Permanentka do nostalgie pro nás, kteří jsme zůstali - a asi i navždy zůstaneme - sentimentálními blbci. Tady se uzavírá kruh a bilancuje se nad všemi druhy životních ztrát, ale přesto v srdci zůstává jiskřička naděje, že onen zázrak jednou opravdu přijde. Díky tklivé lince profesora Ječmena je navíc očividné, že se loučí i sám Ladislav Pecháček, a že až teď, více než tři dekády po vzniku prvního dílu, svět definitivně přichází o básníky.(4.5.2016)

Říká se, že v nejlepším se má přestat. Myslím, že to platí právě o Básnících. Raději se budu vracet do Štěpánových studentských let, než se dívat, jak nám osazenstvo krásně stárne, plešatí a bachratí. Zdá se mi, že se autorská dvojice Pecháček/Klein vyčerpala ze svých nápadů, poslední díl je doslova nastavovaná kaše. Ten minulý měl svá pěkná místa, končil optimisticky - nadějí. A mělo to tak zůstat. Takto dostává sexuálně laděná hexalogie ŠŽŠŠ (šest žen Štěpána Šafránka) silně nostalgický nádech s pachutí již několikrát přežvýkaného pokrmu. Pánové prominou.(31.5.2016)

Film je určen především lidem středního věku a výše - všem, kteří už tak nějak začínají bilancovat. Holt mladými básníky můžeme být jen jednou. Trochu jsem se u tohoto filmu bál Lindy Rybové a jejího unylého, leklého hereckého projevu, ale tentokrát naštěstí hraje uměřeně. Sice plácá nesmysly, co se vaření týče, ale to už nejspíš měla ve scénáři. Líbí se mi ale, jak je scénář jinak vystavěn - v podstatě si skládáme dohromady sami střípky toho, co se za těch 13 let stalo, a nechybí nic podstatného. A chápeme i samotné postavy a jejich jednání. Skvělá jsou camea českých režisérů (Ondřej Kepka, Jirka Strach), ale i dalších (Cimický, Mareš, Ringo Čech, Švormová...). A skutečně dojemnou poctou samotnému Josefu Somrovi jsou oslavy 80. narozenin filmového pana profesora. Vtipné je propojení s prvním dílem Básníků, i když se dalo tak trochu čekat. Celkově, přes jistou dávku chytrého (ale občas i laciného - viz opilá Holubová) humoru, je snímek spíše melancholický, posmutnělý, bilancující. Ale nevzdávající se.(22.4.2016)

Ne, že bych s dvojící Štěpánka (Pavel Kříž) a Kendyho (David Matásek) vyrůstal. Ani jsem nemohl, v roce osmdesát dva jsem ještě nebyl ani na světě. Ale přesto mi tahle česká série mnoho říká a doprovázela mě mým dospíváním, ať už na základní či střední škole. Tudíž když byl Konec básníků v Čechách, tak jsem nějak očekával konec oblíbené studijní dvojice. Ovšem básníci neztrácejí jen tak naději a o deset let potom přišla Veverka zrzečka. U čekání na zázrak, jsem já čekal nejen shledání se známými tvářemi, ale taky už nějaké zakončení příběhu. (Které tady už bylo alespoň jednou) V nových básnících nás čekají všechny známé tváře (Jen snad Rodena jsem nepostřehl) a jejich životní příběh jde do finále. Trojice Kříž, Matásek a Vaculík je vykutálená parta a rozhodně s nimi není nuda. Film je vtipný a na několika úsecích i smutný. Přeci jen Básníkům je už přes padesát a koukají na svět jinak. Linda Rybová mi tam zapadne a o hlášky není nouze. Sic nejsem v tom věku, tak i já přesto čekám na zázrak. A Štěpánek se ho dočkal a film mě dokázal bavit po celou svojí délku. Příjemně jsem se smál a příběh je plný lásky i humoru. No a to je to, co jsem od posledních Básníků chtěl. (78 %)(22.4.2016)

Možná za to může třetí řada v kině, kdy jsme byli nalepeni ksichtama na plátno, až jsme z toho nabyli pocitu, že jsme tam... spíš ale příjemná přátelská atmosféra filmu s kupou hlášek, které se sice sotva stanou kultem, určitě vás však mnoho z nich pobaví... ať tak či tak noví Básníci mě mile překvapili a s klidným svědomím je doporučuji všem, co si chtějí užít nenáročný rodinný film.(24.4.2016)