Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

Tomes83

Geniální ve všech ohledech! Husina až na prdeli! Doprovodná hudba snad nejlepší, jakou jsem měl možnost u filmu poznat. A čin generálovo dcery, ten její výraz v nádherném obličeji, kdy se musela rozhodnout mezi životem a smrtí, na to snad nikdy nezapomenu! ()

Minimie

S válečnými filmy mám vždycky trochu problém. Nerada se dívám na to, jak se všichni jenom vraždí, a proto musí mít příběh něco extra, čím si mě dokáže získat. Představovala jsem si něco podobného rázu jako Statečné srdce, Návrat do Cold Mountain nebo Poslední Samuraj, ale bohužel kvalit těchto filmů Poslední Mohykán rozhodně nedosahuje a v tomhle případě mi děj byl hrozně lhostejný. Nehledě na to, že se snad polovina filmu natáčela v úplné tmě a na to mě opravdu nebavilo mžourat. ()

houdek442

Přemýšlím, kdy jsem se naposledy takhle nudil. Vzhledem k tak vysokému hodnocení jsem čekal naprostý boom, avšak ve skutečnosti mě nenadchlo vlastně nic. A to ani zde několikrát zmiňovaná kamera. Oscara za mix zvuku už nechápu vůbec. Nebýt film jako doporučení v ČSFD kalendáři pro rok 2019, nikdy bych se k němu nejspíš nedostal, ale zpětně by mi to vlastně vůbec nevadilo. ()

Moogwi

Posledního Mohykána jsem viděl ještě jako malý capart v kině, protože tehdy jsem "žral" filmy tohoto typu, indiány, apod. Zůstal my v paměti do teď, a pětka je i po tak dlouhé době jasná volba. Nicméně mi to nedalo, a podíval se na něj, cca po 10 letech znova :) A hodnocení zůstane stejné, Poslední Mohykán je nejlepší dobrodružný film tohoto typu jaký byl kdy natočen, nechybí napětí, akce i romantika, dojemný konec, a skvělý soundtrack, i když se ústřední melodie prolíná celým filmem, pouze v různých obměnách. Magua je záporák jak má být, slizký Duncan, který nakonec v sobě objeví čest, i sympatické slečny (hlavně ta mladší:) ) prostě nemám co vytknout. P.S. doporučuju na velkém plátně nebo velké obrazovce .) ()

Všivák

Na tenhle film si vždycky vzpomenu díky jeho strhující hudbě, která podtrhuje naprsto skvělé emotivní finále. Už jenom díky tomu to za to opravdu stojí. Tady se nejedná v rukavičkách. Žádný pohádkový brejle. Realita neúprosného života z toho dýchá. ()

Brain-D

Nemůžu, nemůžu to rozdýchat ! Na své nudné chvilky, je to nádherný film....Krása, která se nedá slovy popsat. Michael Mann se mi tímto dostal fakt do srdce. ()

Midori_Mike

Už jenom kvůli posledním 15 minutám bych dával 5 hvězd, nehledě na zbytek filmu. Neskutečné... takhle to má vypadat! Finále téměř bez mluvení, jen hudba, akce, zvraty a neskutečné emoce. Autoři vás nenechají ani vydechnout. Jedno z mála filmových zakončení, které jsem si musel po skončení filmu pouštěl pořád znova a znova až do zblbnutí. Zbytek filmu měl pro mě taky svoje nepopiratelné kouzlo. K hlavním postavám jsem si dokázal vytvořit velice silné vztahy. O soundtracku tady snad nemá ani cenu hovořit, ten je notoricky známý a je prostě vyjímečný a hlavně výborně fungující. Mno takže já si jdu teď sehnat knižní předlohu a jdu si tento příběh vychutnat znova v, doufám, ještě lepším provedení :) ()

hroubek

Osobně jsem se velmi těšil až si najdu čas abych mohl konenčně na film kouknout.Ten čas přišel včera večír a přinesl mě velmi dobré dvě hodinky.Úžasná kamera,lokace a hudba pomájí z filmu dostávat jen to nejlepší.A samozřejmě Daniel Day-Lewis, který je jako obvykle famózní a dostane Vás jen, když mluví nebo bojuje.A tohle všechno podpoří užasná poslední půl hodinka kde fandíte hlavnímu hrdinovy.Malinko mi přišlo, že prostřední čás trochu kulhá ale to nic nemění na tom že, Mohykán velmi povedený snímek. ()

drake31

The Last of the Mohicans je filmom ktorí vystihuje jedna vec. Nie je to úžasná výprava, skvelá réžia, ani výkony hercov. Je to tá všetkými ospevovaná hudba, ktorá dodáva tomuto filmu tú najväčšiu silu, a je takmer nepredstaviteľné ako by tento film dopadol bez nej. Silné a strhujúce viac niet čo dodať. ()

Timak

Báječná hudba, skvělý herci a průměrný film. Dohromady to dělá místy těžkopádnou, ale dobrou podívanou. ()

Ceres

Dlouho mi tento snímek unikal, někteří na něj pějí ódy, ale za mě to není nejlepší film od Manna, to zdaleka ne. Pravda, docela dobrodružné to je, některé části jsem si užíval, hlavně tu nádhernou kameru, která zabírá přírodu. Soundtrack byl mnoha považován za legendární, mno s tím také nesouhlasím, ano ústřední motiv není špatný, ale jaksi jsem si jinak nevšiml, že by soundtrack byl nějak extrémně dobrý, protože jsem si toho vlastně vůbec nevšiml=OST nahovno, takže musím souhlasit s P.S. od Isherwooda, ten to vystihl pěkně. Celkově docela pěkný film s občas hloupým scénářem. ()

fefee

Tak neviem ale Daniel Day-Lewis mi pripadal ako posledný spartakus medzi indiánmi. Pri každej bitke bolo cítiť hrané a umelo nacvičené pohyby že som tomu jednoducho neuveril. A to nehovorím o jednej kde sa Sokolí oko (hlavný hrdina ako prezývajú bledú tvár) rozbehol a utekal cez bojujúcich nepriateľov ktorý sa mu dokonca vyhýbali aby doňho nenarazili. To už bolo komické, takže obrazovo a dejovo priemerné spracovanie. Čo sa týka hudby ktorá filmu dodáva iný rozmer, už otrepaná skladba mi miestami liezla na nervy. Jediné čo ma zdvihlo zo sedadla bol dojímavý a dramatický záver filmu. Takže nič výnimočné, lepšie 3/5* ()

Unnamed

“There is a war on! How is it you are headed west?!” - “Well, we kinda face to the north and real subtle-like turn left.” První co na filmu i po těch letech zaujme, je hudba. Vážně byla fantastická a dodávala mu "to něco" navíc. K tomu bylo dost zajímavé vidět mladého Daniela Day-Lewisa a Madeleine Stowe. Zbytek filmu ale určitě nebyl natolik dobrý, aby si ode mě vysloužil nejvyšší hodnocení. Děj sám o sobě není nijak převratný, sem tam i nedává moc smysl, i tak jsem se ale nenudil - z filmu dýchala určitá atmosféra, které se nedalo odolat... kamera super... no a ta hudba teda! 4* ()

Eleanor05

Rozhodně méně kýčovité, než třeba Statečné srdce a navíc z pro mě záživnějšího historického období. Celkově tak na 2* a půl, ale ta hudba je prostě moc dobrá... ()

VanTom

Krásně vypadající historicko-dobrodružná romance z okulahodící divočiny amerického příhraničí. Vyprávění příběhu však v plynulosti a přirozenosti občas rušivě zaklopýtá. Samozřejmě musím zmínit úžasný Jonesův (no vlastně i náhradní Edelmanův) soundtrack, bohužel dosti prasácky nastříhaný (na což je Mann nechvalně známým "expertem"). Být ve snímku více dechberoucího souznění obrazu s hudbou jako v osudové finální tragédii na skalní římse "Top of the World", s maximálním hodnocením neváhám. ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)