Zločin v Polné

(TV film)
  • angličtina Murder in Polná (festivalový název)
TV spot

Kamera:

David Ployhar

Hudba:

Zdenek Merta

Jaroslav Plesl, Karel Heřmánek ml., Karel Roden, Gabriela Míčová, František Němec, Jan Kačer, Petr Štěpánek, Jiří Plachý ml., Ondřej Kavan, Luboš Veselý (více)

Zločin v Polné je vzrušující drama jedné detektivní historie. V roce 1899 na Bílou sobotu byla na cestě mezi obcemi Věžničkou a městečkem Polnou nalezena mrtvá dívka, švadlenka Anežka Hrůzová. Bylo jí devatenáct let. Na hrdle měla řeznou ránu a nejspíš vykrvácela. Sexuálního násilí se vrah nedopustil. Místním lékařům se zdálo, že sražené krve na místě činu není dost, a na otázku, kde je „chybějící" krev, se hned našla pohotová dopověď: Židé ji přidali o Velikonocích do macesů. K dispozici byl náhodou i potenciální vrah: přidrzlý a nepříliš chytrý mladík Leopold Hilsner, šnorer, tulák a žebrák... (Česká televize)

velkyvezir

Hodnotím až po druhém díle. Velmi zajímavé, výborný Plesl a Roden, velmi příjemným překvapením Heřmánek. Ač více jak sto let staré události, zvláště v dnešní době davové hysterie skvělé zrcadlo povaze českého národa. ()

klukluka

Mám za to, že to bylo udělané perfektně - rozhodně s ohledem na tradičně omezený rozpočet veřejnoprávní televize. Dlouho jsem si říkal, že tomu udělím horší hodnocení proto, že nerozumím, proč by se podobné věci léta páně plus mínus 1900 měly točit o více než 100 let později. A teprve film samotný mi na to dal uspokojivou odpověď - ten zločin měl skutečně přesah, usvědčil nás Čechy (a Moravany) z toho, že se někdy chováme jako tupé, protože nenávistné stádo. Silně inklinujeme k principu kolektivní viny a tohoto neduhu jsme se neodkázali zbavit, přestože nás historie měla poučit, že se v podobných případech dopouštíme závažných, nevratných chyb. Pochybuji, že by se jednalo o záměr, ale nabízí se i analogie se současnou davovou hysterií kolem uprchlíků. Opakuje se to znovu. A znovu na tom vydělá nějaký další Baxa nebo Konvička - děkanské posty, primátorské posty, poslanecké posty, senátorské posty, ministerské posty... Ale...(!)...nikdo z těchto lidí se nevejde do čítanek. Tam je místo jen pro prezidenty. Tím se tehdy paradoxně stal kvůli postoji k hilsneriádě veřejností zostuzovaný, protože názorově protichůdný Masaryk. Zase tak špatné to s námi tedy být nemůže. Když nic jiného, zrušili jsme od té doby trest smrti. Osobně jsem pro jeho obnovu, ale justiční omyly skutečně nelze vyloučit a popravy znamenají definitivu bez možnosti případné nápravy. Obloukem jsem se tak dostal k tomu, proč Zločin v Polné ochudím o jednu jinak vcelku zaslouženou hvězdu. Na poli soudních dramat způsobených selháním justice pro mě představuje vrchol absurdity a následně i kvality zpracování drama http://www.csfd.cz/film/306046-presume-coupable/prehled/. Polná se opravdu povedla, ale Présumé je ještě někde trochu jinde. Hlavně děkujme tomu, že se předloha odehrála za hranicemi, stovky kilometrů (mnohem dospělejším a zodpovědnějším - povídali, že mu hráli) směrem na jihozápad. ()

Zagros

Na televizní tvorbu to bylo výborné. Znovu nalezený zajímavý příběh, výtečná výprava, dobré obsazení a slušně vytvořená atmosféra tehdejší doby. To všechno jsou výrazné plusy tohoto počinu. Bohužel by se našly i mínusy. Netuším, proč to tvůrci roztáhli na dva díly. Pokud by se vypustilo několik nevýrazných scén a vyhnulo by se zbytečnému natahování, mohl vzniknout velmi dobrý film i pro kina, který by dokázal více strhnout. Druhou výtkou je přílišné zjednodušení postav a jejich jednoznačné vykreslení na dobré a špatné. Od začátku divák pozná, kdo je dobrý a kdo zlý. Všichni jsou vykreslení černobíle, jako v pohádce. Uvítal bych více odstínů šedi, stejně jako v životě. Po více než sto letech je jednoduché s dlouhým odstupem určit, kdo byl dobrý a kdo špatný. V té době to jednoznačné být nemuselo. Díky ztrátě napětí z výše uvedených důvodů nakonec nechávám jen tři hvězdy. ()

patrikus

Příště prosím méně dialogů, jinak nadstandard! Skvělý scénář pana Šaška a vynikající casting. Kvalitní hudba pana Merty a skvělá interpretace písní Františkem Segradem. Dobrá kamera, ale o to horší střih. ()

F.W.Colqhoun

Viktor Polesný, veterán záznamů divadelních her, představoval pro soudní drama asi dobrou volbu. Investovalo se hodně do scénáře, do výpravy, do castingu i do režie - s ohledem na současný kontext i hlavám v ČT nejspíš připadlo, že by neměl z televizní ilustračky ostudné historie (relativizujte si jak chcete), která odkazuje k náladám, jež se ráčí v současnosti viditelně vynořovat, vzniknout průšvih. Výsledkem není sice mistrovské dílo, ale ani obvyklá televizní šmíra, která by ostudné, ale příznačné kapitole českých i evropských dějin slušela méně než běžné nedělní detektivce. Plesl v nevděčné roli übersprávňáka potvrzuje své kvality, fyziologicky výrazný Karel Heřmánek ml. se ukazuje jako talent na vzestupu. Jestli servíruje stejně věrohodně i jiné než slaboduché charaktery, máme se na co těšit. ()

Lionheart

Po prvním díle jsem příjemně překvapen. Dobře se na to kouká a herci jsou velmi příjemní a jejich občasná teatrálnost je vzhledem k tématu vhodná a není přehnaná. Jen doufám, že finále nezkalí mé veskrze pozitivní dojmy. *) Druhý díl byl trochu horší, docházel mu dech a trochu se opakoval, ale pořád je to na české poměry velmi kvalitní počin. ()

Asmodin

Česká televize umí 2 žánry velmi dobře tj. historické filmy a akční trilery opisujíce skandinávský styl. Podle mě jeden z nejlepších filmů posledních let s výborným obsazením. ()

Jimmy15

Popravdě jsem se toho trochu bál. Celkově délka nebo to, že se jedná o nízkonákladový film. Ale po tom co jsem si pustil první díl, jsem věděl, že si mě film získá, všechno jsem hltal s otevřenou pusou, věřil ve spravedlivý konec a celou dobu fandil Hilsnerovi. Nejvíc mě však dostal konec, ten na mě působil nejvíc, a je také to, co bych vyzdvihl nakonec. I z levného snímku se dá udělat bomba, která za něco stojí a je lepší, než film, který má rozpočet milióny a pak se na něj nedá koukat. ()

mira007

Dramatická rekonstrukce známého případu v podobě soudního dramatu - výpravné, dobře obsazené, skvěle zahrané ( Heřmánek, Plesl, Roden a Etzler!!!), přehledné jako výuka dějepisu. Druhý díl je lehce pomalejší, méně přakvapivý , ale co jsem si odnesl je fakt, že Masaryk musel být extratřída, když svým pevným morálním postojem šel proti zmanipulovanému davu/národu. ()

Untentrauer

Velkolepé drama se skvělou výpravou. Z historického hlediska je to opravdu zajímavé. Film vás provede celým vyšetřováním a následně i soudem. Proniknete do poměrů tehdejší doby a zjistíte, jaké vtahy panovali již tehdy vůči židovskému obyvatelstvu. I přes snahu autorů vše objasnit a vysvětlit jsem nepochopil, proč z toho vznikla taková velká kauza. Ani jsem nepochopil snahu Masaryka i když na to existuje mnoho konspiračních teorií... Jenže je to celé nudááááááááááá. Ani mě nezajímalo, jak to dopadne. Tohle téma mě nezajímá a pokud jste na tom stejně, tak tenhle film oželte. Nečekejte žádnou povedenou detektivku s krimi napínavým vyšetřováním. ()

Garch

Takzvaná Hilsneriáda předznamenala to, co za pár desetiletí jistý Hitler dotáhl do obludné hrůzy. Jeden z nejstatečnějších myslitelů přelomu 19. století, Tomáš Garrigue Masaryk, mnohé předvídal a proti tmářství se hrdinsky stavěl. TGM věřil, že to s námi má smysl, ač často bylo krutě těžké. Nebýt podpory Charlotty, kdo ví. Oceňuji Rodenovo ztvárnění Masaryka bez patosu. Karel Roden je vždy dobrý, ale stejně překvapí, jak silné emoce dokáže vyjádřit pohledem. . PS Plný počet dávám také za zpracování těžkého tématu stylem převyšujícím televizní film. ()

BigMarthy

Historicky věrná a pregnantní rekonstrukce. Zájemcům o toto téma dobře poslouží. Tímto děkuji tvůrcům za výbornou práci, těším se na druhý díl. ()

Hepy13

Příjemná a vítaná soudní změna v českém podání. O proti všem těm americkým soudně laděným filmům. Nepamatuju se že bych se u nějakého českého dvoudílného filmu s napětím tak těšil na druhý díl, a na to jak soudní proces nakonec dopadne. Velmi dobrá práce ČT. ()

IvcaSammet

Dlouho jsem uvažovala, jak Zločin v Polné ohodnotit ... Na pět hvězdiček mi sice nepřišel dostatečně "dokonalý", ale nakonec jsem se přece jenom rozhodla, že si film těch pět hvězdiček zaslouží. Nádherně natočený film, ze kterého skoro až mrazí ... Samotná atmosféra mi vcelku při rozhodování pomohla, protože jsem i jako divák cítila ono napětí, které v soudních síních panovalo ... Za pochvalu rozhodně stojí i skvělé herecké výkony, které byly opravdu dokonale věrohodné, že jsem na obrazovce některé záporné postavy nemohla ani vidět. Samozřejmě si ale neodpustím velkou pochvalu pro Jardu Plesla, který opravdu zazářil ... Snad jediným důvodem, proč jsem nebyla jednohlasně pro pět hvězdiček, byly některé scény, které mi přišly až moc přehnané a hlavně nesourodý zvuk, kdy herce pomalu nebylo slyšet, ale když se dostalo na "uječené scény", sousedé na nás pomalu volali policajty, že u nás někoho vraždíme ... ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka