Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

Rodin

Znám velmi dobře předlohu a kacířsky prohlásím, že východoněmecké telvizní (filmové?) zpracování ze sedmdesátých let bylo věrnější. Ubral bych nejméně hvězdu a půl, což zde nelze, hlavně za zbytečně patetické zpracování, ovšem protože jsem už dvacet let zamilován do MadeleineStowe, nechám ty hvězdy 4. ()

Jardicu

paradni proste paradni film, skvelej soundtrack, bezvadny obsazeni, akce, napeti, dobrodruzstvi, bratrstvi, zktratka vse ()

Bounded

První půlka je rozhodně slabší než druhá. Konec ji ale zlatem vyvažuje, neskutečně akční podívaná a Daniel Day-Lewis je hroznej mazák i s celou svoji rodinou. Za pět to ale nebude. Očekávání, které jsem měl po kritikách mých přátel, prostě nebyla naplněna. ()

Brooks

Vrcholné dielo Mannovej obdivuhodnej kariéry. Na úchvatné kompozície bohatá vizuálna stránka je tu v dokonalom súlade s najmocnejším hudobným motívom filmovej histórie. Herci sú obsadení rozumne, netuctovo, prednosť pred komerčnými typmi dostali spoľahliví, charakterní herci, etablované esá tejto brandže. Strhujúci dej, silné emócie, ukážkové akčné scény. A ako čerešnička na torte dnes už legendárne, originálne pojaté "bežecké" finále, po zásluhe patriace do zlatého fondu kinematografie. Môj TOP10 film. ()

Kariya

Opravdu jsem nepobral, co má znamenat ten scénář. U velkofilmů točených s vysokým rozpočtem je to neodpustitelné. Nechápu jak to vůbec může režisér dopustit. Buď je to prostě nějaká chyba, nebo je to záměr, což je snad ještě horší než ta chyba. Ale jinak je zde naprosto úžasná kamera a skvostná hudba! I když by ta hudba mohla být trošku rozmanitější.. A ta výprava taky dobrá. Tedy- hvězdička za kameru, hvězdička za hudbu a hvězdička za výpravu a nadprůměrné výkony herců. ()

john.h

Řemeslně dobře odvedený, dobře zahraný, ale místy docela nudný film. Ústřední song je, jak už tu napsal skoro každý, opravdu špičkový, chytlavý a utkví v paměti. ()

Izz

Ve všech směrech naprosto dokonalý dobrodružný film,který nemá slabé místo a navíc se chlubí famózním výkonem Daniela Day-Lewise v hlavní roli.Pádný argument pro všechny,kteří žijí v domění,že Mann neumí točit nic jiného než kriminálky. ()

TommyDiamond

Daniel Day-Lewis ve své nejslavnější roli. Předloha spisovatele Jamese Fenimora Coopera pomohla natočit tento snímek. Sice je to jen strohý úryvek ,ale i tak si tento film čas od času půstím. Hudba je naprosto užasná a člověk si melodii ještě další dva dny brouká. Celkově 80% ()

liberita

Vynikajúci film výborne prepájajúci historické pozadie, dobrodružné scény, napínavé súboje, milostnú líniu a krásne scenérie. Okrem toho, jedna z mála adaptácií, ktoré sú výrazne kvalitnejšie než samotná knižná predloha. Film sa od príbehu J.F.Coopera vo viacerých bodoch veľmi odlišuje, ale je to zmena k lepšiemu. Day-Lewis dokazuje vo svojej najznámejšej úlohe, že je špičkový herec a profesionál v každej scéne. Soundtrack Trevora Jonesa patrí k vrcholom jeho kariéry a záverečná štvrťhodinka filmu patrí doteraz k tomu najlepšiemu, čo zatiaľ vo filmovej histórii vzniklo. ()

alldo.raine

Daniel Day-Lewis exceluje ve filmu, který má strhující děj od začátku až do konce. Scény, kdy Nathaniel a Unkas kryjí puškami posla, nesoucího depeši do jiné pevnosti a závěrečná stíhačka jsou dle mého názoru jedněmi z nejlepších scén kinematografie vůbec. A kdyby náhodou Vás ten film nechytil hned od začátku, o čemž mimochodem dost pochybuji, hudba Vás do něj vtáhne i tak. Mimochodem film má i skvělý dabing! ()

BuchtiCZ

Napětí Mohykánovi určitě nechybí, ale asi je třeba vidět ho v jinošském věku a neznát knihu, jinak nelze nespatřit trochu nesmyslné střihy a jednání postav a hlavně plátěný balvan. Taky předloze JFC dali tvůrci hodně na prdel, ale pohádka je to stejně docela pěkná... ()

beso74

J.F.Cooper + Michael Mann + Daniel Day-Lewis + čarovná hudba + panenská príroda = emocionálne vybičovaný príbeh o láske, cti a zrade pozerateľný aj na 101. krát. (Videl som ho ešte len asi 15 krát, ale myslím že aj nabudúce si ho nenechám újsť). Posledný Mohykán je pre mňa vrcholným výtvorom na poli dobrodružno-historického filmu za prinajmenšom posledných 30 rokov a mám dojem, že ešte nejaký ten čas na svojej pozícii neohrozené trio Čingačgúk, Unkas a sokolie Oko ostane... ()

Adrai

Nemám rád historické filmy. Sám nevím proč mi moc nesedí, ale stalo se že i jinak opěvovanému Mohykánovi jsem se dlouho vyhýbal. Až po nedávném shlédnutí obdobně historicky laděném snímku Mise jsem se dnes rozhodl napravit tento hřích a vydat se po stopách bílého lovce. A udělal jsem dobře - nádherné prostředí, skvělé osazenstvo, zajímavý příběh, velmi podmanivá hudba (a ani mi nevadí že celý film je postaven prakticky na jediné melodii) a úžasná závěrečná scéna kterou lze co do dramatičnosti srovnávat i s památnou pohledovou scénou z Tenkrát na západě. ()

Tormentor665

Má to kouzlo, jež si snad podmaní každého. Nemám rád romantiku a, tokání a překladnělé postavy, nečetl jsem ovšem předlohu celou (ano, nudilo mě to) a proto nemohu hodnotit. Nicméně postava majora mi přijde nejlepší, historické ztvárnění sedmileté války v Americe rovněž povedené. ()

Godhaj

,,My decision is final! Get out!“ Poslední mohykán je vybroušený diamant. Mannův přístup k tomuto filmu je tak precizní, že se těžko dá něco kritizovat, ale pouze chválit. Naprosto uchvacující jsou vybrané kostýmy i kompars, který navozuje atmosféru 18. století tak sugestivně, až jsem měl pocit, že jsem se v něm opravdu ocitl. Film má vynikající tempo, které ke konci zrychluje a nabízí tak jeden z nejnapínavějších závěrů, které jsem kdy viděl. ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)