„Marečku, podejte mi pero!“

• angličtina Marecek, Pass Me the Pen!
TV spot
Československo, 1976, 96 min (Alternativní 91 min)

Kamera:

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer (více)

Jiří Kroupa, mistr v továrně na zemědělské stroje, je závodní radou donucen zasednout do lavice večerní průmyslovky. Potřebuje si totiž zvýšit kvalifikaci, aby mohl zůstat ve funkci i po chystané modernizaci podniku. S ním do lavic usedá pestrá směsice studentů - šplhoun Hujer, koketní paní Týfová, třídní rošťáci Tuček a Šlajs, zmatkář Plha nebo věčný ospalec Dudek. Zkrátka chybí jen Hliník, který se odstěhoval do Humpolce. Přestože jsou to vesměs lidé středního věku, znovu se mění ve školáky. Opisují, žalují, zdržují vyučování a na zvonění čekají jako na vysvobození. Lžou, že nedostali domácí úkol, tropí si žerty ze sebe i z učitelů. Stejně osobitými postavičkami jako žáci jsou i jejich učitelé, mezi nimiž vyniká svérázný chemikář, češtinář Hrbolek nebo třídní Janda, který si musí během školního roku se svými odrostlými žáky vytrpět řadu obtíží, jako třeba nečekané třídní schůzky s hojnou účastí, zejména rodiny Hujerovy. (TV Nova)

kyLuke

Rozhodně jedna z nejlepších českých komedií , která se kdy objevila na filmovém páse . Film má dnes už mnoho kultovních hlášek , výborné české herce a především velmi dobrý scénář . Oldřich Lipský byl génius komedie a tohle je rozhodně neméně dobré . ()

Stanix

Neexistuje jiná ČS komedie, která by byla nadupanější hláškami než tato. V podstatě téměř každý dialog je hláškou, kterou každý zná. Nedělá mi sebemenší problémy přehrát si celý film pozpaměti v hlavě. ()

Dampfer

Konečně jsem viděl... legendární. Komedie silná nejen svým vžitím (což u mě moc nehraje roli, zlidovět může i špatný film), ale hlavně tím, že udělala to, co (filmová) komedie má od přirozenosti, ale poslední dobou se tak neděje... pobavila. A příjemně, ne trapným, nýbrž vkusným originálním stylem. Je mi až hanba to posunování klidného shlédnutí od začátku až do konce až na teď. A konečně začínám plně chápat tu velikost, obklopující pana Sováka, Kemra, Abrháma... a pro mě osobně vede v tomhle filmu pan Smoljak. ()

J.e.r.e.c

Přestože má většina lidí tuhle klasiku naší kinematografie spojenou hlavně s mraky vtipných situací a hlášek, nelze nevidět, že film je perfektní po všech stránkách. Především má vynikající scénář a dějový oblouk, kde do sebe všechno krásně a logicky zapadá. Troufám si tvrdit, že námět by byl zajímavý i jako vážně myšlená záležitost, drama. Tvůrci „crazy komedií“ na něco takového dnes z vysoka serou a snaží se diváka umlátit zběsilou kadencí třeskutě (ne)vtipných situací a různých šokujících scének, obvykle spojených se sexem či vyměšováním. Ale takhle špičkový humorný film nikdy nevznikne. 100 % ()

MFloyd

Další výborná klasika. Zase ten Svěrák. Jeden z mála lidí, co dokážou napsat něco, co je v hlavě nadosmrti a každý si ty hlášky pamatuje. ()

AshT

Další vynikající česká komedie pod vedením režiséra Oldřicha Lipského a výborné dvojice scénáristů Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka. Výborné herecké výkony a film je právem řazen jako jedna z naších komediálních klasik. "Hujer metelesku blesku!" ()

IvonaK

Tento film byl úžasný. Bylo tam krásně vidět mnoho kvalitních, bohužel už dnes nežijících herců, kteří seděli v lavicích a hráli různé typy studentů se kterými se setkáváme dodnes. Někteří studenti se v nich mohou i najít. Nejvíce mě zaujal Václav Lohniský, který si pozval celý svůj rodokmen na třídní schůzky. A ta jeho školní aktivita a šplhounství je v pozitivním slova smyslu nezapomenutelné. :-) Miluji všechny herce, co tam hráli. Snad svůj unikátní talent, nezakopávají ani v současnosti někde na obláčcích v modrém nebi. ()

topi80

Jednoduchý námět, ze kterého se podařilo vytlačit neuvěřitelné množství vtipných situací. U mě vedou Hujerovy hodinky, ostatně, tuto hlášku používám v životě z tohoto filmu nejčastěji. A skvělý je samozřejmě mistr František Kovařík. ()

Scraffy

Takto sa robia komédie! Je to až po strop narvané nezabudnuteľnými hláškami. Všetko obsadenie tu podáva až životné výkony. A to predovšetkým skvelý Jiří Sovák. ()

ŠpetaMarek

Škoda, že druhá polovina nejiskří takovým šarmem a kadencí humoru jako geniální polovina první. Každopádně, už vím, proč jako malého mě to nebavilo, protože to bylo to stejné co jsem zažíval ve škole já a v tom je ten fór, že. ()

Godhaj

,,Tuček, Šlajs. Stejné chyby, stejné známky.“ Dvojici Svěrák-Smoljak se podařilo stvořit scénář, ze kterého vzešlo takové množství hlášek, které kolují mezi lidmi, že je to snad zázrak. I já jsem se naučil na všední situace reagovat pomocí nich a vždy to okolí potěší a společně se smějeme. Velmi si vážím lidské hřejivé atmosféry, kterou má tento film. Herci jsou vynikající, ať hrají sebemenší roli. Například Weigelův přednes je jak balzám na duši. Až na trochu futuristicko dadaistickou závěrečnou scénu nemá tento film hluchých míst. Upřímně mohu říci, že tento film je jeden z mých vůbec nejoblíbenějších. ()

Rattlehead

Ten samý případ jako "Jáchym". Naprosto skvostný scénář (ze kterého můžete citovat až do smrti) a dokonalé herecké obsazení. Součást našeho národního kulturního dědictví. ()

Maniik88

Keď som bol malý/ teenager a býval s našimi, nemal som rád tie ich kadejaké čiernobiele filmy, sto razy Vinnetou, Bol raz jeden kráľ a Popoluška, no alebo Marečku, podejte mi pero. Proste som sa šiel radšej hrať. A tak až teraz starší, som sa náhodou dostal k tomuto filmu. A už viem prečo ho majú tak radi. Je to perfektná komédia, ktorá predovšetkým nie je trápna ako drtivá väčšina terajších ževraj komédií. Je to fakt vtipné, herci sympatickí a dobrí, scenár fajnový. Má to všetko čo to má mať a je to super aj po sto rokoch. Za mňa lepšie ako Pelíšky, o parník. ()

RAFT

Perfektní komedie .Ve filmu sposta hlášek,herecké obsazení výborné ,herecky zvládnuté na jedničku.Režisér Lipský natočil zase dost kvalitní komedii .Hlášek ve filmu je dostatek ,I kdybyste mne rozkrájeli na takovýhle nudličky, na tu školu mne nedostanete a spousta dalších .Herecké obsazení výborné.Tuhle komedii můžu vidět jednou za rok když ji dávají v televizi a pořád se zasmějem.Za mě 90% ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám