„Marečku, podejte mi pero!“

• angličtina Marecek, Pass Me the Pen!
TV spot
Československo, 1976, 96 min (Alternativní 91 min)

Kamera:

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer (více)

Jiří Kroupa, mistr v továrně na zemědělské stroje, je závodní radou donucen zasednout do lavice večerní průmyslovky. Potřebuje si totiž zvýšit kvalifikaci, aby mohl zůstat ve funkci i po chystané modernizaci podniku. S ním do lavic usedá pestrá směsice studentů - šplhoun Hujer, koketní paní Týfová, třídní rošťáci Tuček a Šlajs, zmatkář Plha nebo věčný ospalec Dudek. Zkrátka chybí jen Hliník, který se odstěhoval do Humpolce. Přestože jsou to vesměs lidé středního věku, znovu se mění ve školáky. Opisují, žalují, zdržují vyučování a na zvonění čekají jako na vysvobození. Lžou, že nedostali domácí úkol, tropí si žerty ze sebe i z učitelů. Stejně osobitými postavičkami jako žáci jsou i jejich učitelé, mezi nimiž vyniká svérázný chemikář, češtinář Hrbolek nebo třídní Janda, který si musí během školního roku se svými odrostlými žáky vytrpět řadu obtíží, jako třeba nečekané třídní schůzky s hojnou účastí, zejména rodiny Hujerovy. (TV Nova)

Muff

Nehynoucí komedie, kterou s každým novým shlédnutím opět vychutnávám. Komedie, která neztratí nic ze svého humoru ani po 50 shlédnutích a jejíž hlášky vyloženě zlidověly. Když o někom řeknu, že je hujer, každý ví, co tím myslím. Který film se může pochlubit takovým množstvím zlidovělých rčení? Podle mne nejlepší česk(oslovensk)á komedie. ()

gotham

S Pelíškama asi moje nejoblínenější česká komedie. Nezapomenutelné hlášky, excelentní herci (Abrhám, Sovák, Schmitzer) a snad ani jedna špatná či nudná scéna, to už se dneska nevidí. Najednou jsem dostal chuť si tento skvost pustit, člověku to hned zvedne náladu. 100% ()

infernet

Hliník má v Humpolci pamětní desku a dokonce i muzeum a já myslím, že si obojí plným právem zaslouží. (A nejen on!) ()

migsee

Když se dívám na tyhle staré komedie, tak si říkám, jaké herecké skvosty jsme tady měli... Přála bych si, aby vznikl podobný film i v dnešní době. ()

Moni33

Báječná česká komedie, která pobaví i po letech. Dějově nejde o žádnou slávu, ale to mi ani u takových dobrých komedií nevadí. Zde je hlavním cílem pobavit člověka a to u tohohle filmu rozhodně platí. Snad vždy, když v chemii ve škole narazíme na hliník vzpomenu si právě na tu tak známou větu: ,,Hliník se odstěhoval do Humpolce!" a určitě nejsem jediná, když tohle slyším od spolužáku v chemii několikrát za školní rok :) Já, jako osoba z mladé generace, vždy zírám na některé herce, kteří se tu objeví a v dnešní době už vypadají úplně jinak jako například Gábina Osvaldová nebo Jaroslava Obermaierová ()

megajalec

Úprimne poviem, nie je veľa starých Československých filmov, z ktorých som bol na vetvy. Ale po zhliadnutí Marečka som s hodnotením ani na sekundu neváhal. Neuveriteľné množstvo hlášok, ťažko vybrať jednu, treba vidieť. Jednoznačne najlepší bol pán Kovářik, ale každá postava má niečo do seba. Strašne milí boli Plhovi rodičia na rodičovskom. Jednoznačne kult a pre mňa asi jeden z topov čo sa týka old school ČS tvorby, ktorý si vždy rád pozriem ()

Dextwer

Tak tenhle film jsem poprvé viděl až teď, tedy 35 let po premiéře. Těžko říct, jestli jsem se mu vyhýbal já či on mně. Každopádně čekání se vyplatilo a užil jsem si ho jak jen to šlo. Musím říct, že čeští režiséři umí natáčet komedie a „Marečku podejte mi pero“ je toho čistým důkazem. A hláška „Hliník se odstěhoval do Humpolce“ se stala klasikou a zdomácněla v českých luzích a hájích, stejně jako například Maršál Malinovskij z Pelíšků. Zajímavosti: * Snímek získal v roce 1976 hlavní cenu na Filmovém festivalu pracujících * 8. září 2002 byla neexistující postavě Hliníkovi v Humpolci slavnostně odhalena pamětní deska, na které stojí nápis „Svému nejslavnějšímu přistěhovalci Hliníkovi vděční spoluobčané“ * Věta „Hliník se odstěhoval do Humpolce“ zazní ve filmu celkem 4x * Filmová fabrika byly ve skutečnosti strojírny a slévárny v Roudnici nad Labem * Řada postav, hlavně studentů, jsou skutečné postavy. Třeba Mareček, či žák co musí při přemýšlení chodit. Stejně tak řada replik je použita ze vzpomínek, když autoři ještě učili * Hodnocení: 70 % ()

The Skala

Česká filmová klasika. Dost možná nejlepší česká komedie. Hlášky z filmu slýcháváme až dodnes. Výborní herci a výborný režisér. Prostě paráda za ***** :-) ()

Zoltar78

V rámci československých komedií tady musím mluvit v superlativech, protože si nevybaviji moc filmů, ve kterých by téměř každá hláška z filmu zlidověla. Tady ano. Co kus, to perla. Neskutečná koncentrace vtipů na jeden film v podání těch nejlepších českých herců. ()

JuniorSrky

Výborný film nabytý tolika známými hláškami, že i po téměř čtyřiceti letech neztratily na své síle ani lidové oblibě a použití. Tady jsou ty nejznámější: "Marečku podejte mi pero.";"Plha se hlásí.";"Hujer metelesku blesku!"; "Hliník se odstěhoval do Humpolce." [85%] ()

Darth Kedr

Česká klasika z nejklasičtějších. Tak úžasně jednoduchá a převtipná komedie plná věčných hlášek neměla do příchodu Pelíšků konkurenci. I v dnešní době je tato legenda jedním z předních aspirantů na nejlepší český film a nejspíš to tak ještě nějakou dobu zůstane. A neznám nikoho, kdo by proti tomu mohl cokoli namítat. Dokonalost! ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám