Takřka hraná verze dokumentu Inside Job, jen se soustředí méně na samotné vyníky, a více na ty kteří jim včas prohlédli karty, a shortovali celý hypoteční trh (potažmo celosvětovou ekonomiku jako takovou). Není to špatné, vtipně natočeno a až k primitivnosti zjednodušeno, ale přítomnost slavných ksichtů mu spíše škodí (obzvlášť Christian Bale je děsivý), a hlavně film po onom Inside Job a dalších podobných (např Quants: The Alchemists of Wall Street) neříká už vůbec nic nového. 8/10(22.1.2016)

Film, který dokonale protnul informační mlhu okolo krize z roku 2008. Zlo není imateriální metafyzické povahy, páchají ho velmi konkrétní lidé a instituce, které bohužel zůstaly nepotrestány, nereformovány. Náš svět je postaven na vykořisťování, podvodu, zločinu, klamu, tento film to ukazuje dokonale. Jednání postav před, během a po krizi je neomluvitelné. Bankovní systém je řízen prostě zloději, před kterými by blednul závistí i Viktor Kožený. Co je horší, likviduje to obyčejné lidi, kteří z toho nic nemají a vše zaplatí. Naše elity, jsou jen finanční elity, nemají doopravdy žádný a obhajitelný argument pro tento systém otroctví. Záplava peněz slouží obyčejným blbečkům, kteří si je nikdy a ničím nezasloužili, nic elitního nevytvářejí a nekonají. Kdy si lidi uvědomí, že EET je sranda, která je poškozuje, neřeší podstatu věci? Velké prachy zdrhají v bankovním průmyslu, pojišťovnictví, státních zakázkách, tam bych nasadil sledovací systém alá Orwell, aby veřejnost viděla, co se děje. Systém je prostě neudržitelný, lidi s penězi a mocí se nezmění, dobrovolně se ničeho nevzdají, jednou to celé padne. Lidé bohužel nejsou schopni v tomto systému protlačit změny, bez násilí to nepůjde.(20.2.2016)

Bál jsem se a přistupoval k Big Short velmi skepticky a s obavami, vzhledem k zmínkám o silně popisné ekonomické složce a taky kvůli tomu, o čem film měl pojednávat - hospodářské krize a jejich rekonstrukce, přes jejich zásadnost pro svět, nejsou něco, na co bych se zrovna s nadšením chtěl dívat víc jak 5 minut. Ale rozhodl jsem se to zkusit. No, tento pro mě no-name režisér nakonec ohromně překvapil. Ne že bych z většiny ekonomických pojmů a výrazů, postupů a smyček, které jsou komentovány a taky využívány pro děj, byl příliš moudrý, ale i díky velmi vtipným a originálním vstupům celebrit v čele s již teď kultovní scénou Margot Robbie v bublinkové koupeli (čím navazuje na svou nezapomenutelnost jako vrcholové ozdoby filmu na Vlka) jsem pochopil dost (základ) na to, abych měl v jistých okamžicích pocit, že sleduji buď opravdu velkou satiru nebo parodii na americké finančnictví nebo děsivě autentický hororový příběh. Samozřejmě byl správný druhý pocit. A tak přes to, jak uvolněný a ztřeštěně laděný tento film je, doslova prosycený situačním, obrazovým, dokonce i hudebním humorem, hyperaktivně, cynicky sdělující divákovi všechny ty šílenosti (doslova šílenosti, nakonec jsou paradoxně ale hlavní postavy nejvíc normální, i když rozhodně nejsou žádní hrdinové bez bázně a hany), které vedly k osudovému pádu světového hospodářství, je to prvořadě uvědomělá a bolestivá ukázka toho, že peníze dělají z lidí hovada. A taky že v americkém peněžním sektoru je zvlášť obrovský počet debilů (ne že bych byl příliš optimistický o tom, že ve většině ostatních zemí je to lepší). Občas mi málem spolu se Stevem Carellem naskakovala vyrážka, když jsem sledoval, jak i mezi úplnými špičkami bankovnictví, ekonomiky a trhu, se nacházejí zcela nezodpovědní, sebestřední, jen miliónů chtiví lidé, přistupující k tvorbě státního rozpočtu jako k hraní si na pískovišti s lego figurkami - lidmi. A to se samozřejmě předává dál do nižších stupňů zodpovědnosti a celá ta pyramida je tak prohnilá, že netřeba mnoho úsilí a vše padá. Je mi jasné, že některé části filmu mohly být do jisté míry ovlivněny McKayovým politickým postojem či jeho pohledem na věc, ale nemyslím si, že by tu někdy došlo k záměrné manipulaci, vlastně bych byl nejraději kdyby celý film byl jen nějakou tou satirou nebo i kdyby ne, aspoň by byl pravdivý ten vtip v závěru. Ale to by byla utopie. Nicméně děkuji filmu nejen za rozšíření mých znalostí a obzorů, ale taky za to, jak zábavné a dobře zahrané to bylo. Co se zobrazení osudů konkrétních osob, které to předvídaly, týče, bylo to opravdu tak bravurně zábavně podané, že věřím, že by pro některé lidi mohl být tento film jenom výbornou, originální komedií. Formálně je to pecka, obsahově je to pecka. Herecká esa jsou peckoidně využitá, ať už jde o další oscarový výkon Christiana Balea, hrajícího autistického asociála se skleněným okem nebo o Stevea Carrela, který si agresivního, psychicky labilního bojovníka proti korporacím zřetelně vychutnával a podal jeden ze svých nejlepších výkonů v kariéře. Pobavil i občas se zjevující vousatý Brad Pitt, Ryan Gosling naopak hrál čistokrevné hovado, ale na té osvícenější straně. Takže tato kombinace hraného dokumentu, prokládaného celebritami, statickými fotkami, prezentacemi, hudebními klipy, dynamickými a ulítlými dialogy prostě fungovala náramně. A 130 minut nakonec uteklo překvapivě rychle. Kdybych tak ještě rozuměl více jako 50% toho, co se říkalo, šel bych v hodnocení výš. Takto 8/10 a možná překvapení roku.(1.3.2016)

Brilantní, vtipná a smutná sonda do prohnilého nitra amerického bankovnictví.(13.1.2016)

• mat.ilda

Nekonečnou řadou kusých projevů v květnaté finanční terminologii, pronášených spekulantskými pijavicemi s osobním životem nula, takřka ubita dospívám k informacím, které jsem, značně srozumitelnější formou, už jaksi dávno obdržela. Based on a true "comedy", s největším výskytem záporáků ever... a to jsem neviděla předlohy!(6.3.2016)

• Steve Carell