Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly

• USA Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (více)

Třpytivé vody Karibiku jsou pro mazaného kapitána Jacka Sparrowa nevyčerpatelným zdrojem tajemných a vzrušujících dobrodružství. Jeho idylický život se razantně změní ve chvíli, kdy se lstivý kapitán Barbossa zmocní jeho lodi Černá perla a napadne město Port Royal. Nelítostná bitva má jediný cíl: únos guvernérovy krásné dcery Elizabeth. Na její záchranu se vydává přítel z dětství Will Turner, ale sám na to nestačí. Proto se spojí s Jackem, který touží získat zpět svou loď. Nikdo z nich netuší, že prokletý poklad změnil jejich největší rivaly, lstivého kapitána Barbarossu a jeho posádku, v nesmrtelná stvoření. Kletbu může zlomit pouze vrácení pokladu na jeho původní místo a vše musí být zpečetěno Elizabethinou krví. Myslí si totiž, že je dcerou Willa Turnera - otce mladého Willa. (TV Nova)

Terva

Na úvod musím napsat, že Piráti jsou zatím nejdobrodružnější film, který jsem v poslední době viděl. Nenásilný, vtipný, parádní herecké obsazení, dobrá hudba, prostě perfektní akční, dobrodružná jízda ( plavba ). V tomto prvním díle mě uhranula druhá scéna s názvem Varování pro piráty. V této scéně se poprvé ukáže pirát Kapitán Jack Vrabčák Sparow ( Johnny Depp ) a to hned z velkou parádou. Jeho připlutí do přístavu, který v mé době proslavila skupina Running Wild, do Port Royal, je dramatické a dodává úvodu filmu docela vysokou laťku - vaše jméno, pane a zaplaťte za ukotvení lodi v doku. Tuto scénu si vždy pustím alespoň třikrát. Události v Port Royal nás podrobněji seznamují z dalšíma postavama tohoto filmu, které vedou až k několika základním pojmům ve filmu - Will Turner ( Orlando Bloom ) a jeho výroba, v celé sérii se neustále oběvujícího, meče pro komodora Norringtona, známá Norringtonova ( Jack Davenport ) scéna, kdy si prohlíží zabavené věci Jacka Sparowa CITÁT : Zbraň z jednou kulkou, kompas, co ani neukazuje sever a.....meč???....skoro jsem čekal, že bude dřevěný, první záběry na pirátskou zakletou loď, která nese jméno Černá Perla, přes seznámení z hlavníma pirátama, mezi které bezpochyby patří i dvojice Pintel ( Lee Arenberg ) a Ragetty ( Macrenzie Crook ) - hádejte, který je ten bez oka, přes slavné magické slovo, ( které poprvé použijí Morgan a Bartoloměj ) tentokráte z úst Elizabeth Svannové Turnerové ( Keira Knightley ) - PARLEJ !!! až v neposlední řadě i příchod stávajícího Kapitána Černé Perly, Barbossy ( Geoffrey Rush ) a scéna v 54 minutě, kdy pije tu ukázkovou lahev Rumu, CITÁT : Vítejte na palubě !!! - Jablko ? Velice povedené masky, jak pirátské oblečení tak i přechod do Měsíčního světla. Za tím stojí spousta práce celého štábu a musím říci ( napsati ), že sakra povedené práce. Dokonce se v tomto případě dá přehlédnou i několik nesrovnalostí, mezi nimiž je i otázka, jak dostanou Jack a Will z vody tu bójku a přehodí jí přes zábradlí lodi zvané Dauntless. Další zastávka je ve svobodném přístavu Tortuga a seznámení s postavou zvanou Joshamie Gibbs ( Kevin R. McNally ). DIALOG ( vynechám sprostá slova a oslovení ) : JACK - ....poleje spícího Gibbse vodou.... GIBBS - Nemáš budit člověka co spí, to přináší smůlu. JACK - Já naštěstí vím, i jak ji odehnat. Ten co probudil, pozve toho co spal, na pití. Spáč to vypije a poslechne si, co mu ten, kdo budil, chce. GIBBS - To jo, tak to funguje. WILL - ...znovu poleje Gibbse vodou z vědra.... GIBBS - Sakra, vždyť už jsem vzhůru, ne !!!! WILL - Uspávám smrad. Zde se seznámíme i z papouškem pana Cottona ( nevím jak se papoušek původně jmenuje ) CITÁT : Vítrrrr do plachet, vítrrrr do plachet !!! Další povedená scéna je otáčení lodi na kotvě, je mrazivá, nádherně propracovaná a okořeněná perfektním zvukem. Nebudu psát o jakou loď se jedná, mohlo by to budit dojem spoileru. Přesuneme se trochu dál, až na ostrov, který tak proslavil Kapitána Jacka Sparowa. DIALOG : ELIZABETH - Tak to je slavné dobrodružství Kapitána Jacka Sparowa ??? Tři dny jsi ležel na pláži a pil RUM !!!!!! JACK SPAROW - Vítej v Karibiku, krásko !!! Souboj v jeskyni Isla De Muerta byl choreograficky perfektní a nádherně hudebně sladěný. Je to úžasný a perfektní zakončení celého snímku. KAMERA : Dariusz Wolski. KOSTÝMY : Perry Rose. HUDBA : Klaus Badelt. V neposlední řadě i REŽIE : Gore Verbinski, ale to je snad všeobecně známé. Ten, kdo přežije závěrečné titulky dostane třešinku na pomyslný dort a to v podobě opičáka Jacka ( taky nevím, jak se opice jmenuje svým pravým jménem - možná je to Jack - díky Jacku ). Ve filmu, mimo základní serenádu, zazní song Yo Ho A Pirate´s Life For Me od George Brunse, což je ta píseň při níž Elizabeth spálí ochranu proti slunci - RUM. Dvoj DVD verse obsahuje spoustu bonusového materiálu ke študování. Mimo jiné třeba vystřižené a nepoužité záběry nebo to, jak se točila scéna Měsíční serenáda. PARLEJ !!!! () (méně) (více)

moviesfan

Piráti z Karibiku se mi velmi líbí. Nepostrádají vtip, který Johnny Depp povznáší na vysokou úroveň. Piráti ani nepostrádají kvalitní příběh plné pirátí akce. Určitě spokojenost a značné osvěžení v tomto žánru s piráty. ()

JohnCZ

Oddychový snímek, který by byl akorát na ty tři hvězdy nebýt Johnyho Deppa. Svými vtípky táhne celej film a ostatní herci s Orlandem Bloomem a Keirou Knightley v čele mu příjemně sekundují. Příště bych ale radši kratší stopáž a promyšlenější děj. Efekty jsou samořejmě špičkové a hudba epická - v dnešní době řekl bych již kultovní. ()

svik

Jasný začátek dobráho filmu. Byla to nevídaná podívaná a těšil jsem se na další díly dvojka byla samozdřejmně lepší to by řek každý. ()

corpsy

Film v tom roku zapôsobil, ako bomba. Trikovo nabité, spektakulárne fantasy dobrodružstvo, z ktorého srší nápad za nápadom. A v tom všetkom úžasné postavy v perfektnom hereckom stvárnení hlavných predstaviteľov a zvlášť Johnny Deep, ktorý vytvoril jednu z najlepších filmových postáv, bez rozdielu žánru. ()

Marek1991

Prvý diel témy, ktorá fascinuje ľudí storočia. Farebný a skvele ozvučený film v hlavnej úlohe s Johnnym Deppom, ktorý vyzerá ako ten najvysnenejší, najlepšie vyzerajúci pirátsky kapitán. Film dopĺňa skvelá bitka dvoch lodí, prepadnutie lode, hádzanie cez palubu, ostrovy so zločincami, ostrovy britského impéria, poklad, obludy, papagáj, opice, pustý ostrov, rum, kráska, skvelé kostýmy, výzory, proste po mnohých stránkach paráda. Všetko dopĺňa veľa heftov a vtipov. Avšak dej je rozlezený, tiahne sa ako sopeľ a proste som sa nesmial, len pozeral, ale nikdy to zo mňa nedostalo veľké emócie, proste sa pri tom cítim prázdne. Megakomečná zábavička, ktorá ma jednoducho nedostala, ale je kvalitná, to treba uznať, dali si záležať na detailoch. ()

El Pistolero

8/10. Jak už to tak obvykle bývá, jednička je z celé karibské (zatím) tetralogie (zatím) nejpovedenější. Režisér Verbinski vytvořil s pomocí Knightley, Blooma, Rushe a především Deppa skutečný fenomén a ve filmu zúročil i své zkušenosti s hororovou tvorbou; třeba lodní invaze kostlivců nemá chybu. Takhle má vypadat dobrodružný letní blockbuster, který pobaví masy a neurazí kritiky. Kapišto? ()

PauloZ

Po x letech výborný film o pirátech, teda hlavně o jednom, který je bombastický. Ano mluvím o Johny Deppovi, a jeho výborném výkonu. A prostě celé je to nice :) ()

curunir

Trojku som síce nevidel, ale aj tak si myslím, že Kliatba Čiernej perly je najlepším dielom tento slávnej pirátskej ,,opäť trilógie". Veru, po obrovskom úspechu Pána prsteňov, sa tvorcom niektorých filmov zapáčilo pridávať ku svojim dielam ďalšie dve pokračovania, čo sa často aj ukázalo ako nie to najlepšie riešenie. Okrem Pirátov môžem spomenúť ešte Matrix, Spiderman, Shrek... Myslím si však, že vyčítať niečo viac ďalším pokračovaniam okrem ich zbytočnosti by bolo prehnané. Pirátov Karibiku nemožno pokladať za žiaden skvost kinematografie, len za taký slušne spracovaný, výpravný oddychový film. Herecké obsadenie nie je nijak zlé, samozrejme že mu kraľuje Johny Depp a jeho vtipné hlášky, avšak za pozornosť stojí aj Geoffrey Rush. Väčšina hlavných výkonov však nijako nenadchne, čo sa ale kompentuzuje menšími a príjemnými vedľajšími roličkami. Rovnako sa my veľmi páčili hovoriaci papagáj a Barbosova opica. To, čo sa dá najviac tomuto filmu vyčítať je jeho prehnaná dĺžka k čomu sa pridružujú mnohé nudné až trápne pasáže (Jack a Elizabeth na opustenom ostrove). Záver je už len klasikou v naťahovaných scén plných zvratov. Nevzniklo teda vlastne nič prelomové, no na Bruckheimerovu produkciu celkom slušné. ()

F.man

Vůbec ne tak prázdný blockbuster, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ať už díky Johnyho Deppa, dobrého scénaře, nádherných triků, a spoustu dalších menších věcí, drží Piráti divákovu pozornost po celých 143 minut. Více takových letních velkofilomů... Stop blowing holes in my ship! ()

ConanVJ

Skvělý začátek pirátské série, kterému nechybí napínavý příběh, spousta vtipných momentů a parádní herecké obsazení. Film má i pěkné efekty, které sice nejsou dnes to nejlepší, ale i tak je na co se dívat. Akce je zde také hodně a je pěkně a přehledně natočená. Vše doprovází nádherná hudba. Za mě 100% :) ()

Tryskomyš

,,Vy jste ten nejhorší pirát, o kterém jsem kdy slyšel.´´ ,,Ale slyšel jste o mně.´´ No, co dodat k tomuto filmu. Je místy zábavný, je romantický, i tajemný. Nejlepší zde jsou ti mrtví piráti. Pořád nějak nemůžu přijít této sáze na chuť. Takže začínám opět znovu sledovat od prvního dílu. Asi po třetí. ()

draggo

Jeden z nejlepších dobrodružných filmů všech dob. Tenhle film má všechno, co můžete od letní oddychovky chtít - akci, vtip, romantiku, sympatické postavy a dnes už legendární soundtrack. A především je to neuvěřitelná ZÁBAVA. O tu se stará hlavně kapitán Jack Sparrow, kterého naprosto fenomenálně ztvárnil Johnny Depp. Tuhle postavu prostě nejde nemilovat. Zdatně mu ale sekunduje kapitán Barbossa,a jejich společné scénky jsou perfektní. Správný dobrodružný film ale potřebuje i nějakou tu lovestory, která tu je taky a naštěstí nepůsobí nějak zbytečně a vtlačeně, ale naprosto přirozeně a mile.Dlužno dodat, že Keiře to tady neuvěřitelně sekne a spolu s Orlandem jim to hezky sluší :) Akce je tu tak akorát, že vždy potěší, ale nikdy nezačne nudit. Ať už jde o šermířské souboje nebo monumentální námořní bitvu. A nemohu nezmínit úžasný soundtrack, jehož hlavní motiv zná dnes snad každý. A ten pozitivní náboj, který ve vás po zkouknutí zůstane, taky není k zahození. /viděno na DVD: 95% a 5*/ ()

mis-ko

Na poriadny dobrodružný film som čakal dlho, veľmi dlho. Aspoň, že v TV vysielaný Ostrov pokladov (Charlton Heston) ma na chvíľu upokojil. No ale keď som na MTV (fuj, komercia) videl prvé ukážky z PotC, môj nepokoj sa opäť objavil. Čakanie chvalabohu nebolo príliš dlhé a tak som si mohol užívať krvilačných pirátov, krásne panny, neohrozených hrdinov a kapitána Jacka Sparrowa. Johny Depp má talent od boha a každý film ktorý poctí svojou prítomnosťou sa posúva o triedu vyššie. Pokiaľ sa k tomu pridružia kvalitné vizuálne efekty, výkony ostatných hercov a atraktívne lokácie, výsledkom je typická popcornová zábava pre celú rodinu. Už sa teším, až to zhliadnem so svojím synom. Teda keď ešte trocha podrastie. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

Disney100: Koncert