hvězdičku. Pro ty, kteří ještě neviděli - SPOILER ALERT! První věc je to, že found footage může být fajn, ale musím si dát bacha na to, aby se všechna média vrátila. Jinak to nemůžu dávat jako found footage, když záznam z toho či onoho zařízení byl zničen. Další, velmi důležitá věc. Petře, režisére, scénáristo... má-li být budova zamřížovaná a ty nám ukážeš budovu totálně bez mříží, nechápu, proč tedy někdo nezkouší prolézt ven skrz okno. Chápu, že se neshání lehce budova (tahle asi taky nebyla lehce sehnatelná a jednoduše přístupná, když tam zřejmě byla i PČR) s mřížemi a takhle opuštěná. Ale tak nám jí neukazuj zvenčí a bude všechno v pohodě. Další věcí jsou efekty. Když neumí někdo udělat pořádný efekt, jak někomu rvu prst sikovkama (pominu teď to, že to vypadalo jako kdyby mu ho ustřihl štípačkami, on ani necekl, ale ve skutečnosti šlo o sikovky nebo kombinačky), vyzní to jako parodie. Další mučení jsem pak měl ve stínu toho, že mi hlava nepobírala zbytečnosti. :D Filtry jsou o ničem, když z ničeho nic mizí a objevují se. Mám-li poškrábanou kameru, bude poškrábaná i za pár vteřin. Kamery si zázračně čočku neopravují. Lidi mění nálady a mluvu, jak se jim zachce. Nedrží se v roli. Chápu, že třeba nejsou herci. Ale to je prací režiséra, aby herce donutil držet se v roli. Když se puntičkář najednou změní v lajdáka, člověk mluví chvíli spisovně a chvíli nespisovně bez zjevné příčiny, je něco někde špatně. Pár zajímavých nápadů film ale má (byť, přiznejme si to, je to pouze vykradení - co máme vymýšlet nového, že?). A tu hvězdičku dávám kvůli tomu, že doufám, že autor se z chyb poučí a další díla budou jen lepší. Navíc rozhodně je lepší, když někdo tvoří. :) Takže se těším na další počin a doufám, že ten už bude dotažený. Takhle to byla spíš nepřiznaná parodie na žánr hororových a found footage filmů. Sorry. ()

silverfuck odpad!

Těžký amatérismus, po všech stránkách. V tom nejhorším slova smyslu. Obdivuji drzost tvůrců, tohle prezentovat jako regulérní film. ()

Allica

Found footage to sice určitě je, ale i na takový - někdo by řekl - home-made - je zapotřebí velké množství filmařského úsilí a talentu. Není to jenom o roztřesené kameře. Ta sice má vypadat jako amatérská a autentická, ale ve skutečnosti to tak úplně není. Musí být kvalitní, aby se děj dal dobře sledovat i v té roztřesenosti. Potom je tu druhá věc, a hodně podstatná - zvuk. Někteří filmaři tvrdí, že zvuk je 70% dojmu z filmu. A pokud je to pravda, tak tady to musí platit o to víc. Napětí a strach do těch scén nenaženete hudbou, nebo přehlušujícím duněním. Musíte využít okolní zvuk. Zvuk prostředí - společně s tichem, které navodí napětí a očekávání. Potom by fungovaly i lekačky. Je zapotřebí mít všechny tyto složky nastudované v daném žánru. Nemusí to být jenom o rozpočtu, který byl na film vyčleněn. Vždycky je zapotřebí si poradit. Herecké výkony někdy moc autentické nejsou. A strach nám přerušuje také jejich věčné vtípky, které mě na tom opravdu bavily. Zvolený font společně s řádkováním také nebyli zrovna dobrou volbou. Mám ale radost v tom, že se tam pracuje s barvou. A že ne vždy jsou ty záběry jenom takové, jak vylezly z kamery. Obdivuji ale autora a jeho kolegy, že se společně do takového projektu pustili, protože vím, co času a námahy stojí natočit byť pětiminutový film. https://youtu.be/JRje_Nb64GY ()

mskarabeus

Film je neskutečná hovadina, Jeden z filmů, na který jsem se ani nedodíval. Nuda, trapárna, parodie na found footage . Naši prostě neumí dělat kvalitní horrory a je jedno, kolik to stojí, jestli to točí ochotnický spolek nebo profíci... P.S. Co taky čekat od pána režiséra a scénáristy, který dělal scénář na sračkoidní pořady typu Soudce Alexandr, Soudkyně Barbara nebo Nebezpečné vztahy :-) :-) ()