Případ pro začínajícího kata

Kamera:

Jan Kališ

Hudba:

Luboš Fišer

Lubomír Kostelka, Klára Jerneková, Slávka Budínová, Milena Zahrynowská, Pavel Landovský, Miroslav Macháček, Radovan Lukavský, Nataša Gollová, Jiří Hálek (více)

Mladý muž jménem Lemuel Gulliver (L. Kostelka) jednoho dne zabloudí autem na tajemné silnici a havaruje. Ke svému úžasu zjistí, že nehodu způsobil oblečený zajíc s kapesními hodinkami. Od té chvíle Gullivera, jenž se ocitl v tajemné zemi Balnibarbi, potkávají samé prapodivné věci: budova uprostřed polí mu připomíná rodný dům i školu, kolem se objevují mlčící lidé, kdosi Lemuela pronásleduje a střílí po něm. Později se Gulliver seznámí s historií balnibarbského hlavního města Laputy, které kdysi uniklo nepřátelskému obležení tak, že se vzneslo do výše. A právě tam musí Gulliver uprchnout poté, co je odsouzen k smrti a předán do rukou začínajícího kata… Fantaskní román Jonathana Swifta "Gulliverovy cesty" se stal klasikou dětské literatury, avšak jakožto ostře satirické dílo je určené spíše dospělým. Scenárista a režisér Pavel Juráček ve svém filmu zpracoval méně známou kapitolu románu. Vyprávění zasadil do soudobých reálií a vytvořil významově složité podobenství, vyjadřující jeho vlastní, ale i společenské dobové pocity. (Česká televize)

Johny_MH

Dílo sedící roky v trezoru nic neubralo na jeho genialitě. Lze se jen dohadovat co by bylo kdyby nebyl srpen. Kdo ví... ()

Baudelaire

Bezesporu kvalitní film. Během filmu se budete chvílemi smát, chvílemi budete jen nechápavě koukat, nebo se chvílemi nudit, jako já, a po filmu budete mít nad čím přemýšlet. Plno překvapení, alegorií, symboliky, ironických vtípků, dobových narážek a surrealisticko-fantaziijních sekvencí. Kafkův odkaz jsem z toho mlhavě cítil také. ()

melisos

Pro mě je to nejvíce vyjímečný český film ve svých myšlenkách zakořeněný do bizarně plynoucího příběhu režiséra Pavla Juráčka , který sice nemá bohatou filmografii svých kousků , ale za to je tu kvalita ve všech ohledech . Zmatený a absurdní příběh , který má zákonitou paralelu s životem a společností ( nemyslím si , že jenom s tou předrevoluční v rámci dnešního pohledu ) . Líbí se mi , jak vystihl pohled na lidi , kteří jsou zde jako slepé ovce , které se táhnou někam a ani neví proč a za čím . Jejich sobeckost , tupost a vnímání ostatních , stereotypy jejich životů a jejich náklonosti k manipulaci a kalkulativnosti v jejich chování . Myslím si , že je škoda , když společnost a celý ten konzum kolem nás nedává vyniknout takovýmto dílům , ale když se dívám na pohled společnosti , který Juráček vyobrazil , tak mě to tak nepřekvapuje ()

Romadoor

Vizuálně a atmosféricky dokonalé vyjádření absurdity systému státní správy a snah o řízení lidské společnosti obecně. S odstupem 20-ti let od sametové revoluce vidím toto dílo jako nadčasové a nadrežimové. Pán s půjčenou kočkou čekající na popravu je skvělým tragikomickým symbolem celého díla. Další tragikomickou a možná vůbec nejtragikomičtější okolností je, že vznik filmu v podstatě umožnil filmařský systém totalitního zřízení. Jsem přesvědčený, že po revoluci by si p. Juráček už vůbec neškrtl.... ()

Phex

Jeden uživatel čsfd napsal k tomuto filmu komentář: "Dekadentní, nesrozumitelný výplod krizových let v naší kinematografii" a za to hodnocení 5 hvězd. Co na to říci ?! Podobné jako u Stalkera - nesrozumitelnost nebo obtížná interpretovatelnost filmu = na čsfd vysoké hodnocení. Nechápu...Ano je jasné, že min. za druhou polovinu si film "zasloužil" ležet v trezoru, paralela s komunistickým absurdistánem je jasná. Ale ! - stačí to na nadprůměrné hodnocení? Mě ne - tento film je bizarní, joyceovský, kafkovský a aby jste v něm něco našli musíte hloubat - stejně ale nevíte zdali jste záměr tvůrce rozlouskli nebo ne - s filmem se nelze sžít - pro mě neztravitelné. ()

Max Q.

Tak jsem si odškrtnul, že jsem tento film konečně viděl, ale hlavně se mě neptejte, o čem to bylo. A vlastně ani jestli se mi to líbilo. Líbila mi postava Hrzána. Mihl se asi sice jen 3x, ale krásně. ()

koza3

Tak to na mě byl silný šálek kávy. Včera zesnul Lubomír Kostelka a tento snímek byl prý jeho největším hereckým umem. Je to tak. Stovky let stará kritika anglické společnosti v podobě Gulliverových cest je transformována do českého psycho snímku kritizující tehdejší počátek totality. Trezorový film, který nebyl pochopen a ani dnes nedává mainstreamovému divákovi prostor pro pochopení všech synapsí. Nejsem Swiftovým znalcem a proto než jsem si přečetl co je to Laputa, moc jsem nechápal o co jde. Všichni byli magoři, jak ti nahoře, tak ti dole. Zvláštní snímek ze zvláštní doby. Čest panu Kostelkovi. ()

Gortyna

S těmi českými experimentálními filmy z 60. let (Juráček, Němec, Chytilová) to je problém. Oslovovaly lidi v době komunismu, v době, kdy se do všeobecného povědomí dostával existencialismus a surrealismus, kdy se smělo vystavovat abstraktní umění. Nezdá se mi, že tenhle typ filmů může příliš zaujmout současné diváky, nejsou-li profesionály v oboru nebo vášnivými filmovými fanoušky. Případ pro začínajícího kata není nadčasové dílo, jako jsou třeba filmy od Bergmana. Kdyby se podobným způsobem natočil film dneska, kritici by jeho autorovi vyčítali samoúčelnou exhibici. ()

Svinibrod

to jsou panecku alergologie...ja si stale rikal, ze kafka by se tetelil, to bezduvodna zlost, ta bezvychodnost - atmosfera jak ma byt. vznik nam impozantni film, ktery se s humorem vyporadava s tezkostmi a absurditou sveta kolem nas....jiste byl to vtip! ()

brasek

Po umeleckej stránke absolútne skvelé, žiaľ divácky nezaujímavé až nudné. Hodnotím umeleckú stránku. ()

Ironhead

David Lynch by měl z díla pana Juráčka myslím radost. Dlouho jsem nevěděl, že v historii naší kinematografie existuje takováhle surrealistická perla, s naprosto úžasnou kamerou a lokacemi. *palec nahoru* ()

nanamarak1

Zpočátku zajímavá bizarnost (prkenná podlaha) se mění na táhlou nudu s množstvím WTF scén, které spíš než cokoli jiného otravují. Je to škoda. Ani herci to příliš nevytáhli. Kostelka se mi do této role vůbec nehodil. Landovský vypadá jak degeško s ústavu. Ostatní mají malý prostor, trošišku nad ostatními čněl jen Hálek, jenž vypadal (úmyslně?) jak Kléma Gott po liposukci. 40% ()

PTuranyi

Groteskná karikatúra socializmu, ktorá na príbehu Lemuela Gullivera inšpirovaného Guliverovými cestami Jonathana Swifta. Ten je sám o sebe výsmechom ľudskej hlúposti, ktorá je bezodnou studnicou zábavy. Tu však ide o gogoľovský smiech cez slzy. Lemuel totiž zablúdi a tak trocha pričinením čudesných okolnosti sa ocitá vo fantasknej krajine Balnibarbi plnej nezmyselných obmedzení a "vedeckých" rozhodnutí. Všetka moc a vláda, ku ktorej sa občania Balnibarbi obracajú sa nachádza v bájnej Lapute vysoko nad zemou. Atmosférou typickou pre československú novú vlnu 60-tych rokov zapadá medzi diela rovesníkov ako Dovidenia v pekle, priatelia či Ľalie poľné. Produkcia je kvalitná a tiesnivá atmosfér ustúpi len, aby dala priestor prejaviť sa bizarnosti situácie. Herci túto bláznivosť svojimi výkonmi výdatne podporujú prenášajúc hlúposti s úplne vážnou tvárou, takže Lubomírovi Kostelkovi nezíde prekvapený výraz z tváre. Za všetko hovorí záverečné odhalenie: "Váš kráľ nežije v Lapute, je v Monte Carle v hoteli Carlton a robí tam vrátnika." ()

Poga

Je to vynikajúci film. Škoda dnes takmer zabudnuteho Juracka. Videné dvakrát, po druhom zhliadnutí dávam počtového 4*. Ta atmosféra doby, pocit ktorý máte... Tak to má byť. ()

the_weaver

Zbierka absurdných metafor o smerovaní našej spoločnosti pod vedením komunistickej strany (nielen) v 50. a 60. rokoch 20. storočia.↵  ↵  Pre človeka neznalého detailne spoločenskú situáciu a kultúrne dianie v 50. a 60. rokoch je to nezrozumiteľné a nehodnotiteľné. Pre takého človeka by bolo treba vytvoriť sprievodcu, ktorý by vysvetľoval jednotlivé scény filmu, prípadne na čom fičal P. Juráček v čase ich tvorby.↵  Pred sledovaním filmu odporúčam pozrieť si film Postava k podpírání a prečítať si Alicu v ríši divov a Guliverove dobrodružstvá.↵  ↵  Začínajúci kat = šéf barrandovských ateliérov od roku 1970, ktorého agendou bolo odstavenie nelojálnych filmárov od možnosti tvorby. ()