„Marečku, podejte mi pero!“

• angličtina Marecek, Pass Me the Pen!
TV spot
Československo, 1976, 96 min (Alternativní 91 min)

Kamera:

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer (více)

Jiří Kroupa, mistr v továrně na zemědělské stroje, je závodní radou donucen zasednout do lavice večerní průmyslovky. Potřebuje si totiž zvýšit kvalifikaci, aby mohl zůstat ve funkci i po chystané modernizaci podniku. S ním do lavic usedá pestrá směsice studentů - šplhoun Hujer, koketní paní Týfová, třídní rošťáci Tuček a Šlajs, zmatkář Plha nebo věčný ospalec Dudek. Zkrátka chybí jen Hliník, který se odstěhoval do Humpolce. Přestože jsou to vesměs lidé středního věku, znovu se mění ve školáky. Opisují, žalují, zdržují vyučování a na zvonění čekají jako na vysvobození. Lžou, že nedostali domácí úkol, tropí si žerty ze sebe i z učitelů. Stejně osobitými postavičkami jako žáci jsou i jejich učitelé, mezi nimiž vyniká svérázný chemikář, češtinář Hrbolek nebo třídní Janda, který si musí během školního roku se svými odrostlými žáky vytrpět řadu obtíží, jako třeba nečekané třídní schůzky s hojnou účastí, zejména rodiny Hujerovy. (TV Nova)

R.O.man

Jeden z najlepších filmov zlatého fondu českej kinematografie. Skvelá komédia pre všetky generácie, suprové hlášky, ktoré pozná každý. Ešte si musím poznamenať skvelé herecké výkony Jiřího Sováka, Josefa Kemra, Zdenka Svěráka, Josefa Abrháma, Václava Lohniského a daľších, takže Marečku, podejte mi pero! ()

Havala

Geniální dílo, Kultovní záležitost. Vše sem zapadá, film je vším zábavný, Hujer je naprostá legenda - ač ve vedlejší roli, má nejoblíbenější postava. Už je čas, musíme jít!!!:-D Dá se na t odívat pořád, a to je základ, říkám já. 91% ()

Plastík

Nedat 5* je ostuda. Vždyť je to tak nápaditý scénář. Třídní kroužky, šplhouni, Abrahám, Sovák atd. Paráda, která se dá sledovat více než desetkrát. 32 let stará geniálnost. ()

Lennie

Původně jsem chtěla dát míň, ale kouzelné hlášky, originální zápletka a celková atmosféra filmu mi nedovolí jinak. ()

kikulin

Velmi mě zaujalo, že tento skvělý film hodnotil Václav Klaus jako nejhorší film, který kdy viděl. Doporučuji zmíněnému pánovi např. Kameňák, snad jej uspokojí. ()

Dub-C

Nejsem moc velky fanda ceskych filmu, ale kdyz se nektery povede, tak se mi libi hodne, tenhle mezi ne nepatri... ()

Pitryx

Pan Lipský prostě umí. Toto je zase jedno z jeho mistrovských počinů, který baví snad celé generace. Bohužel je škoda, že scéna s vysvětlením toho vzkazu je tak hloupě ustřižená. Myslím v té ředitelně či sborovně. Těšil jsem se, jak se budou všichni tvářit a ono nic. Pan Sovák řekne, že ten papírek vidí prvně v životě a střih. No není to škoda? Taková nahrávka na smeč! Takže musím odečíst deset procent. ()

oasismanik

Tak trochu som aj očakával, že to nebude moja top Česká komédia. Je to vtipné a sympatické, ale na moje klenoty ako Pelíšky, Vrchní prchni! a Kurvahošigutetag to skrátka nemá a cítim slabučké, naozaj slabučké precenenie. Najlepší herecký výkon podľa mňa podal František Kovářík. 80% ()

han.ci

Tuto známou komedii jsem celou viděla teprve nedávno a opravdu můžu litovat, že jsem jí nevěnovala pozornost dříve. Mně jakožto studentce je blízké školní prostředí a humor mě taky dostal, takže hodnotím velmi kladně. ()

Nakhla

"Ty máš chování velmi dobré. Není to za dva?" "Ty máš chování taky velmi dobré." "No tak to bude za jedna." ()

N3O

Kultovní film dokazující, že v jednoduchosti je krása. Herecký koncert našich největších herců. ()

greymon

Kam se hrabe Hollywood se svou továrnou na efekty, když my Češi máme Českou kinematografii a spoustu komedií jako je „Marečku, podejte mi pero!“ Tato komedie s Jiřím Sovákem, Václavem Lohniským a spousty dalších Českých legendárních herců, kteří byli nejlepší. Tato komedie mě opravdu rozesmála natolik, že se směji doteď. Dokonalá Česká komedie, u které není co dodat. Velmi, ale opravdu velmi jsem se zasmál. Film jsem viděl snad 100x a možná i víckrát. A humor z filmu mě neomrzel. Dokonalá komedie s dokonalými herci a s dokonalým humorem. ()

Kajislav89

Notoricky známá věc, kterou můžete vidět třeba tisíckrát a stále pobaví. Největší její výhodou je asi to, že dík Marii Terezii máme se školním prostředím každý své zkušenosti. (Až na výjimky, ale ty budou asi sotva rozumět inteligentnímu humoru autorského dua S+S). ()

Boudyy

Kvalitní a nekonečně zábavné. Režisér Lipský je nejlepší poválečný československý režisér. Natočil mnoho filmů a velkou část z nich lze zařadit do Zlatého fondu naší kinematografie. Skvělé výkony všech herců na plátně, kultovní hlášky, narážky, mnoho nezapomenutelných scén, ani na chvíli se nezastavující děj. Snad jen zajímavost: Jiří Schmitzer je skutečně synem Jiřího Sováka. V roce 1975 hrál Schmitzer v seriálu "Chalupáři" Sovákova vnuka, o rok později, právě v této komedii, hraje jeho syna. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám