Má to svoje kouzlo :-)(14.4.2016)

• Darth Revan

Pavel Kříž se vrátil na plátna ve své životní roli básníka Šafránka a návrat to byl vskutku zajímavý, hlavně proto, že básnil asi tak minutu z celé dvouhodinové stopáže! Bývalého Hitlera doplnili jeho staří známí Matásek a Vaculík, kteří stárnou s grácií sobě vlastní (tedy hlavně Vaculík, u Davida by se o tom dalo pochybovat). Potud všechno v relativním pořádku. Ovšem "geniální" scénář nám nabízí celou plejádu absolutně zbytečných postav, které jsou ve filmu...no vlastně ani nevím k čemu. Namátkou třeba vyznamenaný herec František Ringo Čech, Veronika Gajerová, Miloš Mejzlík a hlavně trojice důchodců Josef Abrhám (kterého mám sice moc rád, ale tohle mu neodpustím), Jiří Lábus a Rudolf Hrušínský, jsou ve filmu absolutně k ničemu. Rád bych tedy citoval Tomáše Hanáka z televizního diskuzního pořadu Hřmění: "Asi se shodneme, že velké množství postav je hlavním problémem těchto...básníků." Další výtku mám ke zbytečné délce, některé scény si pan Klein mohl odpustit. A vtipy? Sice jsem se smál celou dobu, ale nebylo to kvůli vtipům, které postavy říkaly, alebrž kvůli komičnosti, reklamě a naivní debilitě filmu jako celku. Celkově tedy hodnotím 2*, film byl rozhodně lepší jak pátý díl, ale na první tři epizody nemá. P.S. Ve filmu jasně vládne postava Emila Nádeníčka v podání skvělého Oldy Navrátila, u jeho scén jsem se zasmál opravdu od srdce.(20.4.2016)

Ne, že bych s dvojící Štěpánka (Pavel Kříž) a Kendyho (David Matásek) vyrůstal. Ani jsem nemohl, v roce osmdesát dva jsem ještě nebyl ani na světě. Ale přesto mi tahle česká série mnoho říká a doprovázela mě mým dospíváním, ať už na základní či střední škole. Tudíž když byl Konec básníků v Čechách, tak jsem nějak očekával konec oblíbené studijní dvojice. Ovšem básníci neztrácejí jen tak naději a o deset let potom přišla Veverka zrzečka. U čekání na zázrak, jsem já čekal nejen shledání se známými tvářemi, ale taky už nějaké zakončení příběhu. (Které tady už bylo alespoň jednou) V nových básnících nás čekají všechny známé tváře (Jen snad Rodena jsem nepostřehl) a jejich životní příběh jde do finále. Trojice Kříž, Matásek a Vaculík je vykutálená parta a rozhodně s nimi není nuda. Film je vtipný a na několika úsecích i smutný. Přeci jen Básníkům je už přes padesát a koukají na svět jinak. Linda Rybová mi tam zapadne a o hlášky není nouze. Sic nejsem v tom věku, tak i já přesto čekám na zázrak. A Štěpánek se ho dočkal a film mě dokázal bavit po celou svojí délku. Příjemně jsem se smál a příběh je plný lásky i humoru. No a to je to, co jsem od posledních Básníků chtěl. (78 %)(22.4.2016)

Příjemné překvapení. Po hrůzném 4. dílu jsem s básníky skončil. Nepřekecat mne kamarádi nešel bych ani za zlaté tele. Čekal bych navařenou trapnou 100x převařenou nudu střídanou trapnýma chvilkama ala soudobý český film(sněženky a machří/básníci 4...). No a ono kupodivu ne, bavil jsem se celý film. Jasně že tam nacpali hodně postav(asi symbolické završení řady?), product placment(čti reklama) tam vidět místama je, ale neruší, koneckonců kinematografie už není vlastněná a placená národem :). Ale hlavně to funguje a nesklouzává do trapna, film má spád(ikdyž mírná úprava délky by neškodila). Jestli uznáváte básníky 1-3 a nechcete čelit sklamání tak na tento díl klidně na jít můžete - oproti 4,5ce je to úplně jinde. Jasně že se to srovnávat s původní sérií nedá - byla jiná doba a série byla o mladícíh, ale i tak příjemné překvapení. 70%, kdyby se objevil i Mireček, bylo by to o 5 více :). Dobrý komentář: harapes.(6.5.2016)

Dobře zvládnuté dětské role a trochu "unavení" hlavní hrdinové. Ale dívat se na to dalo, i když některé scény byly dost nepřirozené (opilá Eva Holubová, Vendulka utěšitelka všeobecně ap.). Celkově hodnotím jako průměr.(23.4.2016)