Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

lykan9

Ani nevím, co bych k tomuto filmu mohl dodat. U mě Poslední mohykán nemá žádnou chybu. Každý detail tohoto filmu je dokonalý, a to ať už se jedná o prostředí, ve kterém se natáčelo, herce nebo soundtrack. Prostě TOP mezi filmy, u kterého se divím, že se nedostal do TOP 10. ()

Sany33

Keď sa povie Posledný Mohykán, mnohí z nás okamžite počujú hudbu a cítia tú melanchóliu. Film je pôsobivým spojením hereckého koncertu fantastického britského herca Daniela Day Lewisa, surového a účinného režisérskeho vedenia amerického režiséra Michaela Manna a neobyčajne silnej hudby juhoafrického skladateľa filmovej hudby Trevora Jonesa (v spolupráci s Randym Edelmanom). Majstrovstvo všetkých menovaných bravúrne zachytáva vo filme Posledný Mohykán (1992) odvahu, pocit poklesu a nevyhnutnosti človeka, čím dávajú filmu citovú hĺbku. 91% ()

lucascus

Těšil jsem se dle hodnocení na výpravný a kvalitně zpracovaný film s indiánskou tematikou. Bohužel. Příběh byl natočen opravdu zmatečně, herci přehrávali, nezvykle špatný byl i Daniel Day-Lewis, kterého mám jinak velmi rád. Indiáni jsou zde opět stereotypně ukázání jako krvežízniví divoši, nebo naopak ti hodní, kteří pomáhají bělochům. Ženské postavy jsou tam snad pouze kvůli správně vyváženému genderu. Sakra, tohle mohlo být velkolepý, ale nebylo. I ta hudba, která je opravdu skvělá, se však po chvíli oposlouchá. Čest celému filmu dělá až opravdu výrazný závěr na skalách. Ovšem ani tato scéna mě nedonutí dát vyšší hodnocení.. ()

Vertigo666

Příběh, herci, režie, kamera a hlavně ta hudba dělají z tohohle filmu opravdu zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Jeden z nejlepších filmů, který jsem viděl. ()

liuk

Osidlování Ameriky v jeho prvopočátcích je velmi vděčné téma. Nádherná nedotknutelná příroda versus evropské země válčící o to, kdo bude hoden toho, aby ji začal ničit. Poslední Mohykán je neotřelý v přístupu k Indiánům, ti netvoří vlastní válečnou stranu, ale připojují se k Francouzům nebo Angličanům, podle toho kdo jim je sympatečtější. Musím ocenit, jak výborně byla skryta romantická linie, která i když byla velmi výrazná, tak nepůsobila jako hlavní tahoun příběhu, i když jím v podstatě byla. Vedle kolonizační války. A její dvě bitvy jsou zoufale nezvládnuty, v první si hlavní postavy skrz projdou jakoby se nechumelilo a ve druhé nikdo neřekl komparzistům, co mají dělat. Už jen kvůli perfektní hlavní hudební skladbě, která i když hraje fakt pořád, tak nikdy neomrzí, kvůli záverečné honičce a bílému Indiánovi v podání Daniela Day-Lewise stojí za to být Poslední Mohykán viděn. Jen škoda, že Mannovi jdou spíše ty komornější městské přestřelky než větší bitvy. ()

Spock

Po všech kladných ohlasech, které jsme na film získal, bylo jasné, že k němu budu přistupovat s velkým očekáváním a můžu směle říct, že se to zase jednou vyplatilo. Velmi dobrá atmosféra spojená se zajímavým příběhem a vynikající hudbou, nedají divákovi ani na chvilku možnost se nudit. ()

homerr

Výborný film, se skvělým hereckým obsazením ( zvláště záporák Wes Studi je skvělý ) plus nádherné exteriéry a nejlepší filmová hudba - jasných 100% ()

mandlova

Tak jsem přehodnotila a přidala poslední hvězdičku...ten film mne dostává pokaždé, stačí slyšet jedinou písničku ze soundtracku, od Yanniho, právě z poslední půlhodiny a mrazí mne po celém těle...jeden z nejlepších filmů, kde takzvaně sedlo naprosto vše - herci v kombinaci s lokací, dokonalá hudba, gradace závěru... ()

JoseBenes

Jestli se dá někde použít slovo epický, tak je to právě tady. Scéna na vrcholku skal patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy viděl. ()

Mr.KarlAdler

Odehrávající se v překrásném prostředí, postupně nabírající na síle a intenzitě, naprosto výjimečné po hudební stránce, kontrastující v křehkosti obou sester s drsností válečníků, strhující, kruté, smutné, ale nádherné. ()

Roseinka

Miluju tenhle film!! Miluju soundtrack!! Je to jeden z nejemotivnějších příběhů vůbec. Koukám na to už od malička a nikdy mě to neomrzelo. Některé scény jsou prostě nezapomenutelné a mrazí u nich pořád. Ty bitky jsou neskutečně napínavé a i když vím, jak to vždy dopadne, pořád mi buší srdce jak o závod - co kdyby náhodou.... Jediná věc, co mi trošku vadí je dabing hlavního představitele, ale to už jsem jakž takž překousla, zvykla jsem si. Jinak je to božský film!!! ()

Taio

Dobrodružné, vojnové, historické, sčasti western- to je to pravé orechové pre mňa. Keď tu tak čítam komentáre alebo keď mi kamoška tvrdila "budem proste plakať", hľadám kde je chyba, či som nahodou nejaku podstrihnutú verziu nevidel, ALE boli na krajičku! Pri jednom zhliadnutí to rozhodne neostane, pretože MUSIM sa vyslziť!! Utvrdilo sa mi, že historicko-vojnové filmy maju zďaleka najlepšie soundtracky a tento sa vymyká pravidlám vesmíru. OST♫ 5/5 Príbeh 5/5 Výkony 4/5 Napätie 4/5 Humor nebol ... 90% ()

Autogram

Ale sa tam nabehali, asi žiadnu normálnu chôdzu som nezaregistroval. V dobrodružnom filme to tak asi má byť, akcia strieda romantiku, až po srdcervúci záver. Príbeh je v podstate celkom obyčajný, ale niektoré momenty ho vyvyšujú a tiež legendárna hudba pridáva jednu hviezdu. ()

vyfuk

Poslední Mohykán není zrovna extrovní film. Má super muziku, má super herecké výkony i výpravu. Jen ten příběh mi přijde takovej o ničem. Příběh indiána co chodí sem a tam, pak začne chodit s holkou sem a tam, až mu z toho chození sem a tam zabijou kámoše. Dle mého nadhodnocený film, ale nestěžuju si. Takové indiánské Statečné srdce. ()

ghatos

V roce 2022 jsem viděl poprvé v životě. V mém okolí celkem legenda...bavilo mě to, ale na 5 hvězd to není. 75%. ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)