Holidays

Komedie / Horor / Povídkový
USA, 2016, 105 min

Snímek Holidays je filmovou antologií, která přináší neobyčejně temný a originální pohled na některé z nejznámějších a milovaných svátků všech dob. Film zpochybňuje náš folklor, tradice a předpoklady tím, že dělá z Holidays oslavu hrůzy v těchto neobyčejných každoročních svátcích. Na režii se podílely některé výrazné osobnosti Hollywoodu, například Kevin Smith (Mroží muž), Gary Shore (Drákula: Neznámá legenda), Scott Stewart (Temné nebe), Sarah Adina Smith (The Midnight Swim) nebo Adam Egypt Mortimer (Some Kind of Hate). (noelcoward73)

Bloody13

Nezdá se mi to až tak strašný. Ale je fakt, že některé segmenty by si rozhodně zasloužily lepší zakončení. Skvěle rozehrané a atmosférické Velikonoce s Dnem otců jsou díky tomu úplně zabity. Dále je tu úvodní, ale naprosto tuctový Valentýn, Vánoce s poměrně bizarním dárkem ("čtečkou přání") a hned dvakrát dojde na těhulky s ošklivým překvapením uvnitř. Nejlepšími povídkami tak pro mě zůstaly Halloween, v němž nelze přehlédnout Smithův ostrovtip s kombinací úchylného nápadu, a samozřejmě závěrečný Nový rok, který snad jako jediný nabídne zábavnou a nečekanou pointu. (50%) ()

ScarPoul

Valentín - Je tu snaha o odľahčenie a čo sa týka príbehu tak dáva vo svojej krátkosti logiku a tiež predostiera motivácie u postáv, hoci ako bizrané, ale s opodstatnením. 4*, Deň svätého Patrika - na mňa nechutne creepy. V tom zmysle, že to ide mimo mňa a ešte mi to spôsobuje značnú úzkosť. Nie preto že by bolo divné to o čom rozpráva, ale skôr ako je to podané. Usmievavý had na konci ale tomu ničí atmosféru.2*, Veľká noc - Ježišozajačik, alebo ako dosrala veľká noc kresťanstvo - 4* Deň matiek - Fajn prostredie, ale vo V/H/S 2 je poviedka od Garetha Evansa, ktorá je o dosť lepšia než táto feministická verzia - 2*. Deň otcov. Super atmosféra a veľmi dobrá hra so zvukom a zvukovými efektami. Vyvrcholenie mohlo byť o dosť údernejšie, takto len prefučalo, čo na takú precíznu snahu budovať atmosféru, je dosť škoda. Inak v pohode 3* Halloween a Kevin Smith. Divné a celkovo veľmi nepríjemné. Ale rozhodne jedna z najfunkčnejších poviedok 4*, Vianoce - super nápad, pekne nadnesené, ale ku koncu sa celá tá filmová realita začína postupne rúcať pod logickosťou. Seth Green ale v pohode 3*, Výborná pointa, nedobré spracovanie. Kočka veľmi pekná 3* Finálny verdikt - Išiel som to pozeral hlavne kvôli Smithovi. Ako obvykle je tam značná nekonzistentnosť v poviedok a ako celok to jednoducho nefunguje. Niektoré sú lepšie, iné horšie ale v zásade to rýchlo vyšumí z hlavy. Dávam slabé 3* ()

MikeZ

Valentýn: Prosťoučká zápletka, ale je to úderné a velmi stylově natočené. (7/10) Den sv. Patrika: Mindfuck sestříhaný jako Hot Fuzz. Znepokojivé, ale trochu samoúčelné. (6/10) Velikonoce: Geniální nápad, ale chyběla mi údernější pointa. (8/10) Den matek: Začne to slibně... Pak to nikam nevede. Hlušina. (4/10) Den otců: Zajímavá záhada, emocionálně silné. Škoda laciného závěru. (8/10) Halloween: To mělo znamenat co, Kevine? Říkal jsem si, jestli Smithův příspěvek poznám hned. Poznal jsem. Ale ne v dobrém. Příšerná režie a herecké výkony jako z ochotnického divadla (je fajn, že má Smith rád svoji dceru, ale z polena hvězdu neudělá). Zoufalost. (2/10) Vánoce: Sice je to vykrádačka jednoho dílu Black Mirror, ale zábavná. (7/10) Nový rok: Jedno trapné rande s vtipným zvratem. Nejlepší povídka. (8/10) ()

Pirabin

Strašně dlouho jsem neviděl povídkový film, kde by byla většina dobrá. Tady to fakt tak je. Kulhají asi jen dvě, z nichž jedna je od Kevina Smitha, který se tímhle a Tuskem přesouvá z mých oblíbených autorů mezi autory, kterým by neškodila pauza. Vánoce a Velikonoce by si zasloužili celovečerák, zatímco Dni otců, Matek a Svatému Patrickovi fakt sluší ten krátkej kabátek, kde si člověk užije že je to artsy, ale zároveň to netrvá tak dlouho, aby to iritovalo. Novej rok je slabej a Halloween od Smitha je nejslabší (sakra, nepochopím jak může někdo udělat slabou horrorovou povídku o nejlepším horrorovým tématu a naprosto bez atmosféry). ()

maddy

Na hororovú antológiu celkom slušný nápad natočiť s tematikou každého amerického sviatku krátky horor. Trocha škoda, že ostalo iba pri tom a ten nápad už nemajú aj samotné poviedky. Remeselne totiž nie je ani jedna natočené vyslovene zle alebo amatérsky, akurát väčšine z nich (ak nie každej jednej) chýba akákoľvek pointa alebo končia skôr než stihnú vôbec začať. Ale po poradí: Valentine's Day od Kevina Kölscha a Dennisa Widmyera, režisérov veľmi slušného psycha Starry Eyes. Od tohto dua som po ich predošlom horore čakal o niečo viac. Valentín síce nie je natočený zle, v úvode v škole pripomenie situáciou s utlačovanou spolužiačkou Carrie, no následne ponúkne iba úplne prehľadnú a obyčajnú revenge story. (4/10) / St. Patrick's Day od Garyho Shorea, režiséra Dracula Untold. Vzhľadom na to, že Shore si už vyskúšal aj klasickú hollywoodsku tvorbu v podobe Draculu, tak som od neho čakal niečo na podobnej úrovni. Patrik je však tým najslabším príspevkom a svojím vyznením o učiteľke, ktorá je tehotná s hadom sa mi do tohto celého konceptu ani nehodí. Je to zbytočné divné, podpriemerne zrežírované a v závere ešte aj s otrasnou atrapou hada. (2/10) / Easter od režiséra Nicholasa McCarthyho, režiséra veľmi slušného hororu The Pact. Jedna z tých silnejších poviedok. Nápaditá, dobre napísaná - úvodná konverzácia dievčatka ktoré chce, aby jej mamička vysvetlila zmŕtvychvstanie Ježiša Krista na Veľkú Noc a symbol Veľkonočného zajaca je priam lahodná, rovnako dobre a atmosféricky natočená a s parádnou maskou Veľkonočného zajaca, pri ktorom by som nikdy nepovedal, že môže vyzerať takto creepy. Bohužiaľ je tu problém, ktorý badať u väčšiny týchto poviedok a to je priveľmi krátka stopáž, kde príbeh končí v tom najlepšom a neostáva už čas ísť ďalej k nejakej pointe. (6/10) / Mother's Day od Sarah A. Smith, doteraz nie veľmi známej režisérky. Technicky síce opäť bez problémov natočený kraťas o dievčine, ktorá je tehotná po každom pohlavnom styku a tak sa rozhodne navštíviť jeden tajný spolok v púšti. A celé to končí skôr než to stihne vôbec akokoľvek zaujímavo začať. (4/10) / Father's Day od Anthonyho Scotta Burnsa, taktiež menej známeho režiséra, ktorý ma doteraz za sebou iba pár krátkometrážnych snímkov. Priam vynikajúco technicky natočený príspevok, s výbornou kamerou, vizuálom, v ktorom dcéra pátra po zmiznutom otcovi. Jedná sa prevažne o drámu, ale s fajn atmosféru, no zase raz končí jedným vybafnutím bubáka na postavu v závere a bez akejkoľvek pointy je koniec. Škoda, z toho totiž mohol byť s vypointovaním viac ako dobrý krátky horor. Som však veľmi zvedavý čo Burns niekedy v budúcnosti predvedie v celovečeráku, talent rozhodne má, len mu dať priestor. (6/10) / Halloween od Kevina Smitha, najznámejší režisér z tunajšieho osadenstva, ktorý ma za sebou Clerks alebo nedávny úchylný horor Tusk. Smithov Halloween je však pomerne obyčajný takmer „rape-and-revenge“ horor o pár internetových štetkách, ktoré sa rozhodnú pomstiť svojmu pasákovi. Trocha toho gore, typický Smithov vtípek v závere, ale inak až príliš obyčajné a bez nápadu. (5/10) / Christmas od Scotta Stewarta, režiséra známych kúskov ako Priest, Legion alebo Dark Skies. S vianočnou tematikou toho samotné dianie spoločné mnoho nemá, rovnako ako nemal príspevok do Halloweenu mnoho spoločné s Halloweenom okrem toho, že sa odohrával počas halloweenskej noci, no inak celkom nápaditý kraťas o hi-tech virtuálnych okuliaroch, ktoré svoju používateľovi ukážu nie práve najpríjemnejšie veci z jeho mysle. A keďže sa k predmetnému výrobku hrdina nedostal práve najpoctivejšou cestou, tak problém je na svete. Fajn story, akurát s vopred odhadnuteľným vyústením. (5/10) / New Year's Eve od Adama Egypta Morimera, režiséra Some Kind of Hate. Novoročná tematika je opäť skôr okrasou, než by bola pre príbeh akokoľvek podstatná. Inak sa jedná o horor o psychošovi, ktorý väzní ženu. Nepovedal by som, že zlý príspevok, ale v závere som bol už po tých predošlých kúskoch skôr unavený, než by som chcel ešte jeden prídavok a tak ma absolútne nezaujímal. Aj keď režijne asi nebude nijako zvlášť podpriemerne (iba priemerne) zvládnutý. (5/10) / CELKOVO: 2,5* (5/10) () (méně) (více)