Sázka na nejistotu

• USA The Big Short (více)
USA, 2015, 130 min (Alternativní 125 min)

Režie:

Adam McKay

Předloha:

Michael Lewis (kniha)

Kamera:

Barry Ackroyd

Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt, Marisa Tomei, Finn Wittrock, Max Greenfield, Melissa Leo, Rafe Spall, Hamish Linklater, Byron Mann (více)

Sázka na nejistotu vypráví příběh čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky. Tihle čtyři byli jediní, kdo si spočítal, že světová ekonomika nemůže růst do nekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky na kolena a krutě se napakovali. V roce 2005 jste mohli v Americe dostat stoprocentní hypotéku na luxusní vilu s dvaceti ložnicemi a bazénem a nikdo se vás neptal, jestli ji dokážete a máte z čeho splácet. Excentrický finančník a fanoušek heavy metalu Michael Burry (Christian Bale) si uvědomil, že podobných riskantních hypoték je takové množství, že se mohou stát časovanou bombou, která dřív nebo později odpálí celou americkou ekonomiku. Vyvinul proto důmyslný finanční nástroj, který mu měl přihrát obrovský balík peněz v případě, že hypoteční bublina praskne, a investoval do něj celé jmění. Sázka na nejistotu se jemu a třem podobným vizionářům vyplatila o tři roky později, kdy milióny Američanů přišly o střechy nad hlavou a o práci a navíc ze svých daní kryly ztráty nenažraných bank. (Cinemart)

esmoke

Knihou inspirovaný film o americkém finančním sektoru. Výborný film, bez ohledu na to, do jaké míry odpovídá realitě. Problémem je trošku, že je to složité a navíc je to o amerických souvislostech. (2D dabing) Rozpočet: $ 28 miliónů, Tržby: $ 133,346 miliónů. ()

furrec

...plných 5 hviezdičiek, nie za herecké výkony či film ako taký (ak hľadáte umelecký zážitok, ste na zlej adrese), ale za to že konečne niekto natočil poriadny (a zrozumitelný) film o tom, ako nás (a celý svet) tie nenažrané americké svine ožobráčili...a určite ešte nepovedali svoje posledné slovo... ()

VideoTuti

Vzorová ukázka toho jak bankéři pro svůj zisk manipulují s občany, přitom za podvody není žádný potrestán a sami si vyplácí tučné dividendy. I u nás jednou ta bublina s hypotékami na bydlení jednou praskne, ale i našim bankám je to jedno. ()

LencaN

Ani titul z ekonomie mi nepomohl k tomu, abych pobrala úplně všechno :P a moc obdivuju ty, kteří tady v těch věcech umí chodit i poslepu. Tím víc smekám před těmi, kdo dávali dohromady scénář, to musela být hrozná piplačka pro odborníka, natož pro někoho, kdo jen tvoří filmy. Ale moc se mi to líbilo. Bylo to napínavé, zajímavé, poučné a vtipné. Herci byli dobří, správně vystihovali naštvání, stres apod. Hlavně Christian Bale byl správný geniální potrhlík a vizionář. Nechápu, jak mohl být ten americký bankovní systém tak prohnilý a fungovat tak dlouho. Ještě se ti podrazáci třeba i vychloubali tím, jak oblafli zástupy normálních lidí, kteří jen chtěli střechu nad hlavou, přičemž nakonec jen v USA o tuto střechu přišlo 6 milionů lidí a nebyl za to zavřený ani jeden bankéř. Film moc hezky ukázal, jak každý kdo měl co dočinění s tou hypoteční bublinou se snažil na tom nějak vydělat nelegálně či nemorálně a bylo jim to jedno. Ale když se sečetly všechny švindly dohromady, byl to velký průšvih. Několik momentů mě opravdu dostalo, např. rozhovor s "velmi majetnou" striptérkou nebo chvíle, kdy si jeden filmový hrdina uvědomil, že se ekonomika řítí do pekel, a to nejen ta americká... neskutečný výraz Steva Carella. Palec nahoru za to, že se několikrát snažili určitý problém vysvětlit divákovi polopaticky a zábavně... třeba ve vaně s bublinkama a krásnou slečnou. No museli to nějak oživit, protože přímočarý výklad by měl uspávající účinky :) ()

Wade W.

Zábavnou formou natočený film o finančníkoch ktorý počas ekonomickej krízy zarobili na hlúpych bankách. S informačnou hodnotou i väčšou ako preceňovaný Vlk z Wall Street. ()

XI-XAO

Do shlédnutí Sázky na nejistotu jsem žil zřejmě v mylném domnění, že rozumím ekonomice a mám jakous takous finanční gramotnost. Dokud se film motal kolem AAA a B hypoték a informací o tom, že se půjčky rozdávali komukoliv a vše se uměle drželo při životě, aby to generovalo další a další prachy, byl jsem ještě v obraze. Jakmile se ale film strhl ve změť dalších zkratek, názvů jednotlivých fondů a jmen všech finančníků, přestal jsem se orientovat. Místo toho, abych si užíval skvěle obsazené herecké plejády, snažil jsem se rozluštit maximum informací a přeložit si to do svého primitivního jazyka prostého smrtelníka. Filmu by dle mého pomohlo, kdyby jej přiblížili divákovi, nebo na něj dali nálepku, že je vhodný pouze pro absolventy minimálně 5-ti semestrů ekonomické fakulty. ()

jjjerry

Tak jako hlavní hrdinové sází na nejistotu, tak i samotný film=) Velmi netradiční snímek, přesto vtipný a má skvělý spád. Možná bych si odpustil to "vysvětlování od známých osobností. Jinak to bylo celkem i poučné, pochopil jsem díky filmu o co v té hypoteční krizi vlastně šlo a ještě jsem se pobavil. ()

bonovox

Ťažko stráviteľný film kvôli množstvu informácii z finančného sveta, ale zato svižne a dynamicky natočený s podarenými vysvetľujúcimi vsuvkami (M.Robbie, S.Gomez...). Herci sú všetci perfektní, hlavne opäť raz skvelý Steve Carell. ()

HellsAngel

Predstavte si Vlka z Wall Street bez extravagantných výstredností, drogových excesov a s väčším dôrazom na finančné machinácie. Máte to? Tak to je The Big Short v skratke. Skvelo zahrané, kvalitne napísané, no akosi postrádajúce onú povestnú prirodzenú ľahkosť. Mimochodom, scéna v ktorej Margot Robbie vo vani vysvetľuje finančné termíny je TOP. ()

JaraSit

Podle hvězdného hereckého obsazení by se mohlo zdát, že půjde o kvalitní snímek. Po shlédnutí ve mně ovšem zůstal trpký pocit. Neříkám, že to byl vyloženě průšvih, ovšem film bych znovu vidět nemusel. Hlavním problémem byla velká nepřehlednost a nesrozumitelnost. Má základní znalost fungování kapitálového trhu nestačila na to, abych dokázal pochopit, o čem film vlastně vypráví a co se vlastně pokazilo při finanční krizi. V závěru jsem skoro ani nepoznal, kdo tedy vydělal a kdo ztratil své peníze. U tohoto snímku mi schází větší důraz na srozumitelnost směrem k divákovi. 60% ()

WUTEN

Jestli se vůbec nezajímáte o ekonomii, obzvlášť když nevíte ani co je akcie, dluhopis, obligace, tak zvažte jestli má cenu si to pustit ale oproti vlku z Wall Streetu nebo Wall Street je to trochu komplikovanější na porozumění protože se to hlavně točí kolem CDS a hypoték. Sice se to snažili vysvětlit, ale to nestačí, na příkladu karet a kuchaře co krájí rybu, né opravdu takhle jednoduché to není vysvětlit krach ekonomiky. Ani mě nepřekvapilo že na mě vybafne nějaká obřezaná skoba. A podívejme se, v 16 minutě první šábesdekl! Samotná jména vypovídají o tom, že to bude někdo z vyvoleného národa, popravdě kde taky jinde než ve financích a bankovnictví je čekat (GOLDMAN SACHS, LEHMAN BROTHERS). Bale nezklamal, zvládl to výborně, a co se týče ostatních, nemám nějaké výhrady. Ve scénáři se tam pořád kličkovali kolem bank, vypadali spíše jako nějaký mezičlánek. Ovšem problém nebyl jenom v CDS kontraktech a investorech, problém byl hlavně v samotném bankovním systému, kdy banky vytvářejí z vašich peněz další peníze. Klíčové slovo je vytvářet, i když si vložíte peníze na účet, vytvoří z něj další peníze a ty je dál půjčí, když zaplatíte splátku tak i z těch peněz vytvoří další peníze, a tyto vaše peníze vám zase půjčí a ještě vás skasírují, prostě bankéři jsou mezinárodní teroristé, největší nádor a parazité kdekoliv na světě, problém celé ekonomiky!!! Plus má tento film za to, že alespoň to zmínil ke konci, že banky se na tom nejvíce napakovali a zase s toho vyvázli bez trestu, ostatně jako v každé krizi. Takže já dávám 4*, za ten detailní obsah a herecké výkony. ()

kolly13

Velmi povedená rekapitulace příčin a viníků finanční krize, pocukrovaná dokumentárním stylem. Bale vyčnívá, Gosling/Garett slušný průměr a Pitt i vinnou scénáře jasný podprůměr. ()

rotator

Aké pravidlá? Keď sa to náhodou zrúti, nájdeme si obetného baránka, pár miliónov ľudí zostane na ulici a ideme ďalej. ()

Birter

It's that for 15,000 years fraud and short-sighted thinking have never, ever worked. Not once. Eventually, people get caught, things go south. When the hell did we forget all that? Na The Big Short jsem se během 10 měsíců podíval 3x a ani jednou mě lidská stupidita nepřestala fascinovat. Je dost, těžké obhajovat před levičákama kapitalismus, když pak vidíte jaký krysí zadnice ho vlastně řídí. Matematika mi jde tak blbě, že jsem si ty měsíce, během kterých jsem to viděl, musel teď počítat na prstech. Je teda o to více obdivuhodné jak The Big Short dokázalo ekonomickému analfabetovi jako mně, alespoň trochu přiblížit nezodpovědnost ban... všech lidí. A to ještě v extrémně zábavném stylu s oscarovým Stevem Carellem či vtipnou postavou Brada Pitta. A ať může být tenhle film být poučný jak chce, proč je důležité vážit si etických principů, nemusím vám bohužel říkat, co si z toho lidi odnesou... ()

chup44

No ja neviem. Mne to nejak nesadlo, strašne veľa informácií pre obyčajného človeka, hneď sa v tom stratí. Ani herecké výkony ma nejak nedostali. Hviezdy za strih, kameru a pár zaujímavých momentov. ()

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

07.07.2022

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (více)

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

01.09.2017

Adam McKay (Zprávař, Bratři z donucení) byl dlouho známý jako režisér šílených komedií. Předloni však utekl k „ekonomické" Sázce na nejistotu, za níž mu spadl do klína Oscar za scénář. Zůstane tedy u… (více)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz