Sázka na nejistotu

• USA The Big Short (více)
USA, 2015, 130 min (Alternativní 125 min)

Režie:

Adam McKay

Předloha:

Michael Lewis (kniha)

Kamera:

Barry Ackroyd

Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt, Marisa Tomei, Finn Wittrock, Max Greenfield, Melissa Leo, Rafe Spall, Hamish Linklater, Byron Mann (více)

Sázka na nejistotu vypráví příběh čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky. Tihle čtyři byli jediní, kdo si spočítal, že světová ekonomika nemůže růst do nekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky na kolena a krutě se napakovali. V roce 2005 jste mohli v Americe dostat stoprocentní hypotéku na luxusní vilu s dvaceti ložnicemi a bazénem a nikdo se vás neptal, jestli ji dokážete a máte z čeho splácet. Excentrický finančník a fanoušek heavy metalu Michael Burry (Christian Bale) si uvědomil, že podobných riskantních hypoték je takové množství, že se mohou stát časovanou bombou, která dřív nebo později odpálí celou americkou ekonomiku. Vyvinul proto důmyslný finanční nástroj, který mu měl přihrát obrovský balík peněz v případě, že hypoteční bublina praskne, a investoval do něj celé jmění. Sázka na nejistotu se jemu a třem podobným vizionářům vyplatila o tři roky později, kdy milióny Američanů přišly o střechy nad hlavou a o práci a navíc ze svých daní kryly ztráty nenažraných bank. (Cinemart)

ZiGi_

Film se mi velice líbil, jelikož se jedná o film popisující důvody vzniku hospodářské krize v roce 2008, při čemž jsem žádný film na toto téma ještě neviděl, a proto mě to nadchlo. Sám studuji finanční matematiku na vysoké škole, tak jsem doufal, že mi to objasní některé věci, bohužel ve filmu bylo vše zbytečně náročně vysvětleno, a tak musím strhnout hvězdu za to, že si scénáristé nedali záležet na tom, aby film byl srozumitelný objasnil problematiku i širšímu okruhu diváku, kteří se v oblasti dluhopisů a shortování jich tolik nevyznají. ()

coulismoulis

Na to, jak poměrně složité a neatraktivní téma bylo zvoleno, se pozornost diváctva daří v průběhu celých 2 hodin vcelku dobře stimulovat. Za to klobouk dolů. Navíc kdo by si to pomyslel – finančníci, proradný kapitalistický živel, a hele, oni jsou to přestrojení lidumilové, takořka levičáci. Shrábni svoje prachy a jdi na ranč zachraňovat planetu. Přítomnost velkých star pomáhá neztratit se ve změti pojmů, dodat ději trochu dramatu. Zde dominuje nejvíc Baleův asociál, Carellův drzá huba-zlaté srdce, Goslingův (ne)uhlazený průvodce. Výsledek filmu všichni známe, takže o překvapení jsme připraveni předem, ale jinak bylo z formy podání asi vytěženo maximum. ()

Ivab

Skvělý závěr filmového roku. Napětí až do konce navzdory tomu, že je známo, jak vše dopadne. Bavilo mne balancovaní s protichůdnými pocity. Není nemorální držet palce hlavním hrdinům, když je nabíledni, že jejich úspěch bude znamenat celosvětový propad? Úžasné herectví (především Bale a Carell). Ráda se podívám znovu, abych si fim víc užila. Přece jen byla moje pozornost vázána snahou porozumět fungování finančních instrumentů (titulková verze nic pro disletktiky). ()

Adelaides

OMG. Mad, mad, MAD WORLD! MAD BANKSTERS! Tak tohle by měli vidět všichni, povinně. Konečně někdo vytvořil průvodce šíleným bankovním světem, kde si každý hrabe jen na svém písečku a kromě pár normálních lidí je každému naprosto jedno, jak se jeho hazardní hra s toxickými bankovními deriváty dotkne v důsledku obyčejných lidí. Bale boží, Carrell boží, Pitt boží a vlastně všichni (až na výjimky) boží! Toto byl opravdu nářez a nejšílenější byl ten konec.. Je to tu zpět! Já si tedy rozhodně od banky nic nepůjčím... I LOVE POETRY!!! ()

Kateeerina

Spoustu ekonomických pojmů, které samy o sobě můžou diváka zmást, ale ve výsledku je celý film postavený tak, že ani není třeba úplně všemu rozumět. Pokud tápete, vsuvky s celebritama vás hodí zpátky do sedla. Všichni kolem lžou, ale stejně jim fandíte. Neuveřitelný střih vás udržuje v neustále pohotovosti. Casting rovněž skvělý. Parádní, neuveřitelně vtipný film na dost smutné téma. ()

qexx

Nechápu lidi co tomu dají 2 hvězdy, protože to je moc o ekonomice nebo to není jako Vlk z Wall Street. Tento film je prakticky hraný dokument podle knížky vynikajícího spisovatele Michaela Lewise. Herecké obsazení a výkony jsou fenomenální, kamera fantastická a informační hodnota nesměrná. Kdo chce pařbu v New Yorku, quaaludes a Ferrari bilé jako v Miami Vice ať se dívá na Vlka z Wallstreetu. Kdo se chce dozvědět o příčinách krize v roce 2008, jak se dá na takové krizi vydělat a kdo na ní vydělal, ať si pustí tohle. Drogy, pařby a přestřelky nečekejte, byli byste zklamaní. ()

happyk

Velmi se obávám toho, že tenhle film není ani trošku mainstreamový a velká řada lidí ho vůbec nepobere. Problém je v tom, že 99 % lidí netuší, co způsobilo poslední celosvětovou ekonomickou krizi neznají nerozumí ani investování. ALE... netřeba zoufat. Film myslí i na takové a několikrát si dá malé a zábavné vzdělávací okénko, kde všechno na jednoduchých příkladech vysvětlí. Mě film přímo nadchl. Nevím, jestli se mám víc rozplývat nad skvělým castingem a obsazením postav, nad zvoleným způsobem vyprávění, který se mi v podání Goslinga také moc líbil nebo nad dokonalým odkrytím příčiny původu této krize. Domnívám se, že tenhle film by kromě popisu "drama" mohl být zařazen i do kategorie "dokument", protože to tak ve skutečnosti vážně bylo. Což je vlastně možná i jeden velkej SAD END. 5 * ()

copyrig4t

Velikánské plus tohoto filmu je, že ho natočil komediální režisér Adam McKay a natočil ekonomickou krizi srozumitelnou i pro lidi, kteří zas tolik ekonomice nerozumí, a ještě se u toho parádně zasmějí. A vsuvky Margot a Seleny byly výborné, když se člověk trošku ztrácel. Soundtrack velice dobře vybrán a střih taky famózní.Škoda, že Bale nedostal více možností v tohle filmu, aby naplno využil svůj potenciál. Souboj o Oscara za vedlejší roli bude opravdu zajímavý. ()

jabbo123

okamžitá erekce, průběžná poluce neustále ve ztopořeném stavu a absolutní vyvrcholení - nejlepší film v celém mém životě/nejlepší extáze pocitů, vjemů a emocí - Christian Bale vykvetl neskutečným způsobem. Miliji tento film a kdyby to bylo u nás legální vzal bych si ho za ženu ()

awerto

Do p... uzasne. Svet financii niekolkokrat budete musiet predychavat a okamzite volat svojmu poradcovi a potom zistite, ze ste v rovnakych sra... ako obycajni ludia v tomto filme. Toto je jeden must see movie... ()

kecal

Po druhém zhlédnutí je to ještě větší pecka! Tenhle film zábavnou a přitom polopatickou formou ukazuje jak je celej současnej kapitalizmus, pro běžnou lopatu, která vytváří opravdový hodnoty totálně v prdeli a že hlavní slovo má banda sráčů, která nevytváří žádné hodnoty a přitom rejžuje neskutečný hromady peněz, bez jakéhokoli rizika, protože když se jim něco posere, tak to buďto zaplatí pravě ti obyčejní lopaťáci, nebo když už je to moc velkej průser, tak opět ti lopaťáci, jen se to protáhne přes stát. Největší prdel na tom je, že sou tyhle svině v suchu, protože lidi to zřejmě nikdy nepochopí a nic s tím neudělají a asi k tomu nedopomůže ani tento film. Ale rozhodně musím tvůrce za snahu jim to vysvětlit chválím. ()

sebii53

Film, po kterém jste nasraní na lidi o kterých ani nevíte, že existují, ale mění vám život. Tím nemyslím jen pány z Wall Street, ale i "tuctové makléře" a "obyčejné" lidi, u kterých touha něco vlastnit, přebije racionální uvažování. I když jsem si celou dobu připadal o krok pozadu před děním na plátně, pomalu s otevřenou pusou jsem fascinovaně hleděl na to, jak to celé funguje. Btw. ztrácet jsem se začal když Margot Robbie začala vysvětlovat co jsou to swapy. Při pohledu na ni jsem se nemohl soustředit :). ()

Ardath

Nemohl jsem se ubránit dojmu, že Sázka na nejistotu pod návalem slangových pojmů a situací, kterým běžný divák není s to rozumět, se pouze snaží vypadat jako chytrý film, tedy spíš jako taková sázka na jistotu. Nemluvě o tom, že ať už postavy zažívají příznivé či absolutně nepříznivé okamžiky, neustále se tváří stejně vážně, a proto zmatený divák nemá šanci poznat, co se zrovna děje. McKayova režie je zmatená. A k rozmanitému obsazení: Christian Bale skvělý, Brad Pitt fajn, Steve Carell přehrává a Ryan Gosling naprosto mimo mísu. ()

matejinho94

Poučný film, i přes spoustu odborných řečí si udržel spád. Výborné herecké výkony, zajímavé prostřihy, hudba místy slabší. 80% ()

drovi

Konečne film u ktorého musel byť človek v strehu a rozmýšľať. Zverejňujú sa postupne všetky svinstvá finančného systému a toto bol len vrchol ľadovca. Ja sa len čudujem ľuďom , že stále veria tomuto systému, ktorý ich okráda a pchajú peniaze do rôznych finančných produktov. To ich môžu hádzať rovno do koša. Vo filme bolo jasne ukázané, ako celý tento podvod funguje a zase sa to opakuje. Bude to mať oveľa horšie dôsledky pre celú ekonomiku a bežných ľudí, ktorí nemajú prístup k informáciám. Herecké obsadenie sa podarilo a zvlášť ma milo prekvapil Steve Carell. Zdá sa, že zvláda aj charakternú rolu okrem komédií. Bradda Pitta som skoro nespoznal a zahral to s ľahkosťou jemu vlastnou. Celé sa to to nieslo skoro až v dokumentárnom žánri, ale tvorcom sa podarilo neprekročiť hranicu. Odporúčam každému pozrieť . ()

hosa666

Pro mě nejlepší film nominovaný na Oscara 2016, pokud někdo není ekonom, tak se asi ztrácí, včetně mě, ale není problém si to přesunout o pár minut zpět a něčemu se přiučit, ty vsuvky mě nerušily, naopak mě poučily. Je to skvělý nápad se mrknout na světovou krizi z druhé strany. Christian Bale mě baví, od Mechanika ho zbožňuju, matematik, metalista, bubeník v tomto filmu. P.S. Lidi typu POMO by něměli mýt právo hodnotit, mají malé IQ, děkuji. ()

Atom84

Téma finanční krize natočené tak třesoucí kamerou, že sem málem dostal epileptický záchvat :) Steve Carell hraje po Foxcatcheru další vážnou roli a hraje jí dobře. Vysvětlivky ve filmu jsou hodně rušivé (tedy kromě Margot Robbie :)), ale bez nich by normální člověk asi nepochopil jak ta krize vlastně vznikla. ()

Tempter

Řekl bych, že se tady někdo pokoušel čůrat do příliš vysoké trávy. To americké bankovnictví, téda, skoro by se chtělo až zvolat "Das ist scandal..." Víceméně dobře udělaná nuda s "nečekaným" odhalením, atraktivním hereckým obsazením a skoro až neokomoušským podtextem - nakonec na to vždycky doplatí vobyčejní lidi, búúúúú ( to není kráva, to má být pláč ). Kdybych to neviděl, nestalo by se vůbec NIC. ()

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

07.07.2022

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (více)

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

01.09.2017

Adam McKay (Zprávař, Bratři z donucení) byl dlouho známý jako režisér šílených komedií. Předloni však utekl k „ekonomické" Sázce na nejistotu, za níž mu spadl do klína Oscar za scénář. Zůstane tedy u… (více)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz